prima de instalare

...nimeni n-a spus ca va fi usor
tatiana
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Dec 04, 2005 8:42 pm

prima de instalare

Postby tatiana » Mon Nov 27, 2006 12:30 pm

Buna. Stie cineva care e treaba cu prima de instalare? Cum se obtine, cine o poate obtine si cam cati bani se iau? :?:

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 27, 2006 3:20 pm

Sa traiesti, Tatiana!
Pai din cate stiu eu, tre' sa-ti depui un dosar de somaj la tine in orasul de resedinta (care tre depus in 60 zile de la sustinerea examenului de licenta...daca gresesc, imi pare rau); apoi, in momentul in care ei rezi IN ALT ORAS fata de cel de bastina, ai dreptul la prima asta care urca undeva la 20-23 mil (nu stiu exact suma; oricum, e una frumoasa); probabil ca tre' sa mergi la ei cu o daovada de numire in rezi...sper sa te ajute inform cat de cat...daca stie cineva ceva mai exact, e binevenit sa posteze aici sa ma lamuresc si eu mai complet!
Spor!
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Mon Nov 27, 2006 4:46 pm

nu cumva primesti prima de instalare daca inchei contract de angajare pe termen nelimitat?? cine are mai multe informatii..ca suna mult prea promitator

later edit: gasit pe google, asta se intampla in Iasi..tre sa fac investigatii mai amanuntite:
# Completarea veniturilor salariale ale angajatilor
Persoanele care primesc indemnizatia de somaj si se angajeaza, beneficiaza, pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatiti sa primeasca indemnizatia de somaj de o sursa lunara neimpozabila in cuantumde 30% din indemnizatia de somaj primita in luna anterioara incadrarii.
# Absolventi institutii de invatamat

* Absolventii institutiilor de invatamat si absolventii scolilor speciale in varsta de 16 ani, inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca, in situatia in care se angajeaza cu program normal de lucru, pentru o perioada mai mare de 12 luni, beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o prima egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data incadrarii
* Absolventii carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj care se angajeaza in perioada de acordare a indemnizatiei beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o suma egala cu indemnizatia de somaj la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, pana la expirarea perioadei de acordare a acesteia, daca nu s-ar fi angajat.

# Stimularea mobilitatii fortei de munca

* Persoana care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, la o distanta mai mare de 50 km de localitatea in care isi are domiciliul stabil, beneficiaza de o prima de incadrare neimpozabila, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu nivelul a 2 salarii minime brute pe tara in vigoare la data acordarii.
* Persoanele care, in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza intr-o alta localitate si isi schimba domiciliul, primesc o prima de instalare egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii.
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.
pasionat de arta?
pasionat de altceva?

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 27, 2006 5:17 pm

Asadar,noi ne incadram la 7 salarii, nu? Si cat e salariu brut? :?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Mon Nov 27, 2006 5:22 pm

330 ron, dar mi se pare prea frumos. chiar nimeni, nimeni nu stie mai multe? nimeni nu a incercat asta anul trecut??
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.

pasionat de arta?

pasionat de altceva?

User avatar
Buburuzica
Posts: 4
Joined: Mon Nov 27, 2006 6:26 pm

prima de instalare

Postby Buburuzica » Mon Nov 27, 2006 6:51 pm

Eu pt prima de instalare am depus dosarul la somaj(in orasul de bastina)imediat dupa licentza si pana la exam de rezi.Dupa rezi m-am dus la ei cu ceva copii dupa cam toate actele care le aveam(repartitii,etc);necesar era insa contaractul de munca(dar l-am obtinut abia prin februarie).
Insa ca sa obtii prima de instalare trebuie sa-ti faci domiciliu stabil (iti schimbi buletinul)in orasul in care ai luat rezidentiatul!Am primit o prima de instalare de aprox 3 mil si pe urma inca 7 salarii(vreo 21 mil si ceva).Ideea e ca cele 3 milioane(prima de instalare) le primesti dc iti faci toate demersurile in timp limitat(scuze dar nu mai stiu cat exact...parca 3 luni de la angajare).Altfel primesti doar cele 7 salarii!
Partea proasta e ca dupa ce faci toate actele si schimbi buletinul,trebuie sa duci lunar adev ca esti in continuare angajat.Si adev asta nu o mai duci la somaj in orasul natal ci o duci in orasul in care te-ai mutat(ti se trimite dosarul la somajul de aici,dc e in Buc ti-l trimite la oficiul fortelor de munca corespunzator sectorului in care te-ai mutat oficial).
Insa nu toate oficiile fortelor de munca din tzara sunt la fel de receptive.Intr-adevar trebuie sa ai contract de munca pe perioada nedeterminata(dar pt ca avem peste 1 an,cica,se considera perioada nedeterminata)

La Bucuresti insa,oamenii au zis ca in mod normal,noi,rezidentii nu am avea dreptul la banii astia(ca a aparut la 1 ian 2006 o noua norma la legea existenta,care ar mentiona ca rezidentii de fapt efectuaza studii,si nu au dreptul la banii astia)

Concluzia nimic nu e clar,dar eu am luat banii,si stiu inca 2 persoane care i-au obtinut.
Asa k bafta!
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare.
Mark Twain

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Mon Nov 27, 2006 6:59 pm

primesti in jur de 20-23 de mil cu conditia ca distanta dintre orase sa fie mai mare de 150 de km parca.tre sa iti schimbi buletinul cu domiciliul in noul oras.exista inconvenientul cu adeverintele lunare ce trebuie duse la somaj si de asemenea trebuie sa ramai minim un an incadrat in centrul respectiv(poti in schimb sate detasezi, spitalul platitor ramanand acelasi).daca nu respecti anul respectiv trebuie sa returnezi banii, se face un fel de contract initial intre tine si cei de la somaj. toata chestia e spun ei pt stimularea migrarii fortei de munca

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Mon Nov 27, 2006 7:01 pm

banii se dau. eu personal m am mutat de la bv la cj

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Mon Nov 27, 2006 7:05 pm

prima de instalare o primesti chiar si daca ramai in acelasi oras, dar e o suma mai mica 2-4 mil. trebuie sa va interesati la somaj, de obicei aia de acolo nu prea sunt dornici sa impartaseasca informatia.anul trecut de ex pe cluj s au facut ca ploua dar daca insistati si mergeti mai sus in lantul ierarhic aveti sanse de succes.oricum nu le face nici o placere sa va explice ce si cum indiferent de oras.impresia mea a fost ca parca mi i ar da din banii lor.

User avatar
Buburuzica
Posts: 4
Joined: Mon Nov 27, 2006 6:26 pm

Postby Buburuzica » Mon Nov 27, 2006 7:06 pm

Am uitat intr-adevar sa mentionez ca trebuie sa ramai la acelasi angajator(spital platitor) minim un an.Si din cate stiu eu(nu garantez) distanta dintre orase trebuie sa fie de minim 50 km!
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare.

Mark Twain

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Mon Nov 27, 2006 7:20 pm

va spun sigur ca se poate lua prima de instalare chiar si in acelasi oras. am colegi care au luat o(2-4 mil). pt sume mai mari trebuie ca si distanta sa fie mai mare.

User avatar
Buburuzica
Posts: 4
Joined: Mon Nov 27, 2006 6:26 pm

Postby Buburuzica » Mon Nov 27, 2006 7:28 pm

E adevarat, prima de instalare(cele 3 milioane pe care le-am primit eu) o primeste oricine se angajeaza in decurs de 6 luni de la terminarea facultatii(sau altor forme de invatamant) cu conditia sa-si depuna dosarul la oficiul fortelor de munca in decurs de 30 zile(cred) de la absolvire(licenta)!
Rstul de 7 salarii(21-22 milioane) le primesti dc iti schimbi domiciliul stabil(nu viza de flotant)!
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare.

Mark Twain


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests