medicina de familie pt promotia 2005

...noi crestem odata cu tara...
leone
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Aug 17, 2005 8:33 pm
Contact:

Postby leone » Mon Dec 12, 2005 2:36 am

MIE NU MI-A SPUS NIMENI NIMIC.CE AR TREBUI SA FAC CU ADEVERINTA ASTA.NU AM ALTA POSIB DE A AFLA DECAT SA MERG LA DSP-UL DIN CENTRUL MEU UNIV.DESI NU AM PRINS LOC AICI.DAR SA-MI SPUNA CE ACTE TREBUIESC PLIMBATE SI PE UNDE. :roll:
AM MAI INTREBAT-O PE O ''PRIETENA'' SI ABIA S-A ABTINUT DIN RAS CAN I-AM SPUS UNDE AM LUAT POST(IN CENTRU NEUNIVERSITAR) DAR EA DACA LUASE PE TG MURES.. :x
BUHUHUUU

User avatar
RADUCU
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Dec 17, 2003 12:57 pm
Contact:

fratilor e jale

Postby RADUCU » Mon Dec 12, 2005 10:17 am

e plin de pile bucurestiul asa ca e mai greu sa va transferati .. astia care mai sperati ... lasatio moarta...

Lia.Govoni
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 09, 2005 9:41 pm

Postby Lia.Govoni » Mon Dec 12, 2005 1:01 pm

Am intrebat ce acte sunt necesare . Cei de la Ploiesti , oamenii care trebuie sa ma angajeze, habar nu au iar Bucurestiul are numai ton de ocupat...
Multumesc frumos endermo . Aceste acte o sa le iau cu mine. Crezi ca vor cere si o fisa medicala, cazier ? Am intrebat o prietena care lucreaza in alt domeniu , ce acte i-au fost necesare la angajare si mi le-a spus si pe acestea.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 1:13 pm

Lia.Govoni wrote:Am intrebat ce acte sunt necesare . Cei de la Ploiesti , oamenii care trebuie sa ma angajeze, habar nu au iar Bucurestiul are numai ton de ocupat...
Multumesc frumos endermo . Aceste acte o sa le iau cu mine. Crezi ca vor cere si o fisa medicala, cazier ? Am intrebat o prietena care lucreaza in alt domeniu , ce acte i-au fost necesare la angajare si mi le-a spus si pe acestea.

"Cate bordeie, atatea obicee" :D , deh, e Romania.Acum am aflat exact ce acte trebuie sa prezinti la angajare in spital: certificat de nastere, carte identitate/ buletin, certificat de casatorie, adeverinta data la repartitie, adeverinta de la facultate care tine loc de diploma plus copii dupa fiecare (mai bine va faceti cate 2-3 ca nu se stie) si dupa caz (a se citi judet, localitate, spital) mai cer ori adeverinta de la medicul de familie sau va dau ei o fisa cu care mergeti la un cabinet de medicina muncii.Pe langa astea Brasov mai cere si 2 foto pentru legitimatiile care ne vor atarna de gat si bineinteles sa platiti si taxa aceea de 400 si cat este ea. :D .Mentionez ca asta e valabil 100% pentru Bv dar pentru alte localitati intrebati ca nu se stie.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Mon Dec 12, 2005 1:54 pm

ptr endermo:
unde se platesc banii aia? din acte am vazut ieri la repartitie ai prins fagarasul(sau ma insel?)
eu merg maine la fagaras si sper ca nu ma mai intorc si miercuri cu ceva act.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Dec 12, 2005 2:41 pm

care e din bucuresti si vrea sa ajunga maine la calarasi - contact me. 8)
Not kennt kein Gebot.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 2:50 pm

uca wrote:ptr endermo:
unde se platesc banii aia? din acte am vazut ieri la repartitie ai prins fagarasul(sau ma insel?)
eu merg maine la fagaras si sper ca nu ma mai intorc si miercuri cu ceva act.

Banii se platesc la Posta, momentan nu iti va trebui la angajare la Fagaras chitanta, numai apoi la DSP BV cand iti da carnetul de rezident, curicula, etc.Exact ce acte sunt necesare la Fagaras nu am putut afla dar speram cu toti ca sunt aceleasi cerute de Bv, si da, din cauza unei foste colege mai mult decat ametite care a luat din greseala Bv (si apoi a sarit ca vrea sa schimbe, ea fiin din MM, probabil cand i s-a strigat numele ea a inteles ca trebuie sa spuna unde a facut facultatea sau asa ceva... :D )am luat Fagaras.MAine dimineata mergem o gloata acolo sa ne facem actele si daca mai trebuie mai facem o "excursie" si miercuri, parerea mea, ca asa e la romani.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Dec 12, 2005 3:35 pm

eu am auzit ca faceti in spitatlele platitoare, exceptind specialitatile care nu exista acolo.....numai pe alea le faceti in centrul universitar!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Dec 12, 2005 4:06 pm

Centrul universitar Tg Frumos nu poate sa primeasca rezidenti deoarece nu are medici formatori insa doamna directoare a fost f draguta si a spus ca ne poate agnaja ca asistenti medicali :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
este vreun spital in tara asta care stia ca trebuie sa angajeze niste rezidenti si prin urmare se astepta la asa ceva? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Dec 12, 2005 4:08 pm

Doll wrote:Centrul universitar Tg Frumos nu poate sa primeasca rezidenti deoarece nu are medici formatori insa doamna directoare a fost f draguta si a spus ca ne poate agnaja ca asistenti medicali :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
este vreun spital in tara asta care stia ca trebuie sa angajeze niste rezidenti si prin urmare se astepta la asa ceva? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
deci ne putem astepta si la asa ceva cand ajungem acolo....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
durere!
Not kennt kein Gebot.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 4:13 pm

Doll wrote:Centrul universitar Tg Frumos nu poate sa primeasca rezidenti deoarece nu are medici formatori insa doamna directoare a fost f draguta si a spus ca ne poate agnaja ca asistenti medicali :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
este vreun spital in tara asta care stia ca trebuie sa angajeze niste rezidenti si prin urmare se astepta la asa ceva? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Deci ne putem astepta la tot felul de surprize de la spitalele "universitare" avand in vedere ca nici unul nu are medici formatori , sau poate numa la Tg. Frumos n-au? :D Macar ca asistent medical primesti mai multi bani?
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Dec 12, 2005 4:17 pm

problema e ca virgula ca asistenta te muncesc aia ca pe hotzii de cai.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

miki
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Jan 25, 2005 1:50 am

Postby miki » Mon Dec 12, 2005 4:19 pm

lol...asta e tare cu asistenti medicali. Dar clar ca nu se poate asa ceva. Noi nici nu putem practica legal ca asistenti. Chiar e destul de complicat(lol) sa iti echivalezi studiile sa poti practica. Asa am auzit, nu dati .....

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 4:24 pm

De la MF la asistenta, de la sistenta la infirmiera, de la infirmiera la femeie de serviciu / personal auxiliar tehnic....uite asa avansam in jos ca deh...in Romania se poate si aberatia asta. :D :D :D :?
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Dec 12, 2005 4:25 pm

endermo wrote:personal auxiliar tehnic.

eu vreau sa fiu electrician
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 4:31 pm

kooksee wrote:eu vreau sa fiu electrician

te scoti urat..ca sa vorbim deja ca niste tehnicieni adevarati...faci rost de neoane, becuri, sarme, plus ca te plimbi prin spital in halat si daca e mai curatel vre-o baba fara ochelari poate iti scapa spaga in buzunar daca te confunda cu un medic.Eu ma introduc portar.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Mon Dec 12, 2005 7:03 pm

Doll wrote:Centrul universitar Tg Frumos nu poate sa primeasca rezidenti deoarece nu are medici formatori insa doamna directoare a fost f draguta si a spus ca ne poate agnaja ca asistenti medicali :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
este vreun spital in tara asta care stia ca trebuie sa angajeze niste rezidenti si prin urmare se astepta la asa ceva? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

la mangalia :!: :twisted:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Dec 12, 2005 7:21 pm

kooksee wrote: problema e ca virgula ca asistenta te muncesc aia ca pe hotzii de cai.


problema e ca majoritatea dintre noi nu stiu sa faca ce face asistenta. sau voi ati fost bagati in seama pe la stagiile de vara si stiti sa facei injectii, sa puneti perfuzii si tot ce mai face asistenta?

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Mon Dec 12, 2005 8:30 pm

Acum , dupa ce v-am spus cam ce acte va sunt necesare...am aflat si eu cat de laaaaaaaaaaaaaaaaaaarga e plaja de acte si hartii necesare...unora la Campulung (unde astazi nu aveau habar ca trebuie sa angajeze niste amarasteni de MF-isti) le trebuie copie dupa diploma de bac, altora la Sf Gheorghe analize peste analize, unora pe la Bv doua poze, altora li se propune indecent sa devina asistenti....absurda Romanie, tara mea de dor...de duca. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

dragos297
senior
senior
Posts: 419
Joined: Thu Jan 29, 2004 11:11 pm

Postby dragos297 » Mon Dec 12, 2005 10:13 pm

La cine trebuie expediata taxa aia de 420 de mii?

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Mon Dec 12, 2005 10:18 pm

dragos297 wrote:La cine trebuie expediata taxa aia de 420 de mii?


unde ti-ai luat loc?

dragos297
senior
senior
Posts: 419
Joined: Thu Jan 29, 2004 11:11 pm

Postby dragos297 » Mon Dec 12, 2005 10:28 pm

Severin, MH. Conteaza?

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Mon Dec 12, 2005 10:38 pm

dragos297 wrote:La cine trebuie expediata taxa aia de 420 de mii?

- taxa de 420.000 lei vechi, este pentru a acoperi cheltuielile pentru multiplicarea curriculum-urilor de pregatire in rezidentiat si a carnetelor de rezident.
-plata sumei se face in contul nr. RO72TREZ7025025XXX000266, cod cont 5025, cod fiscal 16142125, deschis in numele CNPDS Bucuresti, la Trezoreria Sector 2, Bucuresti, pe adresa Str. Bodesti nr.1, sector 2, Bucuresti

dee-dee
junior
junior
Posts: 33
Joined: Thu Nov 03, 2005 4:10 pm

Postby dee-dee » Mon Dec 12, 2005 11:54 pm

la Ploiesti:

Sectia angajari personal este la sectia Buna Vestire a Spit de Urgenta Ploiesti din spatele Tribunalului. De la gara de sud se ajunge cu tramvaiul 101, 3 statii.O luati pe langa muzeul Petrolul. oricine stie sa va arate. E o doamna f draguta acolo, D-na Preda.

acte necesare: copie dupa adev cu repartitia+ 2 copii buletin+copie adev ce tine loc de diploma+ copie certificat nastere+acte casatorie + 50.000 pt cartea de munca. intr-o ora e gata contractul si va da o comunicare cu care dovediti ca v-ati angajat. trebuie sa va faceti card la BCR( cu comunicarea aceea si le spuneti ca lucrati la Judetean) si sa le comunicati nr de cont lor la serviciu salarizare.

NU e nevoie de nici o analiza :lol:

la DSP joi dimineata pt alegerea stagiilor,et 2 cu dr. Cardas, tel
0244-40.77.67
sper ca n-am omis nimic

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Dec 13, 2005 12:23 am

ai semnat contractul dee-dee?????????
l-ai citit presupun.....contine cava dubios...ca sa spulberam odata pentru totdeauna zvonurile????!!!!!!!!

Lia.Govoni
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 09, 2005 9:41 pm

Postby Lia.Govoni » Tue Dec 13, 2005 12:47 am

Multumim dee-dee. Maine navalim la Ploiesti ! :)

dee-dee
junior
junior
Posts: 33
Joined: Thu Nov 03, 2005 4:10 pm

Postby dee-dee » Tue Dec 13, 2005 12:55 am

spre imensa mea rusine :oops: :oops: :oops: n-am citit contractul..
dar intrucat tantile alea erau convinse ca noi suntem stagiari pana sa le explicam ce si cum..nu prea cred ca in doar 1 ora au facut rost de la minister de un contract cu cine stie ce clauza secreta si suspecta..

a..un amanunt important: slariul brut: 5.300.000. de net nu mi-a zis exact.poate are legatura cu sporurile de la diversele stagii
pai lia sa ne vedem cu bine pe acolo :)

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Dec 13, 2005 12:57 am

dee-dee wrote:la Ploiesti:

trebuie sa va faceti card la BCR( cu comunicarea aceea si le spuneti ca lucrati la Judetean) si sa le comunicati nr de cont lor la serviciu salarizare.


pentru acel card trebuie sa spui spitalul pe care l-ai ales???? sau cel in care faci stagiile???
:shock: :shock:
adica...eu am ales Mangalia.....dar voi face stagiile in spitalul judetean Ct,conform dsp-ului!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Dec 13, 2005 1:11 am

azi am auzit din alta parte ca vom petrece o gramada de timp in spitalu ales.
poate aveti voi un dsp mai jmeker la c-ta dar .....
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Tue Dec 13, 2005 2:00 am

pentru acel card trebuie sa spui spitalul pe care l-ai ales???? sau cel in care faci stagiile???
:shock: :shock:
adica...eu am ales Mangalia.....dar voi face stagiile in spitalul judetean Ct,conform dsp-ului![/quote]

contul de card (IBAN) il spui spitalului care te plateste cand iti faci actele de incadrare. spitalul unde veti face stagiile nu are nici o legatura cu salariul.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Dec 13, 2005 10:06 am

kooksee wrote:azi am auzit din alta parte ca vom petrece o gramada de timp in spitalu ales.
poate aveti voi un dsp mai jmeker la c-ta dar .....


cred ca depinde foarte mult de cat de mare e spitalul ales. de ex spitalul tg frumos nu are decat sectie de interne si pediatrie....unde sa faci restul?...la iasi sa speram :D

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Dec 13, 2005 11:56 am

aooleu ce nebunie.iar acum cu demiterea directorilor de spitale o sa fie si mai si....

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Tue Dec 13, 2005 2:31 pm

Pana cand trebuie platita taxa de 420 de mii?

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Tue Dec 13, 2005 2:46 pm

Adriana wrote:Pana cand trebuie platita taxa de 420 de mii?


nu-sh precis, dar noua ne-au zis ca oricum nu ni le pot da decat din ianuarie, ca nu au primit inca nimic de la minister, deci pana in ianuarie nu prea ar avea rost sa te grabesti.. :)
Great minds think alike

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Tue Dec 13, 2005 3:17 pm

Am semnat contractul, este cel care se facea pana acum pentru stagiari, numaica perioada determinata este de 3 ani, nu contine nimic dubios, ministerul nu s-a sinchisit nici macar sa-i anunte pe cei din orase neuniversitare ca vor avea pe cap rezidenti MF, dapoi sa intocmeasca un contract cu chichitze. In schimb la Bv ne-au omorat cu analizele, cineva pe un topic spunea ca e imposibil sa-ti ceara Ag HBs, ei bine mie mi-au cerut:
*examen clinic general si aviz medicina muncii
*radiografie pulmonara standard
*VDRL
*Ag HBs, AC anti HVC, HIV
*ex coproparazitologic
*ex coprobacteriologic
*exudat faringian
*ex psihologic
*RBV
*MRF (a se vedea ce au cerut si mai sus..aberatie )
*ORL
*Oftalmo
*Ex neuro-psihiatrie
Adica pana la anul si la multi ani le fac si eu pe astea, daca imi aduce MOs Craciun in dar un plic gros pe care sa scrie "bani de analize pentru angajare"
:D :D Adica o sa lucrez pe zero vre-o luna-doua.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 13, 2005 3:29 pm

cu acel individ tampit de la dsp bucuresti a reusit cineva sa poarte un dialog? ca eu cand vreau sa il intreb ceva, mi-o taie cu adresati-va centrului de perfectionare.
mare om mai putin dotat intelectual :x
Not kennt kein Gebot.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 13, 2005 3:32 pm

Doamne, ce om mai putin dotat intelectual!
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Doggy
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Dec 12, 2005 5:15 pm

Postby Doggy » Tue Dec 13, 2005 5:18 pm

cred ca depinde foarte mult de cat de mare e spitalul ales. de ex spitalul tg frumos nu are decat sectie de interne si pediatrie....unde sa faci restul?...la iasi sa speram :D[/quote]
:D Pentru tine sper sa fie asa,ca cei de la Tg.Frumos nu cred ca sunt pe lumea asta :twisted:
CARPE DIEM !

dragos297
senior
senior
Posts: 419
Joined: Thu Jan 29, 2004 11:11 pm

Postby dragos297 » Tue Dec 13, 2005 5:55 pm

endermo wrote: ministerul nu s-a sinchisit nici macar sa-i anunte pe cei din orase neuniversitare ca vor avea pe cap rezidenti MF.


Cei de la dsp au primit cu cateva zile inaintea repartitiei pe mf niste adrese de la minister in care li se cerea sa estimeze cati rezidenti pot sa acomodeze spitalele din judetele fara centre universitare.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Tue Dec 13, 2005 6:09 pm

dragos297 wrote:
endermo wrote: ministerul nu s-a sinchisit nici macar sa-i anunte pe cei din orase neuniversitare ca vor avea pe cap rezidenti MF.


Cei de la dsp au primit cu cateva zile inaintea repartitiei pe mf niste adrese de la minister in care li se cerea sa estimeze cati rezidenti pot sa acomodeze spitalele din judetele fara centre universitare.

Dar eu ma refeream la spitalele din orasele "universitare" care nu au fost anuntate de nimeni ca dau buluc peste ei niste amarasteni de rezidenti MF.Si aia nici nu prea stiau metodologia de angajare si de unde sa scaota banii de salarii si alte chestii. DSP-urile au primit, dar mai departe nu au dat.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests