rezidentiat 2006?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

rezidentiat 2006?

Postby rolyzoly » Thu Aug 11, 2005 10:56 am

desi examenul asta n-a stirnit decit controverse, cred ca ar trebui sa nu renuntam la el...voi ce stiti despre ce se va intimpla la finalul facultatii de la anul incolo? mergem la tara? :?:

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Sat Aug 27, 2005 4:01 pm

Se zvonea ca o sa se desfinteze rezidentiatul separat pe MF si ca o sa se redistribuie locurile de MF pe interne si chirurgie....hmmmm....se mai stie ceva de asta?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
primoladulce
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Aug 01, 2005 9:55 pm

Postby primoladulce » Wed Aug 31, 2005 12:48 pm

o sa avem parte de atatea surprize pana ajungem sa dam noi rezidentiatul..eu am un feeling ca se mentine tanar si fresh examenul asta pt multe generatii de acum incolo!
give me chocolate and I'll be nicer:)

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Sun Sep 11, 2005 5:11 pm

Intr-unul din comunicatele de presa intr-adevar se stipula ca o sa se desfiinteze rezidentiatul pe MF, incepand din anul asta, dupa care apare alt comunicat cuprinzand tematica pt examenul ce tocmai fusese anulat. Nici pana acum nu se stie care varianta ramane in picioare, desi au ramas 2 luni. Pana la rezi din 2006 mai este mai mult de un an, timp suficient pt cei din minister sa schimbe multe lucruri si tare ma tem ca nu in favoarea noastra.
Si pt ca tot veni vorba, are cineva idee daca Harrisonul va fi schimbat cu Gherasim, iar Angelescu cu Schwartz?

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Sep 15, 2005 2:35 pm

liana_ro2004 wrote:Si pt ca tot veni vorba, are cineva idee daca Harrisonul va fi schimbat cu Gherasim, iar Angelescu cu Schwartz?


Ar fi ingrozitor sa se schimbe Harr cu Gherasim--o carte scrisa in limbaj de lemn, prost conceputa, cu fraze care fac un lucru simplu sa para extrem de complicat...a la roumaine adica!! Si daca tot or sa faca aceasta porcarie, mai au la dispozitie cateva zile sa anunte, altfel ar fi nemernic de tarziu. :x
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Thu Sep 15, 2005 4:48 pm

liana_ro2004 wrote:Si pt ca tot veni vorba, are cineva idee daca Harrisonul va fi schimbat cu Gherasim, iar Angelescu cu Schwartz?


Nu cred ca vor schimba harrison cu gherasim......poate doar cu Harrison 15
era un zvon pe aici pe forum la un moment dat ca Harrison 15 se afla in traducere la ed teora si va aparea in curand. M-am tot gandit de atunci si chestia asta cu brosurica cu cele 4 subiecte m-a pus si mai rau pe ganduri. Initial au anuntat ca cele 4 sub noi sunt din Harri 15 engleza, da??? Apoi au zis ca o sa apara aceste 4 sub traduse, da??? Si in final...tanaaaaa.....a aparut brosurica cu cele 4 sub traduse, dar din harri 16, da??? Sa fie oare datorita faptului ca ed Teora traduce intr-adevar editia 15 a Harrison si oare, zic eu, au exclusivitate asupra dreptului de traducere??? Doar o parere, nu e zvon, nu e stire, nu am auzit nimic de nici unde, dar chestia asta cu uite 4 subiecte in engleza, uite-le in romana, din harri 15, ba nu...din harri 16 m-a pus pe ganduri
Si sa continui cu gandurile negre....daca intr-adevar harri 15 tradus va apare tradus la un moment dat, probabil ca ed Teora, care s-a chinuit o gramada sa traduca si ar dori sa-si scoata banii pe munca ei, in conformitate cu modul de functionare a tuturor lucrurilor din Romanica noastra scumpa, va face TOT POSIBILUL :twisted: ca Harrisonul ei proaspat tradus sa ajunga in bibliografie pt rezi.......si sa vedeti atunci ce rezi frumos vom avea si noi la anu :twisted: :twisted: :onfire: cand poate eventual ne vor anunta cu cateva luni inaite ca se schimba bibliografia. Pai ce, numai cei ce dau anu asta rezi sa aiba parte de un examen alambicat???

raspandacul
Posts: 2
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:19 am

rezidentiat 2006

Postby raspandacul » Fri Sep 16, 2005 9:28 am

Ref
Si sa continui cu gandurile negre....daca intr-adevar harri 15 tradus va apare tradus la un moment dat, probabil ca ed Teora, care s-a chinuit o gramada sa traduca si ar dori sa-si scoata banii pe munca ei, in conformitate cu modul de functionare a tuturor lucrurilor din Romanica noastra scumpa, va face TOT POSIBILUL ca Harrisonul ei proaspat tradus sa ajunga in bibliografie pt rezi.......si sa vedeti atunci ce rezi frumos vom avea si noi la anu cand poate eventual ne vor anunta cu cateva luni inaite ca se schimba bibliografia. Pai ce, numai cei ce dau anu asta rezi sa aiba parte de un examen alambicat???

Nici harri 15 nici 16 NU este in traducere la Teora.

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Sep 16, 2005 11:55 am

Poti sa ne dai mai multe detalii .....cum ar fi...de unde stii????

raspandacul
Posts: 2
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:19 am

rezidentiat 2006

Postby raspandacul » Fri Sep 16, 2005 3:40 pm

In 1996, eu le-am recomandat sa publice harri. Asa a iesit harri 13, in 1998, a durat doi ani sa-l faca. Tot eu le-am recomandat sa scoata si harri 14, in 1999 si a aparut in 2001. Dar pe vremea aia era altceva. Harri era o carte si atat. Biblia medicinei. Era o onoare sa o publici, simteai ca faci un bine medicinei romanesti. Acum e atata scandal cu ea, atata lume o uraste pentru ca a intrat la rezidentiat incat le-am zis sa se opreasca. Nu stiu daca altcineva o s-o scoata, e liber s-o faca daca cumpara copyright-ul, dar nu Teora.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Sep 29, 2005 5:24 pm

ce stiti de chirurgie?se va introduce Scwartz? :(

User avatar
Redrose
junior
junior
Posts: 91
Joined: Wed Jul 13, 2005 7:03 pm

Postby Redrose » Thu Sep 29, 2005 5:57 pm

a citit cineva in vacanta pentru rezidentiat?Schwartz sau angelescu? :roll:

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Sep 29, 2005 6:28 pm

eu m-am apucat sa citesc, dar de 3 saptamani citesc numai la COPD...sper sa o iau un pic mai repede de acum... :?

Voi, cei care dati rezi in 2006, v-ati apucat de invatat? Daca da, cam pe unde ati ajuns? Sa stiu cam cat de in urma sunt...
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Mon Oct 17, 2005 9:02 pm

Am si eu o nelamurire, pt rezi 2006 nu se anunta schimbare de tematica ? Din ce sa te apuci de invatat pt rezi 2006, daca nu sti ce anume trebuie ?
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Oct 18, 2005 9:34 am

Putin probabil sa se anunte ceva pana la inceputul anului viitor (si asta in cel mai bun caz).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Redrose
junior
junior
Posts: 91
Joined: Wed Jul 13, 2005 7:03 pm

Postby Redrose » Wed Oct 19, 2005 12:26 pm

unii spun ca se va introduce Schwartz...pana cand se publica tematica ce sa facem(ma refer la cei care dau pe chirurgie)? :?: :roll:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Oct 19, 2005 12:53 pm

Nu stiu si putin probabil sa fie cineva care sa va spuna sigur ca "DA, se va schimba tematica si/sau bibliografia si o sa se dea din Schwartz" sau ca "NU, nu se va schimba nimic, ramane tot Angelescu si aceeasi tematica" in prezent. Sau cine stie, poate se schimba coordonatorul rezi cu un prof care considera ca materia lui nu e bine reprezentata in tematica (sau stiu eu ce pasiuni ascunse o mai avea) si mai introduc ceva subiecte si de pe-acolo. La momentul actual orice este posibil in legatura cu rezi 2006. :twisted:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
c.s
Posts: 4
Joined: Sun Oct 23, 2005 10:37 am

rezidentiat 2006

Postby c.s » Sun Oct 23, 2005 10:54 am

nu stiu voi ce stiti dar eu una am auzit din ce in ce mai des zvonul cum ca de la anul s-ar da de pe schwartz :roll: . lansarea zvonului a venit ca urmare a faptului ca editura teora nu publica o carte asa scumpa fara sa fie sigura ca o va vinde. daca voi stiti altceva... :?

grig
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:05 pm
Location: cluj

Postby grig » Wed Oct 26, 2005 12:14 pm

asadar,ma roade o intrebare.
in cluj este un zvon ce prinde din ce in ce mai mult ...

umbla vorba prin targ... ca... se schimba!!!(of,of,of)
cica trunchi comun medicale+chirurgie
si cica editia 15 si schwartz.
informatia vine de undeva prelinsa ,de pe langa conducerea umf cluj .

la bucuresti nu s-a auzit nimic?

User avatar
c.s
Posts: 4
Joined: Sun Oct 23, 2005 10:37 am

rez 2006

Postby c.s » Thu Oct 27, 2005 6:43 pm

...si oare ce presupune acest trunchi comun :roll: :?:
sper ca nu se vor mai adauga alte subiecte din harry pe chiru ca si asa sunt prea multe. imi iau campii in cazu' asta
sa speram totusi la ceva bun desi...speranta mi-am pierdut-o de-a lungul facultatii :(

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Fri Oct 28, 2005 4:29 pm

mare zvon asta cu trunchiul comun....la cluj e in voga si se zice ca ar putea fi in proportie de 90% adevarat...
o colega mi-a zis azi ca la bucuresti a aparut editia a 15 din harry....e adevarat?...a vazut careva dintre voi prin librarii asa ceva?

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Re: rez 2006

Postby andreeamunteanu » Fri Oct 28, 2005 4:31 pm

c.s wrote:...si oare ce presupune acest trunchi comun :roll: :?:
sper ca nu se vor mai adauga alte subiecte din harry pe chiru ca si asa sunt prea multe. imi iau campii in cazu' asta
sa speram totusi la ceva bun desi...speranta mi-am pierdut-o de-a lungul facultatii :(


pai nu va mai fi chirurgia separat de medicala...va fi trunchi comun adica cei care invata harry invata si schwartz si vice versa...iar locurile vor fi comune ...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Oct 28, 2005 11:29 pm

bai, trunchi comun inseamna altceva.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Oct 29, 2005 12:22 am

kooksee wrote:bai, trunchi comun inseamna altceva.


Ce? :?

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Sat Oct 29, 2005 12:57 am

Adica indiferent ce concurezi ai un set de intrebari din trunchiul comun (aceeasi materie pt toti) si alt set de intrebari specifice pt chir, medicala, mf, lab. Asa era pana acu vreo 4 ani.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Mon Oct 31, 2005 12:17 am

nu prea vad care ar fi marea deosebire caci si acum sint daca nu ma insel (parca) 11 teme comune... :?:
    probabil intrebarile care vor fi identice... :roll:
Yeah...right!

User avatar
c.s
Posts: 4
Joined: Sun Oct 23, 2005 10:37 am

rez 2006

Postby c.s » Mon Oct 31, 2005 7:43 pm

nu vreau sa par afurisita dar sper sa nu mai fie pe chiru teme in plus din harry; deja sunt vreo 7-8 teme parca asa ca...mie una nu prea mai imi surade sa invat si altceva din medicala :shock:

User avatar
Cristinik
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Oct 30, 2005 3:26 pm
Location: Bucuresti

Postby Cristinik » Wed Nov 02, 2005 9:00 pm

de ce c.s.? vrei sa ajungi ca in bancul ala: "ce-i ala un studiu dublu-orb?" "doi chirurgi uitandu-se pe un EKG." :P

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

rezidentiat 2006

Postby claudya » Thu Nov 03, 2005 1:45 pm

1. mi-am schimbat id-ul si nu mai sunt c.s ci claudya
2. consider ca deja este suficienta materie din harry in partea de chiru; daca tot ne specializam pe chiru si pe medicala zic ca ar fi bine sa-si faca fiecare partea lui si ce nu tine de el sa trimita la altii. daca nu...sa dam toti aceeasi materie si hai sa devenim toti medici generalisti :?
asa ca...draga cristinik lasa bancurile ca stiu eu ce zic :roll:

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

..

Postby lulutza » Tue Nov 08, 2005 12:28 pm

Buna, cam pe unde ati ajuns cu invatatul pt rezi ?
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

rezidentiat 2006

Postby claudya » Tue Nov 08, 2005 3:34 pm

am ajuns departe tare... :roll: iti dai seama mai lulutza ca acum de fapt facem doar o lectura. nu prea vad cum ar putea memora cineva de pe acum niste chestii care sa le mai stie si la anul pe vremea asta.
intrebarea care ar trebui pusa nu cred ca este "pe unde ati ajuns cu invatatul?" ci "DE PE CE INVATATI?".

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Tue Nov 08, 2005 5:01 pm

eu invat din harrison ed 15. dau pe medicale. "invatat" inseamna la mine trecerea prin materie cu facut scheme (ca sa imi creez niste asocieri logice, sa ma prind de mecanisme...). adica ceva ce imi ia mult timp, de aia m-am apucat de pe acum. si sa stii, claudya, ca am o multime de colegi care s-au apucat de asta vara sau, si mai "rau", de anul trecut.
plus ca...mai intervine plictiseala...spleenul :) merge incet si greu.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

rez 2006

Postby claudya » Tue Nov 08, 2005 6:11 pm

nu am zis nimic cu rea vointa (daca asa ti s-a parut); si eu si alti colegi ne-am apucat de citit tot din vara si cu acelasi scop: sa intelegem ceva inainte de a incepe sa memoram. eram curioasa sa stiu daca se invatat din bibliografia de anul acesta sau din cea care se presupune ca va fi la anul: harry 15 si schwartz.
eu dau pe chir si citesc din schwartz si as fi fost curioasa daca si altii fac acelasi lucru sau citesc din angelescu.
stai linistita ca si la mine merge la fel de greu.
spor la citit :)

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Tue Nov 08, 2005 6:32 pm

doamne, dar nici eu nu m-am gandit ca ai spus-o cu vreo intentie marshava. comme on.. :) imi pare rau ca s-a inteles asa, te rog sa ma ierti . spor si tie.
Last edited by lulutza on Tue Nov 08, 2005 6:35 pm, edited 1 time in total.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 09, 2005 5:10 pm

lulutza wrote:eu invat din harrison ed 15. dau pe medicale.
in engleza?ca din cate stiu eu cel in romana nu a aparut inca... :roll: sau deja a aparut? :shock:
Redrose wrote:si io am colege care invata din anul 5 pt rezi... :roll:
colegele tale probabil din lipsa de alta ocupatie s-au gantit sa se apuce de invatat cu 2 ani inainte!!!sau se pregatesc sa dea rezi cu cei de anul asta? :lol:
Yeah...right!

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Nov 09, 2005 11:12 pm

yva wrote:in engleza?ca din cate stiu eu cel in romana nu a aparut inca... :roll: sau deja a aparut? :shock:


in engleza.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Nov 15, 2005 1:19 am

irelevant, mey. eu ma chinuiesc a bpoc cu predominanta bronsitei sa inteleg fraza aia care concluzioneaza victorios ca de aia (!!!) au amaratii oameni hipoxemie si hipercapnie. problema e ca uit de ce...ceva cu ventilatie, debit cardiac...ma doare capul :x si de atata incercat de cautat cauze uit la ce conc de 02 dai oxigen pe masca...nasol

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Nov 15, 2005 1:23 am

si tu inveti dupa harrison 15 in engleza? :shock:
Yeah...right!

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Nov 15, 2005 1:27 am

doamne fereste! 14 in romana. macar sa-l stiu io pe asta.... e de ajuns.... da ce sa fac, mai deschid si cartile mele de curs ca nu prea pricep cum bpoc e caract de inflam bronsica adica bronsiolica adica inflamatia epiteliului alveolar...

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Nov 15, 2005 1:31 am

m-am mai linistit oleaca...nici eu nu m-as apuca de harrison in engleza... :o abia trag de mine sa ma apuc de cel in romana... :?
Yeah...right!

User avatar
Redrose
junior
junior
Posts: 91
Joined: Wed Jul 13, 2005 7:03 pm

Postby Redrose » Tue Nov 15, 2005 12:47 pm

din cei care dati pe chirurgie,care v-ati apucat de invatat? :?: schwartz,angelescu?


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests