Dc renuntam la MF, platim noul rezidentiat?

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Dc renuntam la MF, platim noul rezidentiat?

Postby MORENA » Mon Nov 07, 2005 1:14 am


User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Nov 07, 2005 1:19 am

http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3011&start=0

S-a mai discutat chestia asta pe forum si nu cred ca este adevarat. Nu este prevazut asa in lege, nu este prevazut in metodologie si cel mai decent argument mi se pare cel adus de terim_terim anume daca s-ar plati, rezidentii pe mf ar fi singurii care nu ar avea acces la rezidentiat a2 a oara decat platit. Adik un rezident pe igiena, epidemio, chiar si cel care a dat din prima pe mf au dreptul sa dea din nou examen si sa ia pe ce vor ei si mf-istii nu?

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Mon Nov 07, 2005 1:36 am

lasand la o parte stilul jalnic al articolului (care spune multe si despre aia care l-au scris), eu am observat o chestie interesanta. mai exact limbile finute pe care le primeste coculescu spre final... toate sunt bune si frumoase in rezidentiatul de sub marele reformator coculescu!
aberatii de genul: "Grilele la prima vedere ii dezavantajeaza pe tocilarii profesionisti, care ar putea fi nevoiti sa gandeasca in timpul examenului. "
ca si cum n-ar putea fi grile la prima vedere care sa mearga pe celasi pricipiu ca si alea publicate.
nimik de marile ctitorii "genomul" & "celula susa"... cu astea doo sigur le-a tras-o tocilarilor!
revenind la topic, este posibil ca cei 2 limbrici autori sa fie totusi bine informati. chestia e spusa clar si data ca sigura. chiar si pt O.M. mi s-ar parea o mare gafa. plus ca poate au obtinut informatia in exclusivitate pt finalul articolului...

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Nov 07, 2005 2:06 am

Doll wrote:http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3011&start=0

S-a mai discutat chestia asta pe forum si nu cred ca este adevarat. Nu este prevazut asa in lege, nu este prevazut in metodologie si cel mai decent argument mi se pare cel adus de terim_terim anume daca s-ar plati, rezidentii pe mf ar fi singurii care nu ar avea acces la rezidentiat a2 a oara decat platit. Adik un rezident pe igiena, epidemio, chiar si cel care a dat din prima pe mf au dreptul sa dea din nou examen si sa ia pe ce vor ei si mf-istii nu?


nu stiu ce sa mai zic. poate asta ar fi o rasplata pt faptul ca in loc sa fin stagiari suntem marii rezidenti.
mi se pare oribil si necinstit! si in cazul asta eu nu iau mf, deci sunt somer, nici macar stagiar!

si se mai plang cei de anul trecut, ba mai fac si petitii pt marea tzeapa mf!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon Nov 07, 2005 1:36 pm

MORENA wrote:si se mai plang cei de anul trecut, ba mai fac si petitii pt marea tzeapa mf!

petitie??? ha! aia a fost in cel mai bun caz o manipulare grosolana...

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Mon Nov 07, 2005 5:50 pm

verdictul de "manipulare" este dat de generatia 2005 cumva? :lol:
imi inchipui ca nu, dumneata esti probabil un observator impartial care de dragul dreptatii se indura sa ne deschida si noua ochii :lol:

Cert este ca petitia apara interesele celor din promotiile anterioare 2005.
Si exista si destui oameni din promotia 2005 ca si destui rezidenti care recunosc injustitia creata prin acordarea MF numai promotiei 2005.
:byebye:

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon Nov 07, 2005 8:30 pm

Bondar cu tot respectul, dar
1. aceasta petitie nu reflecta nici 1% din problemele acestui examen de rezidentiat (de ani buni...)! asta ar fi doar ultima si cea mai recenta... insa lista e luuuuuuuuunga!
2. de ce sa nu cerem at rezolvarea tuturor problemelor acestui examen???
3. de ce acum? de ce in acest context politic? (caci sint probleme vechi toate, de cel putin un an...)
4. nu a spus nimeni ca e corect ceea ce se intimpla, dar sint atitea lucruri si legate de promotia 2k5 care nu sint corecte si nu le vad cerute in petitie (ceea ce se prefigureaza cu obligativitatea pt cei cu mf moka si pe cine stie unde facut, dreptul de libera practica dupa 3 ani, etc etc)

nu asta e ideea, nu? ci doar rezolvarea urgenta a problemei voastre...
macar nu mai incerca sa justifici asa strident aceasta actiune. nu are nimeni ceva cu voi...

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Nov 07, 2005 8:44 pm

da, de asta nu vom rezolva nimik...pentru ca nu suntem uniti. destept cocu asta...noi petitie separata pt genom, voi pt ca rahatul de mf ..desi nici celor din 2005 nu le convine mf.

mie de ex nu imi convine. ce sa fac cu mf dc la anul eu oricum dau din nou, ca veau sa fac chiru...platesc 5 ani de chiru, sau prefer un an de somaj?...iti zic eu ce...prefer un an de stagiarat, care nu ma obliga la nimik si care imi asigura linistea si un salariu pt un an de zile! dar nu pot, pt ca sunt promotia 2005! deci cocu, practic ma obliga sa refuz MF, deci nu vad un an de zile, nici macar salariul ala de stagiar!

nu va inteleg cu petitia asta, sincer nici cu mf!!! dc vrei mf, da pe mf...direct. la o adica dc renunti nu-i bai..la ce sa ceri sa pici pe mf si apoi dc vrei sa renunti nu poti nici sa te dai peste cap??? sau platesti 5 ani rezi cat nu face, apoi...

vb lui bogdanescu..sa se rezolve aceata problema cu rezi, per total..nu pe bucati, pe promotii..pe dracu sa-i ia !!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 07, 2005 9:49 pm

ba eu inca aud ca ce sa il platim, ba chiar nici nu ne lasa sa-l mai paltim (fake), eventual ne leaga pe viata: ai luat pomana cu mefe, gata, iti ajunge, acolo ramai. si nici nu mai ai voie sa faci alt job vreodata, gata, esti luat cu japca, statul a investit in tine, statul a dat, statul te-a luat.

pai da ce e asta, adica domnule doctor (cu D mare) esti shmecjer dai cate un rezi la fiecare 3-5 ani numa asa ca sa ai serviciu urmatorii 3-5 ani, pai cum vine, o sa avem o tzara de rezidenti de cariera?


desi e o solutie, ca Dr. tot nu te angajeaza nici draq asa ca vrei serviciu, poti lua unul pe cincinal.

..si adica nici macar un rezi intreg sa nu faci????!!!

Voi distrugeti Institutzia Rezidentiatului, voi nu intelegeti cum ea Evolueaza de la an la an si chiar de la luna la luna.. vedeti incertitudinera schimbarii? e Evolutie!!

domnilor doctori (cu D mare), chiar nu e cinstit asha. nu e corect.
nici fatza de cei de anii trecuti care-s in ciudata pozitie de a avea un dr de lib practica cu care nu prea stuu ce sa faca, dar..mai ales.. nu e corect (a se citi nu e cinstit) fatza de medicii pensionari.

..generatia anterioara.

si asa va fi si cu noi cand o sa ii uram pe astia micii, 'generatia Cernobâl', care EVIDENT nu vor mai da rezi. (sunt prea multi ca sa mai incapa intr-un centru universitar, date fiind locurile in crestere scoase de UMF cel putin..)

ii urasc pe cei din generatia anterioara. ii urasc p-astia din generatia mea. ii urasc pe toti. si p-aia care o sa vina, pe toti.


sa ne batem toti cu toti si sa incendiem Eiffel tower si SUB si Institutia Rezidentiatului si gata.

ciupercaru.


P.S. bre ala care vrea sa faca petitie, tu vrei sa faci petitie la o lege...
astia n-au votat nici trei legi anu asta , tu crezi ca o sa sensibilizeze careva?
jeez


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests