contestatii chirurgie

...noi crestem odata cu tara...
mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Nov 21, 2005 10:44 am

"Indicatia operatorie de TUR-P in adenomul de prostata se stabileste atunci cand volumul este: ..."
VOLUMUL prostatei sau al rezidiului vezical??
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Nov 21, 2005 10:48 am

"tratamentul trombolitic intraarterial in IAP"
De ce nu se administreaza in cazul pac. cu stare generala buna, in situatia obstructiei vaselor mici,care nu se pot trata chirurgical?
De ce nu si in ocluzia unui vas fara afectare ATS semnificativa?
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Nov 21, 2005 10:51 am

Si mai e de comentat in leg cu alte intrebari. Ce parere aveti?
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Mon Nov 21, 2005 11:00 am

Indicatia operatorie de TUR-P in adenomul de prostata se stabileste atunci cand volumul este: ..."
VOLUMUL prostatei sau al rezidiului vezical??


Se refera la volumul prostatei,spune in carte ca la 1 cmc de tesut prostatic corespunde aprox 1 g .

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Nov 21, 2005 11:28 am

dorumarcatoru wrote:
Indicatia operatorie de TUR-P in adenomul de prostata se stabileste atunci cand volumul este: ..."
VOLUMUL prostatei sau al rezidiului vezical??


Se refera la volumul prostatei,spune in carte ca la 1 cmc de tesut prostatic corespunde aprox 1 g .

Stiu asta, dar asta nu inseamna ca enuntul este clar.
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

tudors
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 31, 2003 8:26 pm
Location: cluj
Contact:

Postby tudors » Mon Nov 21, 2005 11:46 am

dorumarcatoru wrote:
2.
Ei au zis corect A,C,E . Dupa parerea mea varianta A nu este ,intrucat nivelul hormonilor e crescut in ambele,nu le diferentiaza.Totusi am facut 4p la ea, n-as vrea sa le pierd.


Nu pierzi 4 puncte...dimpotriva..castigi 1 puct...de ce...? pt ca nu se anuleaza toata grila...se poate anula doar raspunsul gresit.anul trecut au fost grile anulate si alte grile la care s-a modificat raspunsul si s-a pus cel corect...in cazul asta se scoate numai raspunsul A care este gresit si atunci castigi 5 pucnte pe intrebare nu 4.Si la fel si la celelalte intrebari.
numai daca enuntul este gresit atunci se anuleaza grila

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 11:48 am

si de ce n-ai zis mai devreme cand se mai puteau face contestatii?
eu chiar nu stiam de treaba asta....nu-mi era greu sa trec si niste numere de grile in contestatie
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Mon Nov 21, 2005 11:48 am

Asa ar fi ok :)

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Mon Nov 21, 2005 11:53 am

As adauga 2 intrebari de contestat:
1. Care dintre urmatoarele afirmatii privind stenoza hipertrofica congenitala de pilor sunt adevarate:
Varianta oferita de ei ca si corecta este: B, D, E si este si C, deoarece, la pag. 2657, scrie: "spalatura gastrica cu ser fiziologic si lasarea pe loc a unei sonde de aspiratie sunt obligatorii".

2. Cauzele litogenezei prin imposibilitate de evacuare a colecistului sunt:
Varianta lor cuprinde A, C, D. As adauga E, deoarece, la pag. 1916, scrie: "Imposibilitatea colecistului de a-si evacua convenabil continutul este una din cauzele favorizante majore ale litogenezei. Obstacolele de la nivelul sifonului vezicular pot fi: [...] hiperplazia valvelor Heister [...].
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Mon Nov 21, 2005 11:55 am

Eu stiam ca se fac pana la ora 14 contestatii...
In caz ca mi-a iesit la numaratoarea mea personala mai mult decat la scanner, se poate cere corectarea manuala?
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 11:58 am

or fi
dar acum nu mai conteaza
ramane sa asteptam
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Mon Nov 21, 2005 11:59 am

1. Care dintre urmatoarele afirmatii privind stenoza hipertrofica congenitala de pilor sunt adevarate:
Varianta oferita de ei ca si corecta este: B, D, E si este si C, deoarece, la pag. 2657, scrie: "spalatura gastrica cu ser fiziologic si lasarea pe loc a unei sonde de aspiratie sunt obligatorii".

2. Cauzele litogenezei prin imposibilitate de evacuare a colecistului sunt:
Varianta lor cuprinde A, C, D. As adauga E, deoarece, la pag. 1916, scrie: "Imposibilitatea colecistului de a-si evacua convenabil continutul este una din cauzele favorizante majore ale litogenezei. Obstacolele de la nivelul sifonului vezicular pot fi: [...] hiperplazia valvelor Heister [...].


Cu 1 sunt de acord. la 2 insa in grila master de la mine (var D) apare corecta cea cu valvele Heister.

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Mon Nov 21, 2005 12:16 pm

Scuze pt grilele postate inainte, se pare ca am vazut eu gresit variantele pe grila master... :oops:
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

tudors
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 31, 2003 8:26 pm
Location: cluj
Contact:

Postby tudors » Mon Nov 21, 2005 12:21 pm

poti sa mai faci contestatie inca si sper ca au dfacut altii deja.

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Mon Nov 21, 2005 12:43 pm

Hapciu wrote:
Quote:
eu am trimis prin fax contestatia, asa ca nu pot sa zic ce se intampla la CNPD, daca asta te interesa



Eu acuma vi de la Centrul National... ca aseara am depus la ora 10 contestatie ca in primul rand mu-au gresit punctajul cu 10 puncte si vreau sa va spun ca am avut o surpriza de era sa cad pe jos!
Desi am trimis contestatia de 2ori si am primit si confirmare de primire EI NU AU PRIMIT NIMIC!!!!!
Strigator la cer.Apoi am vb cu un tip de acolo ceva director care a zis ca degfat faxul nu e de ajuns el cica: doar precede contesttatia pe care tre sa o depui personal
Asa ca eu va sfatuiesc grabiti-va copii si depuneti pana se mai poate,pana la orele 14.
Cica miercuri seara,joi dim sunt rezultatele!
Va doresc din tot sufletul multa multa bafta si nu va lasati batuti!
Luptati cu incredere!
claudia

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Mon Nov 21, 2005 12:44 pm

de ce n-ai zis mai devreme cand se mai puteau face contestatii?
eu chiar nu stiam de treaba asta....nu-mi era greu sa trec si niste numere de grile in contestatie
_________________

cred ca se mai poate !
da un tel si du-te pana acolo ca eu acuma am ajuns acasa si inca era lume care depunea
Sicces
claudia

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 1:13 pm

merci
o las cum e...fara intrebari contestate
sper sa nu se anuleze multe :D
bafta! sa ne auzim cu vesti bune!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

ruxi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 12, 2005 12:22 pm

Postby ruxi » Mon Nov 21, 2005 1:18 pm

si eu am contestat Hirschprungul dubios cu diagnostic diferential cu constipatia, carentele de B1 si displaziile neuronale... am luat corect Asi E, nici macar n-au zis care copil: nou nascut, sugar, copil mare. dupa formulare cred ca au vrut la sugar... dar cine stie ce au vrut....

si pe cea cu megaureter megavezica... nu sunt aberanta sa nu stiu ca megaureterul si megavezica sunt malformatii, dar interpretarea si visarea si extrapolarea nu prea isi au locul aici...

putem sa convingem comisia ca si in adenom si in Basedow avem nivel crescut de hormoni?.. nu e mult, e un punct. dar as vrea macar sa ies din examenul asta cu mintea limpede si sa cred /sper in continuare ca nu titrul hormonilor deosebeste cele doua afectiuni atat de indragite... e clar ca faptul ca are titru crescut de hormoni este de fapt descrierea adenomului , nu altceva.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 2:34 pm

nici eu n-am pus displaziile neuronale (sau cum suna)
in schimb aia cu malf GU am pus-o corect.....n-au avut ca variante cine stie ce malf de care sa nu fi auzit! mi s-a parut de bun simt
din cate vad pe-aici fiecare are grile dubioase si multe difera...cum ar fi sa anuleze vreo 20 de grile? brrrr! nici nu vreau sa ma gandesc
ce-ai facut ruxi? duo fruo?
altii?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

ruxi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 12, 2005 12:22 pm

Postby ruxi » Mon Nov 21, 2005 2:58 pm

872. sa vedem cum iese dupa cotestatii. mi- e teama la ce o sa fie dupa ce se calmeaza apele. mi-a ramas in cap cineva care a pierdut 20 de puncte anul trecut dupa contestatii...tot mi-e frica sa nu se intample ceva rau. bine ca a trecut oricum.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 3:20 pm

bravo!
si eu tot pe-acolo...si mie mi-e tarsa de contestatii, sa nu treaca multi in fata mea
pe medicale am citit pe forum ca nu s-au anulat intrebari
sper sa fie la fel si la noi
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 3:25 pm

YY?
Gogu?
Morena?
colegii mei de suferinta, ce-ati facut?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Mon Nov 21, 2005 3:50 pm

Am si eu o intrebare: este cineva care are si de castigat dupa contestatii???
Pt ca pana acum, tot ce am vazut este ca au doar de pierdut......
Este cineva care a facut contestatie si apoi si-a crescut punctajul???? :?:
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

tai
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:02 pm
Location: iasi

Postby tai » Mon Nov 21, 2005 4:30 pm

asta ziceam si eu cand am ajuns aseara acasa,,,Megavezica si megaureterul, in viziunea celor ce au compus grilele, reprezinta malformatii ale aparatului urinar
dar tudors era ironic ca el e cu cartea si nu isi,, aminteste,,,

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Mon Nov 21, 2005 6:18 pm

Eu am luat 893 la chiru' si nu cred ca se mai poate intampla ceva dupa contestatii...

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Mon Nov 21, 2005 6:18 pm

Eu am luat 893 la chiru' si nu cred ca se mai poate intampla ceva dupa contestatii...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Nov 21, 2005 6:39 pm

bv!
si mai esti treaz?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

Lia.Govoni
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 09, 2005 9:41 pm

Postby Lia.Govoni » Mon Nov 21, 2005 6:41 pm

Triada Charcot apare in icter mecanic ? Eu parca stiam ca in angiocolita si nu intr-un icter mecanic necomplicat. Voi ce parere aveti ? Eu am raspuns corect la intrebare dar mi se pare gresit formulata.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Mon Nov 21, 2005 7:53 pm

hapciu wrote:YY?
Gogu?
Morena?
colegii mei de suferinta, ce-ati facut?


Din pacate doar 707.. :( :( :(
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
anathema
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed May 12, 2004 2:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

grile aiurea

Postby anathema » Tue Nov 22, 2005 10:53 am

sanse de contestatie reala au doar 2 - opinia mea - intoxicatia digitalica cu 2 posibile raspunsuri corecte, si aberatia cu dg diff la Hirschprung cu traumatisme obstetricale, etc..logic ca pe chirurgie vorbesc...

dupa cum probabil ati citit, pe poll-ul cu rezultate corecte - din sali, etc...
politica este de refuz al anularii grilelor, sa vedem ce-o iesi - inside information!
anul trecut, da au castigat cei care erau putin sub linie si au trecut datorita scaderii punctajului cu 21 de puncte la cei care erau destul de bine deasupra ei...caz real..postat de mine...merita facut scandal, dar suntem in ro, nimanui nu-i pasa cat de corect a fost examenul cand el/ea a luat si la cat de om mai putin dotat intelectual este acest tip de examen nu pot decat sa-i inteleg :oops:


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests