amplasare rezidentiat pe Chirurgie

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

amplasare rezidentiat pe Chirurgie

Postby patry55ro » Wed Oct 19, 2005 6:03 pm

stie careva daca rezidentiatu pe chirurgie s-a dat in toti anii in bucuresti si daca asa o sa se dea si de acu incolo?

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Wed Oct 19, 2005 6:20 pm

stie careva daca ministrul asta al sanatatii va rezista mai mult decat celalalt?
:P
se pare ca pt. cluj si bucuresti e ft. profitabila impartirea actuala...n-ar fi o surpriza sa continue tot asa
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Oct 19, 2005 6:45 pm

Heh, credeam ca o sa citesc aici despre cat se plateste pentru inchirirea salilor din ASE pentru rezidentiatul pe chirurgie.

http://dexonline.ro <---- un site excelent :wink:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 19, 2005 8:06 pm

stie careva unde or sa dea cei cu initiala C, sau unde au dat anul trecut? :P
asta ca sa fiu on topic! :D
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
tanasepatrucase
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Oct 04, 2004 9:56 pm

Postby tanasepatrucase » Wed Oct 19, 2005 8:28 pm

cred ca tot la Romana se va da.ca intram toti acolo si e mai simplu pt ei.

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Wed Oct 19, 2005 8:30 pm

hapciu wrote:stie careva unde or sa dea cei cu initiala C, sau unde au dat anul trecut? :P
asta ca sa fiu on topic! :D


literele G, H, I la etajul 6!!! ASE

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 19, 2005 8:33 pm

:D thanks
alte litere?
altcineva?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 19, 2005 8:34 pm

si acum o intrebare serioasa: salile sunt incalzite?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Oct 19, 2005 8:55 pm

tara arde babele se piaptana!

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Oct 19, 2005 8:56 pm

hapciu wrote:si acum o intrebare serioasa: salile sunt incalzite?


Da
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Wed Oct 19, 2005 9:06 pm

Ceva alarme o sa urle pe tot timpu examenului, adica 4 ore cu mici pauze de 10 sec? Cine a dat anu trecut stie... Intreb ca sa stiu sa-mi iau niste doape pt urechi ca nu cred ca ma lasa astia cu casti antizgomot. :lol:
Dixit

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Oct 19, 2005 9:32 pm

Am dat anul trecut, dar nu am auzit nici o alarma....cred ca te referi la alarme auto. Oricum probabil conteaza in ce parte avea geamurile sala respectiva.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

hermanel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 30, 2005 10:15 pm

Postby hermanel » Wed Oct 19, 2005 10:29 pm

Sa va pregatesc>Sala in care am dat eu anul trecut era extrem de mica.Nu era voie sa se fumeze ,dar se fuma pe hol si usa bineinteles deschisa ..nici o diferenta,parca eram la afumat muschiuletii.In sala era extrem de cald ,dar nici o problema ca balamalele de la geamuri functionau si se putea da drumul la aerul frumosului decembrie.Am deschis geamurile cu bucuria ca vom scapa de fum si de caldura si putem imbulina linistiti cum il trecea capul pe fiecare.Dar surpriza.....trei ore din cele patru alarma unei masini ne-a delectat urechile .Va urez multa bafta si o sala cat mai propice unui examen de viata.... :!: :!: :!: :!:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Oct 19, 2005 10:33 pm

apoi la sigur vor fi 2-3 masini cu alarma anul asta stiu pe unii care au boala pe niste viitori chirurgi

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Wed Oct 19, 2005 11:09 pm

hermanel wrote:Sa va pregatesc>Sala in care am dat eu anul trecut era extrem de mica.Nu era voie sa se fumeze ,dar se fuma pe hol si usa bineinteles deschisa ..nici o diferenta,parca eram la afumat muschiuletii.In sala era extrem de cald ,dar nici o problema ca balamalele de la geamuri functionau si se putea da drumul la aerul frumosului decembrie.Am deschis geamurile cu bucuria ca vom scapa de fum si de caldura si putem imbulina linistiti cum il trecea capul pe fiecare.Dar surpriza.....trei ore din cele patru alarma unei masini ne-a delectat urechile .Va urez multa bafta si o sala cat mai propice unui examen de viata.... :!: :!: :!: :!:


aproape la fel
sala mare peste 80 locuri
geamuri deschise 240 minute
alarme auto minim 200 minute
fara fum
doar 2 toalete per sex la 2 sali fiecare cu peste 80 locuri

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Thu Oct 20, 2005 10:27 am

io am intrebat la obiect!! chiar nimeni nu are nici o idee??? macar cum s-a dat anii trecuti?? care e metodologia?? se trage la sorti??

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Thu Oct 20, 2005 10:34 am

Din cate stiu eu nu s-a dat in toti anii in Buc...se facea cu randul...dar din 2003,numai acolo s-a dat.De schimbat..nu stiu...si nici ei nu stiu...vezi si tu ca nici un rezidentiat nu seamana cu cel din anul trecut :(

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 12:09 pm

Pai frate lucreaza taica-miu la otopeni si de asta vara i-am zis sa-mi aduca niste doape din alea de le bagi in urechi si nu mai auzi nici motoru de avion. Asa ca poa sa vina aia cu boala pe chirurgi si sa dea drumu si la sirena de bombardament de pe ASE, nu ma doare. S-apoi poa sa fumeze aia si langa mine, am avut 2 ani o prietena de fuma ca turcu si sunt imun. Poa sa-mi degere mainile pun guguloaiele alea cu nasu si tot iau examenu asta, la cat m-am enervat lunile astea cu invatatu.

Dar altceva ma roade pe mine: cam ce distanta e intre candidati? Am auzit io de la un prieten ca anul trecut intr-o sala [nu toate] din ASE stateau aia aproape unu peste altul. Si nici nu te zbura nimeni daca trageai cu ochiul. Atunci chiar ca m-as oftica. La examenu asta chiar vreau sa fie totul pe bune [nu credeam ca voi ajunge sa zic asta vreodata]. Cei care ati dat anul trecut, cum a fost asezarea in spatiu la voi, si, mai ales: a miscat careva? Inca nu stiu daca sa am 100% incredere in sursa asta a mea.

Ce parere aveti? Daca vedeti ca unu misca, il parati? Eu inca nu stiu cum as proceda si SPER sa nu fie cazu, ca iar ma enervez.

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Thu Oct 20, 2005 12:13 pm

pickymed wrote:Din cate stiu eu nu s-a dat in toti anii in Buc...se facea cu randul...dar din 2003,numai acolo s-a dat.De schimbat..nu stiu...si nici ei nu stiu...vezi si tu ca nici un rezidentiat nu seamana cu cel din anul trecut :(

intotdeauna s-a dat in bucuresti. pana in 2003 tot ce se chema rezi era sinonim cu bucuresti indiferent de specialitate. asta e diferenta. dupa 2003 s-au dispersat prin tara in functie de specialitate. dar chirurgia va ramane forever and ever in bucuresti. e prea mare miza si nu e nimeni dispus sa riste. daca in alta parte ex. se va desfasura corect? fara grile anulate pt. ca unii si altii sa prinda si ei un loc? bietii de ei dupa ce ca au aranjat ex. nici nu sunt in stare sa imbulineze corect. nici o problema totul se rezolva cateva grile intentionat interpretabile/gresite, altele anulate desi corecte.dar ce mai conteaza? ploile au fost aranjate pt. unii.
in fine, in alta ordine de idei :alarma aia a fost ceva de groaza anul trecut. supraveghetorii de la mine din sala spuneau ca a venit si politia dar nu au avut ce face, n-au putut sa o opreasca.
oare anul asta tot la ASE se va tine rezi? stie cineva? nu ca ar fi ceva vital, o simpla curiozitate. salutari si sporuri tuturor! 8) 8) 8)

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 12:18 pm

Pai la Bucuresti se fac cele mai mari manarii, am mai zis io intr-un post. Altfel nu-mi explic.

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Oct 20, 2005 12:25 pm

duofruo wrote:Pai frate lucreaza taica-miu la otopeni si de asta vara i-am zis sa-mi aduca niste doape din alea de le bagi in urechi si nu mai auzi nici motoru de avion. Asa ca poa sa vina aia cu boala pe chirurgi si sa dea drumu si la sirena de bombardament de pe ASE, nu ma doare. S-apoi poa sa fumeze aia si langa mine, am avut 2 ani o prietena de fuma ca turcu si sunt imun. Poa sa-mi degere mainile pun guguloaiele alea cu nasu si tot iau examenu asta, la cat m-am enervat lunile astea cu invatatu.

Dar altceva ma roade pe mine: cam ce distanta e intre candidati? Am auzit io de la un prieten ca anul trecut intr-o sala [nu toate] din ASE stateau aia aproape unu peste altul. Si nici nu te zbura nimeni daca trageai cu ochiul. Atunci chiar ca m-as oftica. La examenu asta chiar vreau sa fie totul pe bune [nu credeam ca voi ajunge sa zic asta vreodata]. Cei care ati dat anul trecut, cum a fost asezarea in spatiu la voi, si, mai ales: a miscat careva? Inca nu stiu daca sa am 100% incredere in sursa asta a mea.

Ce parere aveti? Daca vedeti ca unu misca, il parati? Eu inca nu stiu cum as proceda si SPER sa nu fie cazu, ca iar ma enervez.



Pot spune ca in acele sali cu minim 80 locuri se sta f inghesuit
tipu din dreapta mea mi-a filat bulinele si caietul de concurs mai mult de 120 minute
m-am umplut de nervi dar nu m-am obosit sa cer ajutorul supraveghetorilor care n-veau cum sa faca fata la atatia candidati

in rest chiar am o mare nelamurire
sunt grile anulate in 2004 pt care n-am nici-o explicatie
le-au anulat la plesneala doar ca unii sa ia si altii sa pice?

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 12:30 pm

Nu vreau sa ma arunc in afirmatii, insa e si asta o modalitate sa faci manarii. Cred totusi ca asta ar fi cam ultima smekerie la care s-ar putea apela. Sunt altele mult mai eficiente.

Ce intrebare [de la chir] crezi ca s-a anulat aiurea? [zi enuntu ca am un caiet de examen]. Eu nu le-am cautat pe toate, am vazut doar 2 care erau anulate si chiar erau de anulat.

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Thu Oct 20, 2005 12:31 pm

duofruo wrote:Pai la Bucuresti se fac cele mai mari manarii, am mai zis io intr-un post. Altfel nu-mi explic.

asa e. acolo e varful piramidei " cinstei si corectitudinii", tranparentei totale :lol: cine gandeste sau crede altceva e demn de dispret, minim. :lol: :lol: :lol: probabil ca viata e mai frenetica, mai scumpa in capitala si deh, trebuie si omul sa traiasca cumva-"in lux". mai o viluta, mai o masina, necesitati bazale. sau ce in romania nu se traieste la limita subzistentei? pai vedeti? in fata necesitatii se fac si concesii :lol: eu zic ca oamenii astia, organizatorii, merita toata increderea noastra. sa nu va indoiti nici o clipa de integritatea lor (morala&intelectuala).merita credit total :wink: :wink: :wink:

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Oct 20, 2005 12:59 pm

duofruo wrote:Nu vreau sa ma arunc in afirmatii, insa e si asta o modalitate sa faci manarii. Cred totusi ca asta ar fi cam ultima smekerie la care s-ar putea apela. Sunt altele mult mai eficiente.

Ce intrebare [de la chir] crezi ca s-a anulat aiurea? [zi enuntu ca am un caiet de examen]. Eu nu le-am cautat pe toate, am vazut doar 2 care erau anulate si chiar erau de anulat.



Care din urm semne si simpt se intalnesc in hipotermia cronica?
raspuns ACDE

A bradicardie
B bradipnee
C edem al fetei
D tulb constienta
E puls slab


Care-s cauze fav ale invag la copil?
raspuns CDE

a tumori colon transvers
b tumori jejun
c dezv anorm a reg cecocolice
d diversif alimentatiei
e viroze sezoniere

probabil ca la a doua trebuiau sa precizeze sugar in enunt
dar la prima?

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 20, 2005 1:37 pm

prima e ok
e magarie pe fata, dupa parerea mea! :evil:
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Thu Oct 20, 2005 2:55 pm

duofruo wrote:Nu vreau sa ma arunc in afirmatii, insa e si asta o modalitate sa faci manarii. Cred totusi ca asta ar fi cam ultima smekerie la care s-ar putea apela. Sunt altele mult mai eficiente.

Ce intrebare [de la chir] crezi ca s-a anulat aiurea? [zi enuntu ca am un caiet de examen]. Eu nu le-am cautat pe toate, am vazut doar 2 care erau anulate si chiar erau de anulat.

corectarea atoniei ut. in post-partum se face prin adm. iv. de:
a. ergomet
b. scobutil
c. oxitocin
d. analogi de prostaglandine
e. cefalosporine
intrebare anulata, dar raspunsul corect e C-oxitocin, asta daca e sa ne luam dupa ce zic Ancar si colab. undeva la subsolul unei pagini din sub. respectiv.

Factorii responsabili de inversiunea ut. in periodul 3 sunt:
a. placenta acreta
b. increta
c. sarcina gemelara
d. disgravidia de prim trimestru
e. placenta pregreta
Interpretabila. la etiologie e mentionata numai placenta acreta,dar....probabil e vorba de paginatie. cine stie? de anulat le-au anulat, dar fara nici o explicatie , justificare.asta este oameni buni: ingerati, digerati, eliminati :lol: :lol: :lol:

a! ar mai fi ceva:excesul de diuretice produce hiperglicemie?! :!: :?: :idea: oare?! :!: :?:

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Thu Oct 20, 2005 3:05 pm

a! ar mai fi ceva:excesul de diuretice produce hiperglicemie?! Exclamation Question Idea oare?! Exclamation Question


oricat ar parea de ciudat, excesul de diuretice tiazidice si de ansa produce hiperglicemie...vezi insuficienta cardiaca, harrison vol.I, pag 1426
cred ca si in tabelul de la HTA este... :twisted:
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,

But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Oct 20, 2005 3:12 pm

nerevarine wrote:
a! ar mai fi ceva:excesul de diuretice produce hiperglicemie?! Exclamation Question Idea oare?! Exclamation Question


oricat ar parea de ciudat, excesul de diuretice tiazidice si de ansa produce hiperglicemie...vezi insuficienta cardiaca, harrison vol.I, pag 1426
cred ca si in tabelul de la HTA este... :twisted:


cred ca nu exista doar tiazide si diuretice de ansa CA DIURETICE
spirono, triamterenul, amiloridul dau hiperglicemie?!?!?!
poate-mi imi aratati pe unde scrie
consider ca grila a fost modificata ABSOLUT AIUREA

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Oct 20, 2005 7:06 pm

co_dr wrote:asa e. acolo e varful piramidei " cinstei si corectitudinii", tranparentei totale :lol: cine gandeste sau crede altceva e demn de dispret, minim. :lol: :lol: :lol:

Iete ca eu gandesc si cred altceva. Cel putin in medicina dpdv al preparatoriadei la Oradea si la Iasi se fac mult mai multe smecherii decat la Bucuresti. Acolo sa vezi nepotisme si studenti abia iesiti de pe bancile facultatii care nici nu se obosesc sa dea rezi, intra preparatori si sunt confirmati pe specialitati (inclusiv chirurgicale). Nu ca la Bucuresti n-ar fi (sunt si la Bucuresti destule), dar proportia este totusi ceva mai mica decat in cele 2 centre universitare mentionate.
Informeaza-te mai bine inainte sa te apuci sa arunci cu dispret-ul.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 20, 2005 7:15 pm

co_dr wrote:]
corectarea atoniei ut. in post-partum se face prin adm. iv. de:
a. ergomet
b. scobutil
c. oxitocin
d. analogi de prostaglandine
e. cefalosporine
intrebare anulata, dar raspunsul corect e C-oxitocin, asta daca e sa ne luam dupa ce zic Ancar si colab. undeva la subsolul unei pagini din sub. respectiv.

:

mie mi se pare interpretabila si mi se pare corect ca au eliminat-o
scrie initial ca si ergometul se da iv, apoi zice doar de im
eu le-as fi pus pe aman2 (daca era CM)
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Oct 20, 2005 7:15 pm

co_dr wrote:Interpretabila.

Vad ca stii si singur motivul pentru care intrebarea respectiva a fost anulata. Mai ramane sa faci corelatia. :wink:

Pentru intrebarea a 2a cu hiperglicemia - raspunsul este acelasi - interpretabila (din moment ce unele diuretice pot duce la hiperglicemie, iar despre altele nu se specifica).
Ganditi-va si voi mai bine inainte sa dati cu piatra aiurea.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 7:18 pm

Era vb de manarii la ex national de rezidentiat.

Aia cu hipotermia e magarie. Restul nu stiu ce sa zic de ele, mai ales de alea de la complement simplu sunt discutabile

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Oct 20, 2005 7:21 pm

Wizzy wrote:
co_dr wrote:Interpretabila.

Vad ca stii si singur motivul pentru care intrebarea respectiva a fost anulata. Mai ramane sa faci corelatia. :wink:

Pentru intrebarea a 2a cu hiperglicemia - raspunsul este acelasi - interpretabila (din moment ce unele diuretice pot duce la hiperglicemie, iar despre altele nu se specifica).
Ganditi-va si voi mai bine inainte sa dati cu piatra aiurea.


INTERPRETABILA???? si atunci de ce nu s-a anulat?????
grila cu diureticele a fost modificata, nu anulata
in concluzie de ce parerea unora e mai buna ca a celorlalti
de cand diureticele in general dau hiperglicemie
unde scrie?

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Oct 20, 2005 7:47 pm

Daca se fac manarii si exista suspiciuni (bazate pe ceva, de exemplu s-a anulat grila x cu adevarat aiurea si nepotul/fiul/pila prof-ului y a intrat profitand de aceasta grile anulata) sau chiar exista dovezi, da, atunci este o problema.

Eu am propus cu mai mult timp in urma ca in comisia de rezidentiat sa fie inclusi si ceva ziaristi (NU de la Viata Medicala care e aservita ci de la 1-2 cotidiene sa zicem de larga circulatie) si reprezentanti ai organizatiilor studentesti (alesi de catre studenti si nu de catre profesori) care sa participe (ca observatori) la toate deciziile luate si totodata sa insoteasca membrii comisiilor centrale peste tot (atat la "crearea" grilelor cat si la rezolvarea contestatiilor si la anularea grilelor).
Dar de, cand am propus nu m-a sustinut nimeni, nici ca da, nici ca ba. Poate altii au idei chiar mai bune in vederea imbunatatirii transparentei desfasurarii acestui examen, sau poate gasesc greseli in rationamentul meu.
Poate ar mai fi bine de adaugat - interzicerea posibilitatii ca membrii comisiilor care au facut grilele si care rezolva contestatiile sa ia legatura cu exteriorul pana nu se rezolva ultima contestatie, si totodata sa nu aibe posibilitatea sa vada nici un fel de clasament "provizoriu".

PS: Stati linistiti, cine are pile asa de mari incat pentru el/ea sa lucreze o comisie de rezidentiat care sa anuleze 1-2 grile ca sa poata intra (si asta ca sa ia igiena/sanatate publica pe medicale sau chirurgie pediatrica/neurochirurgie pe chirurgicale) pun pariu cu voi pe ce vreti voi ca nu sta de asa ceva. Pur si simplu se duce si intra preparator, este mult mai usor, cu mai putine suspiciuni, un singur prof necesar (si nu o comisie), sa mai punem la socoteala ca intra si pe ce specialitate vrea (si nu igiena/spm respectiv orto ped sau neurochir)? Hai sa fim seriosi, manaria este reprezentata de legea cu preparatorii, daca n-ar fi posibilitatea asta ar fi mai multe locuri la rezi.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Oct 20, 2005 8:05 pm

adh2004 wrote:INTERPRETABILA???? si atunci de ce nu s-a anulat?????
grila cu diureticele a fost modificata, nu anulata
in concluzie de ce parerea unora e mai buna ca a celorlalti
de cand diureticele in general dau hiperglicemie
unde scrie?

Cand am citat "interpretabila" l-am citat pe co_dr pentru grila anulata, practic si-a dat singur raspunsul de ce a fost anulata.

Iar grila cu diureticele, da, este INTERPRETABILA (unele diuretice pot induce hiperglicemie iar despre altele nu se specifica) deci mai corect era probabil sa se anuleze, ai dreptate.

Parerea mea e ca cine are pile suficiente sa convinga o comisie de rezidentiat sa modifice o grila (sau mai multe) ca sa poata intra in rezi pe una din ultimele specialitati luate, mai mult ca sigur are pile sa-si ia post de preparator pe o specialitate muuult mai buna.
Manariile se fac in alta parte si in primul rand locul acela se numeste "postul de preparator" (da stiu, ma repet, dar asta-i realitatea pe care multi dintre noi nu o vad sau cred ca nu-i afecteaza; o sa aflam cu totii pe pielea noastra mai tarziu). Mai mult ca sigur se fac manarii si in alte parti despre care nu stiu/nu stim.

Se poate recurge la manarii si la rezi bineinteles - posibilitatea ca grilele sau o parte din ele sa rasufle de la comisie. Aici ar fi manaria cea mare. Cum s-a mai intamplat de altfel. :wink:

In sfarsit, eu deja am obosit. :)
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Oct 21, 2005 6:58 am

Antialdosteronicele sunt slabe ca diuretice si se dau pt economia de potasiu, nu pt efectul diuretic.

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Fri Oct 21, 2005 12:06 pm

hapciu wrote:
co_dr wrote:]
corectarea atoniei ut. in post-partum se face prin adm. iv. de:
a. ergomet
b. scobutil
c. oxitocin
d. analogi de prostaglandine
e. cefalosporine
intrebare anulata, dar raspunsul corect e C-oxitocin, asta daca e sa ne luam dupa ce zic Ancar si colab. undeva la subsolul unei pagini din sub. respectiv.

:

mie mi se pare interpretabila si mi se pare corect ca au eliminat-o
scrie initial ca si ergometul se da iv, apoi zice doar de im
eu le-as fi pus pe aman2 (daca era CM)


Da, scrie ca si Ergometul se da im., dar la masuri generale. Aici era vorba despre atonia uterina, in particular, care se inscrie la masuri speciale in functie de cauzele sangerarii. Pai, atunci de ce a fost impartit trat. in masuri generale si speciale?doar ca sa dea bine in pagina? :?

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Fri Oct 21, 2005 12:36 pm

Pt. Wizzy
Mai sunt si alte posibilitati in afara de preparator. Ai auzit de persoane care si-au platit rezi? De persoane care au luat pe ultimele locuri si dupa aceea s-au transferat pe ce specialitate au vrut? Daca nu, mai informeaza-te.
Sa nu-mi spuna nimeni ca o intreaga comisie nu e in stare sa compuna 200 de grile corecte, incontestabile, o singura data pe an.Cum isi permit ca la un ex. la care si un singur punct face diferenta sa scada pana la max. 25 de pcte.?Mi se pare revoltator! Si atunci pt ce tot circul ala din sala de ex. :scanarea grilelor, 3 semnaturi pt. un punctaj care oricand poate fi modificat fara nici un martor? Stiu ca au acoperire legala, dar nu mi se pare corect :shock:
Asta este, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul( Mircea Badea o tot repeta in ficare emisiune si mare dreptate are!!!). Cine stie, cunoaste!!! :lol: :lol: :lol:
/

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Fri Oct 21, 2005 12:56 pm

Sa fiu al naibii de n-o sa belesc ochii la aia pentru care o sa semnez sa vad cum le va evolua punctajul final. Cat despre aia care iau urologie la Tg Mures si apoi se muta pe gineco este total adevarat, cunosc n cazuri.

By the way, stiati ca Dinu Maxer e rezident pe cardio la municipal? Cica rade tot spitalu de el :D El cat o fi luat pe rezidentiat? [nu e o intrebare ironica, poate omu a luat pe bune]

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Fri Oct 21, 2005 2:10 pm

ai dreptate, co_dr!
nu sesizasem impartirea masurilor in gen si speciale
interesanta treaba cu dinu maxer...atunci inseamna ca am avea sanse sa o vedem si pe prietena lui neurochirurg de succes!
ar trebui intr-adevar sa cascam ochii la corectare si sa tinem minte numele si punctajul! dar eu nu stiu sincer catora dintre noi o sa le arda de asta atunci
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests