COTIDIANUL- 2.11.2005: Rezidentiatul "papagalilor"

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Wed Nov 16, 2005 1:06 am

Sunt mai multe motive pt care cred ca faza cu plata rezidentiatului daca renunti la MF este reala:

1. Gaselnita de anul asta cu MF e facuta pt. statistici (cam putini medici pe km patrat de patrie) si pt ca sunt ff. multi absolventi fara drept de libera practica.

2. Nu uitati ca daca va fi un an de rezi, statul chipurile cheltuieste niste bani cu tine si baietii s-au hotarat sa umble la cheltuieli...

Pt. unii poate ca bine sa fie "absolventi tomnatici", insa statul mi se pare normal sa puna o frana in risipa.

Va dati seama ca 90% din cei cu MF vor da la anu din nou si nu s-ar rezolva nimic !

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 16, 2005 1:22 am

@Courage, ia citeste tu topicul asta si o sa vezi ca te inseli:
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3047[/b]
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Thu Nov 24, 2005 2:49 am

wiwfine wrote:cred ca ideea e destul de simpla , nu e nevoie sa va certati atat. mai bine puneti mana pe carte sau pe sapa. stiti cum se spune :"vorba multa...saracia omului".
am si eu o intrebare pentru cei care vor atat de mult MF si nu ii lasa CNPP-ul:
voi chiar vreti sa ramaneti pe MF sau ne incomodam reciproc an de an ? ca sincer acum am auzit de unii care au dat a saptea oara. ce sa faci frate 7 ani? reinventezi medicina?
si inca un lucru: pe cine nu il tine curelele ar tb sa inteleaga ca daca facultatea asta a fost o gluma meseria asta nu e....asa ca sa-si revizuiasca capacitatile.
nu am vrut sa fiu rea dar prea multi oameni nu-si vad lungul nasului si mai mult: nu inteleg ca tot ceea ce fac este pe pielea lor, nu e frumos sa ceri pomana. pe alte taramuri asa ceva nu se admite. ori esti bun ori nu.
asa ca fiti buni...

lupa moralista care vede paiul din ochii altuia si nu vede parul din ochii dumneaei! saracie cu duhul e la voi! cei ca tine inventeaza an de an acelasi simulacru de concurs. nu doar a 7-a oara. cum poti sa faci 200 de intrebari din medicina si sa nu fii in stare sa distantezi 4000 de oameni? voi ingramaditi oamenii(cate 10 pe un punct din 950) in niste pretinse "probleme" de medicina si apoi ii acuzati ca ce fac 7 ani?? reinventeaza medicina? auzi...pentru cine nu il tin curelele. la ce ma sa-l tina? la prostie? tu ai tupeul sa dai exemple din tari civilizate si sa-i acuzi in acest fel pe cei picati?? voi... "meseriasii" nu sunteti in stare sa aveti un minimum de respect si decenta pentru calitate. mi se pare culmea arogantei si prostiei sa pretinzi ca acest examen da valoarea omului in medicina. te-ai uitat pe intrebari? aceleasi glume nesarate an de an. aceeasi bataie de joc cumplita. vezi in spatele grilelor aceiasi poznasi care-ti arata mana si te-ntreaba care-i batul mai lung. inteleg ca atat ii duce mintea lor de profesori. dar sa folosesti acest pretext sa te uiti de sus la cei picati e lipsa de obraz, pur si simplu. ai citit ce scrie pe celebra pagina 2 a variantelor de concurs? pentru cei care nici macar nu au facut medicina este suficient sa citeasca "indicatiile" despre cum se imbulineaza, sa asculte pe seful de sala cel "amabil" care strecoara cu infinita lui bunatate ca pe un fapt divers "puteti depasi cu putin elipsele" in timp ce pe pagina scrie exact invers "nu depasiti marginea" dar si "umpleti complet", ca sa-si dea seama cat de "glumeti" sunt "metodologii". apoi ironizeaza pe seama faptului ca oamenii incearca sa imbulineze "cat mai corect", conform indicatiilor. mai "colegi", pai nu e ma greseala voastra ca nu ati explicat oamenilor cum se face, de ce va apucati sa radeti de ei??? nu voi trebuia sa faceti pregatire cu supraveghetorii?? i-am intrrebat, sa ma distrez si eu, zice una simpatica foc(pentru ca era insarcinata si mi-a adus noroc): "completati cat mai corect". daca ati reusit sa pacaliti si un singur om cu acele indicatii este incalificabil. nu aveti onoare. o varza. o porcarie de la inceput la sfarsit. aroganta, dispret. "va vom informa in timp util". doar pe unii. nimic oficial in afara de vesnicele ambiguitati si "scapari". oameni amabili in loc de comunicate oficiale. in vest cand sustii un examen esti tratat cu respect. ne-au tratat cu dispret, ca si cum ne-au facut o favoare. ei nu sunt in stare sa demonstreze ca merita respect.
sunt foarte suparat pe grile, au reusit sa fie chiar mai idioate decat cele de anul trecut si in acelasi timp mai simpliste. daca te iei dupa aceste grile faci rau omului, nu il ajuti. sunt foarte trist pentru ca o persoana la care tin are acum cam aceleasi probleme pe care le-am avut eu anul trecut. sper sa nu fie asa. cu cei din jur, cu cei de acasa care nu inteleg. cu altii care acum isi permit sa se dea "doctori".
-aceeasi luna pe drumuri uitate- ok, k.?

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Thu Nov 24, 2005 12:53 pm

soooo, ai luat, dar nu esti sigur daca iti poti alege ce vrea muschii tai!
It's all good, se putea si mai rau.
Felicitari! dar iti dai seama ca daca ai luat se cheama ca esti si tu papagal, mai ales daca zici ca au fost idioate grilele.

La noi a fost totul bine, grile usoare si logice amestecate intr-o proportie echilibrata cu cele de toceala. Organizare excelenta, organizatorii de treaba.
Ce mai, am ramas placut impresionata de Craiova, they ROCK ! Nu-sh cum a fost la voi, colegii mei cei papagali au luat si s-a pastrat proportia : cei ce au avut note mari 6 ani \ cei ce au luat printre primii. Dar eu n-am avut colegi pile..sau fii de doftori..
Great minds think alike

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Fri Nov 25, 2005 2:51 pm

deci ai luat, mures_an?
felicitari!!am incredere in selena ca a citit ce-ai scris tu si a scos ideile principale
sa inteleg ca nici nu ti-au gresit numele la inscrieri....ca stiu ca aveai o teama
:)
felicitari si tie, selena!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 25, 2005 3:26 pm

Courage wrote:Sunt mai multe motive pt care cred ca faza cu plata rezidentiatului daca renunti la MF este reala:

1. Gaselnita de anul asta cu MF e facuta pt. statistici (cam putini medici pe km patrat de patrie) si pt ca sunt ff. multi absolventi fara drept de libera practica.

2. Nu uitati ca daca va fi un an de rezi, statul chipurile cheltuieste niste bani cu tine si baietii s-au hotarat sa umble la cheltuieli...

Pt. unii poate ca bine sa fie "absolventi tomnatici", insa statul mi se pare normal sa puna o frana in risipa.

Va dati seama ca 90% din cei cu MF vor da la anu din nou si nu s-ar rezolva nimic !

da dar nu vor lua toti cei 90% ....si uite asa mai dau si anul urmator si mai fac un an de mf...pana ajung sa le si placa:P

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 25, 2005 3:29 pm

si eu eram chiar curioasa ce a facut mures-an...ne bucuram cu totii ca a luat ..spune-ne te rog in ce centru universitar esti ca sa stim sa nu dam peste tine ...nici din greseala...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Fri Nov 25, 2005 3:30 pm

:D :D :D
speram ca serviciul il va tine busy!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 25, 2005 3:32 pm

daca n-a facut anuntz cu bomba la rezi eu zic ca nu va mai face nik altceva..
asadar stati lini :lol:

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Fri Nov 25, 2005 3:34 pm

eu n-am nimik cu el....doar ca n-am reusit sa-i citesc decat primul post!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests