transferuri

...nimeni n-a spus ca va fi usor
Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Tue Dec 20, 2005 4:23 pm

trebuie asa:
-aprobarea dsp de unde pleci
-aprobarea dsp unde vii
-daca e stagiul de baza trebuie si acceptul profului de unde pleci.
in cazul bucurestiului, trebuie acceptul spitalului platitor din bucuresti, nu al dsp bucuresti. poti gasi si pe http://www.perfmed.ro mai clar

hermanel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 30, 2005 10:15 pm

Postby hermanel » Tue Dec 20, 2005 5:11 pm

Pif wrote:trebuie asa:
-aprobarea dsp de unde pleci
-aprobarea dsp unde vii
-daca e stagiul de baza trebuie si acceptul profului de unde pleci.
in cazul bucurestiului, trebuie acceptul spitalului platitor din bucuresti, nu al dsp bucuresti. poti gasi si pe http://www.perfmed.ro mai clar


Merci!
Eu ma aflu in situatia in care vreau detasarea pentru bucuresti din targu mures si am nevoie doar de acceptul dsp tg mures de unde plec si acceptul sefului de clinica unde vin.nu am treaba cu spitalul platitor.Acceptul indrumatorului pe stagiul de baza a ramas la dosarul de detasare in targu mures. dsp-ul nici nu primea dosarul daca nu aveam acceptul indrumatorului.
Traim in Romania .... si ne omoara birocratia!!!!!!!!!!

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 20, 2005 6:47 pm

da cum trebuie sa sune cererea aia de accept catre seful clinicii unde vii, stie cineva? asa in mare cam banuiesc, dar daca cineva a facut-o deja, as fi mai sigur :)
Not kennt kein Gebot.

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Tue Dec 20, 2005 7:28 pm

Eu chiar nu mai inteleg..unii isi trimit deja cererile si la Iasi se sustine ideea ca trebuiesc datate cu luna ianuarie.:(

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 20, 2005 11:39 pm

andy wrote:da cum trebuie sa sune cererea aia de accept catre seful clinicii unde vii, stie cineva? asa in mare cam banuiesc, dar daca cineva a facut-o deja, as fi mai sigur :)

d-le profesor, subsemnatul...medic rezident anul..specialitatea...incadrat la ....va rog sa-mi aprobati detasarea la....in perioada.....

daca vrei poti sa bagi si motive, noua ne-au spus ca nu e nevoie ca motivele le scriem pe cererea pentru CNPDS si e de ajuns
noua ne-au spus sa trimitem acordul dsp unde vrem, al profesorului unde venim, al dsp de unde plecam si cerere pentru CNPDS

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Dec 21, 2005 12:03 am

sarut mana crisa, dar ma refeream la cererea catre seful clinicii unde venim. dar probabil ca nu difera cu mult :)
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 21, 2005 10:35 am

Adriana wrote:Eu chiar nu mai inteleg..unii isi trimit deja cererile si la Iasi se sustine ideea ca trebuiesc datate cu luna ianuarie.:(


Da. Si la Cluj la fel. Mai stie cineva vesti de la Cluj!?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 21, 2005 12:05 pm

Am vorbit la Cluj. Ei nu semneaza si pace. De la CNPDS li s-ar fi spus (inclusiv ieri) ca acordurile trebuie sa fie date in 2006 si kiar daca ei ar accepta sa ni le dea acum, am risca sa avem probleme, ca nu sunt date in ianuarie...

A depus cineva actele la CNPDS personal? Nu prin fax, ca acolo n-avem feed-back..
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
magda
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Sep 04, 2004 8:38 pm

Postby magda » Wed Dec 21, 2005 12:17 pm

ieri am fost la cnpdsb si mi-au acceptat actele respective.
asa ca treaba se rezolva si mi-a mai zis ca trebuie sa-mi dea o adeverinta (ca a fost acceptata detasarea ) saptamana viitoare.

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Dec 21, 2005 12:19 pm

Adriana wrote:Eu chiar nu mai inteleg..unii isi trimit deja cererile si la Iasi se sustine ideea ca trebuiesc datate cu luna ianuarie.:(


Mai Adriana,dar tu nu ai primit detasarea prin posta? Ca daca ai primit-o...nu te mai intereseaza ce zic ei!
Eu,de ex,trebuia s-o primesc si mi-au gresit ....... alea adresa si nu mi-a mai ajuns!Dar am insistat si mi-a trimis prin fax!Sa vad acum daca mai pot trimite eventual copiile prin fax la CNPDS?Asta va intreb si eu acum...cei de la CNNNN vor originalele?

Inca ceva...trebuie sa facem o cerere si catre CNNN?Sau sunt sufic cele 2 acte?
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 21, 2005 12:44 pm

Inca ceva...trebuie sa facem o cerere si catre CNNN?Sau sunt sufic cele 2 acte?

de la dsp dolj, ne-au spus sa facem si o cerere pentru CNPDS, si ca aprobarea o trimit cei de la bucuresti la ei
ma refeream la cererea catre seful clinicii unde venim. dar probabil ca nu difera cu mult

nici eu nu cred ca difera, ca si ala cred ca e profesor, nu mai ca la sfarsit cred ca scrii d-lui profesor... sef/director al clinicii.....

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 21, 2005 12:49 pm

Inca ceva...trebuie sa facem o cerere si catre CNNN?Sau sunt sufic cele 2 acte?

de la dsp dolj, ne-au spus sa facem si o cerere pentru CNPDS, si ca aprobarea o trimit cei de la bucuresti la ei
ma refeream la cererea catre seful clinicii unde venim. dar probabil ca nu difera cu mult

nici eu nu cred ca difera, ca si ala cred ca e profesor, nu mai ca la sfarsit cred ca scrii d-lui profesor... sef/director al clinicii.....

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 21, 2005 12:50 pm

Inca ceva...trebuie sa facem o cerere si catre CNNN?Sau sunt sufic cele 2 acte?

de la dsp dolj, ne-au spus sa facem si o cerere pentru CNPDS, si ca aprobarea o trimit cei de la bucuresti la ei
ma refeream la cererea catre seful clinicii unde venim. dar probabil ca nu difera cu mult

nici eu nu cred ca difera, ca si ala cred ca e profesor, nu mai ca la sfarsit cred ca scrii d-lui profesor... sef/director al clinicii.....

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 21, 2005 12:53 pm

:oops: :oops: scuze ca am postat de mai multe ori, dar merge foarte prost si am tot dat refresh

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Wed Dec 21, 2005 1:11 pm

Mai Adriana,dar tu nu ai primit detasarea prin posta? Ca daca ai primit-o...nu te mai intereseaza ce zic ei!

Noua nu ni se semneaza cererile de catre DSP Iasi deci nu avem cum sa le trimitem la Bucuresti fara acordul DSP.
La cererile respective se ataseaza si altceva sau scriu direct pe cerere ca nu am unde sta acolo unde am fost repartizata si ei ma cred pe cuvant?

luci28
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Jul 30, 2005 1:22 am

Clujul

Postby luci28 » Wed Dec 21, 2005 1:34 pm

la Cluj am sunat ieri si era batut in cuie ca ei ne aproba detasare sa venim in cluj dar numai din ianuarie!!!!!!!!!! De ce nu suna la Bucuresti sa vada ce se poate???????? Le-am spus asta insa nu am avut cu cine........ Daca mai sunt interesati mai sunati si insistati si voi sa sune si sa vada ca se poate...........

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 21, 2005 4:49 pm

Sunat. Vorbit. Spus. Nu vor. Cica au vorbit ieri la CNPDS si li s-a spus IANUARIE! :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Dec 21, 2005 6:09 pm

Mai copii, eu nu vreau sa pun sare pe rana,dar gata...mie mi s-a aprobat de la CNPDS detasarea. :) Sunt in delir...cel putin pana cand incepe showul cu transferul!Important e ca primul pas l-am facut!
Ce sa va spun...imi pare rau pt cei de la Cluj...sa intelegem ca daca anul trecut erau probleme cu iasiul...acum...dracu'stie... ca lucrurile se schimba de la secunda la alta...nu de la an la an!
Eu va doresc sa nu disperati,sa fiti increzatori,ca pana la urma lucrurile se vor aseza!
Sa auzim si de bine!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

audia
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sat Apr 02, 2005 2:10 pm

Postby audia » Wed Dec 21, 2005 8:22 pm

C.M. ai trimis actele prin fax? la ce numar?numai cele 2 aprobari de la dsp sau si altceva? multumesc

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Wed Dec 21, 2005 11:30 pm

am fost azi personal la cnpds sa depun vestitele acte. nu am facut o cerere speciala pt cnpds, doar cele care scrie ca trebuie, datate toate cu decembrie 2005.
-partea buna a fosta ca m-am intors acasa cu aprobarea detasarii in "dinti"
-partea rea ca am stat acolo de la 8 si ceva (cand nu erau venite decat femeile de servici) pana pe la 11 si ceva, cand am avut aprobarea in mana.
-partea comica (tipic romanesc) e ca doamna de la secretariat cica a intrat in concediu tocmai acum si ii tinea locul o...femeie de servici. si pana s-a dumirit tanti de servici ce tre' sa faca (adica sa puna o stampila pe aprobarea centrului la care vrei sa mergi si sa dea un nr de inregistrare) a durat ceva timp.
sfat util: mergeti mai intai la secretariat sa primiti un nr de intrare, abia dupa aia la camera 16 unde cineva verifica daca ai toate actele, altcineva iti da un nr de iesire si o a treia persoana baga in calculator toate datele si scoate la imprimanta decizia de detasare. respectiva decizie mai trebuie semnata si de dl director si daca aveti noroc sa fie in cladire, gata, puteti pleca cu detasarea.

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Wed Dec 21, 2005 11:42 pm

cu toate ca am pierdut o zi intreaga si o parte din noaptea precedenta(pe tren) plus cei 600 mii pe drum(mda, puteau fi doar 400, dar am pierdut personalul si am luat un rapid), eu zic ca se merita sa va duceti personal, ca de faxurile respective se ocupa tot d-na secretara-femeie de servici. cat am stat acolo a sunat cineva sa intrebe de un fax si, dupa ce l-a tinut aprox 10-15 min la telefon, tot nu a gasit faxul respectiv. nu vreau sa va descurajez cu faxurile, poate altii au cheltuit mai putin timp si bani datorita acestei posibilitati cu faxul, dar asta e...parerea mea...

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Dec 22, 2005 12:39 am

Pt Audia...
Eu sunt cel mai ghinionist om din lume...si nu glumesc!
Dupa multe chestii care mi s-au intamplat cu detasarea asta,cu adresa gresita si multe altele,m-am lecuit si nu am trimis alea prin fax ca eram sigura ca nu o sa ajunga unde trebuie....asta dupa ce aseara la 9 m-am intors din buc.Puteam sa raman si azi in buc si sa rezolv personal,dar nu stiam ca CNPDSul primea actele (neavand net... si nu mi-a trecut prin cap sa sun acolo).
Azi cand am deschis calc si am vazut ca se primesc...am zis ca nu se poate...iar sa ma intorc in buc...alti bani pe tren...si-atunci am trimis prin fax actele prietenului meu care era acolo si el s-a dus cu actele acolo.A stat si el vreo juma'de ora pana a rezolvat dar a rezolvat!Asa cum a spus si Pif,nu este nevoie de nici-o cerere spre CNPDS.
Cam atat!
Bafta multa!

P.S...doar cele 2 acte-atat
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Thu Dec 22, 2005 12:51 pm

In legatura cu detasarea: cei de la Buc, de la centrul de perfectionare, au zis ca aprobarea DSP de unde vreau sa ma detasez trebuie sa aibe data de 3 ian 2006.Si ca sa vin cu actele in ianuarie...Voua v-a primit actele cu data din decembrie?

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Thu Dec 22, 2005 1:35 pm

cand ti-au zis aia de la dsp chestia asta? ca eu ieri am depus actele, si dupa cam am mai scris, toate erau datate decembrie 2005, si am obtinut decizia de detasare fara nici o problema.
sau cine anume ti-a spus asta? ca daca era femeia de servici care tinea locul secretarei....(nu am glumit deloc cand am zis ca o femeie de servici tinea locul unei secretare intrate in concediu :!: )

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Thu Dec 22, 2005 3:39 pm

Eu am sunat marti la cnpds si mi s-a spus ca se primesc din decembrie cererile de detasare (adica cele doua accepturi de la dsp-uri) si ca ar fi bine sa le trimitem pana pe 31 dec.
Azi le-am trimis prin fax si cand am sunat nu am reusit deloc sa ma inteleg cu "persoana". In mod sigur nu mai e aceeasi tipa cu care am vb marti. Asta de azi nu avea nici o legatura cu subiectul. Incep sa cred ca era chiar femeia de servici (ieri mi se parea imposibil).
Oricum, mi-a spus ca sunt prea multa faxuri si ca nu-l poate cauta pe al meu. Eu sper ca l-au primit.
Voi ce stiti, trimit ei la dsp-uri decizia de detasare?
Carpe Diem

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Dec 22, 2005 7:11 pm

o fi vreo problema daca una e data din decembrie si una e data in ianuarie, eu asa le-am trimis prin fax :?

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Thu Dec 22, 2005 9:22 pm

Ale mele: datate dec 2005.Cea mai buna solutie ar fi daca aveti pe cineva cunoscut in buc sa va ajute pt ca ati putea sa trimiteti respectivului prin fax actele si acea persoana sa mearga la CNPDS....dar intr-adevar trebuie sa stiti pe cineva acolo...ar fi fost ideal!

Si crissa,teoretic nu cred ca ar fi vreo pb...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Thu Dec 22, 2005 11:35 pm

Eu nu mai inteleg nimic...La DSP de unde vreau sa ma detasez tipa care raspunde de rezidenti era in concediu si in locul ei era o tanti oligofrena care mi-a zis ca "a auzit" ca se vor reface aprobarile de detasare, actualizate cu data din ianuarie...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Dec 23, 2005 12:20 am

asa ne-au spus si noua, ca aprobarile vor fi date din ianuarie si ca nu are rost sa mergem dupa el ca le trimite bucurestiul, noi nu avem decat sa ne prezentam la spitalul la care am vrut detasarea sa ne repartizeze pe stagii, sper sa nu ma trezesc in ianuarie ca trebuie sa alerg ca cine stie ce nu a fost bine :cry:

ancaa
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Mar 02, 2005 4:13 pm

Postby ancaa » Fri Dec 23, 2005 11:39 am

spuneti-mi si mie va rog care sunt pasii exacti pt un TRANSFER.Am semnatura profului si acordul DSP-ului de unde plec.Am si acordul profului din Bucuresti.
Ce trebuie sa mai fac? Le depun direct la ministerul sanatatii sau trebuie si o aprobare de la dsp Bucuresti? daca da, unde se afla acest DSP ...ca eu ma simt pierduta in hatisul asta birocratic...:)

va multumesc.:)

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Sat Dec 24, 2005 12:46 am

Stie cineva cine e sef de clinica la Chirugie II in Cluj? As vrea sa stiu cand vine dupa sarbatori , pt ca noua ne-au zis cei d ela DSp sa ne ducem pe 3 ian , dar daca profii nu vin pe 3 ??

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Mon Dec 26, 2005 12:58 am

cum sa nu vina, eu cred ca toata lumea vine la servici

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Wed Dec 28, 2005 1:08 am

desi gasisem la un moment dat ce acte trebuie pt TRANSFER, acum nu reusesc sa mai gasesc. care stiti exact ce acte trebuie va rog sa postati aici. multumesc!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Dec 28, 2005 9:04 am

Acordul DSP de plecare, DSP de primire, profesor indrumator din centrul de primire pe specialitatea de baza si spital platitor.

A-propos de asta, zicea cineva ca si-a luat pt DETASARE, "acordul ambelor DSP-uri"... de ce? Nu trebuie acordul DSP de plecare si profesor din clinica unde faci stagiul pe care te detasezi!? ( plus acordul profesorului de unde pleci daca pleci pe stagiul de baza)
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

ancaa
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Mar 02, 2005 4:13 pm

pt Madi

Postby ancaa » Wed Dec 28, 2005 7:27 pm

Pt TRANSFER - sigur e nevoie de acordul spitalului platitor inainte de a depune actele la MS?


stiam ca te duci cu decizia ministerului si acord Dsp B la spitalul platitor.

ce variante mai stiti? si care e cea corecta?:)

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Fri Dec 30, 2005 12:17 am

varianta corecta e cea din regulamentul afisat pe site-ul rezidentiat 2005. mai mult decat scrie acolo nu stiu nici cei de la cnpds. de fapt s-ar parea ca si ei tot prin intermediul siteului sunt anuntati :lol:
oricum, nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme legate de detasare, in afara de vreo secretara scarboasa sau un telefon ocupat nonstop :) de ce ar fi altfel cu transferul?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Tue Jan 03, 2006 11:48 am

Cum pot afla daca e in regula cu detasarea?
Eu am trimis prin fax la cnpds cele doua adeverinte de la dsp-uri.
Carpe Diem

ancaa
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Mar 02, 2005 4:13 pm

Postby ancaa » Tue Jan 03, 2006 9:39 pm

lamuriti-ma si pe mine, va rog, cum sta treaba cu spitalul platitor.
stiu ca sunt doar 4spitale si ca din anul 3 nu se mai dau avize pt incadrare pt ca suntem platiti de C.A.S., iar ei au pb cu fondurile.

a mai patit cineva asa ceva? sa nu obtina acordul?

si ultima intrebare_ dintre cele 4 spitale, care acorda sporurile si bonurile de masa?

multumesc.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Jan 03, 2006 10:19 pm

speedy wrote:Cum pot afla daca e in regula cu detasarea?
Eu am trimis prin fax la cnpds cele doua adeverinte de la dsp-uri.

te duci si te intersezi la dsp unde vrei sa fii ca acolo trimite bucurestiul acordul prin fax
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Wed Jan 04, 2006 1:57 pm

ancaa wrote:lamuriti-ma si pe mine, va rog, cum sta treaba cu spitalul platitor.
stiu ca sunt doar 4spitale si ca din anul 3 nu se mai dau avize pt incadrare pt ca suntem platiti de C.A.S., iar ei au pb cu fondurile.

a mai patit cineva asa ceva? sa nu obtina acordul?

si ultima intrebare_ dintre cele 4 spitale, care acorda sporurile si bonurile de masa?

multumesc.


bonuri de masa se dau din anul 3 de rezi. toate cele 4 spitale dau.
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests