transferuri

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Tue Dec 13, 2005 6:39 pm

cererile pt detasare se depun pana pe 31 dec
Carpe Diem

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Tue Dec 13, 2005 7:29 pm

multumesc speedy! :D

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 13, 2005 8:51 pm

pentru MI niste nume caut si eu... dar ceva mai soft, softissimo daca se poate. :roll:
stie cineva ceva prin bucuresti?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Wed Dec 14, 2005 11:01 am

Voi trimiteti prin fax la CNPDS cererile de detasare?
Daca da, spuneti-mi si mie la ce numar.
Carpe Diem

User avatar
magda
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Sep 04, 2004 8:38 pm

Postby magda » Wed Dec 14, 2005 11:50 am

eu am fost ieri la cnpdsb si tanti de la cnpds a zic ca actele pt. detasare se depun in ianunarie si nu acum asa ca mai asteptam pana in ian pt. detasari.voi ce stiti?

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Dec 14, 2005 2:37 pm

Ar fi chiar culmea...sa stam pana in ian. fara sa stim ceva sigur...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Wed Dec 14, 2005 4:14 pm

magda wrote:eu am fost ieri la cnpdsb si tanti de la cnpds a zic ca actele pt. detasare se depun in ianunarie si nu acum asa ca mai asteptam pana in ian pt. detasari.voi ce stiti?

Eu abia am venit de la CNPDS si am primit acelasi raspuns: in ianuarie se primesc dosarele/cererile pt finalizarea detasarii si, in plus, acceptul de plecare - de la DSP& prof de unde plecam - sa fie datate/semnate in ianuarie. :shock: ...asa ar fi hotarat coculescu ieri. Raspunsul acesta mi l-a dat o cucoana de la camera 16, care mi s-a parut ca s-a decompensat cand am mai intrebat o data, mirat, cum de accepturile astea, semnate saptamana trecuta, n-ar fi valabile.
I-am spus ca am si accept de primire de la sefu' sectiei unde vreau sa incep & de la medicul la care voi face. Dar, pare-se, nu conteaza.
IANUARIE :shock:

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 14, 2005 5:17 pm

Ati reusit deja sa luati acceptul DSP-urilor de plecare? Mie de la Cluj mi-au zis ca-mi dau pe 3 ianuarie, ca asa au primit ordin de la Bucuresti... :x Desi mie mi se pare cam tarziu... prea tarziu.
Nu mai vorbesc de nervii mei care or sa stea intansi, dar daca pe 3 sunt la Cluj sa iau acceptul lor, cand depun actele la cnpds, cand mai ajung la primul stagiu!?
Mai e cineva la Cluj care a reusit mai mult? :?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

audia
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sat Apr 02, 2005 2:10 pm

Postby audia » Wed Dec 14, 2005 8:29 pm

astia sint cazuti in cap?!a aparut pe site-ul oficial rezidentiat 2005 ca cererile de detasare trebuie sa fie datate ianuarie 2006;de la iasi tocmai au anuntat ca s-au aprobat toate cererile si le trimit prin posta;acum iar ne deplasam care unde ca lor li s-a sculat ca cererile deja aprobate nu sint bune? :evil:

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Wed Dec 14, 2005 11:58 pm

am vazut ca au intrebat acelasi lucru doua persoane si au primit acelasi raspuns. totusi, mai am o mica speranta: sunteti siguri ca e vorba despre DETASARI si nu despre TRANSFER??? astia isi bat joc de timpul, banii si mai ales de nervii nostri?

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Thu Dec 15, 2005 12:13 am

am uitat: :twisted: XXbazooka.gif zicon_rambo.gif protest.gif protest.gif :tears: dontknow.gif

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Thu Dec 15, 2005 12:38 am

http://www.rezidentiat2005.ro/rezidenti ... regulament

gasiti aici regulamentul detasarilor

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Thu Dec 15, 2005 12:40 am

pt audia: unde ai vazut ca cererile trebuie datate ianuarie 2006? ca eu nu am gasit asta. titlul e "regulament detasari 2006", ceea ce mi se pare normal, ca si incadrarea e incepand cu ianuarie 2006, dar eu din textul cu pricina nu am dedus ca si cererile trebuie datate ianuarie 2006. poate am omis eu ceva. :roll: si daca ar fi asa cum ziceti, unde gasim noi profii care sa ne semneze din nou cererile pe 1,2,3 ianuarie???

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Thu Dec 15, 2005 12:50 am

scuze :D , am gasit randul buclucas cu precizarea respectiva.

User avatar
magda
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Sep 04, 2004 8:38 pm

Postby magda » Thu Dec 15, 2005 12:13 pm

FRATILOR, coculescu asta e cu problema mare, ce o fi in mintea lui, dupa ce noi am fost in centrele respective, am luat detasarile, acum trebuie sa ne mai ducem din nou pe o amarata de data (ianuarie 2006) asta-i nebun pe ce lume traieste? el cred ca noi avem bani de aruncat? noi trebuie sa mergem la cnpdsb si sa-i spunem problema, poate isi schimba ideea! e dus saracu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :!: :!: :!: :!: :!:

User avatar
magda
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Sep 04, 2004 8:38 pm

Postby magda » Thu Dec 15, 2005 12:53 pm

''Pentru detasarea medicilor rezidenti in medicina de familie promotia 2005'',''Aprobarile DSPJ-urilor pentru detasari trebuie datate cu luna ianuarie 2006, dupa ce a fost
realizata o estimare a gradului de ocupare a clinicilor/sectiilor, pentru a evita supraincarcarea cu
medici rezidenti.''

fratilor, cred ca este valabila chestia numai pentru med. de familie, nu si pt. restul rezidentilor care cer detasare. voi ce ziceti? asa este? ce credeti?

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Thu Dec 15, 2005 1:04 pm

Eu am vb (la telefon) la DSP-Dj si am intrebat dc chiar tb sa mai mergem in ianuarie , iar D-na respectiva mi-a spus ca asa li s-a transmis si lor ieri, chiar dc ei au vrut sa nu mai tina oamenii pe drumuri.
Zicea ca in orice zi putem merge acolo pt detasari, insa n-am intrebat dc e cazul pt toti rez ce doresc detasare sau doar pt cei de pe MF, confirmati prin redistribuire (deci promotia 2005), fiindca aia de la CNPDS nu au precizat nimic in priv asta si m-am gandit ca e pt toti rez.

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Thu Dec 15, 2005 9:24 pm

Si voi ce faceti?
Mergeti pe 3, 4 ian din nou cu cererile de detasare pe la dsp-uri?
Carpe Diem

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Dec 15, 2005 11:02 pm

Fratilor,cata isterie pe forumul asta...eu n-am mai vazut asa ceva.
Mai calmati-va!Ca ne speriem singuri,ca fraierii!
Deci: Prietenul meu s-a dus azi la CNPDS cu hartia lui de detasare de la craiova datata in 7 dec.I-a spus individei aleia de-acolo (care era destul de draguta pt un functionar public) ca daca ii plateste coculescu drumu' si cazarea,el se mai duce inc-o data in craiova...altfel nu!
Doamna respectiva i-a spus ca nu va fi cazul! Eventual va mai fi nevoie de un tel.la craiova (respectiv DSPul in cauza) pt o retrimitere a detasarii respective cu data de x ian.,pt ca daca ni s-a dat o data detas.,figuram intr-o baza de date!
Si ca ei inca nu primesc dosarul de detasare si ca il vor primi ori la sfarsitul lunii ori cel mai tarziu inceputul lui ian.Avand in vedere ca-i sfarsit de an.....sa vada ce locuri au etc
Asa a fost si anul trecut.Ei trebuiau sa inceapa stagiul la 1 feb si dosarele de detas. s-au primit de catre CNPPPP (si s-au aprobat) pe 2-3 feb si respectiv atunci au inceput stagiul!
Asa ca va rog din suflet...haideti sa nu ne mai panicam atata...ca pana la urma am luat examenul asta ....n-am omorat pe nimeni! :lol: si in loc sa ne bucuram ...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Thu Dec 15, 2005 11:31 pm

draga CM, multumesc de stirile ceva mai linistitoare pe care le aduci! totusi, in lupta cu harrisonul mi-au murit destui neuroni (cam toti), asa ca am nevoie de explicatii suplimentare :) noi angajarea o facem incepand cu ianuarie, si eu stiu ca stagiile le incepem pe 3 ianuarie. tu zici ceva de 3 februarie. adica incepem stagiile pe 3 februarie, sau detasarea e incepand cu februarie si noi sa facem 1 luna (ianuarie) in centrul pe care l-am luat, apoi ne detasam in centrul dorit? (iar in februarie sa facem si cererile de transfer eventual)

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Dec 15, 2005 11:49 pm

Pif... :wink: eu am dat exemplul celor de anul trecut,cand au inceput stagiul din feb...ca sa vedeti ca asa se petrec treburile cu detasarile si ca nu noi avem parte de un tratament special.Si li s-au aprobat detasarile la inceputul lui feb.
Pur si simplu,CNPDSul trebuie sa faca toate calculele ca sa vada prin ce spitale si la ce sectii mai sunt locuri pt noi cei care mai venim! Ca atare ,nu ne pot primi acum dosarele.
Deci,la sf.lunii sau inceputul lunii ian, mergem la CNPDS si depunem dosarul cu cerearea de aprob. a detas. din centrul de unde plecam (pe care dc o avem din dec,ei s-ar putea s-o primeasca dar daca ordinele de sus sunt ,ca ele sa fie datate la 1 ian,dam acolo un tel si sa ne-o trimita prin posta...cum a facut iasiul de ex,care oricum prin posta a trimis-o) + aprob.de la proful care te primeste + motiv (ca n-ai unde sa stai...).Le depunem sa zicem la 3 ian.si ei ne aproba (pt ca frendul a intrebat daca e posibil sa nu ne primeasca si tanti aia a zis ca nu se pune problema atata timp cat avem motivatie)
Si vom incepe stagiul in 4 sau 5 ,sa zicem! Acum am fost inteleasa? :wink: Ca si eu explic....de nu mai pot :lol:
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Dec 15, 2005 11:52 pm

Pif...cei de anul trecut au inceput in feb.pt c-au dat rezi mai tarziu (19 dec) si totul s-a decalat! De-aia iti explicam...prin analogie...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Fri Dec 16, 2005 12:16 am

m-am mai luminat...uitasem ca cei de anul trecut s-au decalat putin. asa e cand mor bietii neuroni, merg mai greu logica si memoria :D
deci ne vedem la cnpds in ian....

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Dec 16, 2005 12:44 am

O sa vezi...ca mai devreme sau mai tarziu,totul se va rezolva!Lucrurile se vor aseza... :wink: si-ti spune asta cel mai pesimist om in viata!!!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

Lia.Govoni
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 09, 2005 9:41 pm

Postby Lia.Govoni » Fri Dec 16, 2005 11:02 pm

[quote="speedy"]cererile pt detasare se depun pana pe 31 dec[/quote]

Eu sunt in ceata .. Speedy mai este valabila afirmatia ta ?
Pana la urma cum trebuie sa facem ? Depunem cererile in ianuarie dupa ce obtinem acordul DSP-urilor ... tot prin ianuarie ? Cat dureaza pana obtinem acordul de plecare de la DSP ? Cam cate zile ?
Sper sa nu fim nevoiti sa lucram o saptamana in locul unde am fost repartizati, pana avem toate semnaturile ..
Pontajul cine il da pentru 3,4,5.. ianuarie ? Indrumatorul de stagiu ?

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Sat Dec 17, 2005 7:02 pm

Mie asa mi-au zis de la dsp, dar asta a fost inainte sa apara pe rez2005 "regulamentul de detasari".
Deci, probabil ca nu mai e valabil.
Carpe Diem

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sun Dec 18, 2005 12:58 pm

sunt intr-o dilema: noi trimitem actele pentru detasare acum sau in ianuarie :?: , si mai am o problema, acceptul de la unitatea de primire a fost facut inainte de noul regulament :evil: si pe cerere nu a fost trecut motiv, si este datat in decembrie, iar acceptul de la unitatea de plecare este datat cu ianuarie (au zis sa nu mai facem noi un drum pana la ei), si daca ar fi sa le trimit acum, pot sa le trimit asa, sau ar fi mai bine sa astept pana in ianuarie sa iau din nou accept de la unitatea de primire, daca aveti vreo idee, plsss help :oops: :oops:

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Sun Dec 18, 2005 1:20 pm

si eu am dileme asemanatoare. eu am aprobarile dsp si spital platitor (bucuresti) amandoua din decembrie. daca la dsp am inteles ca nu ar fi nici o problema sa le trimita din nou datate cu ianuarie, la spitalul platitor e mai complicat: a durat cam o sapt aprobarea, intre timp s-a schimbat si conducerea spitalului, eu avand aprobarea conducerii vechi. deci ar mai trebiu depusa inca o data cererea si asteptat o sapt.. :x maine dau un telefon la cnpds, poate accepta asa.
ps. sper ca nu e nevoie ca si aprobarile de la profesori sa fie din ianuarie, ca astia sunt mai greu de gasit in perioada sarbatorilor

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sun Dec 18, 2005 1:52 pm

ps. sper ca nu e nevoie ca si aprobarile de la profesori sa fie din ianuarie, ca astia sunt mai greu de gasit in perioada sarbatorilor

si asta ar fi o problema :evil: dar mi-e cam frica sa le trimit tinand cont ca unele sunt datate cu ianuarie, deja ar fi cam batator la ochi, sau nu am cne stie ce probleme, ca domnii nu au putut sa lase lucrurile asa cum erau :evil: :evil: :evil:

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Mon Dec 19, 2005 1:06 pm

am vesti bune! am sunat azi la cnpds, si tanti de acolo mi-a zis ca se accepta si cererile aprobate din decembrie si ca deja le putem depune la ei. se poate si prin fax. sper din tot sufletul sa fie asa :D , si sa n-am vre-o surpriza neplacuta cand le depun, ca in romania totul e posibil....
ps. nu sunt pesimista de felul meu, dar de cand cu detasarile asttea...

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Mon Dec 19, 2005 3:26 pm

Asa este , de azi primesc cererile de detasare,am fost si eu acolo.Trebuie sa atasezi toate actele necesare. Ceea ce am aflat eu si nu stiam e ca daca te detasezi pe modulul specialitatii de baza iti trebuie si acordul indrumatorului de stagiu de unde pleci.

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Dec 19, 2005 4:22 pm

Mda...scuze, erau postate aici informatiile cerute.

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Mon Dec 19, 2005 7:00 pm

Sunteti siguri? Eu am fost azi la Iasi si mi s-a spus sa revin in ianuarie pe baza celor afisate pe site-ul rezidentiatului:(

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Mon Dec 19, 2005 10:00 pm

si noua ne-au spus la fel, si chiar le-am trimis, sincer mi s-a luat o piatra de pe inima, desi mi-a dat faxul de cateva ori eroare, pana la urma am reusit sa le trimit, sper ca au ajuns cu bine, aprobarea or sa o trimita cei de la bucuresti la dsp, pe 4 ne-au spus sa ne prezentam ca sa ne repartizeze, acum pot si eu sa ma gandesc linistita la mos craciun :D :D oare ce-mi aduce :?: :wink:

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Tue Dec 20, 2005 12:58 am

ce bine ca imi confirmati si voi ce mi-a zis tanti aia. au acceptat si aprobarile datate cu decembrie, da? bafta multa si sarbatori fericite!!!!
ps. cred ca aici a fost mana lui mosu' ... :D

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 20, 2005 1:09 am

Pif wrote:ce bine ca imi confirmati si voi ce mi-a zis tanti aia. au acceptat si aprobarile datate cu decembrie, da? bafta multa si sarbatori fericite!!!!
ps. cred ca aici a fost mana lui mosu' ... :D

bafta tuturor, sa ne aprobe astia, ca destul ne-au tinut in suspans

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Tue Dec 20, 2005 2:56 pm

La ce numar de fax ati trimis la cnpds?
Carpe Diem

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Tue Dec 20, 2005 2:58 pm

A primit cineva acceptul de detasare de la Tirgu Mures?
Carpe Diem

hermanel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 30, 2005 10:15 pm

Postby hermanel » Tue Dec 20, 2005 3:56 pm

dorumarcatoru wrote:Asa este , de azi primesc cererile de detasare,am fost si eu acolo.Trebuie sa atasezi toate actele necesare. Ceea ce am aflat eu si nu stiam e ca daca te detasezi pe modulul specialitatii de baza iti trebuie si acordul indrumatorului de stagiu de unde pleci.


Spune-ne si noua care sunt toate actele ce ne trebuiesc ca de fiecare data parca ne mai trebuie cate ceva.multumim!

hermanel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 30, 2005 10:15 pm

Postby hermanel » Tue Dec 20, 2005 4:14 pm

pentru detasare mie mi-au spus ca trebuie la cnpds doar acceptul indrumatorului unde te detasezi si acceptul dsp de unde te transferi .nici o alta hartie asa cum se scrie pe forum.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests