rezidentiat pediatrie

...nimeni n-a spus ca va fi usor
uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

rezidentiat pediatrie

Postby uxaa » Fri Apr 21, 2006 10:42 am

ce parere aveti despre specialitatea pediatrie?cine este rezident pe aceasta specialitate si ar puteam sa-mi impartaseasca cate ceva????????
ideea este ca sunt nehotarat si vreau sa aflu si parerile altora,poate poate ma voi decide...exista sanse de angajare dupa terminarea rezidentiatului in sistemul privat????????

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Apr 21, 2006 11:07 am

se lucreaza cu copii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Apr 21, 2006 11:14 am

Cred ca asta stia :)
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Apr 21, 2006 1:14 pm

1. esti nehotarat intre ce si ce .geriatrie si pediatrie?
2. cam ce speri tu sa ti se raspunda la intrebarea exista sanse de angajare in sistemul privat dupa rezi? adica vrei sa ai promisiunea cuiva , da mah imi fac io clinica si te iau la mine ? sper ca esti suficient de mare sa realizezi ca in aceasta tara lucruile sunt in schimbare si ca exista un dinamism al pietei oarecum greu previzibil daca vrei raspunsuri bazate pe statistici arunca si tu un ochi pe google despre cum evolueaza cererea pe piata medicala, cam care vor fi proiectele europene in tarile est- europene...si alte chestii de astea.
daca vrei sa ne aburim la o discutie de cafenea pe forum raspunsul la intrebare ta este: sigur , poti lucra in sistemul privat pt copchii celor cu bani, dar e indicat sa lucreazi si in spital de pedi ca sa iti faci " mana" ev viitori clienti, etc...dar mi-e lene sa reiau aceeasi disctuie de pe la zeci de topice.
se aplica pt aprox toate specialitatile.
except la pediatrie lucrezi cu copiii ca sa fim intelesi. :D

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Fri Apr 21, 2006 3:02 pm

da.........multumesc pt raspunsuri :?: :!: :?: :!: :?: .........
ce-i drept ati presupus corect...stiu ca se lucreaza cu copii....vroiam sa aflu parerea cuiva care a dat pe asa ceva nu a unora care de-abia asteapta sa sara la jugulara :evil: :evil: ......
de exemplu cam ce punctaj au avut cei de anul trecut care si-au ales pediatria,sa stiu si eu dc am sanse........sau sa-mi dau cu presupusul macar......

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Apr 21, 2006 3:32 pm

Exista in topicul rezidentiat 2005 ordinea incare s-au luat locurile pe medicala. http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=20
La pediatrie asta scrie pediatrie - 991 (~600 Bucuresti
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Apr 21, 2006 3:40 pm

Mie mi se pare frumos sa lucrezi cu copiii, dar si foarte greu!
Totusi cred ca se merita sa incerci, mai ales daca iti place.
Cat priveste viitorul...fiecare cu sansa lui....
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Apr 21, 2006 8:14 pm

un prof cu care am facut eu medicina interna a zis odata la un curs ca geriatria si pediatria sunt un fel de medicina veterinara :lol:

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Apr 21, 2006 9:46 pm

Sper ca tu nu esti de acord :shock:
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Apr 21, 2006 10:09 pm

in cazul pediatriei partial da

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Mon Apr 24, 2006 11:41 pm

profu care a zis treaba aia cu medicina veterinara avea un simt al umorului mai aparte, dar se pare ca nu toti o iau ca pe o gluma....nu stiu ce medic vei ajunge tu draga daca parerea ta despre copii se reduce la animale....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Apr 25, 2006 8:55 am

se referea probabil la faptul ca sunt necuvantatoare si rar complianti.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Apr 25, 2006 11:40 am

andreeamunteanu wrote:profu care a zis treaba aia cu medicina veterinara avea un simt al umorului mai aparte, dar se pare ca nu toti o iau ca pe o gluma....nu stiu ce medic vei ajunge tu draga daca parerea ta despre copii se reduce la animale....


de ce te isterizezi degeaba? danhia a inteles f bine ce am vrut sa spun. daca vrei sa consulti un copil din ala de abia scos sau chiar pana pe la 2 ani ce poti sa-i faci mai mult decat i-ai face unei pisici? obtii o anamneza de la un apartinator, asculti, palpezi ca sa vezi unde urla mai tare si eventual faci niste investigatii. la asta se referea paralela cu medicina veterinara.

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Tue Apr 25, 2006 11:47 am

Doll wrote:
de ce te isterizezi degeaba? danhia a inteles f bine ce am vrut sa spun. daca vrei sa consulti un copil din ala de abia scos sau chiar pana pe la 2 ani ce poti sa-i faci mai mult decat i-ai face unei pisici? obtii o anamneza de la un apartinator, asculti, palpezi ca sa vezi unde urla mai tare si eventual faci niste investigatii. la asta se referea paralela cu medicina veterinara.


Vrei sa spui nou nascut
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Apr 25, 2006 11:50 am

sa n-o dam in semantica. insa copii sunt frumusei ei asa. cam tristi cand sunt bolnavi. dar se " invie mai repede decat adultii. responsabilitatea mi se pare uriasa la nivel emotional vb.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Apr 25, 2006 12:05 pm

i_mona_12 wrote:
Vrei sa spui nou nascut


eu vreau sa spun cum am spus, tu nu ai decat sa spui cum vrei tu

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Apr 25, 2006 4:00 pm

Ei, las`, mai bine consulti un copil care urla sincer decat un adult care-o ia pe aratura. Nu-i nici o tragedie daca pacientul nu-i cuvantator; decat sa bata campii, mai bine lipsa.
(asa-i,mi-am ales pediatria, da`s abia anul I)

iriss
junior
junior
Posts: 77
Joined: Fri Jun 03, 2005 10:18 am
Location: constantza

Postby iriss » Sat Apr 29, 2006 5:42 pm

alimori,ai dreptate.pacientii romani sunt destul de dificili,ca sa nu zic de-a dreptu tampitzi,ii intrebi ceva si iti spun cu totul altceva de te si miri cum de le trece prin cap sa scoata chestiile alea din ei care nu au nici o legatura cu intrebarea pe care le-ai pus-o
analogia intre pediatrie si medicina veterinara mi se pare o golanie,ca sa zic asa si ar trebui sa le fie rusine pt asemenea comparatii. e o specialitate foarte grea.in fine,ce e rau e ca din cauza nivelului extrem de scazut al educatiei sanitare din Romanica ai sa ai de-a face cu aceeasi parintzi cretini carora nu le pasa de copiii lor etc.asta te poate afecta foarte mult.eu de asta n-am ales pedi,desi mi-a placut mult in facultate k am facut-o klumea.+copiii abandonati in spital ,,e plin de ei


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests