Rezidentiat pe laborator

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Rezidentiat pe laborator

Postby diacriss » Sat May 27, 2006 9:51 pm

E pe aici vreun rezident pe laborator sa-mi spuna si mie cum e la hematologie la Coltea?Se fac stagiile?Am o prietena care a luat rezi pe lab si acum face la Fundeni si tocmai sa angajat si in alta parte si vrea sa stie daca se poate lipsi la Coltea,ca la Fundeni se poate!
Multumesc anticipat! :)
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
drman
Posts: 2
Joined: Sat May 27, 2006 11:21 pm

Postby drman » Sat May 27, 2006 11:24 pm

Medicina nu se face pe chiulite. Daca ai ales laborator, atunci cauta locurile unde esti pusa la lucru. Numai asa inveti! :evil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun May 28, 2006 1:09 am

domnu drman, anunta-ma cand iti platesti chiria si mai si mananci din 4200.000
fata a intrebat ceva. sfaturile astea scrie-ti-le pe o foaie si afiseaza-ti-le pe perete
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 28, 2006 4:06 am

drman wrote:Medicina nu se face pe chiulite.


varsa :lol:

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Sun May 28, 2006 3:39 pm

drman wrote:Medicina nu se face pe chiulite. Daca ai ales laborator, atunci cauta locurile unde esti pusa la lucru. Numai asa inveti! :evil:

Domnule "drman" daca ai fi citit cu mai multa atentie ai fi vazut ca era vorba de o prietena si nu de mine,ca eu inca ard in focul rezidentiatului.
Si,asa,de curiozitate,tu esti rezident?Ce salariu ai?Sau poate ca ai sustinere financiara din alta parte(parinti,sotie :lol: ).Fata nu e din Bucuresti si cheltuie pe chirie/naveta mai mult decat castiga.Asa ca trage tu cocluziile. :evil:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

iana2004
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Contact:

Postby iana2004 » Sun May 28, 2006 4:30 pm

Din cate se aude la Coltea e mult mai relaxat stagiul de hematologie decat in Fundeni. Nu stiu insa nimic despre Universitar.
Cat despre chiulitul in Fundeni n-am auzit nici pe departe asa ceva. Se zvoneste ca nu vom putea lua nici macar concediu. Cred ca prietena ta a inteles gresit.

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Sun May 28, 2006 9:07 pm

Prietena mea nu face hematologie acum.E inca in stagiul de biochimie si se pare ca ii cheama doar 2 zile pe saptamana si chiar si atunci se mai poate lipsi!De hematologie la Fundeni a auzit ca se face pe bune,de asta intreba de Coltea!
Ms pt raspuns!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
drman
Posts: 2
Joined: Sat May 27, 2006 11:21 pm

Postby drman » Tue May 30, 2006 6:36 pm

daca vreti bani, nu faceti medicina. Punct.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue May 30, 2006 6:41 pm

si daca vrei sa supravietuiesti?

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Tue May 30, 2006 6:56 pm

drman wrote:daca vreti bani, nu faceti medicina. Punct.


Da, sigur!!
Eu cred ca medicina asta poate sa-ti aduca bani multi! :twisted:
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue May 30, 2006 7:05 pm

MumaPadurii wrote:si daca vrei sa supravietuiesti?

e de preferat sa eviti medicina

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Tue May 30, 2006 8:16 pm

i_mona_12 wrote:
drman wrote:daca vreti bani, nu faceti medicina. Punct.


Da, sigur!!
Eu cred ca medicina asta poate sa-ti aduca bani multi! :twisted:


Eu am intalinit destul de putini medici saraci de-a lungul facultatii!Marea majoritate au vile cu piscina si 2-3 masini si fac vacantele in strainate!Cred ca "drman" vine de pe alta planeta!!!Ne invadeaza martienii?! :?
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue May 30, 2006 11:44 pm

diacriss wrote:
Da, sigur!!
Eu cred ca medicina asta poate sa-ti aduca bani multi! :twisted:


[/quote]
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Wed May 31, 2006 2:24 pm

Tana nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui.Tu nu ai vazut medici cu bani?!Nu la rezidenti ma refer,bineinteles.Daca tu nu ai intalnit decat medici saraci spune-mi si mie unde, sa ma conving si eu!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed May 31, 2006 4:15 pm

normal ca am intalnit si medici cu bani- cei care au devenit mari in vechiul sistem, si au decazut un pic dupa 89. restul au decazut mult
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed May 31, 2006 4:28 pm

diacriss wrote:Eu am intalinit destul de putini medici saraci de-a lungul facultatii!Marea majoritate au vile cu piscina si 2-3 masini si fac vacantele in strainate!


Cat la suta din medicii din romania crezi ca au vila cu piscina si 2-3 masini? Ce ai intalnit tu in facultate nu e reprezentativ... tu nu vezi decat cadrele universitare sau medici cu post in spitale mari din bucuresti.
Cat la suta dintr-o promotie ajung sa lucreze intr-un spital mare? Iti dai seama cat de putini? Si nici majoritatea astora care ajung, nu poti sa spui ca au bani multi (vila cu piscina si 2-3 masini cel putin e o exagerare).
Eu credeam ca postul tau a fost ironic...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 5:47 pm

diacriss pot sa intru si eu in cercul tau de prieteni?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Wed May 31, 2006 5:55 pm

kooksee wrote:diacriss pot sa intru si eu in cercul tau de prieteni?

Nu sunt sigura ca am inteles de ce!Poate vrei sa fii mai explicit! :?
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 5:57 pm

sa ii cunosc pe doctorii aia cu 2-3 masini.
la mine la spital nu e asa. doctorii merg mai mult cu autobuzul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed May 31, 2006 7:55 pm

.......ezista domne, ezista (nu cu vila piscina 2-3 masini) .....au si ei o casa si o masina........cu autobuzul kooksee merg cei care au terminat in ultimii 5 ani...........pt restul sa nu ne facem noi griji.....
Image
Image

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 8:32 pm

hai la mine la spitalul din Pucioasa sa ti-i arat. e adevarat ca astia merg pe jos, nu cu autobuzul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed May 31, 2006 8:39 pm

kooksee wrote:hai la mine la spitalul din Pucioasa sa ti-i arat. e adevarat ca astia merg pe jos, nu cu autobuzul.



marea majoritate o duc bine.........daca au ajuns la Pucioasa cred ca le-a placut mersul pe jos....... :lol:
Image

Image

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Wed May 31, 2006 8:42 pm

myty_miti wrote:
kooksee wrote:hai la mine la spitalul din Pucioasa sa ti-i arat. e adevarat ca astia merg pe jos, nu cu autobuzul.



marea majoritate o duc bine.........daca au ajuns la Pucioasa cred ca le-a placut mersul pe jos....... :lol:


Asta ziceam si eu!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 9:23 pm

de mult nu am mai auzit asemenea replica jenanta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed May 31, 2006 11:14 pm

kooksee wrote:de mult nu am mai auzit asemenea replica jenanta.


pe un medic nu trebuie sa`l "jeneze" nimic.......... :oops:
Image

Image

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Jun 01, 2006 3:03 am

Am facut acum 1 an stagiu pe hemato la Coltea..personal am calcat de 2 ori pe acolo pentru ca alte treburi importante m-au retinut si ma retin in continuare. Anul asta s-a cam nasolit kestia in sensul ca stiu un caz care a avut ceva belele cu pontajul si examenul daca nu trecea o data pe saptamana pe acolo. Pot sa zic sigur ca pentru cei cu 2 sau mai multe joburi e cea mai buna optiune.
Mai multe detalii pe PM. :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Thu Jun 01, 2006 7:53 am

Multumesc pentru raspuns.O sa-i transmit amicei mele! :rightblinky:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

iana2004
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Contact:

Postby iana2004 » Fri Jun 02, 2006 5:05 pm

Dar ceva despre hematologie in SUB stie cineva :?:
Cine e seful catedrei acolo :?:


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests