Bulan King Size, anyone??

...nimeni n-a spus ca va fi usor

Doriti ca la rezi 2006 sa se schimbe metodologia fata de rezi 2005?

Poll ended at Wed Dec 20, 2006 8:54 pm

Da
22
35%
Nu
41
65%
 
Total votes: 63

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Bulan King Size, anyone??

Postby Athon » Mon Jul 03, 2006 8:54 pm

http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3401&start=40

Verifica cineva PE RASPUNSURILE LA GRILELE DATE in 2004 si 2005 treaba pe care o zice trident cu bulan 60% la CM daca pui aceleasi 4 raspunsuri? Mie pe simulare Monte Carlo cu 60000 candidati virtuali imi iese "doar" 56 % bulan daca se pune doar ABCD... Problema e ca in simulare sunt numere egale de intrebari cu 2, 3 si 4 raspunsuri corecte pe cand distributia in examen s-ar putea sa fi fost alta.

Shi fiindca a inceput trident, introduc si eu niste material in acelasi spirit (e vorba de baza de date cu intrebari publicate):

Analiza bazei de date cu raspunsuri a MS pentru rezidentiatul 2003 si 2004
Sectiunea CS 1242 intrebari din total 4445 intrebari
Varianta A:279 22.464 %
Varianta B:280 22.544 %
Varianta C:295 23.752 %
Varianta D:232 18.680 %
Varianta E:156 12.560 %
Sectiunea CM2 1014 intrebari din total 3203 intrebari CM
Varianta AB:208 20.513 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta AC:105 10.355 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta AD:83 8.185 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta AE:72 7.101 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta BC:126 12.426 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta BD:112 11.045 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta BE:49 4.832 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta CD:106 10.454 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta CE:75 7.396 % din CM cu 2 raspunsuri
Varianta DE:78 7.692 % din CM cu 2 raspunsuri
Sectiunea CM3 1439 intrebari din total 3203 intrebari CM
Varianta ABC:296 20.570 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta ABD:162 11.258 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta ABE:113 7.853 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta BCD:132 9.173 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta BCE:119 8.270 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta CDE:116 8.061 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta ACD:163 11.327 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta ACE:131 9.104 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta ADE:114 7.922 % din CM cu 3 raspunsuri
Varianta BDE:93 6.463 % din CM cu 3 raspunsuri
Sectiunea CM4 750 intrebari din total 3203 intrebari CM
Varianta BCDE:116 15.467 % din CM cu 4 raspunsuri
Varianta ACDE:124 16.533 % din CM cu 4 raspunsuri
Varianta ABDE:142 18.933 % din CM cu 4 raspunsuri
Varianta ABCE:143 19.067 % din CM cu 4 raspunsuri
Varianta ABCD:225 30.000 % din CM cu 4 raspunsuri
Frecventa A-E pentru CM... a.k.a. care litere sunt mai prielnice pentru "bulan"?
Frecventa variantei A: 64.970
Frecventa variantei B: 63.565
Frecventa variantei C: 61.723
Frecventa variantei D: 55.136
Frecventa variantei E: 46.363

Si in legatura cu "rasuflarea" acestor lucruri legate de examenul de rezidentiat... Daca toti candidatii stiu toate smecheriile repartitia rezultatelor va fi afectata iar intre candidatii admisi va creste numarul de candidati pe un punctaj dat.
Mai mult, s-ar putea sa se sesizeze vreun incompetent din minister sa schimbe naibii metodologia, ca e varza.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jul 04, 2006 12:19 am

interesant....
:?
adica chair e de varza, asta inteleg prin interesant
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jul 04, 2006 5:45 am

mah noi tbuia sa fi baut o bere anu trecut si ii prindeam cu matza.
si-asha, las ca o bem zilel astea si facem o argumentatie solida de-o lipim pe perete la CNPP :lol: .

treaba cu 60% e eyeometrica, nu zic ca e fix 60 %, p-acolo. daca u zici 56%, ok. :) ideea era de a atrage atentia ca:

1. punand la bulan scoti (intuitivly) 50% la CM. DAR: am calculat de fapt cate rasp e mai bine sa pui: 2 3 sau 4 la CM. asa ca am insirat toate posibilitatile pe-o foaie si am facut medie ponderata si ete iesea best 4rasp out of 5 (fie ca puneai 2, fie ca puneai 3 era cam la fel -cam 2,2-- 2,35ceva de genu.., dar daca puneai 4 raspunsuri la bulan deja te apropiai de o ponderata de 2.8/5 a fiecare intrebare CM, cam vreo 60 %. nu sjtiu exact cat mi-a iesit 2.8 sau nu, oricum era clar cu vreo 10 % mai bine la 4 rasp la bulan decat la 2 sau la 3. interesant ca auzeam vorbe care ziceau ca mai bine sa pui doar 2 rasp. de asemena interesant ca am ami pus pe cineva sa insire posibilitatile -asta dupa rezi- si ii ieseau oricum mutl mai putine. sunt multe insa; oricum, nu am tinut cont de cate A sau B sau C sunt pe grila lor de rapunsuri.
adica nu ma refer la specularea Literelor in sine , ci la nr de buline:'mai bine pui 4 rasp decat 2 sau 3.'

2. intr-adevar, pe grilele master de pe site erau majoritatea A si B-uri ma rog cam in proportiile pe care le-ai zis tu, in fine destul de putine E-uri. asa ca era de dorit sa pui ABCD, indiferent de caiet. pe asta am zis insa sa nu ma bazez, si inr-adevar daca si in 2005 au fost repartizate asha atunci cu atat mai bine -nu am numarat.

3. o alta cestie e sa nu pui niciodata pe vagi idei: nu stii, pui stampila ABCD. pe ideea intuitiva ca cdaca tii un algoritm oarecare nimeresti cat ami mult pe ce ai calculat (algoritmul iti asigura vreo 60%, personal nu acceptam riscul de a ma abate, imi era convenient calculul)

4. sigur ca toate merg ok doar in conditiile in care stii bine temele alea mici. bine de tot- calculele sunt facute pentru 100 % la intrebarile din temele mici. sinceramente, poti stii ocluzia arteriala acuta la perfectie-e juma de pagina.


5. multe au fost incluse doar intuitiv, pe ideea ca daca intuitiv e ok, atunci are rost sa calculezi ca inseman ca obtii o diferenta ceva mai semnificativa.


cat despre bulan big style: sus unde aerul e rarefiat (ma refer la primii 100 si nu mai mult de 120) bulanul e definitor, si tocmai pt ca bulanul face diferenta rezsi asta e un k** de examen. si oricum, se ia rezi cam cu 7.5 pana la 9/10, ceva de genu. prea mici diferentele sa clasifici ceva. (motiv pt care nu poti spune ca vei lua sigur plastica la rezi indiferent cat de bine stii amteria)


in rest, empiric (si subiectiv, admit):
*printre cei care au obtz punctaje peste 850, astia cu care am vbit eu nu au invatzat temele mari gen AVC sau intoxicatii eventual citit
*cei care incercat sa invetze tot erau copleshiti de materie si scoteau puctaje in general mai mici pt ca nu puetau scoate f mult la temele mici (la care este greu de recunoscut si imposibil de admis vorba lu cocu sa nu dai randament mare)
*asta face posibil obtinerea unor punctaje f mari cu efort partial-vezi oana romanescu -a nu mi se da in cap- care zice ca s-a apucat de invatzat in iulie sau tutza care aprca nu invatzase decat nu sh cate teme oricum nu tot


cat despre cati se vor prinde, nu mi-as face pb pt ca forumul nu e asha accesat ca anul trecut plus ca extrem de multi din cei de anul 6 cu care am vbit (care-s destul de putini) priveau cu mare neincredere metoda -adica rezistentza la logica e maare, fraaate


metodologia nu ar trebui schimbata pana la urma, ci scoase temele mici ca sa elimini shuntu.


in alta ordine de idei, diferenta luat/picat se face mai bine la CS decat la CM, rasp al CS incap in cateva SMS-uri, mobilul se acceseaza la baie asa ca daca vreti careva rasp la CS in timpul ex pe mobil aranjam ceva pe private. si la o adica dau si meditatii cu banii inapoi la care pica.
sa vezi ce scoruri o sa scaota astia micii ai mei de numa-numa

bafta

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Tue Jul 04, 2006 10:02 am

Facut si eu calculul (media ponderata a bulanului pe structura de intrebari din baza de date prezentata mai sus)...
iese asha:
Bulan CM pentru raspunsul constant ABCD: 0,598064315 (59,8%)
Defalcat dupa numarul de raspunsuri corecte:
cu 2 rasp -> 0,49 (49%)
cu 3 rasp -> 0,61 (61%)
cu 4 rasp -> 0,72 (72%)
In functie de cat de multe intrebari cu 4 raspunsuri "corecte" sunt in examen, bulanul chior poate creste pana la valoarea limita de 72%!!!

Raman la parerea ca metodologia trebuie schimbata, eventual bagate numai intrebari CS si marit numarul de variante de raspuns de la 5 la minim 6-7.

vlad.
Posts: 3
Joined: Sat Oct 29, 2005 3:22 am

Postby vlad. » Tue Jul 04, 2006 5:52 pm

trident, teoria ta ramane valabila si pentru chirurgie?.. avand in vedere ca materia difera, deci si proportia temelor mici. asadar, pentru un punctaj suficient ca sa iei rezi pe chiru, cate teme (minim) trebuie stiute perfect?
multumesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jul 04, 2006 6:04 pm

trident vreu sa iau rezi pe chir cardio vasc.
ce imi recomanzi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Tue Jul 04, 2006 6:14 pm

sa te speli pe fata cu apa rece si sa te apuci de invatat

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jul 04, 2006 10:00 pm

:lol: :lol:
da cafeaua ce-are?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Tue Jul 04, 2006 10:35 pm

evident distinctia fina aici care se cere facuta este ca trident nu a zis ca se ia rezi fara sa inveti deloc, doar cu bulanul. :wink:

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue Jul 04, 2006 10:43 pm

bey, nu va luati dupa trident, ca el e destept, ce zice el ca a invatat asa un pic, la oamenii normali inseamna toceala de-aia sanatosa. bulanul e bulan si statistica corecta, dar trebuie invatat serios.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jul 04, 2006 10:44 pm

cred ca am inteles asta toti
a spus destul de clar ca tre sa stii subiectele mici 100%

reintorcandu-ne la chiru, am incercat sa fac si eu nite calcule , si sunt destule teme mici pe care sa ne bazam, sa le putem stii 100% fara eforuri extraordinare, dar oricum calculez eu, tot nu-mi ies punctaje mai mari de 700 si ceva, si asta pe departe nu ajunge. la chiru sub nici o forma.

anyone other ideeas?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue Jul 04, 2006 10:47 pm

n-are cum. eu scoteam 700 de puncte pe teme necitite, din bulan si cultura generala. ai gresit pe undeva la calcule
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Tue Jul 04, 2006 11:07 pm

@tana: I agree si eu scoteam tot 700 la inceput. adica fara invatat. ramane sa ne zica si trident cat scotea.

edit: calculele mele sunt "computerizate". de obicei nu dau chix la algoritm.

edit. (mai nuantat): se poate specula ca in anumite conditii de examen un program simplu de computer care incape pe 2 pagini poate lua MF...

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue Jul 04, 2006 11:15 pm

ii ziceam ratzushkai, nu tie; nu ma pun cu calculele alea cu 2 zecimale, ca nu am nici o sansa, si mi-e si lene :lol:
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Tue Jul 04, 2006 11:22 pm

traiasca berea si concediul ca fac casa buna :roll:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jul 05, 2006 9:07 am

ok, ok, poate nu sunt f buna la statistici sau calcule
eu am socotit paginile din sub de chiru, cele mai scurte 21 teme, cu procentaj de 100% raspunse corecte, apoi restul CM cu rasp ABCD , dar nicicum nu-mi iesea mai mult de 700 , 700 si ceva.
oricum, pe departe nu e deajuns.
nu am luat in calcul probabilitatea diferentiata a rasp,adic cele cu frecventa mai mare la abcd fata de acde sau bcde...ma rog. am considerat ca toate au sanse egale.
nu poti sa te bazezi pe faptul ca anii trecuti au fost mai frecvente raps de abcd...trebe sa ai niste algoritmi de calcul statistici generali valabili. si asa am ajuns la 700 si un pic, sau p[oate nici atat.
ok, la asta mai putem adauga faptul ca totusi am terminat cu totii o faculta de 6 ani, chiar de medicina pe deasupra, si unele intrebari sunt cu rasp evidente, carestim de la o posta ca sunt corecte. deci asta va creste oarecum punctajul, iesim un pic din statistica generala.

nu stiu. adic stiu. numerele nu insala. sunt mai sigure ca " am impresia ca stiu" sau " sigur e bine cum zic eu"

insa in anumite momente simt ca pierd vremea in prostie cu calcule si statistici in loc sa stau si sa inva cum trebe.

mi-a ramas intiparita in minte o afirmatie, cre ca era a lui tridi: cei care invata fiecare subiect nu vor sa ia rezidentiatul, ci vor sa stie fiecare subiect. cei care vor sa ia rezidentiatul, o fac prin shunt. :twisted: :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Jul 05, 2006 9:54 am

ratzushka wrote:
mi-a ramas intiparita in minte o afirmatie, cre ca era a lui tridi: cei care invata fiecare subiect nu vor sa ia rezidentiatul, ci vor sa stie fiecare subiect. cei care vor sa ia rezidentiatul, o fac prin shunt. :twisted: :roll:


da ratusco...dar una este o afirmatie aruncata pe forum de fun si realitatea in sine..cei care au luat rezi, ma refer, cei mai multi care au luat rezi..chiar au invatat.
aaa si au facut grile multe. asta nu poti numi insa "shunt".

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Wed Jul 05, 2006 10:34 am

nu poti sa te bazezi pe faptul ca anii trecuti au fost mai frecvente raps de abcd...trebe sa ai niste algoritmi de calcul statistici generali valabili. si asa am ajuns la 700 si un pic, sau p[oate nici atat.


Rezultatele mele sunt obtinute pe baza de date cu intrebari publicate nu pe ce s-a dat efectiv la examen. De aia am si cerut sa faca cineva o verificare. Ma intereseaza cat se lua la rezi 2005 pe CM daca puneai doar ABCD la toate. Frumos ar fi sa facem calculul pentru toate variantele de caiet de examen si pentru toate cele 5 combinatii de cate 4 litere constante.

Trebuie luat in considerare faptul ca indiferent de bibliografie, metodologie si bulan se poate calcula cate procente din materie trebuie sa stii perfect ca sa obtii un punctaj dat. Cazul particular al rezi din 2004 si 2005 este ca bulanul e inacceptabil de mare.

Voi chiar credeti ca nu va afecteaza chestia asta? Pai gandirea simplista zice ca nu poti sa iei rezi doar cu bulanul. Ce nu a spus nimeni pana acum este ca si pentru cei care au luat rezi bulanul a facut o diferenta. Pentru ca bulanul nu e batut in cuie, doar media lui pe populatie e constanta iar variatiile de la individ la individ sunt stocastice. Chiar daca ai intrat, cum ti-ar fi sa stii ca puteai sa faci cu 15 puncte mai mult?? sau chiar cu 5? Pai 15 puncte pot sa insemne 150 locuri. Poate insemna diferenta intre ATI si psihiatrie, ca alegeri. Alegerile astea va afecteaza viata profund. Chiar va convine sa dati cu zarul admitind un examen dominat de bulan??[/quote]

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jul 05, 2006 11:23 am

eu sunt sigur ca ratzushka pica rezi-ul si anul asta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Wed Jul 05, 2006 11:26 am

d c esti rau?puteai spune doar sa puna mana(aripa) sa invete...
Behind every great love is a great story

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jul 05, 2006 1:13 pm

pentru ca si anul trecut era in aceeasi stare: calcule, strategii, prostii, orice mai putin invatat.
acuma sper sa nu imi sara in cap, am emis o parere, nu am injurat-o
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed Jul 05, 2006 2:31 pm

Bulan pe draq.....cine are habar si a invatat cum trebuie o sa se bucure de un loc printre primii......cine o sa citeasca doar acele teme mici in numar de 28-30, cu tot cu bulanul lui, nu poate emite pretentii decat pentru promovare (ultimele locuri care te fac rezident). Pe mine nu ma afecteaza cu nimic. Bifati fratilor aceleasi 4 raspunsuri la CM si mergeti pe bulan....eu o sa obtin 950 si voi o sa ramaneti cu bulanul.............

Va doresc numai bine!!
Image
Image

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jul 05, 2006 2:35 pm

ia mai intreaba-l o data pe trident ce specializare a luat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed Jul 05, 2006 2:39 pm

Stiu deja ce a luat.....nu conteaza asta. Conteaza unde sunt sansele mai mari. Sa mergi pe ceea ce stii sau pe bulan? Si oricum daca eu fac toata materia bine si prin absurd unele intrebari nu le stiu la momentul respectiv pot apela un pic si la bulan. Da nu sa pleci de la inceput numai cu bulanul inainte.
Image

Image

Magda_p
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Jul 05, 2006 1:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby Magda_p » Wed Jul 05, 2006 2:42 pm

myty_miti wrote: Da nu sa pleci de la inceput numai cu bulanul inainte.


De acord!

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed Jul 05, 2006 3:24 pm

bey, daca ati terminat medicina inseamna ca va ocupati cu invatatul de vreo 18 ani, deci stiti cum invatati mai bine, si cum dati randament maxim. deci spor la treaba.


si, koksee, nu cred ca ratzushka va pica si a doua oara :D
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Wed Jul 05, 2006 3:37 pm

Eu am luat pe locu 249 ....pe medicale.

Am invatzat toate subiectele , mai putin litiaza biliara, subiect pe care nu l-am citit niciodata, nu stiu de ce...nu-i venea randu defel.

In seara dinaintea examenului aveam 16 subiecte nerepetate, incluzand avc,tulb ritm, si alte subiecte de astea mari, pe care le invatzasem in august-septembrie. Am redus nr la 8, citind un subiect la juma de ora, un fel de frunzareala, din ciroza am recitit doar ce aparea in grilele de pe net, plus ce tabele am mai avut nervi sa mai citesc.

In schimb repetasem inainte de ziua respectiva toata pedi, inclusiv intox, nutritie si toate subiectele noi, inclusiv genomul, desi mi se parea ca e degeaba ce fac, ca nu am cum sa retin atatea aberatii...ciudat dar ceva s-a lipit .

Deci, apropo de bulan, iata concluziile mele care, recunosc, nu sunt statistic verificate:
-la grilele de litiaza m-a pufnit rasu in examen, dar mi-am stors creierii si am rasp din cultura studenteasca;
- la grilele din subiectele repetate in ultima zi am raspuns foarte usor, ca era proaspata informatia, dar nu se poate repeta tot intr-o zi;
-selectia subiectelor cel mai bine se face pe sentimentul de frica-care e mai naspa, ala trebe repetat;
-la orice intrebare nu eram sigura de raspuns am raspuns ce era mai logic in vreun fel...in nici un caz ABCD...dar am aplicat metoda-daca sunt sigura de A,B si nu stiu sigur daca e si C, atunci nu pun C;
-diferenta au facut-o subiectele noi, posibil si pedi, dar in mod sigur raspunsurile logice, nu...statistice.

Si concluzia finala: Bulanul ti-l faci singur!
Whatever

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jul 05, 2006 5:52 pm

eu zic ca bine e sa stii ca punctajul se poate calcula dinainte, individualizat personalizat whatever. nu-l calcula tu, il calculeaza poate cel de langa tine.
alta cestie ar fi k cunosc din cei care au luat mai sus ca mine, nu-i vorba ca au aplicat strategia X sau Y, dar daca e s-o iei p bune, au lasat AVC-ul sau intoxicatiile. o alta observatie e ca inainte de rezi s-au repetat teme mici cu efect mai benefic din ce zic si altii.decat teme mari.

ca poti invatza totul calumea e o cestie pe care poti s-o crezi despre tine (efect benefic pana la un punct) dar indiferent cum ar fi, cateva lucruri sunt sigure:

1.nu s-a obtinut 2004-2005 punctaj peste 925 niciodata , fie med fie chir

2.in partea de sus nu se poate prevedea nimic. (am spus in doc cam ce punctaj se tzinteshte)

3.exista persoane care stau cu AVC-ul in mana sa nu le scada punctajul cu 15 pcte da pica ca verzele (not to mention se chinuie, uff)

4.exista picatzi la 740 in condiotiile in 200 pagini sunt tot ceea ce-ti trebuie

5.se poate trasa o curba intr-un xOy nr teme-punctaj care cel putin (poate nu cel putin) sa arate intr-un mare fel: cu cat cresc temele invatzate creshte punctajul, apoi platou mic apoi cadere mai accentuata decat ascensiunea, cu panta mai mare. o curba cu care te poti juca: o trecere prin materie totala muta curba mai sus (din ce in ce doar cu mai putin sus, logi) sau poti sa tragi de ea altfel: temele mici, partea de pana la platou. paote ca asta e ratiunea.
partea ascensionara e aia mai usoar de impins, ata e clar. asta ca alegere: imping de partea ascens sau de aia descend?? evident, acelasi punctaj se ia si pe panta si pe rampa pe curba asta, asta este explicatia celor ca re zic ca au trusdit toate intoxicatiile alea. puteau obtine mai mult cu mai putina munca si in cazul lor. absolut logic si de necontestat.

asta cu curba ca model intuitiv, e easy de facut o schema i guess.

btw, pana invatzati un avc nu mai bine bagatzi rapid 10-12 teme mici?


eu zic ca strategia ar putea fi imbunatatzita: nu am inclus in nici un calcul cate raspunsuri pun ei de fapt cu 2 sau 3 sau 4 etc. nici un element de statistica, doar aritmetica de cls.IV-a.

Athon zicea ca cu 4 rasp in anume distributie se ajunge la ceva gen 72% (distributia rasp-lor din cartea de grile). pur si simplu la bulan (doar CM nu?)

amazing. bee, s-a luat rezi la 72%.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed Jul 05, 2006 6:06 pm

26 de randuri, trident :D
de ce te chinui sa faci oamenilor un bine cand ei nu vor?
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jul 05, 2006 6:29 pm

de frustrat
vor!
:lol:

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed Jul 05, 2006 6:51 pm

trident wrote:de frustrat

NivPosib>NivAspir produce depresie, invers frustrare
da' la ce aspiri, la o stauie?
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jul 05, 2006 7:38 pm

kooksee, un pic m-am ofticat, ca ti-ai pierdut increderea in mine :evil:
eu o sa fac anul asta tot posibilul sa iau rezi, indiferent cine ce zice, indiferent cine ce strategii aplica

eu invat ...dar un pic de puncte in plus nu strica nimanui..si daca se poate, de ce sa nu? :roll:

dar am si un servici, la care mai trebe sa si lucrez din cand in cand...si alte chestii, stii, familie, viata. si stiu ca astea nu prea sunt compatibile cu invatatul serios pentru rezi, dar incerc si eu cat pot mai bine. sunt mai hotarata ca oricand sa iau rezi.
si chiar de zici tu ca nu, eu tot incerc, eu continuu sa invat, sa fac calcule, si sa sper ca voi reusi, pentru ca daca imi pierd speranta, imi pierd ambitia. si calculele astea cu bulanul, macar imi intretin un pic interesul, mai dau un refresh la toata chestia asta. :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
giacarangi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Oct 28, 2005 10:44 pm

Postby giacarangi » Wed Jul 05, 2006 7:47 pm

Ratzushka multa bafta si faci foarte bine ca nu-ti pierzi speranta si inveti in ciuda faptului ca esti ocupata cu toate cele. Pentru multi dintre noi e greu sa invatam fara sa mai avem altceva de facut. mult spor la toata lumea...
...timpul este un copil care muta piesele intr-un joc...

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Wed Jul 05, 2006 8:25 pm

Mai mai mai... vad ca sunt oameni pe forum care tintesc foarte sus. Mi-am exprimat parerea cum ca nu e bine. Eu nu le doresc decat sa iasa pe locul doi si sa se intrebe ce a fost aia care i-a departajat la 1 punct de locul 1 pe singura intrebare pe care n-au stiut-o (hai sa le indulcim pelteaua si sa zicem ca va fi o intrebare gresita, ramasa necorectata) :twisted:

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Wed Jul 05, 2006 11:45 pm

Daca aceasta metoda ar fi aplicata la scara larga, rezultatul ar fi doar ca ultima medie ar fi 800, iar examenul il vor lua ...ceilalti :shock:

Mi se pare logic sa inveti f bine subiectele mici, pt ca grile sunt din toate subiectele si sansa ca in examen sa fie multe grile din aceste subiecte mici e mare. Rezultatul statistic pana aici bate bine cu rezultatul rational.
Dar de aici pana la a pune mecanic abcd...brrr....nu as fi riscat niciodata.

Daca metoda de corectare a grilelor pare sa fie anti-examen, alternativa e una simpla-cea cu punctaj negativ-atunci chiar trebe sa pui numai raspunsuri corecte si se duce abcd-ul pe canal.
Whatever

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu Jul 06, 2006 12:07 am

tzukmik wrote:Dar de aici pana la a pune mecanic abcd...brrr....nu as fi riscat niciodata.


la alea la care nu ai habar, logic, nu la toate.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 07, 2006 2:11 am

tzukmik wrote:Daca aceasta metoda ar fi aplicata la scara larga, rezultatul ar fi doar ca ultima medie ar fi 800, iar examenul il vor lua ...ceilalti :shock:


dar cum nu va fi aplicata la scara alrga vor exista intotdeaua pittifull ones care vor trece prin toata materia si vor lua 700, cam cat punctajul de cat? de 70-90 de pagini invatate?
hehe
that feels so weird

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Postby ares/tm » Fri Jul 07, 2006 11:02 am

terminati cu calculele si punetzi laba pe carte
i can resist everything except temptation

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 07, 2006 6:12 pm

eu zic terminati cu ***a si puneti calculele pe carte :lol:

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Jul 07, 2006 8:27 pm

:D


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests