medicina de familie pt promotia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 6:54 pm

Sa ma lamureasca si pe mine cineva: daca este obligatoriu sa se faca primele 3 luni cabinet mf de ce au publicat acum spitalele pe net sub titulatura
"5.12.2005 - SPITALE DISPONIBILE PENTRU EFECTUAREA PRIMULUI STAGIU PENTRU REZIDENTII IN SPECIALITATEA "MEDICINA DE FAMILIE"
CENTRUL UNIVERSITAR BUCURESTI "

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 6:57 pm

Dupa care dupa ce deschizi documentul scrie ca sunt "spitale in care se desfasoara stagiile in cei 3 ani de mf"

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Mon Dec 05, 2005 7:19 pm

ce scrie acolo nu cred ca se refera la noi, se refera la cei care au dat si au luat rezi direct pe mf, dar din ce scrie acolo nu cred ca este obligatoriu primele 3 luni de mf

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 10:39 pm

crisa_s wrote:ce scrie acolo nu cred ca se refera la noi, se refera la cei care au dat si au luat rezi direct pe mf, dar din ce scrie acolo nu cred ca este obligatoriu primele 3 luni de mf

S-ar putea sa ai dreptate la chestia cu spitalele...dar la chestia cu mf obligatoriu cineva pe net a zis-o ...ceva mai sus...cred ca in topicul cu punctaje pe sali :hate:

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 10:47 pm

Cauta pe pagina 4 tot pe topicul asta...scrie acolo...
Persoana respectiva pare destul de sigura de ceea ce spune.. :D :D :D

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 06, 2005 12:28 am

ai dreptate, a spus cineva ca se incepe cu mf, dar totusi dupa cum prezinta ei ca prim stagiu se poate alege orice, si parerea mea este ca alegerea stagiilor depinde si de indrumator :?

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 06, 2005 1:42 pm

parerea mea e ca pentru aia 4.5 milioane o sa fim imprastiati prin toate mocirlele...
Not kennt kein Gebot.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Dec 06, 2005 5:04 pm

parerea ta nu ne intereseaza! 8) :lol: :lol:

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 06, 2005 7:46 pm

stand stramb si judecand drept, pana la urma cred ca o sa accept si sa ma trimita in alta parte, poate daca sunt nevoita sa fac ceva sacrificii, o sa ma mobilizez mai bine pentru la anul, si in plus nu prea imi mai permit sa fac mofturi, gata a cam intzarcat balaia, cel putin pentru mine :wink:

User avatar
sandra_alina
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:03 pm
Location: iasi
Contact:

Postby sandra_alina » Tue Dec 06, 2005 8:18 pm

crisa_s wrote:stand stramb si judecand drept, pana la urma cred ca o sa accept si sa ma trimita in alta parte, poate daca sunt nevoita sa fac ceva sacrificii, o sa ma mobilizez mai bine pentru la anul, si in plus nu prea imi mai permit sa fac mofturi, gata a cam intzarcat balaia, cel putin pentru mine :wink:



eu nu mi-as permite sa ma trimita cine stie pe unde, am un copil de 5 luni care are nevoie de mine(oare sensibilizeaza pe cineva lucru asta?)

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 06, 2005 8:46 pm

sandra_alina wrote:
crisa_s wrote:stand stramb si judecand drept, pana la urma cred ca o sa accept si sa ma trimita in alta parte, poate daca sunt nevoita sa fac ceva sacrificii, o sa ma mobilizez mai bine pentru la anul, si in plus nu prea imi mai permit sa fac mofturi, gata a cam intzarcat balaia, cel putin pentru mine :wink:



eu nu mi-as permite sa ma trimita cine stie pe unde, am un copil de 5 luni care are nevoie de mine(oare sensibilizeaza pe cineva lucru asta?)

iata! si cate cazuri de genul asta nu or mai fi... este de-a dreptul absurd.
dupa 6 ani de munca sa te chinuie in felul asta.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 06, 2005 9:12 pm

este de-a dreptul absurd.
dupa 6 ani de munca sa te chinuie in felul asta.

nu a spus nimeni ca nu este absurd, si ca nu este o bataie de joc, tot ce se intampla cu rezidentii in momentul de fata este absurd, am doar ca eu nu mi-as putea permite sa refuz :evil: sper totusi sa nu fie nevoie, si sa prind aproape de casa

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 07, 2005 1:20 am

plangacioshi mai sunteti.....
ca sa il citez pe domnul ministru nicolaescu " data viitoare invatati mai mult"




kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 07, 2005 1:33 am

ce sa facem si noi, ne place sa fim compatimiti, dar ca sa facem ceva concret, mai vedem data viitoare :twisted:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Dec 07, 2005 6:29 pm

lasa ca poate maine se mai face ceva lumina.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Dec 07, 2005 9:40 pm

hai o intrebare demna de un forumist adevarat... :lol:
la ce ora se afiseaza pe 8, listele?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 07, 2005 9:52 pm

taman am citit horoscopul si scria ca pe la 1 sau 2 sau poate 3 cine stie :D

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Dec 07, 2005 10:36 pm

daca s-ar fi respectat pe ei insisi, la ora 12:01 trebuia sa fie afisate. intr-o tara civilizata asa ar fi fost... sunt chestii marunte dar care conteaza asa de mult pentru imagine... asta e :x
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 9:08 am

mai afiseaza astia listele cu mf-isti sau ce se intampla?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 11:05 am

andy wrote:daca s-ar fi respectat pe ei insisi, la ora 12:01 trebuia sa fie afisate. intr-o tara civilizata asa ar fi fost... sunt chestii marunte dar care conteaza asa de mult pentru imagine... asta e :x


Esti chiar simpatic cu treaba asta .... :D :D :D

p.s. pe la ora 16-17 cand li se termina programul de lucru ..ca doar nu credeti ca treburile astea au fost rezolvate cu cateva zile in urma si doar rezidentiatul va demonstrat ca pe ultima suta de metrii se fac aranjamentele puternice...

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Thu Dec 08, 2005 11:13 am

Noi mf-istii trebuie sa avem duminica 11 dec chitanta de achitare a sumei de 420000 lei sau o vom achita ulterior ca nu am inteles prea bine de pe http://www.rezidentait2005.ro?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 11:17 am

Adriana wrote:Noi mf-istii trebuie sa avem duminica 11 dec chitanta de achitare a sumei de 420000 lei sau o vom achita ulterior ca nu am inteles prea bine de pe http://www.rezidentait2005.ro?

Asteapta sa scrie si ei ceva noutati azi si vedem daca inainte de data de 11 sau dupa ...ca pe 11 este impartirea pe centre si dupa aia cam pe 15-16 este impartirea pe spitale sau cam asa ceva..

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 1:58 pm

E BATAIE DE JOC CU MF-UL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PE IASI PT MEDICALE AU SCOS NUMAI 17 LOCURI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!IN FELUL ASTA EU CARE SUNT DIN IASI S-AR PUTEA SA AJUNG SA FAC MF PE LA COVASNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NU SE POATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Dec 08, 2005 2:59 pm

stie cineva cum se procedeaza cu stagiile? adica spre exemplu daca prind un spital orasenesc, unde voi efectua stagiile prevazute in curricula pentru MF? m-as mira sa existe intr-un spital orasenesc toate sectiile prevazute pentru MF.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 3:00 pm

eu ma indoiesc ca aceia dintre noi care vor ajunge in spitale "municipale" si "orasenesti" vor trage chiulul. poate cei din centrele universitare da ......dar restul...... si ce e ma rog la Satu Mare de sunt mai multe locuri decat la Iasi?

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Thu Dec 08, 2005 3:07 pm

Si eu una visam la un centru universitar dar se pare ca....

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 3:12 pm

de ce n-au lasat naibii anul de stagiu? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: acum sunt curioasa cati vor mai da la anul inca o data si cati vor lua dintre cei care dau.......ma indoiesc ca in spitalele orasenesti si municipale mf-istii vor trage chiulul cum faceau majoritatea stagiarilor :cry:

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Postby nelly_ct » Thu Dec 08, 2005 3:13 pm

Doll wrote:...... si ce e ma rog la Satu Mare de sunt mai multe locuri decat la Iasi?



Imi inchipui ca in iasi sunt deja destui rezidenti pe MF , din cei care au dat ex direct pe specializarea asta. si de aceea sunt mai putine locuri ca la Satu Mare. Lasa, ca la medicale e bine cu 17 locuri, ca la chir sunt numai 10. :shock: :shock: :shock:
Orice shut in fund e un pas inainte!

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Dec 08, 2005 3:26 pm

cred ca stagiile se vor face in centrul universitar la care e arondat spitalul respectiv :D . sfatul meu e sa numarati numarul de locuri arondate centrului pe care il doriti, si o sa vedeti ca nu e chiar asa rau.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 3:50 pm

pai cum sa se faca in centru universitar arondat? nu ar avea nici un sens....eu cred ca si spitalul din Tg Frumos are sectie de pediatrie, chir generala, med interna, gineco. Poate n-or fi avand diabet, dermato si astea sa se faca in centru universitar....dar stagiile cele mai lungi....acolo se vor face :cry: :cry: si asa e si mai naspaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa macar in centru universitar stii ca le faci pe toate in acelasi oras......dar in cazul spitalelor orasenesti....faci un stagiu acolo, te mai duci o luna i centru......... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :cry: :cry: :cry: :( :(

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 08, 2005 3:54 pm

Daca stagiile s-ar face in centrele la care au fost arondate spitalele municipale si orasenesti...de ce s-au mai scos locuri in respectivele spitale? Problema cea mare este urmatoarea : ajungi in respectivul spital, nu-ti aproba detasarea sau transferul si incepe balciul: ce basca mea sa poti invatza de la majoritatea medicilor care au ramas cu ce au iesit din facultate si cum se mai poarta pe la noi, trezindu-se peste noapte ca au pe altii sa-i invetze, ori nu spun nimic sa nu se faca de rushine, ori se dau rotunzi si iti umplu capul cu si mai multe tampenii despre care tu ai invatzat deja ca, in teorie, nu se mai fac. Este un fel de trimis la tara si nimeni nu se gandeste ca scoala s-a schimbat ca mod de predare si noi stam bine cu teoria care e cu totul alta decat practica, vai de mama ei, acare se face in functie de (im)posibilitatile spitalelor.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 3:57 pm

andy wrote:cred ca stagiile se vor face in centrul universitar la care e arondat spitalul respectiv :D . sfatul meu e sa numarati numarul de locuri arondate centrului pe care il doriti, si o sa vedeti ca nu e chiar asa rau.


Asta ma interesa si pe mine....pt cineva... :D ..macar de data asta mi-a iesit si mie ceva(prind buc pe medicale chiar daca toti inaintea mea iau buc (32 locuri) ceea ce este putin probabil ca mai sunt si din iasi si cluj si alte centre universitare)

Ma interesa pt cineva de pe chir care nu este chiar f sus si ar vrea sa prinda buc...dar putea sa ia un spital platitor dintr-un oras arondat buc si sa faca stagiile in buc ...cam asa inteleg din ce zici tu...ar fi super misto :D :D :D

p.s. macar o data sa le dam si noi lor teapa nu numjai ei noua

User avatar
tina
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Sep 24, 2005 11:21 pm

Postby tina » Thu Dec 08, 2005 3:59 pm

eu zic sa te bucuri ca sunt 17 locuri la iasi..........pt ca de ex la mures sunt numai 9.............asa ca e mai naspa in alta parte...........

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Dec 08, 2005 3:59 pm

ne-au facut-o astia :( :( :( dar ca sa te transferi ce naiba de motiv iti trebuie ca sa ma apuc de acum sa fabric unul :x :x repartitia se face pe medii? noi de fapt ce alegem centrul universitar si in functie de medie vedem pe unde ajungem? :evil: :evil:

User avatar
tina
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Sep 24, 2005 11:21 pm

Postby tina » Thu Dec 08, 2005 4:03 pm

crisa_s wrote:ne-au facut-o astia :( :( :( dar ca sa te transferi ce naiba de motiv iti trebuie ca sa ma apuc de acum sa fabric unul :x :x repartitia se face pe medii? noi de fapt ce alegem centrul universitar si in functie de medie vedem pe unde ajungem? :evil: :evil:

pai cel mai usor iti da transferul daca esti casatorit...........si repartitia se face in functie de medii.................si asta cu centrul chiar nu stiu ce o sa puna sa alegem..........numai centrul sau si spitalul.............habar n-am!!!!!! :?:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 4:22 pm

da' daca am buletin de iasi si m-am nascut in iasi si mi-am petrecut toata viata in iasi imi da transfer? :x

VREAU AN DE STAGIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 08, 2005 4:24 pm

Ce ar fi daca ne-ar plati o parte din chirie separat de salariu, asa cum sunt platiti cei din cadrul armatei ? Deja aberez... :D
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 4:26 pm

Cum adik sa alegi spitalul sau centrul? alegi spitalul in functie de medie, spital care daca nu este in centru este arondat unui centru si nu poti tu sa-l rearondezi adik sa zici ca vrei la Tg Frumos da cu centrul la Bucuresti........te duci frumos cu lista la repartitii cum s-au dus cei care au luat pe specialitati si tai de pe lista ce se ia.....tai Bucuresti(cele 4 spitale), tai Cluj(1 spital parca), tai Iasi(1 SPITAL :evil: )....si pleci acasa :evil: :evil: :evil:
Last edited by Doll on Thu Dec 08, 2005 4:35 pm, edited 1 time in total.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Dec 08, 2005 4:33 pm

alegi centrul SI spitalul!

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Thu Dec 08, 2005 4:36 pm

Ce inseamna CANDIDATI POTENTIALI PENTRU REPARTITIA IN SPECIALITATEA MEDICINA DE FAMILIE ? Este vorba doar de cei care au depus cerere pentru MF?...asa de multi?... :roll:


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests