Rezidentiat 2006 CHISINAU - Rep Moldova

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Rezidentiat 2006 CHISINAU - Rep Moldova

Postby Khaos » Wed May 24, 2006 8:05 pm

Cei care au plecat sa dea rezidentiatul la Chisinou in 2004 au spus ca a fost f usor si au prins lejer ce specialitati au vrut. Ulterior majoritatea s-au transferat in Romania inca din primele luni ale primului an. Unii au ramas inca acolo pt ca, cel putin pe ATI, sint putini rezidenti, au foarte multa mina libera si prin acest simplu fapt pregatirea lor este cu mult mai buna ca in tara. In plus dureaza doar 4 ani.

Ce stiti despre locurile scoase la concurs in 2006? Anul asta am auzit ca nu se mai da examen de rezidentiat ci se intra direct pe post, departajarea facindu-se dupa notele de la licenta si din timpul anilor de studii. Merge cineva sa se inscrie la Chisinau la rezidentiat?
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 24, 2006 9:15 pm

daca se poate face in paralel cu cel de aici, eu merg.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Rezidentiat 2006 CHISINAU - Rep Moldova

Postby adi » Thu May 25, 2006 5:20 pm

credeam ca "filiera Chisinau" era valabila doar ptr aia care nu erau in stare sa intre in Romania la facultate prin forte proprii, drept care ocoleau examenul petrecand un an in Moldova si se reintorcea glorios in cadrul aceleiasi promotii, uneori chiar la o univ mai buna decat cea la care picasera initial. se pare ca acea cale are si o "sora" mai mare valabila ptr rezidentiat...

chiar daca pregatirea acolo ar fi mai buna, ceea ce ma indoiesc data find saracia extrema in care traiesc, calitatea rezidentilor -aia intrati fara examen :) - cred ca e superlow.

alte cai de "energie minima" mai sunt? :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu May 25, 2006 6:41 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cunosc doi oameni care au luat aceasta cale de minima rezistenta pentru admiterea la facultate. nici o problema ca acum sunt foarte bine "ajunsi" in timpul rezidentiatului.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Thu May 25, 2006 8:20 pm

Domne daca gasiti o cale de a ocoli porcaria de rezi si de a nu pierde n luni din viata tocind chestii cu care nu o sa va mai intalniti vreme indelungata in cariera... GO FOR IT & CONGRATS!
Daca vreunul din voi face chestia asta si mai si posteaza cum a facut aici... eu zic sa-i facem statuie. :shock:

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sat May 27, 2006 7:52 pm

Athon wrote:Daca vreunul din voi face chestia asta si mai si posteaza cum a facut aici... eu zic sa-i facem statuie. :shock:


io zic sa nu ne grabim... mai merita statui si (aproape toti) preparatorii, la fel niste persoane inteligente si bine pregatite care evita cu gratie examenul asta de ***, (unii) doctoranzi(i) care muncesc enorm pentru a mentine c... cate unui prof mai curat decat un picior diabetic, transferatii de la o specialitate la alta (de regula in sus) si care-or mai fi....

naelly
Posts: 1
Joined: Mon May 29, 2006 5:23 pm

Re: Rezidentiat 2006 CHISINAU - Rep Moldova

Postby naelly » Wed May 31, 2006 2:14 pm

eu zic sa te gandesti bine daca merita sa....risti...din cate stiu eu acolo e o instabilitate politica....cam mare.....si fiecare isi face legea dupa bunul lui plac....mai bine stai aici...undeva la cucuietii din deal...parerea mea

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 31, 2006 6:08 pm

pan'la orma tot trebuie sa existe o tzara in care sa fim si noi grecii lor

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Sun Jun 04, 2006 8:46 pm

mai merita statui si (aproape toti) preparatorii, la fel niste persoane inteligente si bine pregatite care evita cu gratie examenul asta de ***


Ehm... scuze de replica tarzie... ca la mine merge imedu' cand vrea... o saptamana mere, doua nu. Ideea e ca eu am dat examen de prep dupa ce am luat rezi. Nu va alarmati ca nu l-am luat. Dar totusi, daca il luam? inainte de rezidentiat? Eram alta persoana? nu. Sincer acuma, denigrarea celor care isi prezerva neuronii si rezervele psihice imi pute de la o posta a romanescul "sa moara si capra vecinului!"...[/i]

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Jun 04, 2006 9:55 pm

ti se apre ca intr-o tara in care legea se ocoleste, se interpreteaza si nu se respecta este mai avanatajos? trebuie sa fie fun sa-ti faci o lege a ta, totusi. ideas anyone?
athon , agreed.
Red Apple

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jun 05, 2006 12:20 am

Athon wrote:. Dar totusi, daca il luam? inainte de rezidentiat? Eram alta persoana?


pai evident ca nu aveai nici-o sansa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests