Despre grilele "diferite de cele publicate"

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Despre grilele "diferite de cele publicate"

Postby Gogu » Sun Oct 09, 2005 7:04 pm

Voi ce parere aveti despre chestia asta? Se tin de cuvant, nu se tin, schimba putin grilele din baza de date, fac grile cu cartea in fata fara baza de date, fac grile din chestiile "importante" sau cauta chichitze sau va fi ca anul trecut......multa vorba si putina fapta?

LASER
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu May 26, 2005 3:34 pm

Postby LASER » Sun Oct 09, 2005 7:14 pm

Grilele sunt facute de o comisie.
Anul trecut, cele "la prima vedere" au facut diferenta fata de invatatul pe de rost al grilelor de acum doi ani, asa ca...
mai bine "la prima vedere" decat grile invatzate pe de rost. Asta dintre doua rele.
Asadar, grilele de anul acesta vor fi exact cum au fost cele "la prima vedre" de anul trecut.
Gradul de dificultate a fost pastrat cam acelasi cu baza de date de pe net (per total), dar informatia era totusi reformulata, nu era schimbata doar ordinea raspunsurilor.
Deci pentru cine face "pe bune"grilele de pe net , adica fara sa incerce sa memoreze raspunsul corect, o sa fie ok si la examen.
Cat de ok?
Asta se poate afla facand randomuri pe net. Sunt de real folos pentru estimarea "scorului final" :)
Spor la invatzat!

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Sun Oct 09, 2005 11:43 pm

eu as vrea sa va intreb ce parere aveti despre subiectele noi...or sa dea teste mai multe din ele?? cat despre ponderea fiecarui capitol,anul trecut din ce am vazut au fost echilibrate,dar acum 2-3 ani predomina cate un aparat....anul asta????oare va fii aceasi linie de anul trecut?

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Mon Oct 10, 2005 8:01 pm

Mie nu mi s-au parut deloc echilibrate grilele de anul trecut, vorbesc de medicale...erau capitole mici din care erau facute foarte multe grile, si capitole mari din care erau putine grile.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Oct 12, 2005 5:02 am

grilele de la examen de anul trecut mi s-au perut totusi de bun simt. nu foarte diferite fata de cele din baza de date, dar nici chiar identice. adica nu au inversat numai ordinea raspunsurilor, au fost si niscai reformulari.
bine, in aceasta ordine de idei, ma si mir si eu de ce nu am luat rezul.... :evil: :x
sunt extrem de curioasa sa vad ce au pus la cale anul asta. am o presimtire ca va fi ceva nou. :evil: :x
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
shmer
junior
junior
Posts: 66
Joined: Wed Aug 31, 2005 3:05 pm
Location: bm <---> cj
Contact:

Postby shmer » Wed Oct 12, 2005 10:49 am

aceste grile nu par f. grele. sunt rezonabile.au fost multe materii in timpul facultatii la care grilele aveau un nivel de dificultate mult mai ridicat.dar poate ridica nivelul pt examen.
... muncim ca sa avem timp liber ...

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Wed Oct 12, 2005 6:38 pm

vreo 25% complet noi, 50% asemanatoare cu cele de pe net, 25% cu o virgula schimbata.... hello.gif
Great minds think alike

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 12, 2005 10:17 pm

selena wrote:vreo 25% complet noi, 50% asemanatoare cu cele de pe net, 25% cu o virgula schimbata.... hello.gif

asta e si parerea mea; in sensul ca grilele cu adevarat la prima vedere vor fi din subiectele noi
dar se pot si ambitiona daca vor! numai ca sunt atatea neconcordante intre capitole, asa ca nu-i vad facand grile ce nu pot fi contestate!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Wed Oct 12, 2005 11:02 pm

25% din subiectele noi e cam mult ,nu credeti???? adica 50 sb???eu nu cred ca vor fii mai mult de 30.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 13, 2005 8:30 am

pickymed wrote:25% din subiectele noi e cam mult ,nu credeti???? adica 50 sb???eu nu cred ca vor fii mai mult de 30.

ai dreptate, n-am stat sa calculez....ideea era ca eu cred ca grilele cu adevarat noi vor fi doar din sub noi
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Thu Oct 13, 2005 10:06 am

cu asta sunt de acord .Chiar daca mai sunt fragmente din test care nu sunt acoperite,sincer,Nu cred ca se apuca sa faca de acolo ca sa fie la prima vedere!!!

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Oct 13, 2005 10:43 am

Dar cum se alcatuiesc propriu-zis grilele de examen? Vine fiecare cu o lista de acasa avand deci ocazia sa se inspire cat vor din baza de date de anul trecut, sau ii baga pe toti intr-o camera cu cartea in fatza, fara a avea acces la baza de date? in ultima varianta inseamna ca intr-adevar vor fi grile la prima vedere...dar asta nu inseamna ca nu te pot intreba care e cel mai frecvent mecanism de moarte subita...numai asa pt ca e si pe net intrebarea asta!
Dar daca intr-adevar nu se vor inspira de unde mai stiu ei care e paginatia? Le zice cineva nu faceti grile din hiperbilirubinemii ca anul trecut s-au scos toate? Putem macar sa ne bazam pe faptul ca o sa tina la contestatii faza asta?
Paginatia a devenit temerea mea cea mai mare de cand cu revolutia lui Cocu...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 13, 2005 2:02 pm

si eu imi fac pb in leg cu paginatia
nu cred ca poti sa contesti o intrebare pe motivul ca a fost eliminata din grilele publicate
e o mare porcarie....insuf respiratorie e exemplul cel mai elocvent. era chiar asa de greu sa publice paginatia?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Oct 13, 2005 8:00 pm

:D Si mie tot insuficienta respiratorie imi sta ca un ghimpe in coaste...refuz sa citesc ce s-a scos anul trecut, dar nu stiu daca fac bine!Am eu niste colege care nu cred ca au ratat nici o pagina de la care erau grile anulate...

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Thu Oct 13, 2005 9:06 pm

Eu cred că vor avea grilele de anul trecut la ei ca să se inspire, să aibe grijă să difere cât de cât, dar în ce priveşte paginaţia nu ştiu ce vor face.
S-ar putea să ne trezim cu surprize, dar asta e!
Suntem la mâna lu cocuţu and he is enjoing it! :twisted:
Great minds think alike


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests