Invatam, dar ce alegem si mai ales unde

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Invatam, dar ce alegem si mai ales unde

Postby matrix » Tue Apr 18, 2006 10:19 am

Pana apare bibliografia si fiind intr-o pauza de repetat materia m-am gandit ca ar fi util sa impartasim informatii privind cele mai bune alegeri privind locul de rezidentiat...adica aleg cardio, dar unde sa fie mai bine....ma refer strict la locul unde SE INVATA MAI BINE.

sunt binevemite orice informatii atat legate de specialitatile chirurgicale cat si medicale. foarte important este interesant de aflat si parerea celor din alte orase decat Bucuresti, pentru ca eu trecand prin facultatea asta cred ca unele specialitati se pot face mai bine decat in Bucuresti..trebuie sa se poata...

am citit aproape tot pe tema asta la viata in spital si pe unde am mai gasit, dar prea putine lucruri concrete.


din ce stiu eu de la rezidenti (mai ales ca am facut si stagiile respective acolo) ar fi nefrologie la Fundeni prof Sinescu si orice medicala care se face la Coltea ...am facut cu Isakoff si n-am murit...iar rezidentii din Coltea (cel putin 2 cunoscuti de mine mai bine) erau foarte buni si multumiti de ce se facea.


Edit/Leviathan: Te rog sa folosesti butonul Edit daca mai ai ceva de adaugat la mai putin de 15 min de la primul post :) Merci
Viata lunga si prospera!

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Apr 18, 2006 7:39 pm

96 s-au uitat si nimeni nu stie nimic, foarte bine tineti pentru voi . tipic pentru viitorii medici romani. :twisted: :twisted: :twisted:
Viata lunga si prospera!

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Tue Apr 18, 2006 7:53 pm

La Coltea cred ca e naspa ca rezident. Eu am facut acolo semio dar e altceva.
Cat priveste Isacof, ei bine, el chiar stie sa aprecieze munca rezidentelor....am vazut cateva plangand pe hol :lol: :lol:
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Apr 18, 2006 11:11 pm

are si el o dilema.
o sa ia cardio si nu stie ce spital sa aleaga..
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Apr 19, 2006 7:32 am

:?: :?: :?: Unde mi-a disparut posturili?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Wed Apr 19, 2006 9:40 am

vlad stroescu wrote::?: :?: :?: Unde mi-a disparut posturili?


nu mai este tulip moderator :roll: :?

Edit/Leviathan: Sunt eu :) Pentru plangeri, injuraturi si alte cele va astept cu pm-uri. Am sters post-urile pentru ca erau complet offtopic.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Apr 19, 2006 1:51 pm

da..stiu si eu rezidente care plangeau pe hol, dar saracele de ele erau tufa (cele de care stiu eu), ca studenti stiam mai bine decat ele.
Viata lunga si prospera!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Apr 19, 2006 4:40 pm

exista nefrologie prof. Voiculescu si urologie prof Sinescu...despre nefro...vorbeste cu rezi de acolo

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Apr 19, 2006 6:09 pm

corect am incurcat borcanele...eu stiam de urologie la Sinescu...transplant renal frumos ;)
Viata lunga si prospera!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Apr 19, 2006 6:13 pm

Cred ca opiniile variaza foarte mult de la om la om. Pân ala urma, cel putin in stiintele medicale, contezi in primul rând tu. Nu maestrii :)

Leviathan era un crocodil din Biblie. Eu sunt Vlad Stroescu. Propun, offtopic, ca moderatorii sa spuna cum ii cheama. (O sa fac propunerea si on-topic, prin alta parte.) E mai politicos. (N-am de gând sa chem baietii pt represalii :), sunt doar mai pretentios in ceea ce priveste eticheta. :) ) Deci, cine sunteti, Leviathan?


Edit/Leviathan: Ma cheama Sebi :) E ok asa?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Wed Apr 19, 2006 6:22 pm

Tu ca medic? :D
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Apr 19, 2006 6:50 pm

Nu, tu ca rezident.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Apr 19, 2006 11:50 pm

da asa e .. tu contezi pentru ca tu inveti, iar studiul individual e sfant, DAR cum faci daca nu te baga nimeni in seama. daca la medicale te mai descurci, sa vad eu ce face un rezident de chirurgie care nu a operat decat un apendic amarat :?: Nu mai suntem acum 200 de ani sa inveti de la un maestru, trebuie sa ai un supraveghetor cat de cat interesat si niste resposabilitati clare.
eu am zis de locuri in care se invata in sensul in care ai paturile tale si un asistent/indrumator interesat de ce fcai tu acolo. eu am vorbit cu rezidenti care pleaca acasa la 12 fara sa faca nimic pentru ca nici nu sunt bagati in seama (atat pe medicale cat si pe chirurgie).
Viata lunga si prospera!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Thu Apr 20, 2006 7:01 pm

Dar pentru disciplinele chirurgicale (in afara de urologie, caci scrie mai sus) unde se invata mai bine in rezidentiat (ma refer la spitalele din Bucuresti)?
Si...rezidentii au dreptul sa isi aleaga spitalul o data ce au reusit sa prinda loc pe specialitate sau sunt repartizati aleatoriu?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Apr 20, 2006 7:53 pm

In principiu, avem acest drept. INSA. "Distribuitorii" dreptului, doamnele de la CNPDS, adesea ne indruma foarte insistent.
Când ne-am ales spitalul la psihiatrie, erau si cei de la pneumologie. trebuiau sa-si aleaga spitalul unde urmau sa faca medicina interna. Multi vroiau Municipal, sau Floreasca, sau Coltea. Insa doamnele doctor docent de la CNPDS au sugerat cu autoritate sa-si aleaga alt spital, intrucât colegii de la cardiologie, "care au luat note mai mari si deci au mai multe drepturi, nu pot fi refuzati" si-au luat cu o zi inainte (alegerea spitalului e in ordinea alfabetica a specialitatilor) multe locuri la spitalele amintite, si e deja aglomerat. Mai ramasese Elias si Sf.Maria. De fiecare data când un biet proaspat rezident incerca timid sa incerce sa solicite totusi SUUB, doamnele profesor doctor universitar acadmician de la CNPDS ii ziceau ca, desi are dreptul sa-si aleaga ce spital vrea, sa-si aleaga altul, adica Elias sau Sf.Maria. Suprarealist.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Apr 20, 2006 8:26 pm

atata ar trebui: sa imi zica mie vreo tanti ca nu am dreptul sa iau ce spital vreau. cred ca as face un scandal monstru. prea multe lucruri din viata medicilor sunt "guvernate" de altii. macar atat putem alege:locul de munca.
:evil: :evil: :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Apr 20, 2006 8:58 pm

Asa e, cum povesteste Vlad, am patit-o si eu! Ca am luat note mai mici decat cei de pe cardio, endocrine etc.Pe de alta parte am luat note mai mari decat altii( de exemplu oncologie), dar din pacate P e dupa O la alfabet. Chiar si asa , multi dintre noi nu s-au lasat , inclusiv eu, am spus ca e dreptul nostru de a alege si daca vrem spitale unde se calca rezidentii in picioare de multi ce sunt, asta este deja problema noastra nu a celor de la CNPP....Nu prea le-a convenit, dar ne-au lasat ca nu aveau incotro.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Thu Apr 20, 2006 10:49 pm

Deci, in concluzie, unde este bine sa faci medicina interna si sub indrumarea carui doctor?
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests