rezidentiat pe post

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
dincatu
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:34 pm
Contact:

Postby dincatu » Sat Sep 30, 2006 10:02 am

eu nu stiu pe nimeni care sa nu fii invatat si sa fii luat rezi(poate cei de pe mf care au luat si cu 450 de pct... si chiar trebuie sa fii batut in cap sa nu faci macar 500-600 de pct)
dar ca sa si iei ceva iti trebuie cel putin peste 750 de pct
care nu este usor daca mergi la bulan
intre cele 200 de intrebari sunt si intrebari super usoare ceva de genul: anemia feripriva este microcitara si hipocroma, dar sunt si intrebari unde trebuie sa sti exact ce scrie in carte, unde raspunsurile sunt foarte asemanatoare,iar daca nu esti atent poti sa o musti
asa ca nu cred ca a luat cineva cardio ,gastro sau alte specialitati pe bulan
asta poate sa spuna numai cineva cine nu a dat rezi
mie una mi s-a parut cel mai naspa examen din toate pe care le-am dat pana acum

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sat Sep 30, 2006 10:26 am

fara doar si poate, la rezi majoritatea primesc dupa cat au invatat.
sigur, stiu si eu f bine, multi clacheaza din cauza stresului din ziua cea mare, altii au nenorocul sa sa simta rau, altii nimeresc cateva intrebari la bulan.dar eu continuu sa sustin ca majoritatea candidatilor obtin exact punctajul care il merita dupa munca depusa.
si eu am picat, si stiu bine motivele. si altii care au luat, stiu cat au muncit pentru punctajul respectiv. si multi altii care nu au luat pentru ca nu au invatat destul, si acum se plang ca rezi nu e fair, ca ei au invatat si nu au avut noroc.
repet, fiecare stie cel mai bine capacitatile sale si munca pe care a depus-o el/ea personal pentru a primi un post. e in zadar sa ne luam dupa ce zice lumea, ca oricum, multi mint. ( ma babat un pic de la subiect :) era intr-un film serial cu doctori pe care l-am urmarit, poate si voi ati vazut, filmul se numeste House m.d., in care medicul sef era o figura nemaipomenita si diagnostician f bun, :lol: ca in filme, sustinea ca pacientii tot timpul mint)
cum orice regula e intarita de exceptii, eu concluzionez ca la rezi se ia punctajul pentru care esti pregatit.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sat Sep 30, 2006 11:55 am

corcodusa wrote:orisicum mie reziu nu mi se pare fair
poti sa citesti un capitol de 60 de pagini gen arsuri si sa gasesti intrebari super simple la care raspund majoritatea desi tu teai complicat sa retii toate x celule degeaba
la rezi nu poti sa fii niciodata sigur de cateva capitole
uni au noroc cu caru


Asta inseamna strategie. De ce sa pierzi vremea cu niste capitole mari si stufoase cand poti sa le inveti pe cele mici si accesibile. Daca chiar vrei sa le parcurgi si pe astea o faci la sfarsit dupa ce ai acoperit materia accesibila. Subiectele astea mari sunt putine si parerea mea este ca rezidentiatu poate fi luat, si chiar bine, avand doar o vaga idee despre subiectele astea mari.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sat Sep 30, 2006 1:42 pm

am postat tabelul asta si la sectiunea rezidentiat 2005. sa vad daca merge sa o postez din nou.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

andaluzia
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Sep 24, 2006 11:58 am

Postby andaluzia » Sat Sep 30, 2006 2:10 pm

numarul de pe coloane reprezinta pozitia candidatului fct de punctajul obtinut?
mi s-a pus un junghi in norul de pe cer si ma trezesc cu o senzatie de iarna...


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests