dar in 2007??

...nimeni n-a spus ca va fi usor
tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

dar in 2007??

Postby tudordudas » Sun Jan 29, 2006 9:39 pm

as fii deplasat sa intreb ce previzionati pentru anul 2007?? nu de alta dar sa stiu ce MAI cumpar: harri 16, schwartz...?? [/b]
Festina lente....

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Sun Jan 29, 2006 10:32 pm

:D :D :D Uite un student tare ingrijorat de viitorul lui...pai daca nici pt anul asta nu se stie exact bibliografia pt rezidentiat, cum ai vrea tu sa-ti spunem ce va fi peste 2 ani? :P Ca doar nu suntem clarvazatori si nici din familie cu Mama Omida. Acum, vorbind serios, vezi si tu ce se hotaraste anul asta si te mai orientezi.
Momentan nu cred ca merita sa faci vreo investie de genul asta, decat asa, pentru colectia personala... :P

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Mon Jan 30, 2006 12:18 am

Noai abia am aflat pt 2005, speram sa aflam cat mai curand pt 2006...si tu ne intrebi de 2007. Bine ca nu vrei programa pana in 2010.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2006 7:30 am

Kaplan

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Jan 30, 2006 3:16 pm

nostim.... :shock: ...foarte nostim :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sfatul meu: nu da banii pe prostii. daca insisti sa te incurci in itele bibliografiei de anul trecut sunt disponibile harrisonul si angelescu in format pdf (cauta-le :P ). spor, desi chiar nu te sfatuiesc sa-ti tocesti nervii de pe acum. exista carti cu mai multa valoare practica.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Mon Jan 30, 2006 4:37 pm

studentul interesat de viitor...
actiune ca asta a ta e buna, dar prea devreme facuta deocamdata, colega!
lucrurile or sa se uratzeasca un pic pe viitor, asa ca... relax... si enjoy... cat mai poti.
stai sa vezi care o sa fie bibliografia de 2006 pana la urma si apoi mai faci speculatiile de rigoare pt anul urmator. (Asa cum facem noi acum pe-aici....../si asa cum fac aia de la CDC anual pt vaccinurile de gripa din sezzanul urmator :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Tue Jan 31, 2006 12:27 am

lasati omul sa se streseze ....poate asa isi gaseste el fericirea si apoi in general oamenii care pun intrebari de genul asta or sunt plecati cu pluta rau de tot ori vor sa ne enerveze pe astia de anul asta sau pe cei de anul trecut....... iar sfatul meu pentru el e sa invete si harrison si schwartz si angelescu.......si tot ca sa pice sigur pe subiecte... si daca mai ai timp liber poti sa bagi si niste grile....
spor la treaba 8)

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Jan 31, 2006 2:24 pm

:lol:
vezi tutortudas? acuma ai destule teme de facut....
:lol: :lol: :lol:
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Wed Feb 01, 2006 6:29 pm

normal ar fi sa stii bibliografia odata ce incepi anii clinici. nu e prea devreme. ca student, pana stii basics, e bine sa citesti constant din aceeasi carte, sa ai cursul cu structura asemanatoare ei, daca tot e asa stricta litera carti aleia...apoi ca rezident, aprofundezi in functie de specialitate...
oricum dupa mine sa se dea din ohcm, hai si kaplan :)
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

bibliografia

Postby dice » Wed Feb 01, 2006 6:37 pm

bibliografia o stii:harrison,angelescu...subiectele raman in mare aceleasi de la an la an,iar daca se schimba ceva in continutul cartii,aceste schimbari reprezinta in jur de 10% acolo(s-a mai descoperit un mecanism,s-a mai schimbat o terapie,o doza).
ar fii bine ca pt cei care dau rezidentiatul in anul respectiv,bibliografia exacta sa se anunte cu > 6luni inainte,prin ianuarie...mai ales daca se fac schimbari majore(se schimba angelescu cu schwartz,sau se baga "trunchi comun"-ca tot e la moda chestia asta cu trunchi comun...)
si uite ca nici generatia noastra nu s-a mibilizat in sensul asta.zicea cineva la un moment dat pe forul sa ne organizam sa cerem sa fie data bibliografia mai devreme...poate viitoarele generatii......

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 02, 2006 4:24 pm

micile retusuri gen adaugiri pe baza de brosura se pot face pana cel tarziu in martie

Asta doar teoretic! Arunca o privire pe REZIDENTIAT 2005 si ai sa vezi ca brosura cu noile subiecte traduse din Harrison 16 a aparut de-abia prin august, daca nu ma insel.
Si cum in Romania se poate orice, nu m-as mira sa mai schimbe cate ceva in ultimul moment.
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests