Rezidentiat 2006-7-8...2014...

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Rezidentiat 2006-7-8...2014...

Postby Athon » Sun May 14, 2006 8:43 pm

O veste buna pentru tinerii medicinisti:
Daca onor ministerul scoate de la an la an din ce in ce mai multe posturi la rezi, si nr. de posturi scoase la concurs este peste nr. de absolventi, mai devreme sau mai tarziu se va ajunge la un platou la o valoare de sub 1 candidat pe loc la rezidentiat. Asa ca bucurati-va, s-ar putea sa scapati de bullshitu asta de "con(s)curs", chiar daca oficial el va exista in continuare.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun May 14, 2006 11:25 pm

In Franta asa e concursul de internat, sunt locuri câti terminaciosi de anul 6 exista (am evitat special cuvântul absolvent, pentru ca implica terminarea facultatii, ori ea se termina dupa rezidentiat).

Numarul de medici e decis de concursul dintre anul I si II (în medie 1 din 7 ajung în anul II), mai departe nu mai exista examen eliminator ci doar pentru de a alege primul.

La cât costa un medic în Fr (formare si plata, zic plata pentru ca în anii 3-6 studentii sunt platiti), francezii nu-si permit sa formeze trei ca sa retina unul, si pe ceilalti doi sa-i tina aiurea pe somaj. Deja e risipa în anul I, ca se înscrie cine vrea, dar ajunge.

Faptul ca la concursul lor de rezidentiat e unul pe loc nu-i împiedica sa fie competitie acerba si nivelul examenului extrem de greu, din motive lesne de înteles : privilegiul alegerii repartitiei.

Iar în final altfel evoluezi într-un sistem cu 0 (zero) somaj în bransa.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon May 15, 2006 2:44 am

ce facushi la rez, ath?
daca ne unim fortele gasim shuntul statistic? c zici?

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Mon May 15, 2006 12:11 pm

La rezi facui bine... veni vidi vici cum s-ar zice.
Oricum... relatia munca/castig pentru examenul de rezidentiat e varza. Cine a mai pomenit sa muncesti 6-7 luni zi-lumina, cu pauze doar pentru mancat, ca sa castigi o slujba platita cu 120 euro pe luna, la care, culmea culmilor- ai si incompatibilitati (nu poti fi rep medical, nu poti sa-ti faci firma, nu poti sa fii preparator decat pe ce te lasa ei). Nu zic, am mai vazut slujbe la stat cu incompatibilitati in romania... da nici una la nivelul asta de salarizare.

Cu shuntu statistic... la urma urmei se poate demonstra doar ca nu exista o cale obiectiva de a evalua performantele unui candidat intr-un timp suficient de scurt. Cam trist dar asta este. Ce e dureros e ca in lumea medicala se fac studii pe jdemii de pacienti, care dureaza zeci de ani, se pune la microscopul electronic pana si matzul de drosophila da nimeni nu se baga sa faca un studiu sa vada daca examenele astea pe care le tot dam ne folosesc la ceva (adica daca se coreleaza rezultatul lor cu performantele profesionale ulterioare). Asta mi se pare pe undeva o mare ipocrizie a sistemului. Toti ne ocupam de pacienti, nimeni nu se ocupa de medici...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Mon May 15, 2006 2:01 pm

Se mai studiaza si medicii, dar mai putin, e drept. Uite o revista in care se publica astfel de articole
http://ehp.sagepub.com/
La noi, nu stiu. Probabil ca nu.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon May 15, 2006 8:20 pm

la urma urmei se poate demonstra doar ca nu exista o cale obiectiva de a evalua performantele unui candidat intr-un timp suficient de scurt


si inca cateva alte cestii dragutze, din ciclul de ce e avc-ul o capcana sau cat din amteria de rezi te califica pe med urgenta
parerea mea

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Mon May 15, 2006 11:26 pm

Athon wrote:daca examenele astea pe care le tot dam ne folosesc la ceva (adica daca se coreleaza rezultatul lor cu performantele profesionale ulterioare).

din pacate n-ai cum sa cuantifici performantele medical (INCA)
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
Aciduzzu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Nov 05, 2004 2:31 pm

Postby Aciduzzu » Tue Jun 20, 2006 4:11 pm

Stie cineva daca incepand de anul asta (sau urmatorul) se va reveni la idiotenia numita "rezidentiat pe post"?:x Eu sunt rezident in anul I, bineinteles fara post dupa terminarea celor 5 ani si mi se pare aiurea ca toate locurile vor fi ocupate (nu se stie daca cei care le ocupa vor ajunge acolo in final) si noi, generatiile mai mari sa ramanem pe afara.
The good ended happily, and the bad unhappily. That is what Fiction means.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests