Mesaje catre Domnii Organizatori

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Mesaje catre Domnii Organizatori

Postby Darla » Sat Nov 12, 2005 8:44 pm

putin probil sa ne citeasca careva dintre organizatorii Rezidentiat 2005....dar...cine stie....poate starnim cumva cuiva interesul.... :?
ideea ar fi....daca tot e asa ambigua bibliografia sa facem un efort sa amintim mai marilor nostri niste"detalii" care ar ajuta la evitarea unor contestatii si scoaterii unor grile gresite din calupul de examen dupa afisarea rezultatelor...
asadar, ma refer la urmatoarele teme si probleme:
1.Leucemiile includ: Leucemii acute, cronice si Limfomul Hodgkin FARA LIMFOAME NH!
2. Tberculoza:NU INCLUDE TBC EXTRAPULMONARE!, decat forme clinice, diagnostic si tratament
3.Pneumoniile :NU INCLUD PNEUMONIILE CU EOZINOFILE

etc....
restul mai completati si voi....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Nov 12, 2005 8:49 pm

hai sa nu ne exageram nici noi acum.
cel putin pentru mine era evident ca astea nu sunt in programa. nici grile nu au fost din paginile respective


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Sat Nov 12, 2005 8:52 pm

[quote="kooksee"]hai sa nu ne exageram nici noi acum.
cel putin pentru mine era evident ca astea nu sunt in programa. nici grile nu au fost din paginile respective


ba au fost grile...daca le-ai facut nu doar pe cele care au ramas dupa eliminare

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Nov 12, 2005 10:43 pm

DE AIA au fost scoase. ca nu erau din materie.

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Sat Nov 12, 2005 10:49 pm

kooksee wrote:DE AIA au fost scoase. ca nu erau din materie.

kooksee

afla ca au fost scoase si CELE DIN MATERIE...adica grile bune...incearca sa compari si ai sa vezi :wink:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Nov 12, 2005 11:02 pm

ok, intelegi ce vrei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 13, 2005 1:44 am

oricum pun pariu ca aia de-or sa faca grilele nu vor stii subtilitatile de bibliografie.

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Sun Nov 13, 2005 1:50 am

ideea mesajelor este buna. cred ca foloseste mai ales pentru colegi. dar sunt prea multe lipsuri si nu am avea timp pentru dezbateri. grilele(2005) au fost facute de comisii, nu? mai multi autori. una dintre probleme este urmatoarea(pe ideea productiilor rez2004): fiind autori diferiti ai grilelor, exista un dezechilibru in modul de abordare. uneori formularea este neglijenta, fapt care pune in dificultate pe cei care stiu foarte bine paragraful din carte, care sunt atenti la detalii si care pot lua respectivul punct al grilei gresit, desi autorul il considera valabil. ok, mai departe monoton, monoton, apoi brusc autorul(probabil altul) devine foarte riguros, nu in formularea grilei ci in penalizarea celui care nu mai tine cont de formularea neglijenta si considera punctul respectiv valabil. nu vorbesc despre cazuri clare, ci despre aceeasi informatie care prin formulare este la fel de probabil falsa sau adevarata. de asemenea exista valori diferite in texte si tabele. valori diferite de la un capitol la altul. daca un autor se ocupa doar de bucata lui...apar greseli. daca nu ar fi grile gresite, recorectarea nu ar mai avea rost

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 13, 2005 1:54 am

mesaj catre organizatori:

sa fie cald
sa nu faca galagie supraveghetorii
sa se faca protocol pt candidati (sucuri si prajiturele moi daca se poate)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Sun Nov 13, 2005 3:46 am

trident wrote
(sucuri si prajiturele moi daca se poate)


Dr_Louis uite-un pacient:P:P:P
Life's not fair, get used to it

medi
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Sep 11, 2005 5:17 pm

Postby medi » Sun Nov 13, 2005 4:09 pm

ca bine zici darla......
si nici pneomoniile de hipersensibilizare nu sunt.
cineva zicea de pneumonia cu pneumocistis carinii, dar eu nu-mi aduc aminte sa fi gasit ceva legat de asta,in afara de intrebarile din paragraful de la pneumonii- capitolul mare, nici chiar in grilele scoase, asa ca nu cred ca intra si astea .

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Mon Nov 14, 2005 4:03 pm

nu va puneti cu aia marii ca nu-i bine. o sa aiba grija sa nu fie grile contestate!!! unii stiu de ce
cum nu este o paginatie poate sa vina grila de oriunde daca are legatura cu "tuberculoza pulmonara" si n-ai ce-i face.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Wed Nov 16, 2005 11:41 am

[quote="newfrix"]nu va puneti cu aia marii ca nu-i bine. o sa aiba grija sa nu fie grile contestate!!! unii stiu de ce

na, ca unii nu stiu de ce....ar fi cred primul an fara contestatii....da imi place ca esti optimist...chiar... :)

mesaj pt mai marii cu care nu tre sa ne punem: SOCUL e numa ala HIPOVOLEMIC....restul maculatura....si curand confeti....abia astept!!!!


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests