Miscare de sprijin pentru Trunchi Comun la Rezidentiat 2006

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Feb 02, 2006 2:44 pm

nu e chiar deplasat.
ideea e ca toata lumea sa faca cei 3 ani care se numesc acum "rezidentiat mf" si dupa aia, cine mai are dispozitie mai face o specializare. Aceasta specializare va dura insa numai 2-3 ani. (strict specializarea respectiva, nu ca acum cand din 5 ani vreo 2 freci menta pe la stagii care nu te intereseaza)
Cine nu face specializarea, ramane mefist.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 02, 2006 4:12 pm

De unde stii?
Cica s-a hotarat ca se baga trunchi comun; trebuie sa se mai voteze in consiliu, dar 90% asa e; am reusit!!

Cine a hotarat, unde si cum?
BTW:nu prea am incredere in frazele care incep cu "cica"!
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

christi_t2002
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jan 16, 2006 10:59 pm
Location: romania
Contact:

Postby christi_t2002 » Thu Feb 02, 2006 7:21 pm

treaba cu trunchi comun e cea mai mare prostie pe care o mai puteam auzi. Mai apar multi "inteligenti" de astia?
qwert

gogu77
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 24, 2005 3:54 pm

Postby gogu77 » Thu Feb 02, 2006 8:30 pm

christi_t2002 wrote:
treaba cu trunchi comun e cea mai mare prostie pe care o mai puteam auzi


Adica vrei sa spui ca examenele similare care se practica in Comunitatea Europeana si State sunt pentru prosti si facute de prosti?
Bine ca avem noi romanii "desteptii" nostri.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 02, 2006 8:53 pm

din pacate zvonurile pe-aici au inceput sa o cam ia razna... ar fi bine dc ne-am abtine de la idei chiar asa de "radicale" in conditiile in care nu avem informatii totusi oficiale, sau demne de incredere macar...

pana una alta... rezidentiat se va da cu siguranta pe data de 19 noiembrie 2006 / ministerul sanatatii a publicat deja versiunea oficiala a calendarului examenelor pe care le patroneaza, pe anul 2006, si despre rezi se zice:
"a treia duminica din luna noiembrie (19 noiembrie 2006) - concursul de admitere in rezidentiat pentru Medicina, Medicina Dentara si Farmacie"
(vezi Viata Medicala, nr din 6 ian 2006)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Thu Feb 02, 2006 9:45 pm

Deci macar un lucru e sigur: anul asta avem o sansa pe 19 nov. Personal nu cred ca trebuie disperat in legatura cu bibliografia aia...schimbari majore nu cred sa fie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Feb 02, 2006 11:31 pm

@gogu77.
esti sigur ca ai inteles ce e aia trunchi comun?
tu sustii ca nu e corect sa se pice pe chirugie cu 800 si pe medicale sa fii la jumatatea listei, nu?

Problema e ca ,chiar daca e trunchi comun (=aceeasi materie) tot vor fi examene diferite. Te inscrii de la inceput fie pe chirurgie, fie pe medicale.

Prin urmare, nu inteleg ce atata scandal? Sau voi luptati pentru un principiu?



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

zuma
Posts: 1
Joined: Fri Feb 03, 2006 5:58 pm

Postby zuma » Sun Feb 05, 2006 11:52 pm

Si eu imi doresc mult varianta cu trunchi comun...sau daca voua vi se pare asa clar harrison-ul, eu personal inteleg ca e dorinta voastra...eu am gasit multe chestii acre se bat cap in cap, iar in angelescu nu se intampla asa ceva.

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Mon Feb 06, 2006 12:52 am

Zuma ....... trunchi comun nu inseamna ca Harry va fi inlocuit complet (sau in cea mai mare parte) cu Angelescu ......... asa ca nu vei scapa de Harry :shock: :shock: ............... Sau si mai grav, ce spui despre introducerea domnului Schwartz (tradus la fel de bine ca si Harry) in locul lui Angelescu .......... rezultatul=trunchi comun din Harry si Schwartz :!: :!: :!: :!: :cry: :cry: :cry:
Image
Image

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Feb 06, 2006 4:22 pm

zuma wrote: eu personal inteleg ca e dorinta voastra...eu am gasit multe chestii acre se bat cap in cap, iar in angelescu nu se intampla asa ceva.

cred ca n-ai citit cum trebuia....eu zic sa reiei lectura!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

christi_t2002
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jan 16, 2006 10:59 pm
Location: romania
Contact:

Postby christi_t2002 » Mon Feb 06, 2006 5:18 pm

personal cred ca cei care sunt pentru trunchi comun urmaresc doar interesul propriu, adica sa scape de Harrison, si nu are nici o legatura cu principiile.....
qwert

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Mon Feb 06, 2006 5:50 pm

christi_t2002 wrote:personal cred ca cei care sunt pentru trunchi comun urmaresc doar interesul propriu, adica sa scape de Harrison, si nu are nici o legatura cu principiile.....



Cineva care a pus punctul pe "i"............................ all with you. :wink: :wink: :wink: :wink:
Image

Image

christi_t2002
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jan 16, 2006 10:59 pm
Location: romania
Contact:

Postby christi_t2002 » Mon Feb 06, 2006 6:32 pm

thanks, dar asta e adevarul, toti care au sarit in sus de bucurie la vestea unui posibil trunchi comun erau bucurosi ca scapa de o parte importanta de Harrison, si nu pentru ca si-ar imbunatati cunostiintele cu informatii de chirurgie, nu?
qwert

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Mon Feb 06, 2006 7:50 pm

multumita lui cocomar se transeaza niste directii mai normale in discutia de aici.
trunchi comun... primesc! nu este deplasata ideea testarii cunostintelor medicale "generale" ale proaspatului absolvent pentru admiterea lui in rezidentiat. ba chiar din anumite puncte (mai multe...) de vedere poate fi considerata optima aceeasta abordare. insa, pardon, nu in conditiile cunostintelor pe care programele de-acum ne invita sa le strangem in cei 6 ani (/atat de aiurea domle'!!) si nici in conditiile bibliografiei propuse toti anii astia pt rezidentiat (/din nou... aiurea!)


cred ca cunostintele proaspatului absolvent se testeaza(sau asa ar fi normal) cand dai licenta,asa ca nu vad de unde nevoia unui trunchi comun
Life's not fair, get used to it

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Mon Feb 06, 2006 9:23 pm

Foarte fals! Cunostintele dobandite in timpul facultatii nu se testeaza la examenul de licenta, desi asa ar trebui; licenta e mai mult o formalitate care nu reflecta deloc nivelul acestora-dovada fiind notele foarte mari care se iau in fiecare an!
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Feb 06, 2006 10:07 pm

kadissa wrote:dovada fiind notele foarte mari care se iau in fiecare an!


invata lumea....
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 07, 2006 12:07 am

:lol: :lol: :lol: da da... pt licenta se invata cel mai temeinic....

in formula actuala licenta nu testeaza si nu dovedeste nimic... e doar o formalitate de incheiere a celor 6 ani (cumva pierduti? :shock: )
Cat despre rezidentiat... cunostintele de specialitate le dobandesti in timpul lui nu inaintea lui asa ca el in sine testeaza tot generalitatile stiute pt a putea clasa absolventii atat de discutabil, desigur... :?
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Tue Feb 07, 2006 3:11 pm

cine vrea trunchi comun sau alte schimbari radicale pt rezidentziat sa stea acasa vreo cativa ani pana se realizeaza...si sa ne scuteasca de prezentza!!!

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Feb 07, 2006 3:32 pm

patry55ro wrote:cine vrea trunchi comun sau alte schimbari radicale pt rezidentziat sa stea acasa vreo cativa ani pana se realizeaza...si sa ne scuteasca de prezentza!!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

Fiecare dintre noi are dreptul de a se prezenta la ex. de rezidentiat..................fiecare are dreptul sa-si expuna diferite pareri, idei constructive sau din contra devastatoare, insa acesta miscare de spijin pentru trunchi comun este o aberatie..........o porcarie. Nu este de ajuns ca am facut 6 ani de trunchi comun in loc ca dupa 3-4 ani sa te orientezi spre o specialitate pe care ti-ai fi dorit sa o practici? Pentru unii chiar nu este de ajuns!!!!! Asa ca, oameni buni lasati-ne pe fiecare sa invatam ceea ce ne intereseaza, nu sa ne indopam cu generalitati.
Image

Image

gogu77
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 24, 2005 3:54 pm

Postby gogu77 » Tue Feb 07, 2006 5:27 pm

Va e frica de Adevarata Competitie?

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Feb 07, 2006 6:40 pm

gogu77 wrote:Va e frica de Adevarata Competitie?


Nu mi-e frica GOGULE ......... insa vad ca tie i-ti place ca de la an la an sa se modifice bibliografia.............. mie nu. Pai hai mai GOGULE sa facem o bibliografie care sa contina tot ceea ce inseamna medicina (medicale, chirurgicale, laborator, stomatologie si farmacie). Poate asa vei fi multumit si vei avea parte de adevarata competitie.

P.S. Sa stii ca exista deja si asa competitie adevarata......... :!: :!: :!:
Image

Image

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Tue Feb 07, 2006 6:43 pm

gogu77 wrote:Va e frica de Adevarata Competitie?


NU NE MAI PLICTISI... :hrr:

tatiana
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Dec 04, 2005 8:42 pm

Postby tatiana » Tue Feb 07, 2006 10:19 pm

nu inteleg ce aveti cu gogu. Are perfecta dreptate in ceea ce zice; mai bine ati mai invata putin, decat sa va luati de el. Bravo Gogule! :shock:

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Feb 07, 2006 11:23 pm

Sa inteleg ca va cam sperie Harri............... cred ca voi ar trebui sa treceti la lucruri mai serioase .............. daca se da trunchi comun sau nu vor decide altii, nu noi.

:P :P :P
Image

Image

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 07, 2006 11:31 pm

:?:
pe cei care dau medicala probabil ca-i sperie harri...
pe cei care dau chirurgie probabil ca-i speria angelescu...
si tot cam asa...
nu e important asta - ca doar bibliografia o sa tot varieze :P

incercam si noi (ca doar oameni suntem) sa dezbatem cum e cu trunchiul asta (comun) ...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Feb 07, 2006 11:41 pm

tripleX wrote::?:
pe cei care dau medicala probabil ca-i sperie harri...
pe cei care dau chirurgie probabil ca-i speria angelescu...
si tot cam asa...
nu e important asta - ca doar bibliografia o sa tot varieze :P

incercam si noi (ca doar oameni suntem) sa dezbatem cum e cu trunchiul asta (comun) ...


Corect............problema se pune in felul urmator. De ce sa-mi distrug eu neuronii cu tematica de chirurgie, cand pe mine nu m-a pasionat niciodata. Doar asa sa ma cultiv, sa devin multilateral dezvoltat. Cred ca este normala si firesca ponderea actuala a subiectelor de chirurgie la grupa medicale si invers.
Image

Image

gogu77
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 24, 2005 3:54 pm

Postby gogu77 » Wed Feb 08, 2006 9:01 am

7:57 am.
O noua zi.
Haideti sa incercam si un nou rezidentiat.
Cu trunchi comun.
Sa vedem cum e.
Ii e frica cuiva de schimbari?

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed Feb 08, 2006 12:26 pm

gogu77 wrote:7:57 am.
O noua zi.
Haideti sa incercam si un nou rezidentiat.
Cu trunchi comun.
Sa vedem cum e.
Ii e frica cuiva de schimbari?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

GOGULE 11:20 am. te las sa-ti strangi sustinatori................. pentru mine exista lucruri mult mai importante si mai serioase decat acest trunchi comun.............. :!: :!: :!: :!: :!:

hello.gif
Image

Image

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Feb 08, 2006 2:35 pm

parerea mea este ca intr-adevar chirurgii trebuie sa aiba notiuni de medicala si internistii habar de cum se face un consult chirurgical dar nu la nivelul chitibusar care se cere la examenul asta de ***** la care conteaza si tonul pe care rostesti fraza :lol: :lol:
trunchiul comun este o prostie. in nici un caz nu imi trebuie sa stiu tehnica chirurgicala ptr gastrectomii de ex.... cel mult consecintele medicale ale gastrectomiei (malabsorbtia....anemia...)

dar daca vreti sa ne ciondanim de dragul argumentelor.....eu va las, ptr ca zilele sunt numarate si nu am timp de prostii( cum zicea kooksee :wink: )
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Wed Feb 08, 2006 4:14 pm

Tutza wrote:
trunchiul comun este o prostie. in nici un caz nu imi trebuie sa stiu tehnica chirurgicala ptr gastrectomii de ex.... cel mult consecintele medicale ale gastrectomiei (malabsorbtia....anemia...)



Vezi GOGULE.............. ai tot mai multi "sustinatori"........... :lol: :lol: :lol:

P.S. GOGULE noi ne-am pus cu burta pe carte......... nu avem timp de prostii. :!: :!: :!: :!: :!:
Image

Image

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Feb 09, 2006 12:31 am

@ gogu iti mai explic o data. chiar daca se da trunchi comun (cum a mai fost) locurile sunt separate. deci nu conteaza decat ca principiu.


k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 09, 2006 6:01 pm

...saracu` gogu...
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

gogu77
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 24, 2005 3:54 pm

Postby gogu77 » Thu Feb 09, 2006 7:19 pm

...sarac poporul meu...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Feb 09, 2006 8:30 pm

of of mai mai
ce plictisita e una lume
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Feb 10, 2006 1:44 pm

eu cred ca gogu e de fapt nehotarat . nu stie oare sa fie chirurg sau internist...prin urmare s-a gandit sa invete ambele bibliografii si sa-i corupa si pe altii sa faca la fel. ii doresc succese nebanuite.

dar un singur om are dreptate -kooksee -trunchi comun sau nu..va fi probabil aceasi bibliografie arida insa mult mai stufoasa pt ca asa este conceputa in romania si pt ca este compilata din mai multe carti...dar locurile vor fi separate. si atunci de ce ideea de a da aceeasi materie? ca sa moara si capra internistului ?? ma rog...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Feb 10, 2006 4:16 pm

presupun ca titularul acestui topic s-a gandit ca daca materia ar fi comuna, probabil si locurile vor fi la fel, deci daca nu prinde chirurgie ar putea prinde o specialitate pe medicale, si prin urmare s-ar scoate, atfel nu vad un motiv real pentru cererea unui trunchi comun, si asa materia este destul de greoaie pentru fiecare dintre specialitati, daramite sa mai fie si comuna, parerea mea
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

grig
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:05 pm
Location: cluj

Postby grig » Fri Feb 10, 2006 5:09 pm

eu inca nu vad ce e gresit in gandirea asta!


eu cred ca ... examenul poate fi si din analiza matematica ca tot la aceasi ordine pe liste se va ajunge.
inca nu v-ati prins ca rolul acestui examen este doar de a face un clasament si nimic mai mult?

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Feb 10, 2006 5:22 pm

inca nu v-ati prins ca rolul acestui examen este doar de a face un clasament si nimic mai mult?[/quote]

....Te ajuta si sa aprofundezi mai mult materia read2.gif ....

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Feb 10, 2006 5:40 pm

adica te obliga sa aprofundezi materia
pacat ca e asa de prost structurat (examenul)
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

grig
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:05 pm
Location: cluj

Postby grig » Fri Feb 10, 2006 6:00 pm

pentru MF ...da...in rest nu cred ca gasesi specialitate pentru care este nevoie sa aprofundezi mai mult de 10 subiecte...(cu indulgenta).
deci...imi spuneti si mie acum...ce aprofundati?...si unde?


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests