medicina de familie pt promotia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 4:39 pm

alegi SPITALUL si deci in mod automat centrul. Inafara de Bucuresti celelalte centre au cate un singur spital. Nu poti sa zici ca vrei CENTRUL Iasi daca s-au terminat cele 17 locuri la Spitalul Spiridon Iasi. Dar poti sa alegi un alt spital arondat centrului Iasi de ex Pascani sau Tg Frumos :x .

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Dec 08, 2005 4:47 pm

pai eu de exemplu vreau ca centru craiova, asta insemana ca daca s-au terminat locurile la spitalul din craiova pot sa-mi aleg din spitalele arondate centrului, nu :?: dar daca se termina si alea ceea ce este foarte posibil, atunci ce mai aleg? :?

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 4:52 pm

crisa_s wrote: dar daca se termina si alea ceea ce este foarte posibil, atunci ce mai aleg? :?


pai mai ramane Tg Frumos :lol: Lugoj :lol: Mangalia :lol: si alte numeroase orase pe care desteptii din minister le considera un fel de mini-centre universitare....mai ales Tg Frumos :lol: :lol: :lol: un oras foarte...... :roll: colorat :lol: si daca nu-ti convine...pleci acasa si iei somaj 6 luni (sunt unii care nici nu au dat au ales de la inceput sa stea acasa si sa ia somaj vezi http://mediasi.phpbb3.net/ftopic5.html )

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Dec 08, 2005 4:53 pm

sunt disperataaaaaaaaa: sunt pe pozitia 152.......am 11 din CT in fata si 22 din B!!!!!!!!!!!!!!!
CREDETI CA PRIND B??????.....SUNT 32 LOCURI :cry: :cry: :cry:

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Dec 08, 2005 4:57 pm

pai daca nu prind macar aproape de craiova (la bucuresti nici nu vreau sa ma gandesc ca poate cine stie pe unde naiba mai ajung) sa-si ia adio de la mine ca nu ma duc sa semnez nici un contract chit ca stau acasa si mananc paine cu apa :evil: :evil:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 4:59 pm

tu esti disperata? eu sunt a 18 a de pe iasi (17 locuri) :(
Last edited by Doll on Thu Dec 08, 2005 5:04 pm, edited 1 time in total.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 5:00 pm

i_mona_12 wrote:Ce inseamna CANDIDATI POTENTIALI PENTRU REPARTITIA IN SPECIALITATEA MEDICINA DE FAMILIE ? Este vorba doar de cei care au depus cerere pentru MF?...asa de multi?... :roll:


Adik faptul este relativ pana sa te prezinti si sa vada ei ca nu te-ai razgandit chiar daca ai depus cerere.. :D

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Thu Dec 08, 2005 5:10 pm

Doll tu ia-i numarat si pe cei cu cerere neidentificata? Poate ai totusi sanse...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Dec 08, 2005 5:10 pm

nu stiu de ce am o vaga impresie ca vor fi multicei cei care se vor razgandi, deja eu cunosc doua persoane care au dat pe chirurgicale si au spus ca nu se vor mai prezenta la repartitie de frica sa nu nimereasca cine stie pe unde:?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 5:11 pm

Adriana wrote:Doll tu ia-i numarat si pe cei cu cerere neidentificata? Poate ai totusi sanse...

ce este asta?ca nu sunt lamurita...

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Thu Dec 08, 2005 5:13 pm

Pai pe liste au aparut toti cei ce aveau dreptul la MF. Cei care insa nu au trimis cerere de confirmare sunt trecuti alaturi cu cerere neidentificata si banuiesc ca nu au cum sa poarticipe duminica

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Dec 08, 2005 5:17 pm

Adriana wrote:Pai pe liste au aparut toti cei ce aveau dreptul la MF. Cei care insa nu au trimis cerere de confirmare sunt trecuti alaturi cu cerere neidentificata si banuiesc ca nu au cum sa poarticipe duminica

Nu cred ca-i asa pt ca un coleg de-al meu care avea cam 670 nu apare pe lista.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 6:23 pm

as vrea si eu sa vad acuma ce au de zis cei ca mures_an care inainte de rez faceau scandal ca de ce astia din 2005 dau rez pe mf daca ei oricum prind mf :evil: :evil: . cei care au dat din prima pe mf au fost destepti. acum nu au nici un stres....si probabil tot anul nu vor avea nici un stres.

chiar stie cineva ce inseamna cerere neidentificata? oare sa insemne ca respectiva persoana a trimis numai xerox dupa adeverinta/diploma si nu cererea propriu zisa?

btw cei cu petitia...tot mai vreti mf?

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 08, 2005 6:30 pm

Doll wrote:chiar stie cineva ce inseamna cerere neidentificata? oare sa insemne ca respectiva persoana a trimis numai xerox dupa adeverinta/diploma si nu cererea propriu zisa?

btw cei cu petitia...tot mai vreti mf?

Cerere neidentificata= cei care nu au depus cerere pentru MF, din cate amd edus eu. Am colegi care nu au depus cerere pentru MF si apar toti cu "cerere neidentificata"
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Dec 08, 2005 6:37 pm

atunci ce rost a mai avut sa trimitem cereri daca ei oricum au pus pe liste pe toata lumea?

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 08, 2005 6:46 pm

Ei au pus pe liste pe toti, iar la cei la care nu au gasit cererile au trecut chestia cu neidentificatul.Romania........
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Thu Dec 08, 2005 6:47 pm

romanescu_oana wrote:sunt disperataaaaaaaaa: sunt pe pozitia 152.......am 11 din CT in fata si 22 din B!!!!!!!!!!!!!!!
CREDETI CA PRIND B??????.....SUNT 32 LOCURI :cry: :cry: :cry:


te rog sa intri pe bucuresti.Eu am 12 inaintea mea din cta si vreau cta!

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Dec 08, 2005 7:25 pm

pai asta vreau.......dar stii ca nu prinzi ct....doar medgidia sau mangalia! :cry: .....ca asa luam si eu CT

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Thu Dec 08, 2005 7:28 pm

stie cineva daca se poate face rocada:adica cineva cu o medie mare sa ia un spital si eu sa iau alt spital si dupa sa facem schimb de spitale? este mai usor decat transferul?

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Dec 08, 2005 7:45 pm

bineinteles ca se poate... depinde la ce fel de rocada te gandesti - una mica sau una mare :lol:
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Thu Dec 08, 2005 8:45 pm

andy wrote:bineinteles ca se poate... depinde la ce fel de rocada te gandesti - una mica sau una mare :lol:


pai rocada e cam mare pt ca eu vreau cta si ea focsani.Pe cta o sa fie batalie dar pe focsani.... :( si ea are nota mai mare

cristinap
junior
junior
Posts: 60
Joined: Tue Nov 22, 2005 4:23 pm
Location: timisoara

Postby cristinap » Fri Dec 09, 2005 3:13 pm

am fost la Directie in TM si mi s-a spus ca incadrarea (contractul) va fi individual, semnat pe 3 ani.... in rest nu stiau nimic. Are cineva mai multe informatii?
cris

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Fri Dec 09, 2005 10:21 pm

nu mai stiu cu cine sa ma sfatuiesc asa ca incerc cu voi. sunt din bv care are 9 locuri .sunt a 15 deci....si atunci m-am orientat pe harta: fagaras la 60 de km, apartine de centrul universitar brasov dar e cam departe. sfantu gheorghe 30 de km dar apartine de targu mures si am fost avertizata ca o sa am probleme cu limba.....maghiara(pe care nu o cunosc).
CE SA FAC....?????????
CE STITI DE DETASARI,TRANSFERURI?

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Dec 09, 2005 10:49 pm

eu cred ca cine are posibilitatea sa stea acasa ar trebui sa stea acasa si sa nu se lase umilit de cei din minister.

SI MAI ALES CRED CA CEI CARE AU POSIBILITATEA SA IA IN ORASUL LOR SA IA ACOLO SI SA NU SARA PE CENTRELE UNIVERSITARE DOAR PENTRU CA LE PERMITE NOTA PENTRU CA IN FELUL ASTA CEI CARE SUNT DIN CENTRE UNIVERSITARE AJUNG SA FACA MF PRIN NEAMT, SUCEAVA ETC IAR CEI DIN NEAMT, SUCEAVA, VASLUI VIN LA IASI :x :x :x :x

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Fri Dec 09, 2005 11:13 pm

eu cred ca un avantaj in a sta lua loc in orasu tau, care nu e centru universitar, il reprezinta faptul ca stai acasa, nu platesti chirie si in al doilea rand ma gandesc ca in orasele "neuniversitare" poate sunt mai legere stagiile si stai mai mult pe acasa sa inveti.
parerea mea! :)

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Dec 09, 2005 11:45 pm

spune-le asta celor din neamt, suceava, bacau si pascani care sunt inaintea mea si vor iasi :x . sunt 4 cazuri concrete pe care ii cunosc personal :x

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2005 1:49 am

poate ma enervez, renunt la dorohoi si iau iasi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Sat Dec 10, 2005 11:49 am

cum e cu indrumatorii de rezidentiat? am inteles ca daca vrei sa te detasezi trebuie sa ai un indrumator care aproba asta acolo unde vrei sa te detasezi. cum se aleg? poate fi orice sef de sectie?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Dec 10, 2005 12:27 pm

eu cred ca se aleg pe criteriul cunostiinta cat de cat tu sau prin altii, banuiesc ca inainte de a te apuca de actele de transfer trebuie sa vorbesti cu cineva din orasul unde vrei sa ajungi :?

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Sat Dec 10, 2005 12:31 pm

crisa_s wrote:eu cred ca se aleg pe criteriul cunostiinta cat de cat tu sau prin altii, banuiesc ca inainte de a te apuca de actele de transfer trebuie sa vorbesti cu cineva din orasul unde vrei sa ajungi :?


asa e. eu stiu pe cineva care vrea sa plece din buc la iasi si cei din buc de la cnpds au intrabat daca a vorbit cu cei de la iasi.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Dec 10, 2005 12:42 pm

eu cred ca se aleg pe criteriul cunostiinta cat de cat tu sau prin altii, banuiesc ca inainte de a te apuca de actele de transfer trebuie sa vorbesti cu cineva din orasul unde vrei sa ajungi :?

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Sat Dec 10, 2005 1:34 pm

chris0500 wrote:eu cred ca un avantaj in a sta lua loc in orasu tau, care nu e centru universitar, il reprezinta faptul ca stai acasa, nu platesti chirie si in al doilea rand ma gandesc ca in orasele "neuniversitare" poate sunt mai legere stagiile si stai mai mult pe acasa sa inveti.
parerea mea! :)

Am facut practica in primii ani in spital care acum are locuri pentru MF (Onesti, oras "universitar" dupa mintea unor sefi de trib) si cred ca , daca stagiile vor fi la fel ca practica nu va fi prea lejer.De fapt va fi mai rau, te tin in spital sa faci foi pana dai pe afara, te "invatza" toti ce stiau ei cand au iesit din facultate si alte binecuvantari de genul asta, toate sub lozinca "trebuie sa inveti", de parca ar mai conta daca inveti ceva sau nu cand stii ce viitor minunat ai in fata.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Sat Dec 10, 2005 7:38 pm

maine avem nevoie doar de buletin la faimoasa repartitie?

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Dec 10, 2005 8:01 pm

uca wrote:maine avem nevoie doar de buletin la faimoasa repartitie?

banuiesc ca da, pentru ca in rest nu au mai afisat nimic pentru noi, si pe langa asta ne mai trebuiesc niste nervi de otel, cel putin mie, ca sa nu gatui cum va pe unii din reprezentatii ms :evil: :evil:

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Sat Dec 10, 2005 8:07 pm

:D daca e vorba de gatuit pe careva din ms,dsp si altele ma alatur si eu.
ma gandesc cu groaza la saptamana ce urmeaza cand chiar ca avem nevoie de nervi de otel. si astept cu interes sa incep rezidentiatul la fagaras :(

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Sat Dec 10, 2005 8:57 pm

decat sa gatuiti tot felul de nevinovati mai bine ati fi pus mana sa invatati cand a trebuit. :D acum sa ziceti mersi ca nu sunteti someri cu diploma!
asta asa ca sa ma incontrez si eu un pic :lol:
Not kennt kein Gebot.

dro
Posts: 4
Joined: Mon Nov 21, 2005 4:25 pm

Postby dro » Sat Dec 10, 2005 9:00 pm

Eu sunt din Bucuresti dar sigur nu o sa prind. Am aceeasi dilema cu uca (la care banuiesc ca nu poate raspunde nimeni sigur data fiind noutatea acestui caz). Eu am sa raman in raza Centrului universitar Bucuresti sa zicem un Pitesti (si sa depind de semnatura DSP Arges). Parca nu m-as risca sa schimb zona doar pt. ca din Craiova s-au transferat multi (de fapt nici nu cred ca prind Craiova, ca or fi multi de acolo care vor si ei sa stea acasa).

PS. O exceptie, tu uca ai avea o buna justificare din Sf. Gheorghe, zici ca n-ai habar ce zice pacientu :p. Daca merge ne zici si noua si ma mut si eu intai la Sf. Gheorghe si apoi acasa :p.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Sat Dec 10, 2005 10:27 pm

andy wrote:decat sa gatuiti tot felul de nevinovati mai bine ati fi pus mana sa invatati cand a trebuit. :D acum sa ziceti mersi ca nu sunteti someri cu diploma!
asta asa ca sa ma incontrez si eu un pic :lol:

Saracii nevinovati...si noi care vom avea un salariu imens si ne vom bucura ca nu suntem shomeri cu diploma ci amarasteni cu diploma.Pentru cei care iau MF , mai ales in centrele "univeristare" am sa fac un logo pe care sa ni-l imprimam pe tricouri, cred ca textul va fi ceva de genul "Statul imi da salariu de gunoier...ia ghici ca pe ce ma trateaza statul pe mine!"
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Dec 10, 2005 10:36 pm

eu m am hotarat...iau pascani ...cine mai merge?

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Postby Adriana » Sat Dec 10, 2005 10:41 pm

Dupa Pascani care e mai aproape de Iasi? Asta in caz ca ma hotarasc sa fac naveta cu Angelescu cu tot...


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests