strategii pentru reusita la rezidentiat

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

strategii pentru reusita la rezidentiat

Postby dragamaia » Wed Dec 07, 2005 6:04 pm

Va rog pe cei care ati trecut prin experienta rezidentiatului (mai ales cu brio) sa ne dati cateva sfaturi de abordare a problemei invatatului...cum sa citim, de cate ori..nu prea glumesc acum...merita sa ne facem conspect? Orice ne e folositor! heeelp! :shock:

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Dec 07, 2005 8:49 pm

Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Dec 08, 2005 9:26 am

mai bine tragi tare 1 an decat sa te lalai 2 ani....
eu m-am apucat de inv in noiembrie anul trecut, am citit de 6x materia (chir) ca sa fiu cat de cat sigura ca am facut tot ce se putea si am luat bine.
am colegi care au citit de mult mai putine ori si au luat, dar eu n-am vrut sa risc
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Dec 08, 2005 3:04 pm

Eu m-am apucat de invatat prin aprilie, in septembrie am terminat de citit o data, iar pana pe 23 octombrie am citit de 2 ori materia. Ma mai apucasem de citit odata materia cate 5 sub pe zi dar am vazut ca e cea mai proasta metoda de invatat, asa ca am abandonat si am inceput sa citesc juma de zi din subiecte si juma de zi sa fac grile. Si seara un subiect din cele 5 noi [genom, etc]. Mi-am stabilit zilele de pauza in asa fel incat sa nu-mi explodeze capul. Invatam de dimineata la 8 pana seara la 9-10, iar singurele mele placeri erau pauza de mancat si noaptea cand dormeam. Daca poti sa-ti impui disciplina asta e o chestie.

Totusi cea mai mare greseala e sa copiezi orbeste metodele altora de invatat. Cel mai bine e sa inveti asa cum consideri tu ca te aranjeaza mai bine. Altii care au invatat cam ca mine au luat foarte putin. Deci, atentie...

Nu conteaza daca ai invatat sau nu in timpul facultatii. Unii care au fost bursieri au picat din pacate. Totul e sa reusesti sa mentii foc continuu vreo 3-4 luni. Lucru care e mai simplu poate pentru unii care au cam tras matza de coada in timpul facultatii - "creier gol, minte odihnita" :lol:

Tot ce pot sa va spun e ca daca vrei poti. Eu n-am fost bursier decat in primul an, datorita faptului ca am intrat al 48-lea, restul facultatii am fost mai sters asa, doar ce ma mai duceam prin garzi la chirurgie. Si acum m-am mobilizat si am intrat tot in primii 50, desi nimeni nu-mi dadea vreo sansa. Mi-am luat ce am vrut unde am vrut, ceea ce va doresc si voua. Multa bafta!!!

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Thu Dec 08, 2005 4:28 pm

si o chestie care mi s-a intamplat mie...nu te lua ever dupa ce spun altzii ca au facut la testele random, nu mai stiu cine trecea pe forum in fiecare zi cate 90-95% puncte facea la fiecare test si la rezi parca a luat mf.
eu am facut un singur test cu 7 zile ante-rezi ,mi-a iesit 53%, m-au luat totzi dracii de nervi, dar la rezi am facut 835 de puncte si mi-am ales ce mi-am dorit!!!

sfatul astrologului, tu stii cel mai bine cum e pentru tine si nu pleca capul la toata lumea

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Dec 08, 2005 6:41 pm

pai pe forumul asta zice care ce vrea, nu neaparat adevarul..mai e si strategia numita "intimidarea dversarului", asa ca...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Dec 08, 2005 10:35 pm

da, si eu faceam bine la teste, peste 95%
chiar mi s-a parut ca m-a ajutat ca am facut grilele alea
sigur ca fiecare are ritmul lui, dar daca te apuci din timp, citesti cu atentie de cat mai multe ori, faci grilele de cel putin 2-3x nu ai cum sa nu reusesti!
a, si sa-ti doresti cu adevarat sa iei!
pe mine si pauzele pe forum m-au ajutat mult....zicea kooksee ca pierdem vremea si ca cei care or sa ia stau si invata, nu au timp de forum.....cred ca s-a inselat...au luat multi care palavrageau pe-aici
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sat Dec 10, 2005 2:26 pm

ahhh....si inca ceva: nu va mai orientati dupa ce fac altii,ca este absolut irelevant!!!! va spun eu....ca au picat persoane la rezi la care nu ma asteptam in ruptul capului!
mai bine invatati cat puteti si incercati sa luati forumul ca pe o relaxare si incurajare(eu asa am facut) :) ....desi nu mi-a folosit ....prea mult :cry:

User avatar
bella
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Nov 25, 2005 12:29 am
Location: all over

Postby bella » Sat Dec 10, 2005 2:45 pm

Cuvantul de ordine este INVATAT..pe langa asta sa nu pierdeti noptile aiurea fara sa va odihniti; prin sept-oct oricum va veti simti epuizati. Iar in noiembrie este groaznic..eu abia reuseam atunci sa gasesc puterea sa mai citesc. E bine sa va dozati fortele astfel incat sa nu abandonati cursa spre finalul ei. Va fi o perioada nu tocmai placuta si usoara, cu acelasi program zilnic, monoton..Si daca totusi simtiti ca nu reusiti sa cititi sau ca nu retineti nimik, plimbati-va o ora, uitati-va la tv, faceti ceva care va bucura, pt ca apoi sa reveniti alaturi de "prietenii" harry, angelescu, ciofu etc.
Am mai spus-o si repet: creati-va propriul stil si program de lucru, asa cum e mai bine pt voi.
Anger is a thief who steals away nice moments.

Humor, you can't exist without it. You have to be able to laugh at yourself. Otherwise, you suffer.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Tue Jan 03, 2006 4:53 pm

Cine stie mai multe detalii despre invatatul la BCU ? Am inteles ca exista si optiunea de a plati un separeu , e adevarat ? Pagina lor web este inabordabila...
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Jan 03, 2006 5:21 pm

io am fost pe la BCU.strategia strategiilor e sa stai sa citesti. si sa nu pierzi vremea uitandu-te la ce fac altii, sau citind alte carti( literatura:)) pauza de cafea ,gustarica ar trebui sa fie rezonabila si nu prea des ...dc te duci cu prieteni,cuostinte..nu te lasa influentata de ce fac ei , de ce zic ,de a cata oara trec prin materie si cat de destepti sunt.
dc te stimuleaza sa vezi cat stiu sau nu stiu ceilalti puteti conversa in pauze despre medicina, harrison si altele. dc nu..cel mai bine ar fi sa discuti despre ultimul film vazut, ultima carete, ultima petrecere..etc etc...o sa vezi.
mie mi-a placut acoolo. mi s-a parutn un excelent loc de socializare.:) spor la invatat.
separeurile sunt scumpe..nush dc merita oricum in sala de lectura e liniste nimeni cu tel mobil deschis sa chitzaie , nimeni nu are voie sa vb decat in soapta...dc ai ceva de facut te duci pe culoar.

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Tue Jan 03, 2006 5:55 pm

n-am mai fost pe la bcu de un an cred, da e misto, daca acasa mai pierzi timpul, acolo ii vezi pe toti citind si te mai apuca cheful :) ...e nashpa ca sunt aia de la geografie desenand harti, da' poti sa mergi in sala de langa (parca mate...)

salile de la etajele 4&5 se numesc ''cabinete'' (suna promitator, nu :) ?) si costa (sau costau) 30 de mii/zi si se face o reducere la 5 zile luate. am invatat la imuno exact 5 zile si a iesit de un 10. adica poti sa inveti bine ca nu e distracting. ai un calculator pe birou pt cd-uri, ca nu are net.

era si un bistro la parter cu mancare gatita...plus o pauza de un film la ''studio''...
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jan 06, 2006 1:12 pm

bella wrote:Cuvantul de ordine este INVATAT..pe langa asta sa nu pierdeti noptile aiurea fara sa va odihniti;



n-are a face. verificat.
ce aqn de *** trebuie sa fi avut bella.

repet, n-are a face, si jur m-au stresat de nu s poate distrusii care sustineau d'astea. ma terorizau, ma gandeam ca poate mai stii, au dreptate.


asadar merge si cu 5/7 nopti pierdute pe sapt, cu conditia ca sapt urmatoare sa nu pierzi(pierzi>? eu zic castigi..) mai mult de 4/7

asadar daca aveti atipii don't worry.
reusita nu sta in strans cureaua.

vom reveni cu metoda tpax

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Feb 01, 2006 11:14 am

Eu am descoperit Centrul de Informare....nu stiu cum. E pe Pitar Mos, intr-o fosta biserica catolica. E al dracu de frig in sala de lectura , dar partea pozitiva e ca nu e nimeni pe-acolo. Nu iti distrage atentia nimeni, nu adormi ca ti-e frig, nu vezi nici un calculator pe niciunde (internet cu atat mai putin)...Si drumul pana acolo si de acolo e incantator, fie ca o iei pe Magheru fie ca o iei pe stradutele paralele . Carturesti aproape, cataiful de la Agapitos aproape....Hmmm...poate nu trebuia sa vand pontul. :)
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Thu Feb 16, 2006 4:41 pm

Singura metoda care da roade este...ambitia. Nu conteaza ca esti la BCU, la Centrul de informare, sau acasa in pijamale. Eu personal cunosc oameni care au citit la BCU de la 8 dimineata pana la 8 seara si au luat f bine, iar altii care se sculau la 12 ziua, stateau pe forum pana la 2 si citeau pana la 4 dimineata si iar au luat foarte bine. deci amplasarea este irelevanta.

important e cum zicea si duofruo, sa ai ambitia sa citesti materia pana o stii super bine, ca asta inseamna de 6x sau ca inseamna de 2x depinde de creierul fiecaruia...

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Fri Feb 17, 2006 8:04 pm

cam trebuie sa dau dreptate... sunt diferente intre metode, sigur!anumite lucruri sau locuri sau tehnici ajuta.... altele mai mult incurca si, normal, ca este bine sa tinem cont de ele (mai ales cand... nu stiu... intr-un fel n-avem ce face)
numai ca cel mai mult conteaza ambitia, dorinta si vointa de a merge inainte... pe un drum nesigur, plictisitor si greu. singura oferta a lui este un fel de "luminita de la capatul tunelului umf-ist", dar care palpaie a stingere si aia de multe ori. asa ca... indarjiti-va vointa si dati-i inainte...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

Cristian Ion
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:59 pm
Contact:

Invata cat trebuie , nu mai mult , nu mai putin

Postby Cristian Ion » Sat Feb 18, 2006 10:18 pm

Dupa mine cel mai bine ne apreciem noi pe noi insine.Fiecare stie pe ce sa insiste , cat.Ca un sfat , incercati ca atunci cand treceti prima data prin materie sa o faceti calmi , sa nu va stresati ca nu terminati.E timp.Prima trecere e cea mai importanta.Si eu personal am trecut de 4 ori prin materie si a fost foarte bine.Oricum , la sfarsitul anului universitar terminasem abia o data.Subiectele care le considerati mai grele lasati-le pentru mai tarziu , incercati sa puneti fff bine la punct lucrurile mai clare.Doar sa nu fie prea multe sb prea grele1MULTA BAFTA LA TOTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dupa cum am spus prima data e cea mai importanta.In 5 luni am mai trecut de 3 ori prin materie dupa ce in 5 luni , pt ca ma apucasem in februarie , trecusem doar o data

User avatar
happyflo4
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Feb 08, 2006 3:37 pm

Postby happyflo4 » Tue Feb 21, 2006 11:37 pm

Mai copii, puneti bine mana pe citit ca sa luati, ca formulele de invatat rapid nu prea dau roade ... :) Si luam sigur cu totii!
Astalacista, baby!

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Mar 02, 2006 8:24 pm

ca sa mai incingem un pic spiritele (in sensul bun al cuvantului) cum merge toceala ???
ca la mine viteza e a unui melc turbat sau mai bine zis turmentat. vin de la servici ( pe la 3) de parca am mutat muntii desi nu fac nimik istovitor.
abia astept sa incep stagiul de med interna ca am auzit ca acolo unde mergem s-ar putea pleca la 12 :D
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Mar 02, 2006 8:37 pm

Eu sint in pauza de inspiratie. Nu mai am chef si am impresia ca nu se mai termina cardiologia. Sunt deprimata si vreau sa se termine dracului iarna, ca nu mai pot !!!!
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Fri Mar 03, 2006 12:11 pm

Tutza wrote:abia astept sa incep stagiul de med interna ca am auzit ca acolo unde mergem s-ar putea pleca la 12 :D


Pai acum ce stagiu faci ?
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Apr 05, 2006 5:49 pm

oameni buni cu riscul de a va plictisi postez si eu pe aici o intrebare : CUM MERGE INVATATUL?
eu am invatat (sa zic :roll: ) 6 subiecte. nu ma pot lauda cu mai mult ptr ca atunci cand vin de la servici abia ma tarai..... :cry: .....nici vorba de elan muncitoresc.
hai mai spuneti si voi cate ceva ca poate ne mobilizam unii pe altii :wink:
ca sa nu mai spun de faptul ca simt lipsa unei polemici pe forum care sa ne mai starneasca interesul de a mai accesa acest site.....ca nu credeam ca am sa vad batand vantul a pustiu pe aici vreodata.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Wed Apr 05, 2006 6:35 pm

Eu am invatat aproape tot, mai putin genomul, AVC-urile, resuscitarea si leucemiile. (invatat inseamna ca am trecut de 2-3 ori prin materie, asta nu inseamna ca si stiu... :( )
Daca as avea mai mult timp liber....pentru ca, chef de invatat am!!
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Apr 05, 2006 6:58 pm

Mona, stai bine ! Si eu am facut pana acum (adica am trecut prima data) 13 subiecte (aoleu, o fi cu ghinion) ! Spor tuturor ! Si ii admir pe cei care invata avand pe langa si serviciu, sunt o sursa de inspiratie. Dar din pacate dureaza atat de putin imboldul....

Azi am facut prima grila. Si tot azi m-am gandit ca poate mai exista si alte meserii pe care sa le pot face rezonabil.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Apr 13, 2006 11:09 pm

stai linistita ca mai este timp

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Apr 13, 2006 11:11 pm

sa ne intelegem, nu am terminat materia. M-am lansat doar intr-o incercare in mod evident iesita din orgoliu de a rezolva o grila ashe...de pamplezir. M-am potolit, in orice caz.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Tue May 02, 2006 1:02 am

Pe mine m-a ajutat foarte mult imaginea pe care o aveam in minte reusind sa imi aleg specialitatea pe care mi-o doream.Si am reusit!
A fost greu pentru ca timp de 1 an am stat acasa. Greu de suportat mai ales" incurajarile" familiei, exemplul colegilor care se razgandeau, nu mai vroiau examen si alegeau alte joburi!
Dupa terminarea facultatii nu stiam daca sa dau ex de rezidentiat .Mai mult credeam ca nu are sens.Vroiam sa plec si mi s-a parut ca si familia mea vrea acelasi lucru.Asteptam o oferta de plecare si dupa licenta cand am vazut ca ea nu soseste mi-am dat seama ca persoana care se oferise sa ma ajute cu plecarea desi foarte apropiata mie imi incurcase planurile. M-am prezentat totusi la rezi si nu am luat.Mi-am inceput stagiatura invatam si ptr rezi ideea este ca a doua oara a fost 2003 un ex ce mai bine n-ar fi fost.Am luat abia in 2004 dupa o lupta cu mine.
Pentru toti cei care se pregatesc va spun ca ar fi bine sa aveti incredere in voi,sa nu va lasati influentati de cei din jur.Cel mai bine iei acest examen imediat dupa terminarea facultatii.Te-ai mobilizat pt licenta mai stai inca 1-2 luni in casa roade cartea.
Dupa ce incerci de mai multe ori esti demoralizat , te saturi sa urmaresti aceiasi pasi bibliografie,carti, zvonuri.
Daca vreti sa reusiti trebuie sa fiti informati, sa va pregatiti(am citit cate ceva despre memorie si ai nevoie de cel putin 4 ori sa repeti un material ca sa il poti reproduce), sa alternezi perioadele de pregatire intensa cu perioade de relaxare cand citesti mai putin insa nu trebuie sa faci pauza complet mai mult de 1 zi iti e mai greu sa intri in ritm.
Fiecare isi oragnizeaza cum vrea ziua eu ca relaxare faceam jogging, ma plimbam faceam gimnastica, citeam beletristica,dar nu ma uitam la TV ptr ca te fura, mai bine asculta muzica!
Momentul examenului este important trebuie sa dormi foarte bine in noaptea dinaintea examenului asa ca daca e " in deplasare" platiti si asigurati-va tot confortul (chiar daca nu ai bani poti sa pui deoparte din vreme).
Eu am facut si ceva exercitii de "imbulinat" pur si smplu cu un marker negru exersam cum sa umplu bulinele.M-am cronometrat cat imi ia sa imbulinez.Am ajuns la concluzia ca ptr mine cel mai bine era sa rezolv toate grilele sa revad ce eram nesigura- imi lua 2 ore si restul timpului imbulinat.
Pentru inegrirea bulinelor e bine sa pastrezi cel putin o ora sa nu te stresezi.Ca sa fii sigur ca nu iti fug ochii foloseste buletinul altceva nu ai voie ca sa stii ca esti pe linie dreapta.Ai grija la transcrierea rezultatelor.Daca ai gresit este bine sa nu schimbi grila de raspunsuri decat daca te stii cu nervii tari si ai suficient timp.De regula a doua oara esti si mai grabit si cam iti tremura markerul.
In sala de ex este bine sa te feresti de colegii mai setosi au fost ceva cazuri de stropire a caietelor de raspunsuri si nu ai voie decat o data sa schimbi grila de raspunsuri. Poti insa sa ceri de cate ori vrei un alt marker .
Sper sa va placa ce v-am scris!

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue May 02, 2006 8:21 pm

ca bine zici.
eu ma motivez cand imi aduc aminte de repartitie si cum dispareau unul cate unul locurile bune :((
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Tue May 02, 2006 8:45 pm

Tutza , imi place formula fericirii tale!
E greu sa si lucrezi sa si inveti ptr rezi.Din iunie incolo va sfatuiesc sa lasati deoparte promenada pana la spital si sa invatati si mai mult.
Grilele te fac sa iti dai seama ca ai scapat ceva, nu ai retinut tot1

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 03, 2006 4:14 am

dom'le nu e promenada la spital se numeste ca e dr-i. nu ma refeream la tutza

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Wed May 03, 2006 5:56 pm

Am si eu o strategie: iau cartea in fata si ma uit luuung la ea si-mi spun sa fiu calma.Uneori reusesc,alteori imi vine sa o arunc de pereti.Pana acum am anvatat cam jumatate din subiectele de anul trecut.Sper sa apara mai repede tematica sa nu invat degeaba.Prin august sper sa termin si incep sa repet de cate ori am timp(sper ca 2 ori).Mare strategie,nu?! :lol:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed May 03, 2006 6:14 pm

Io n-am avut nici o strategie. Am invatat haotic, n-am reusit sa cetesc mai mult de 1 data materia, am facut niste grile cu rezitestul lui Stefan Talpalaru (pacat ca n-a mai updatat programelul in anii urmatori). Norocul meu a fost ca m-am simtit foarte bine la Cluj, ca intr-o vacanta, asa ca la examen am fost relativ relaxat.
Nu stiu, prin urmare, daca e neaparat nevoie sa ai o strategie. Probabil ca norocul si starea de spirit din ziua examenului conteaza mult.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed May 03, 2006 6:45 pm

da vlad, conteaza...eu in ziua examenului am fost f pesimista si obosita si cred sincer, ca am pierdut cel putin 20-30 de puncte din cauza asta. dupa primele doua ore, mi se scurgeau ochii pe foaie...

la mine azi e prima zi in care incerc sa ma re-apuc de invatat...

va urez si voua spor la invatat, indiferent de metoda!

metoda mea e ff simpla: cafea, cafea, temele scurte si usoare pentru inceput de reacomodare si ca pauze, somn de voie, net si plimbari cu cainele pe deal...:))

o sa copiez metoda patentata de duofruo , jumate de zi invatat, jumate de zi grile...si vedem ce o iesi.

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Wed May 03, 2006 8:51 pm

Nu stiu daca ajuta dar am avut si eu momente cand imi venea sa dau cu Harrisonul de pereti.Am avut si momente cand in timpul unui ex de rezidentiat pe care l-am picat la fiecare bulina spuneam in gand" urasc ex asta, urasc sa fac buine".
Veti vedea ca daca treceti de mai multe ori prin materie se leaga mai bine ,iti explici mai bine simptomele gasesti mai multa logica.Folositi si formule memotehnice si incearca sa vezi de fiecare data ceva nou, sa nu te plictisesti.
E important sa ai incredere in tine si sa simti ca esti capabil sa iei acest examen.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed May 03, 2006 9:21 pm

oameni buni sunt prima care sa sustina importanta starii de spirit din ziua de examen.
poate n-o sa ma credeti dar asa de tufa cum m-am dus (juma de materie dar prinsa bine de urechi :) ) m-am dus cantand la examen. pe bune. imi suna in urechi melodia aia a lui Phil Collins care nu stiu exact cum se cheama dar zice cam asa "I can't dance, Ican't talk, The only thing about me is the way that I walk :lol: :lol: :lol: ). eram relaxata si in acelasi timp cu antenele sus. ziceam in gandul meu ce-o fi o fi. ce nu stiam o dadeam pe logica.
Bunul Dumnezeu m-a ajutat sa dau un randament f bun de am prins si eu un locusor.
anu asta o sa fie ceva diferit ptr ca stresul va fi considerabil mai mare.

apropos, auzeam la radio ieri ca s-a facut un studiu despre efectul cafelei. foarte interesant. cica te ajuta sa te focalizezi asupra ideilor esentiale dintr-un mesaj. dar consumata in cantitate rezonabila. cica excesul de cafea determina un efect contrar iar memoria se axeaza pe ideile secundare si nu pe cele principale.
incercati combinatia cafea + michael flatley. merge snur. :wink: :wink: :wink: :wink:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed May 03, 2006 10:29 pm

Tutza wrote:apropos, auzeam la radio ieri ca s-a facut un studiu despre efectul cafelei. foarte interesant. cica te ajuta sa te focalizezi asupra ideilor esentiale dintr-un mesaj. dar consumata in cantitate rezonabila. cica excesul de cafea determina un efect contrar iar memoria se axeaza pe ideile secundare si nu pe cele principale.
incercati combinatia cafea + michael flatley. merge snur. :wink: :wink: :wink: :wink:


Cre ca as incepe sa danez pe pereti :)

Mult mai bun decât cafeaua, care pâna la urma mai mult te irita, e ceaiul verde. Are cofeina si teofilina, dar si theanina, care e anxiolitica. Iti stimuleaza cortexul, fara sa-ti strice atentia voluntara, cum bine ne zice Tutza ca face cafeaua. Ceaiul negru practic n-are theanine, si e mai slab decât cafeaua, chiar daca e mai gustos :)
Mai e si mate, drogul meu, singura iarba ce contine xantine neuroselective (mateina), care NU dau tahicardie, si care, desi te tine foarte treaz, nu-ti strica arhitectura somnului atunci când te culci.

Deci, ceai verde si yerba mate. Ceai verde se gaseste peste tot, eftin, la "frunze", in pungi, made in china. Eu il prefer pliculetelor, pe care le suspectez ca sunt botezate. Mate se gaseste pe la unele alimentare arabesti. (Atentie: la mate NU se fierbe apa, se incalzeste pâna pe la 80 de grade).
Si B-uri, daca va considerati carentati.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Wed May 03, 2006 11:17 pm

si...daca nu sunt indiscreta...alimentarele astea arabesti unde le gasesc...nu de alta dar am nevoie de orice insemna stimulent acum...invatatul nu merge,,,,lucrarea nu merge....timp nu este....i kind of need some help....iar cafea nu mai pot sa beau, imi face tare rau...cred ca ficatul meu acum s-a trezit sa spuna stop... 5squeeze.gif
yeah...right...whatever....

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed May 03, 2006 11:20 pm

Da, Vlad, spune-ne, te rugam, de unde cumperi tu si cum se numeste !
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 04, 2006 6:22 am

brea da cu grija ca ceaiul de mate da cancer de esofag la greu.
ma mai intind si eu putin si ma prezint si eu cu o strategie. promit ca fac si grafice

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Fri May 05, 2006 12:03 am

Pentru amatorii de mateeeee....incercati la "La Fourmi"; pachete de 250g cu cca 11RON
Detalii despre efectele secundare, va rog :shock:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests