luminati-ma

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

luminati-ma

Postby ares/tm » Tue Jun 13, 2006 5:47 pm

cred ca sunt redus din pdv intelectual, sau pur si simplu nu beau destula cafea...rog pe cei care se simt mai luminati sau stau mai bine la capitolul genetica invatata in facultate sa-mi explice si mie cum e cu soarecii transgenici din harrison.Orice e binevenit.Mersi anticipat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jun 13, 2006 9:15 pm

vezi ca e tabelum ala de acolo parca pe pagina de langa

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Tue Jun 13, 2006 9:23 pm

animalele transgenice sunt obtinute prin transferarea unei portiuni de DNA in pronucleul unui ovul. Animalul transgenic va avea noua gena (transgena ca sa-o numim asa) in toate celulele sale, inclusiv cele germinale.Animalul transgenic va avea in genomul sau gena a carei expresie vrem sa o studiem si, mai mult, o va transmite urmasilor sai.
O alta modificare posibila la transgenici este deletia unei gene-astia sunt soarecii(vestitii din brosura)KNOCKOUT.
Bottom line-animalele astea transgenice sunt folosite ca model ale unor boli genetice umane
Sper ca te-ai mai luminat cat de cat (dar sa stii ca si eu m-am lamurit ulterior exam de rezi la care am citit si eu aceleasi tampenii din brosura,fara sa inteleg mare lucru. asta pt ca acolo e un update al geneticii, iar dc nu ai baza stiintifica necesara e putin probabil sa pricepi ceva)
spor la invatat!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests