EU iau rezidentiatul !

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Thu Nov 10, 2005 9:58 pm

intrebare....ce-i mai bine sa fac mf, sa-mi frece ridichea nu stiu catzi prin spitale si sa nu prea pot sa invatz pt la anu sau sa stau acas' la mama si la tata ca parazitu' sa iau shomaj si sa trag tare pt anu viitor???
:shock:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 10, 2005 10:01 pm

nu cred ca te freaca nimeni ca rezident pe mf...sincer mare mi-e mirarea daca o sa te bage careva in seama..nu stiu cum e prin alte locuri dar cei din Bucuresti stiu cam cum e treaba cu rezidentiatu' nici pe alte specialitati nu se omoara sa te frece nimeni ...decat daca te bagi in seama...am colegi care chiulesc la greu...ca deh...se poate..dar si unii care stau acolo si se chinuie cu foi de obs si cu tot ce le pica de facut numa numa sa invete un picutz de medicina...dar dc parintii tai sunt gata sa te sustina.....un an...

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Nov 10, 2005 10:18 pm

shi ce somaj iei??? :evil: :evil:
kiar daca te pot sustine parintii,tu nu vrei sa simti odata ca muncesti si sa castigi banu' tau,plus ca inveti shi ceva medicina???
parerea mea.... :P

zoso
Posts: 3
Joined: Wed Dec 22, 2004 7:28 pm

Postby zoso » Thu Nov 10, 2005 11:47 pm

stiti cumva cine e in comisie pe medicala (in afara lui Cocu)?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 12:33 am

nu e suficient?
cica niste rectori de umefe-uri
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Nov 11, 2005 12:42 am

da' umf Iasi n-are rector :lol: :lol: ...adik are un interimar...prof de semio :roll:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 12:44 am

desi la iasi sunt oricum putini care participa, asa ca poate ei nu au reprezentant in comisie.

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Nov 11, 2005 12:48 am

kooksee wrote:desi la iasi sunt oricum putini care participa, asa ca poate ei nu au reprezentant in comisie.

kooksee


cum adik putini?nu inteleg...putini candidati sau putini ce?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 1:19 am

da, putini candidati cu sanse
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Nov 11, 2005 2:39 am

Cred ca in comisie o sa fie tot aia care au fost si anul trecut, ca alti care?
http://rezidentiat.perfmed.ro/rezidenti ... misii.html
Cocu' nu o sa fie in nici o comisie pe grupe de specialitati (cel putin oficial) el este presedintele comisiei centrale.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Nov 11, 2005 2:47 am

mah.....eu cred ca topicul asta trebuia sa se intituleze "EU iau MF!" sau "Eu nu iau rezidentiatul!"....ca pana acum nimeni nu a zis pe aici ca ia!
vorba lui kooksee:oamenii seriosi nu stau pe forum,invatza! :P :P :P

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 11, 2005 5:43 am

da, si tot oamenii seriosi dupa cele 23/24 de ore de invatzat iau o scurta pauza citesc o carte buna, fac o plimbare sau manaca un mar..


:lol:

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Fri Nov 11, 2005 11:14 am

Kooksee, ia vezi ca ma superi. Ce ti-am facut noi iesenii??? :?: :?: :?:
Daca vrei sa ma crezi avem oameni foarte buni.
Avantajul pe care il au bucurestenii e ca ei au mers mai putin la facultate in anul sase si anul lor universitar s-a terminat nu stiu cum mai repede :evil: :evil: :evil:
La noi profii au avut tupeu sa mai si pice dintre noi chiar in sesiunea de vara :x :x :x (uneori chiar pe degeaba)-- eu personal nu am picat nici un examen toata facultatea dar asta nu ma ajuta cu nimic. :(
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Fri Nov 11, 2005 11:16 am

da-mi acum doua luni in plus de invatat si aproape imi dublezi timpul de invatat. :twisted: :twisted: :twisted:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Fri Nov 11, 2005 11:48 am

grasshopper wrote:intrebare....ce-i mai bine sa fac mf, sa-mi frece ridichea nu stiu catzi prin spitale si sa nu prea pot sa invatz pt la anu sau sa stau acas' la mama si la tata ca parazitu' sa iau shomaj si sa trag tare pt anu viitor???
:shock:


stai calm, ca nu te baga nimeni in seama. te duci si tu ca omul si iti iei salariul o data pe luna...
parerea mea...
eu o sa iau mf, mai ales ca m-am linsitit legat de zvonurile cu platitul etc...si ca sa am motiv sa stau in bucuresti..ca dc stau acasa la mama un an ajung sa vorbesc singura pe strada si nu din angelescu, in mod sigur...

eu am o relaxare in mine, nu va zic. stiu ca pic, sunt calma...da' nu-mi vine sa cred cat de relaxata sunt. tot ce vreau e sa se termine acum, ca sa pot sa ma odihnesc si eu vreo 3 luni...si apoi sa pot dracului sa invat fara examene, licenta sau alte belele. credeam ca o sa am vreun soc nervos..dar nimic de genul asta.:))

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Postby larisa2000 » Fri Nov 11, 2005 1:17 pm

poate ca daca te duci asa relaxata o sa ai un avantaj, in fata celora care au invatat poate mult mai mult ca tine dar acolo din cauza stresului....si uite asa peste vreo 8-9 zile o sa fii mai mult decat relaxata si bine dispusa. multa bafta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 1:23 pm

draga tutza,
procentul alora care au terminat la bucuresti si iau rezi e mai mare ca cel al candidatilor care au terminat oriunde altundeva si iau rezi. pe asta se baza afirmatia mea. nu am spus ca cei din iasi sunt mai prosti, am spus ca au mai putine sanse.
in alta ordine de idei mai terminati cu prostiile astea cu "noi am facut carte pana in ultima saptamana". si la noi au avut tupeul sa pice chiar la ultimul modul (eu de ex).

oricum postul meu era o gluma cu doll, dar nu pari capabila sa intelegi ("nu am avut nici-o restanta"-)
intorce-te la harry si lasa-ne pe noi mf-istii in pace.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Fri Nov 11, 2005 1:27 pm

Parca clujenii au cea mai mare pondere de rezi luat..... :P :P
Eu prefere sa fiu genul de student care se chinuie sa-si ia examenele.....si sa ia rezi din prima 8)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 1:36 pm

anu trecut bucurestiul a avut cel mai mare procent.
ne-a aratat d-l profesor Mihai Coculescu cand a avut intalnirea din vara.
si eu am incredere in omul asta mai tare decat in tata.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Fri Nov 11, 2005 1:54 pm

Daca a zis....a zis! Si eu l-am considerat pe domn' profesor intotdeauna ca fiind "tata tuturor mefistilor si rezidentilor din tara si nu numai"

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Fri Nov 11, 2005 2:02 pm

cappo di tutti cappi :D :D :D
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Nov 11, 2005 2:05 pm

[quote="MORENAstai calm, ca nu te baga nimeni in seama. te duci si tu ca omul si iti iei salariul o data pe luna...
parerea mea...
[/quote]

prin cj rezidentul e pionul din cate am vazut la stagii...bratzul de munca si la fishe si la puricat pacientzii si de plimbat printre spitale si de condus pacientzii pe la investigatzii.....ce sa mai zic de perioada de vara cand erau doftorii in concediu....
si mai sunt unii doftorii cu niste caractere de nici daca stai in cap nu le faci pe plac.

o vedem noi ce-o fi...pana una alta...mf e tinta sigura...

giulia
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue May 31, 2005 2:42 pm

Postby giulia » Fri Nov 11, 2005 3:41 pm

este la mintea cocosului de ce in bucuresti sunt cei mai multi admisi la rez.acolo e mafia cea mai mare si toate aranjamentele sunt tot acolo.daca vrei sa cumperi un loc la rez trebuie sa vorbesti cu vreun prof din bucuresti care are si pilele si relatiile de rigoare. de exemplu,de ce crezi ca se da de cativa ani buni chirurgia la bucuresti?pentru ca interesele sunt mari si numarul de locuri foarte mic,deci un loc pe chirurgie e foarte scump.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 11, 2005 3:48 pm

cred ca era vb despre nr de candidati care provin de la fac din bucuresti si care iau rezidentiatul,nu neaparat de nr de candidati admisi pt ca rezidentitatu' se tine in bucuresti...cat despre unde si de ce se tine rezid de pe chirurgie la bucuresti cred ca a mai fost o discutie pe aici pe forum..[/i]

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 4:08 pm

io simt asa niste frustrari in vocea lu' giulia.
voi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 11, 2005 5:55 pm

n-are sens sa fie frustrari..bibliografia e tot aia indiferent unde ai terminat...si dc esti destept sau ai memorie de elefant poti sa iei rezid primul indiferent de la ce facultate vii...ca deh ..exceptiile.mai confirma regulile

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Fri Nov 11, 2005 6:58 pm

unde se vede daca esti destept la ex de rezi??
"cind stai pe marginea prapastiei totul e sa nu stranuti"

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 11, 2005 8:02 pm

sau ai memorie de elefant....
desteptaciunea se vede ea- ca totusi in harry asta exceptand acele ingrozitoare procente mai ales cu privire la epidemiologie(prevalenta, mortalitate,si frecventa cu care se intampla nu stiu ce) plus doze si denumiri de gene sau altele in acest fel..sutn si cateva lucruri care tin de boala ..care trebuie intelese ...nu e numai si numai toceala...e adevarat ca toceala si detaliile astea ingrozitoare fac diferenta..:(

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Nov 11, 2005 10:37 pm

io is de parere ca tot elefantul e cel mai tare..... :?
si selectzia se va face mai tarziu.....rezultatele se vor vedea in catzi ani...mai multzi ani...

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Sat Nov 12, 2005 12:45 am

grasshopper wrote:si selectzia se va face mai tarziu.....rezultatele se vor vedea in catzi ani...mai multzi ani...


eu nu cred asta,pt ca daca unul cu bani multi isi face cabinet langa al tau, isi aduce o aparatura mai sofisticata, pacientii or sa vina la tine?degeaba esti destept dc ai numai un stetoscop.S-au schimbat vremurile

giulia
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue May 31, 2005 2:42 pm

Postby giulia » Sat Nov 12, 2005 2:00 am

nu am de ce sa fiu frustrata pentru ca nu ma intereseaza si nu m-a interesat niciodata chirurgia. dar ceea ce am spus este o realitate,fie ca vreti sa recunoasteti,fie ca nu. si nu cred ca voi nu ati auzit cate zvonuri circula despre aranjarea rezului la bucuresti. si nu puteti spune ca nu au un sambure de adevar.

doctoru'
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:18 am
Location: provincie

Postby doctoru' » Sat Nov 12, 2005 2:30 am

Nu spune nimeni ca nu e posibil; dar am cunostinte care au fost in primii 20 , anul trecut pe chir, si stiu sigur ca nu si-au "aranjat"'. Deci, daca se cumpara, probabil nu mai mult de 10-15.
La fel stiu si contraexemple, copilul unui director de spital, rector, care a picat de 2 ori- daca era asa simplu de aranjat, o facea. Dar e mult mai usor de aranjat un post de preparator....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Nov 12, 2005 7:01 am

dada dafnia, rezi e un ex pt oameni destepti.

desi pare o tampenie curata, un om destept stie ca e vorba de medicina la rezi.


parc-ai fi un amic care zicea: 'ce frate, de 6 ani tot faci medicina, ce, deja stii, la urma urmei doar nu s-a schimbat medicina , nu?'

jeez



@giulia: cat despre ãia de la bucuresti care face jocurile si restul...
de ce nu te-ai mutat in bucuresti, aici unde toti suntem aranjatzi cu rezidentiatul inca din anul patru... desi am colegi care si-au aranjat abia anu trecut... tot aici la bucuresti..

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Sat Nov 12, 2005 11:01 am

cam tarziu sa ma mai mut, nu-i asa? :oops: fara pile, ma refer :P

multzam tride pt confirmare, stiam io ca la biucarest se poate aranja...


:medic: da zi-mi si mie cu cine, cu mos craciun sau cu zana maseluta, sa nu ma mut degeaba
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Sat Nov 12, 2005 11:30 am

giulia, eu ma duc dupa-masa asta sa-mi aranjez rezi-ul... daca vrei, poti sa vii cu mine... :D :D
nu te mai lua si tu dupa toate zvonurile, incearca sa selectezi din ele.

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Sat Nov 12, 2005 11:37 am

dm wrote:giulia, eu ma duc dupa-masa asta sa-mi aranjez rezi-ul... daca vrei, poti sa vii cu mine...


Am fost eu ieri si mi-au spus ca perioada de inscriere la aranjat rezi s-a incheiat....plus ca e sambata si doamna de la ghiseu nu lucreaza in weekend, deci n-are cine sa-ti taie chitanta

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Sat Nov 12, 2005 11:43 am

hai mah, nu fiti egoisti...sigur se mai poate luni face ceva...deh, asa pe la coada listei :daz:

nu va descurajati, am auzit ca se poate si prin telefon rezolva
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,

But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sat Nov 12, 2005 12:22 pm

Cele mai bune pile se pun la Cel de Sus. :wink: :wink: :wink:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sat Nov 12, 2005 12:36 pm

Am fost eu ieri si mi-au spus ca perioada de inscriere la aranjat rezi s-a incheiat....plus ca e sambata si doamna de la ghiseu nu lucreaza in weekend, deci n-are cine sa-ti taie chitanta


Da, s-a terminat cu aranjatul inca de doua saptamani, ca au fost multi bucuresteni la "mai marii marilor" , au vorbit pentru rezi, au primit numarul contului in care sa verse banii si ca sa nu bata la ochi le-a zis il capo sa citeasca si ei ceva, vreo 48? de subiecte "just in case". Si nici nu a fost o suma nerezonabila, doar vreo 200 RON.
Da daca nu esti bucurestean ce sa-i faci...da umbla zvonul ca ar fi fost si provinciali printre Mitici, da sa nu crezi tot ce auzi...
Great minds think alike

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Sat Nov 12, 2005 2:10 pm

Elena wrote:eu nu cred asta,pt ca daca unul cu bani multi isi face cabinet langa al tau, isi aduce o aparatura mai sofisticata, pacientii or sa vina la tine?


pai normal ca au sa vina la mine daca o sa fiu un doftor bun,nici nu ma gandesc altfel!! daca imi fac reputatzie or sa vina totzi la mine, ii trimit la vecinu pt investigatzii si tot eu o sa ii tratez si mie imi vor multzumi si pe mine ma vor saluta pe starda!!!
pe mine ma vor sti dupa iscusintza iar pe ala de langa mine dupa aparate si termopane!

dar sa coboram din oniric...mai avem o sapt pana isi baga ala de jos coada....


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests