Harrison editia XV

...nimeni n-a spus ca va fi usor
california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Harrison editia XV

Postby california » Wed Feb 22, 2006 11:44 pm

:shock: ....dupa citiva ani de US..ma pregatesc sa revin in Ro ( nu dati cu rosii)...
Pentru ca la rezidentiat am apucat doar medicina de familie :wink: ..as vrea sa-mi mai incerc si a doua oara norocul :lol:
Intrebarea mea este: ce diferenta este intre editia a XIV -a si a XV-a....daca o am deja pe ultima..mai este cazul sa investesc in editia ce figureaza la bibliografie?
Multumesc

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 23, 2006 12:46 am

first thing... asteapta publicarea bibliografiei oficiale pt rezi 2006 (pt ca inca nu avem asa ceva) este posibil sa fie schimbari fata de bibliografia trecuta asa ca se poate sa fie chiar ff valoros harriul tau 15, after all :)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Postby california » Thu Feb 23, 2006 12:54 am

Multumesc...ai idee cind se va intimpla? In 2 luni am posibilitatea s-o primesc din Ro...de aceea ma informam :wink:

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 23, 2006 12:58 am

pai noi asteptam momentul in mare nerabdare... si speram ca va fi cat mai curand.
martie, aprilie... pe-aici...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Postby california » Thu Feb 23, 2006 1:14 am

Multumesc mult pentru raspunsuri. Bafta!

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Thu Feb 23, 2006 11:56 am

apropo..in romania se pare ca se va sari peste editia XV (dehh sa fim la pas cu europenii) si vom trece direct la editia XVI. din cate stiu am zarit vara trecuta intr-o librarie in state (Border's parca) editia 16. la noi nu se stie inca daca va aparea curand aceasta editie la editura teora si nici daca programa de rezidentiat o va include. pe site-ul editurii este numai editia 14 spre vanzare.

P.S. a ajuns cineva pe la editura Teora? stiti in ce stadiu e editia 16?

california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Postby california » Fri Feb 24, 2006 2:31 am

Cred ca te referi la Barnes & Noble....da si este numai 135$ (fata de 7 milioane cit am inteles ca este in RO)...dar este in engleza.
Pentru cei care au rasforit editii anterioare...sint mari diferentele?

Iar pe Amazon...poti s-o cumperi cu 108..folosita cu 90$.......sa cumperi 2 la pretul asta :lol:

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

14-16

Postby dragamaia » Fri Feb 24, 2006 8:19 am

stiu ca-s preturi mult mai mici, eu nu am luat-o fiindca aveam deja editia 13 in engleza. n-am idee cat de mari sunt modificarile aduse noii editii, dar ma astept la partea de tratament....de ex la insuficienta cardiaca abia se aminteste in 14 de beta-blcante, iar de infliximab in poliartrita nici pomeneala.

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Fri Feb 24, 2006 8:38 am

sa te intorci din america in romania?....cred ca ai plecat de prea mult timp si ai uitat idioteniile de pe aici +++++ca e o mare diferenta intre examenele de step (intrebari grele dar cu cap) si idiotenia de rezidentiat din romania...... :?: :?: :?: scuze de indiscretie ....au fost motive personale .....sau te-a dezamagit sistemul?????.... :?

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Feb 24, 2006 9:50 am

Pentru cei care au rasforit editii anterioare...sint mari diferentele?

per ansamblu nu sunt mari diferente intre editiile anteriore, se limiteaza doar la anumite capitole care au fost updatate, au fost scoase fata de 14 sau s-au introdus unele noi
rezumandu-ma la bibliografia data pentru examen in ultimii doi ani parerea mea este sa nu investesti intr-o editie noua, la noi inca nu s-a tradus editia 16 si este putin probabil ca se va intample in timp util pentru rezidentiat, se va merge, banuiesc, pe acelasi sistem al editarii unei brosuri cu temele din editia noua, ca si anul trecut, baza in principiu va fi tot 14

un search pe internet te va ajuta sa gasesti editia 14 in limba romana in format electronic pe care o vei putea printa, iar pentru editia 16 am pus un link pentru download la topicul bibliografia 2006
enjoy! :)
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

Postby Alfio » Fri Feb 24, 2006 12:29 pm

california cum o sa poti sa traiesti dintr-un salariu de rezident : aproximativ 150$ lunari?
capisci?!

california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Postby california » Fri Feb 24, 2006 10:46 pm

Eu v-am zis sa nu dati cu rosii. :lol:
..Nu am plecat decit de 6 ani..deci nu asa de mult...De ce ma intorc? :shock:
Asa ni s-a pus noua pata:)) :wink: .....noi ne-am jucat de-a loteria cind am vazut ce salarii de stagiari aveam...nu am vrut sa emigram cu adevarat niciodata , am cistigat, am venit aici , am luat cetatenia, ne-am aranjat financiar (am fost super norocosi amindoi sa avem joburi ff bune)....asa ca este timpul se na intoarcem acasa...greu de inteles...stiu....Deci intrebarea corecta este: cum o sa traim din 300$/luna..ca si al meu sot..tot rezident pe MF este... :cry:
Vreau si eu editia 14-a in format electronic....pe a 16-a o am....pleaseeee...
Va multumes pentru raspunsurile voastre......

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Mon Feb 27, 2006 2:55 pm

dude ce vrei sa faci in ro ?

poate ti s-a facut dor de ai tai si vrei sa iti cresti copii romaneste(scoala costa nu ?) sau poate ai scoruri nesatisfacatoare la steps si nu ai incotro pentru o sansa la rezi de MI cel putin
anyway bani cred ca ti ai strans ca sa iti duci viata in ro la acelas nivel ca in US(casa+masini+vacante+/-iesiri la restaurante si dealtfel aparatura pt un eventulal cabinet de MF pe care il vrei sa deschizi)
iar daca ai GC / cet US ---- no coment - poti sa te cari oricand de aici :D

Cya there...
FREE YOUR MIND

california
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Feb 22, 2006 11:33 pm
Location: USA

Postby california » Tue Feb 28, 2006 12:52 am

Cred ca tu nu ai priceput....ce scoruri la stepuri? Noi nu am venit sa raminem...deci nu am dat aceste examene.....Daca am facut bani..cind crezi ca am fi avut timp sa si invatam....Vad ca esti in US..ar trebui sa stii acest lucru.....ori ai un job mai prost platit, eventual part time si inveti...ori invers :lol:

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Tue Feb 28, 2006 8:01 pm

california wrote:Cred ca tu nu ai priceput....ce scoruri la stepuri? Noi nu am venit sa raminem...deci nu am dat aceste examene.....Daca am facut bani..cind crezi ca am fi avut timp sa si invatam....Vad ca esti in US..ar trebui sa stii acest lucru.....ori ai un job mai prost platit, eventual part time si inveti...ori invers :lol:




sorry am crezut ca ai dat steps si esti in sistem, atunci se justifica de ce vrei sa vii inapoi...
:)
nu, sunt in ro, stii cum e cu invatatul cand esti in us, ori ...ori...
FREE YOUR MIND

www
Posts: 4
Joined: Thu Mar 16, 2006 12:36 am
Location: US

Postby www » Thu Mar 16, 2006 12:42 am

poate cineva sa mi spuna mai multe despre stepuri?multumesc

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Fri Mar 17, 2006 10:43 pm

www wrote:poate cineva sa mi spuna mai multe despre stepuri?multumesc


ce anume vrei sa stii?

inainte sa vrei sa stii, trebuie sa fii sigur ca ai cel putin 7000 $(10000 e optim) sa mergi pana la capat,
din cauza asta toti intreaba se intereseaza - de usmle- iar cand vine vorba de bani se intorc inapor la harri si sperante la o cariera stralucita
"vreau si - eu vreau si eu > pe dejeaba" asta nu se va putea niciodata daca vrei in USA
FREE YOUR MIND


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests