erori in harrison xiv

...nimeni n-a spus ca va fi usor
ego23
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 19, 2006 1:50 am

erori in harrison xiv

Postby ego23 » Sun Jul 23, 2006 3:39 pm

parca vazusem un subiect de genul asta, dar nu-l mai gasesc. hai sa postam aici toti erorile pe care le descoperim in H-14, la sfarsit facem o brosura si-o trimitem celor responsabili cu programa si traducerea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jul 24, 2006 1:30 pm

daca voi gasiti mai mult de 10 erori majore medicale (nu diverse interpretarii proprii pe marginea subiectului) io mananc foile alea.
asta e un lucru care se perpetueaza an de an si apre ciclic prin iulie aug-sept.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

thelper
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jun 02, 2006 7:50 pm

Postby thelper » Mon Jul 24, 2006 2:10 pm

Cum diferentiezi eroare majora de minora? Care este criteriul in viziunea ta interpretabila?
Cum diferentiezi medicala de nemedicala in conditiile unei traduceri proaste? Presupun ca editia in lb engleza se poate spune ca nu are greseli dar are informatii ceva mai vechi, NU?
Cum adica interpretari personale, eventual exemple?
Ciclic pentru ca in perioada respectiva se mai apuca lumea si de alte prostii cum ar fi invatat pt rezi.
Cand ai pofta de ceva celuloza? Pagina 1536 paragraful cu boala coronariana. Imi spui tu te rog daca e ceva aiurea acolo?
Stai calm ca daca mai ai pofta mai trimit.... :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jul 24, 2006 2:49 pm

eroare majora e daca pacientul respectiv are de suferit (eventual moare)
asta cu informatiile vechi e alta prostie.multi medici trateaza inca dupa "protocole" din anii 70-80. si culmea au rezultate.nu toate clinicile din ro sunt up to date si nu toate fac medicina la varf. (nu zic ca e vreo situatie fericita, dar asta e).
nu stiu care e greseala medicala din paragraful mentionat de tine. puteai sa fi spus punctual. sunt mai mult decat plictisit de discutii cu astia ca tine ( care se cred mai inteligenti decat media).
repet provocarea cu lista de greseli. una clara si punctuala. (si va rog, fara typo.)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 24, 2006 3:50 pm

ma introduc si eu la sa zicem o treime din portia de celuloza

thelper
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jun 02, 2006 7:50 pm

Postby thelper » Mon Jul 24, 2006 4:56 pm

La inceputul acestui post era o discutie constructiva.
Considerand media post-urilor tale pe forum nu ma asteptam la ceva mai inteligent si mai "constructiv"! :) Este stilul tau :). Daca te plictisesti... rezolva altfel problema si nu te mai baga in discutii unde nu ai nimic de spus. :)

Beta blockers, important in reducing mortality after myocardial infarction and in the treatment of angina, are useful antihypertensive agents in patients with coronary artery disease. zic astia in lb. engleza in ed XVI.

lb rongleza: ...beta blocantele vor fi reduse cu atentie, daca nu eliminate.

Dupa parerea mea aici avem o mica problema. Sau minora daca vrei tu sa ii spui asa.

In alta ordine de idei, nefiind asa peste medie ma intereseaza si pe mine ce trebuie sa inteleg din prima fraza.

"se va urmari o scadere a nivelurilor serice de potasiu" asta in conditiile administrarii de glicozide digitalice+tiazide? Hm?

" iar daca potasiul va fi descoperit crescut" adica administrand tiazide potasiul seric creste? vezi pag 1531 RA tiazide ca nu creste, ci invers...

Nu spun ca prima fraza e gresita ci ca modul de exprimare lasa de dorit pentru nivelul cartii. Dar se poate si mai rau.

in ceea ce priveste ce ai spus cu rezultatele... Chiar nu stiu ce sa zic. probabil ca ai dreptate. Nu am avut nici o ruleta sa masor rezultate clare si pe un termen decent. cu metodologia cercetarii si sisteme de calitate se ocupa alte persoane.

Ar fi interesant de vazut si altceva decat mishtocareala ieftina. Daca nu ai altceva nu e nici o problema. Si asa am pierdut prea mult timp.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jul 24, 2006 5:17 pm

mda, cand a fost vorba de lucruri concrete ai dat-o in diverse.
ce spui tu acolo din punctul meu de vedere se incadreaza la greseli minore/interpretari/ etc.
sunt curios de " se poate si mai rau" ala. ai exemple proprii sau ai auzit ca e trendy in perioada asta sa critici harisonul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 24, 2006 6:27 pm

exista numeroase topice despre greshelile din harri, in anii anteriori si nu numai. da search si le gaseshti, gresheli mici maricele uatever. poti da copy-paste din ele si o sa tii topicul si anul asta alive si vei fii fericit

si cel mai important: nu inteleg (eu) de unde impresia ca harrisonul tbuie sa fie corect, sau sa faca cultura medicala.

greshit

e doar o proba de examen, doar pt memorat, luati-o ca atare. trebuie sa fii retardat sa te bazezi pe harrison in practica ulterioara.

ce sa spun daca s-ar da gherasim sau nu sh ce carte in romana sau corecta o sa ia toata lumea 950 de puncte

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Jul 24, 2006 7:34 pm

asa este. examenul asta e doar un exercitiu de memorie.
parerea mea e sa lasam totusi omul sa isi puna probleme cu privire la unele concepte (cel putin dubioase) din harry. un neuron exersat e un neuron folositor. :D e bine sa iei aminte la anumite tampenii debitate de harry si sa cauti varianta corecta. asta nu inseamna ca nu trebuie sa stii pe de rost varianta ciuntita din cartea asta "de capatai". doar pana la examen.
mult spor la toata lumea.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jul 25, 2006 3:40 am

bravo mah, te deshteptasi :)

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Tue Jul 25, 2006 10:11 pm

to thelper: hipopotasemia creste toxicitatea digitalei.Cum tiazidele elimina K, cresc toxicitatea digitalei.De aici nevoia monitorizarii niv de K la pac tratati cu digi+tiazide (probabil in heart failure te referi tu) sau adaugarea de antialdost. Nu m-am uitat in harry 14, asa ca nush exact la ce te referi, dar asta e chestia cu digi ,tiazide si potasiul.
Oricum, subscriu la ce a zis kooks. Nu vei trata cand vei ajunge rezi(ceea ce iti doresc) dupa litera lui harry 14. Si intr-o asemenea "situatiune" in nici un caz nu-ti vai mai aminti "erorile " din harry. Nu te crampona de asa zisele erori, in I rand pt ca n-o sa ai nici un beneficiu stiintific din asta si in al II lea pt ca nu prea cred ca le vei avea la exam. In general se evita ambiguitatile.
In rest...spor la treaba


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests