o alternativa - doctorat 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

o alternativa - doctorat 2005

Postby mickeygreen » Tue Oct 18, 2005 5:05 pm

Precizari privind
Admiterea la ciclul de Studii Universitare de Doctorat in cadrul UMFCDB
pentru anul universitar 2005-2006

Concursul de admitere la ciclul de studii Universitare de Doctorat cu Frecventa se va derula sub forma unui colocviu unic de admitere, organizat la nivelul facultatilor de Medicina, Medicina Dentara si Farmacie.

Colocviul va consta intr-o proba scrisa, sustinuta in fata uneia dintre cele cinci Comisii, in functie de specialitatea de doctorat dorita, dupa cum urmeaza:
1. Comisia pentru Specialitati Medicale
2. Comisia pentru Specialitati Chirugicale
3. Comisia pentru Specialitatea Medicina Dentara
4. Comisia pentru Specialitatea Farmacie
5. Comisia pentru Specialitatea Laborator Clinic (toate disciplinele din preclinic)

La inscriere, candidatii vor preciza specialitatea in care doresc sa urmeze doctoratul si isi vor prezenta optiunea preliminara privind conducatorul de doctorat.

Tematica si bibliografia este cea prevazuta pentru examenul national de Rezidentiat in specialitatile medicale, chirurgicale, laborator clinic, medicina dentara si farmacie.

In specialitatile din domeniul preclinic, tematica si bibliografia este cea stabilita pentru specializarea Laborator clinic.

Toate detaliile si informatiile referitoare la tematica si bibliografia recomandata pot fi consultate accesand adresa http://www.perfmed.ro

Repartizarea locurilor la doctoratul cu frecventa, in regim bursier si fara taxa, pe grupe de specialitati este urmatoarea:
1. Specialitati Medicale - 14 locuri
2. Specialitati Chirugicale - 14 locuri
3. Specialitatea Medicina Dentara - 9 locuri
4. Specialitatea Farmacie - 8 locuri
5. Specialitati Preclinice - 5 locuri

In anul universitar 2005 - 2006, toate cele 200 de locuri prevazute pentru studiile universitare de doctorat fara frecventa se vor desfasura in regim extrabugetar, cu taxa.

Calendar inmatriculare Doctorat An 2005/2006

Perioada inscrieri: 1-12 Noiembrie 2005
Colocviu de admitere: 14-20 Noiembrie 2005

Taxa de inscriere
A. Pentru doctoratul cu frecventa - 25 RON
B. Pentru doctoratul fara frecventa:
1. Cadre universitare din UMF "Carol Davila" - 75 RON
2. Candidati din afara UMF "Carol Davila" - 300 RON

Taxa pentru testul de limba straina este de 50 RON.

Taxa anuala aprobata de Senatul UMF "Carol Davila" Bucuresti pentru doctoratul in regim fara frecventa este de 1000 Euro (echivalentul in RON), achitabila la data inmatricularii.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Oct 18, 2005 6:05 pm

si ce faci cu doctoratul? :lol:
Not kennt kein Gebot.

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Tue Oct 18, 2005 8:03 pm

Cum ce? Evident, intri ca rezident automat pe specialitatea respectiva.

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Tue Oct 18, 2005 8:55 pm

e da, sigur! si oaia paste toata ziua :twisted:
iei rezi pe specialitatea respectiva daca faci punctajul minim cu care se ia specialitatea
daca nu, mai incerci o data, si inca o data...pana termini doctoratul poti sa tot dai.
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

Postby Jack » Tue Oct 18, 2005 9:04 pm

E foarte greu sa gasesti un profesor care sa fie indrumatorul tau. era un tip care venea la profu de anato pt. doctorat.trebuia sa deschida usa cu piciorul din cauza sacoselor voluminoase pe care le aducea de fiecare data 8)
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Tue Oct 18, 2005 10:46 pm

acum nu stiu care e adev,dar eu auzisem ca tb sa iei rezid in limita locurilor adica sa fii in aia 1379 de ex pe medicale....in nici un caz sa iei pct pt specialitatea pe care ai doctoratul.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Wed Oct 19, 2005 12:03 pm

pickymed wrote:acum nu stiu care e adev,dar eu auzisem ca tb sa iei rezid in limita locurilor adica sa fii in aia 1379 de ex pe medicale....in nici un caz sa iei pct pt specialitatea pe care ai doctoratul.


dc te uiti mai bine in viata medicala, este subliniat ca poti sa intri la doctorat dc obtii punctajul minim cu care s-a luat specialitatea respectiva...
eu asa am inteles. nu mai e ca inainte, adika ultimul pe lista dc esti, poti sa iei doctorat pe ce specializare vrei tu....
dc gresesc, mea culpa.... :roll:

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Wed Oct 19, 2005 12:30 pm

m-am uitat,dar am gasit aceasi fraza care era si in 2004..adica....
''Doctoranzii cu frecventa pot fi admisi in rezidentiat in situatia îndeplinirii conditiilor de admitere la grupa sau subgrupa de specialitati respectiva.''
exact asa scria si pt rezidentiat 2004(te poti uita la arhiva la rezid)...ceea ce inseamna ca nu s-a schimbat nimic..si in plus exact nici eu nu inteleg pt ca scrie Grupa SAU Subgrupa..
..cine stie?

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Oct 19, 2005 12:42 pm

Yup, pickymed are dreptate si a vazut foaaarte bine acel SAU care lasa loc la interpretari si diferite variante de abordare :wink: . Deci este grupa SAU subgrupa si exact la fel scria si in anii trecuti, nu s-a modificat nimic.
A man is only as big as the dreams he dares to live!


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests