strategii pentru reusita la rezidentiat

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri May 05, 2006 7:47 am

trident, dar unde scrie ca da cancer de esofag? Iti dai seama, argentinienii si orientalii ar trebui sa aiba ditamai prevalenta, ca ei din mate traiesc, in cantitati industriale si extrem de concentrate (intr-un vas, pun 2/3 iarba si 1/3 apa, e drept ca reumplu de mai multe ori.) O sa dau si eu acuma un search pe medline, sa vaz daca gasesc ceva.

Dar daca va e frica, dati-i pe ceai verde atunci.
Eu iau mate cu jumatate din pretul ala de la o alimentara arabeasca de pe 1 mai (Family SRL parca ii zice). Nu e expirat. Se gaseste si mate de trei ori mai scump (firma TaragÜi), cu diverse arome (vanilie, frutillas, mandarina), in Piata Amzei. Va previn ca unor oameni gustul de mate li se pare prima data scârbos.


Later:

Hai ca m-am lamurit. Intr-adevar, un studiu din Brazilia si alte câteva, au gasit o incidenta de 2 ori mai mare a cancerului de esofag la bautorii de mate, dar explicatia a fost leziunea termica, nu vreun component al ierbii. (Mate traditional se bea imediat dupa ce torni apa peste frunze, si cu un pai, bombilla, ajungând practic direct in faringe). Un studiu asemanator, facut in New York, dar cu cafea fierbinte, a gasit cam aceleasi rezultate. Beti linistiti, dar nu prea fierbinte :)

Referinte: 1, 2, 3
Last edited by Phat Skidz on Fri May 05, 2006 8:01 am, edited 1 time in total.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Fri May 05, 2006 1:54 pm

Multam fain, Vlad, pentru referinte :)
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri May 05, 2006 10:54 pm

vlad stroescu wrote:Mult mai bun decât cafeaua, care pâna la urma mai mult te irita, e ceaiul verde. Are cofeina si teofilina, dar si theanina, care e anxiolitica. Iti stimuleaza cortexul, fara sa-ti strice atentia voluntara,

Nu stiu, da` mie-mi stimuleaza numai peristaltica inversa. Vreun nume de firma de ceai verde mai putin emetizant decat chinezariile de tot felul? (cred ca le-am incercat pe toate)... Da` si la pret studentesc, nu ma trimiteti la Carturesti :?
Am incercat sa-l fac mai slab, sa "dau apa-n dunga" cum am citit c-ar trebui (adica nu la 100 grd, ci cand incepe sa apara unde la suprafata), da` nimic, parca mi-as baga degetul pe gat. Ceaiul negru e mai suportabil, abia de la a 3a cana incolo imi vine inapoi. Dar tremur prea tare de la el.

Si despre ceaiul verde au existat studii c-ar creste riscul de cancer esofagian, dar tot din cauza temperaturii prea ridicate; altfel nici vorba, cica il scade.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri May 05, 2006 11:51 pm

Pai, io beau ceai verde chinezesc la punga, ca e cel mai eftin. Foarte nasol e ala in plicuri de la celmar.

O solutie ar fi sa nu lasi frunzele in apa mai mult de 3 min (adica nici macar 3 min 10''), ca sa nu lase taninuri, care-s scârboase. Poti sa-i pui si lamâie, sau sa-l aromatizezi cum vrei tu (personal cel mai mult imi place cu menta, apoi cu iasomie, tot din punga chinezeasca). Eu unul nu-i pun niciodata zahar, mi se pare dezgustator.

1 Mai colt cu Miciurin.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sat May 06, 2006 12:20 am

ceaiul verde e bun cu zahar brun, ii da un gust aparte. Vlad zice bine, trebuie tinut cat mai putin posibil pliculetul in cana altfel capata un gust infiorator. Alimori, dupa vreo 2 saptamani de baut zilnic ceai verde o sa te obisnuiesti si ramane numai placerea :-). De fapt, ce ma agit ? Mie imi place cafeaua. Sa vedem totusi cum e mate ala, care incearca primul sa ne zica.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Sat May 06, 2006 1:15 am

"To prepare the Maté infusion, the dried minced leaves of the Yerba Maté are placed inside the Maté cup and hot water (approx. 70 C) is added (this is called "cebar el Maté"). The infusion is sucked through a metal pipe called "bombilla," which has a strainer at its lower end to prevent the minced leaves from reaching the mouth. There are as many different techniques to prepare Maté as Maté drinkers, here is a fairly traditional method:

* Fill the Maté cup with Yerba Maté up to 3/4 of its capacity. A variation that will give you more tea per infusion and a less potent taste is to fill the Maté cup only half way, or even a little less than that.
* Pour some hot water in until it nearly fills the cup. Don't worry if some of the leaves remain dry, floating on the top. They will eventually absorb water in subsequent infusions.
* Let it stand a few seconds and replenish with hot water when the previous one is absorbed by the dry Maté leaves.
* When the water is not absorbed anymore, close the bombilla's "mouthpiece" with your thumb and insert it firmly into the Maté.

Some people add sugar and/or some herbs (like mint, for example). Some replace the water with milk, specially for the children. You drink and replenish the Maté with hot water many times till the liquid comes out with almost no taste. The repetitive extraction with hot water seems to be an efficient way of extracting the beneficial properties of the herb.

Enjoy! Although the first taste will be an unusual flavor for newcomers, it is a haunting taste that beckons you back time and time again. It's almost as if the body knows how good Maté is for you and calls out for you to take in more" :roll:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Sat May 06, 2006 2:12 am

ceaiul verde imi place cel mai mult cu iasomie,iar dc se intampla sa nu gasesc varsat, desfac pliculetzul, nu pun si hartia in apa, asa procedez la toate cele din pliculetze
Life's not fair, get used to it

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat May 06, 2006 3:46 pm

Io n-am avut niciodata probleme cu tranzitul de la ceaiul verde.

Dupa piata 1 mai, mai mergi inspre linia lui 41, si e la un moment dat, pe dreapta, inainte sa ajungi la linia de tramvai, aproape de colt.

Prepararea "clasica" de mate intâmpina câteva probleme, una fiind faptul ca la noi e aproape imposibil sa-ti procuri o bombilla. (Am inteles ca s-ar gasi, foarte scump, la ceainaria din Cotroceni. Nu se gaseste la Carturesti, nu mai incercati, aia n-au decât snobisme exotico-orientale).
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sun May 07, 2006 12:46 pm

Astea deja sunt strategii de preparare a ceaiului. Nu ca as avea ceva impotriva, dar poate ar fi mai nimerit un alt topic, special. Nu de alta, dar gasesc ca se pot spune atat de multe despre ceaiuri. Eu de mate am auzit prima data in Cluj, cand eram la un congres studentesc. Nu m-a captivat ca gust, sincer, asa ca nu am continuat utilizarea lui. In schimb ador ceaiurile verde sau negru. Cel negru cat mai concentrat si cel verde cat mai diluat. Nu de alta dar tot din Cluj mi-am luat primul meu ceai verde si era sa fac infarct de ce gust amar avea -evident am lasat prea mult frunzele. (nu folosesc zahar deloc si nici nu scot frunzele din apa decat dupa ce am consumat ceaiul). Ca singur efect negativ pot mentiona colorarea dintilor, lucru ce face necesar un periaj foarte serios acasa, sau trecerea pe la colegii dintologi pentru o curatare mai temeinica. :wink: Ah, si ceaiurile de fructe nu ma incanta deloc. Le consider un fel de bauturi racoritoare cu iz local, nici sirop nici apa colorata :twisted:
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: invatati

Postby ares/tm » Tue May 09, 2006 8:37 am

vreau sa va zic ceva:eu am invatat din august 2005 si aveam copil de 2 ani jumate pe cap.Nu zic ca nu mi-a venit sa ma sinucid de 3 ori pe zi, dar am invatat cam 12 ore pe zi, intre plimbari si gatit.cand el dormea eu citeam.A fost un cosmar.Si totusi l-am luat, am ales obstetr-gineco si e ok.Singurul meu sfat e sa nu va dati batuti si sa depasiti momentele in care va vine sa va bagati picioarele in tot.Perseverenta e importanta.Si dupa ce vedeti lista si constatati ca ati luat nenorocitul de rezi, o sa va intrebati:pt ce dracu mi-am omorat neuronii?Sa fiu considerat ultimul om dintr-o clinica?Pt.460 de lei?????????/Bafta, e un examen vital, dar nu depinde viata de el.Succes.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue May 09, 2006 2:00 pm

tot respectul. un copil mic face cel putin cat doua joburi (la figurativ bineinteles). oricum parca nu imi vine sa cred: chiar din august? trebuie sa fie un record :shock: :shock:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Postby ares/tm » Tue May 09, 2006 2:46 pm

probabil ca am avut o motivatie fffff buna:daca nu-l luam, nu aveam nici macar nenorocitii aia de bani cu care sa-l cresc....sotul meu e tot rezident, pe mf, dar a terminet in 2005

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed May 17, 2006 6:13 pm

cum sa ies naibii mai repede de la serviciu? ca de ce incerc sa plec mai repede de ce imi da mai multe de facut. asta pentru ca a vazut un prost evidentiat exces de zel din partea mea. si daca vede ca are de unde cere cere. asa ca vin la 3 acasa si nu stiu cum ma mai cheama, imi vine sa adorm din prag.. am niste draci de nu ma vad. daca o tin asa pana la rez cu doar o luna de concediu oi lua rez pe cardio cand o zbura porcul. :evil: :evil: :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 18, 2006 5:48 am

pur si simplu bagi asha: nu te duci. daca:
face gura bagi medicale. daca continua, bagi concedii fara plata. daca: continua ii dai salariul tau in shopaga si gata fericire.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu May 18, 2006 2:47 pm

trident multumesc frumos pentru sfat, m-am mai inseninat :wink: . doar ca trebuie sa ma port totusi frumos daca vreau sa imi semneze la sfarsit ca am facut stagiul ca sa pot echivala eventual pentru la anul.
doar ca tebuie sa imi mai creasca putin tupeul pentru proteste pe fata. dar incet incet am sa ma fac eu inteleasa. 8) 8) 8)


totusi....ce s-a intamplat cu postul lui kooks de ieri care era imediat dupa al meu? :?:

Edit/Leviathan/L-am sters, cum am facut si cu cele de putin mai jos :)
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 20, 2006 2:47 pm

nu cred ca e neaparat bine sa faci frumos pe la stagiu si absolut ilogic sa-ti echivalezi vreodata vreun stagiu.
nu sh ce desen.
au shters pe k?
hm

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun May 21, 2006 5:02 pm

cum adik ilogic? :shock:
daca iau (doamne ajuta) cardio atunci o sa vreau sa imi echivalez medicina interna si sa trec direct in anul 2.
nu?
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 21, 2006 5:13 pm

pai si echivalezi 6 luni de med interna de pe mefe cu ce? :roll:
vine si graficvul

ma refeream la inutilitatea echivalarii la cei de pe mefe, o mare parte din ei traiesc cu speranta asta, as far as i know

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun May 21, 2006 10:01 pm

logic ar fi sa se echivaleze timpul petrecut la orice stagiu, dar ar fi interesant ca cineva sa se intereseze la cei cu decizia.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Sun May 21, 2006 10:33 pm

din cate stiu eu se echivaleaza
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun May 21, 2006 10:57 pm

se echivaleaza numai daca stagiile au exact aceeasi durata. in cel mai bun caz echivalezi cateva luni, dar in nici un caz tot anul 1 de mefe. sigur.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon May 22, 2006 1:18 am

totusi nu prea prind eu ideea, adica al o adica de ce nu e asa bine sa facid e doua ori acelasi stagiu daca tot te plateste statul?

in fine

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon May 22, 2006 9:36 pm

trident :lol: :lol: :lol:

acum serios...detest sa pierd timpul. dupa ce ca la cardio se fac sase ani eu adik sa fac in total 7 ???? doamne fereste :cry:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue May 23, 2006 12:13 am

radem, glumim, visam,
da tu chiar te vezi rezident pe cardio?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 23, 2006 2:50 am

Tutza wrote:acum serios...detest sa pierd timpul. dupa ce ca la cardio se fac sase ani eu adik sa fac in total 7 ???? doamne fereste :cry:


a zis doamne fereste. ce n-ai inteles?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue May 23, 2006 9:07 am

a zis doamne fereste pentru cei 7 ani. si eu cred ca va fi cardioloaga. e fata destepta. :)
oricum, strategiile conteaza mai putin. si eu m-a,m pierdut in planuri si strategii de invatat, in loc sa invat calumea.
nu zic, o strategie bine pusa la punct poate ajuta, dar e pacat sa ne bazam pe asta si sa credem prea mult in strategii. e mult mai important sa inveti. zi de zi, ore multe.sa stai si sa dibui grilele. sa faci teste multe, sa recitesti tot timpul ce asi citit demult.
cred ca e f important sa inveti in foc continuu. fara intreruperi prea mari.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue May 23, 2006 3:16 pm

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
multumesc ratzushka. sper sa iesim amandoua anul asta cu zambetul pana la ceafa de la rez. mergem dupa aia intr-un concediu la munte si o facem lata. ce spui de planul asta? :D
kooks, tu ce planuri ai? sau ramai pe mf?
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 23, 2006 7:04 pm

ratzushka wrote: si eu cred ca va fi cardioloaga. e fata destepta. :)
oricum, strategiile conteaza mai putin.
nu zic, o strategie bine pusa la punct poate ajuta, dar e pacat sa ne bazam pe asta si sa credem prea mult in strategii. e mult mai important sa inveti. zi de zi, ore multe.sa stai si sa dibui grilele. sa faci teste multe, sa recitesti tot timpul ce asi citit demult.
cred ca e f important sa inveti in foc continuu. fara intreruperi prea mari.


daca e fata desteapta nu se face cardioloaga
cred ca e importanta strategia, nu sa bagi in tine m,aterie in disperare. worked

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Tue May 23, 2006 7:09 pm

trident wrote:
daca e fata desteapta nu se face cardioloaga



De ce??!
Nu ca m-ar tenta cardiologia.....
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue May 23, 2006 9:59 pm

:shock:
chiar. de ce?
desi nu sunt chiar atat de naiva incat sa cred ca e usor sa te descurci intr-o zona asa de crepusculara ( a se citi impanzita de pile si relatii ) cum este cardiologia.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Tue May 23, 2006 10:42 pm

probabil derma? :twisted:
Life's not fair, get used to it

User avatar
DEVIL
senior
senior
Posts: 118
Joined: Mon Jan 09, 2006 9:51 pm

Postby DEVIL » Wed May 24, 2006 9:43 am

nici n-au auzit de mateeee la fourmi unirea :twisted: .nu mai batetzi drumul degeaba :evil:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu May 25, 2006 10:46 am

tutza, planuri demne:D
asa sa fie :wink:
tridi, eu totusi continuu sa cred ca multa multa invatare e tot ceea ce conteaza.
oi fi tu un strateg foarte bun, nu zic, dar ideea de baza e sa intelegi ce citesti si sa ai minte foarte on top, sa retii tot ce ai inteles. cam la asta se rezuma strategia.
eu vb despre patanii personael. am pierdut timpul cu strategarii...si nu am luat. in timpul ala puteam sa in vat mai mult, si cred ca era mai de folos.
:cry:
nu conteaza..acum e momentul:)
iar cu oboseala...ce sa-i faci? dupa un anumit timp de latenta te obisnuiesti cu nopti nedormite, si atat. merita. asa cred.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu May 25, 2006 11:35 am

stiti povestea cu vaca nazdravana? pe fata mosului a pus-o mama vitrega sa toarca pana seara nu stiu cate caiere de lana, si ea s-a dus la vaca nazravana care i-a zis: 'toarce, toarce, fata mea, si o sa ispravesti la timp' si asa a fost :)

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue May 30, 2006 12:32 am

basme transpuse in realitate..........niciodata nu le-am crezut..........dar daca zice tana.........asa o fi...........toarceti de 62 de ori si succesul va fi garantat...........serios.............spor tuturor la invatat!!!!!!!!!!!!!! :wink: :wink: :wink:
Image
Image

User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Wed Jun 21, 2006 8:39 am

cam cit invatati pe zi?(un capitol, doua?) cite ore?
eu nu reusesc mai mult 8ore... sad10.gif
si un capitol
si nu ma refer la Avc genom sau altele mari imense
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jun 21, 2006 10:04 am

simly lost, eu cred ca 8 ore pe zi sunt suficiente. important ecum folosesti orele alea.
ca uneori poti sa sti si 8 in fata cartii, si sa nu retii nimic sau foarte putin. alteori si jumatate de ora poate fi foarte eficienta, daca esti cu gandul la ce trebe .
eu incerc sa studiez cat mai mult, insa in momentul in care simt ca nu merge treaba, e numai pierdere de vreme si nu stau si ma chinui mai departe
daca reusesti sa stasi 4 ore, dar sa fie eficiente, eu zic ca e deajuns
spor
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Wed Jun 21, 2006 12:02 pm

ma streseaza, pt ca am ratat deja unul, si ca nu fac la vechile teste(2004) 7,9-8,20
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jun 21, 2006 10:45 pm

merge 8 ore, ideal e sa le imaprti al marele greu ca daca ii dai cu bucati de 7+1 nu mai stii de tine

User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Thu Jun 22, 2006 8:52 am

nu am atata elan, cam 4+4
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests