PUBLICATIE DE CONCURS, METODOLOGIE, INSCRIERI!!!

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Fri Oct 21, 2005 12:49 pm

Puteti sa stati ca hienele sa vedeti exact cati s-au inscris pe ce etc va zic io ca n-aveti mai multe sanse ca sunt 3 sau ca sunt 8 pe loc. La orice examen serios concurenta reala este de 2 pe loc. Restul e umplutura. Tu trebuie sa faci 2 lucruri: 1 - sa fii unul dintre aia 2 pe loc si 2 - sa iesi invingator. Parerea mea este ca raportul asta numar inscrisi / numar de locuri are o relevanta infima.

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Fri Oct 21, 2005 6:29 pm

S-ar putea sa ai dreptate, dar eu zic ca e suficient sa iesi invingator. :lol:
Dixit

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Fri Oct 21, 2005 10:40 pm

duofruo wrote:Puteti sa stati ca hienele sa vedeti exact cati s-au inscris pe ce etc va zic io ca n-aveti mai multe sanse ca sunt 3 sau ca sunt 8 pe loc. La orice examen serios concurenta reala este de 2 pe loc. Restul e umplutura. Tu trebuie sa faci 2 lucruri: 1 - sa fii unul dintre aia 2 pe loc si 2 - sa iesi invingator. Parerea mea este ca raportul asta numar inscrisi / numar de locuri are o relevanta infima.

parerea mea este ca spui prostii, rezidentiatul nu este un concurs serios. daca pui un regizor sa faca un scenariu umoristic nu ii iese ceva mai reusit decat balbele si datul cu capul de pereti reusit mai ales anul acesta de la anuntarea tematicii incoace. rerasprecizari si reajustari care sunt absolut ridicole. nu mai vorbesc de cei care si-au spart neuronii sa va explice chiar stiintific ca este un fals concurs. se-ri-o-s??? ma faci sa plang de ras. cu 2-3 grile= 10-15 puncte poti urca sau cobori in clasament 100 (suta) de locuri, minim. aceste puncte intralejer in marja de eroare de la scan, de la buline, de la "recorectare".

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Oct 21, 2005 11:50 pm

mures_an wrote:nu mai vorbesc de cei care si-au spart neuronii sa va explice chiar stiintific ca este un fals concurs.


intr-un final glorios un punct pe i.

chiar ma interb ce moaca de doctori o sa aib3e aia care chair nu inteleg ca este un anti-concurs. (adik eu inteleg sunt shmeck dar ma frustreaza etc)
dar ce zic, nici macar nu le trece prin minte.

am avut si eu tentative de explicatii, da' dupa primele reactii de genul: "nu frate, ala de ia primul e supergeniu, ala de pica e varza" am renuntzat. genul de oameni care nu inteleg ca departajarea intre 1000 de concurenti se poate face suuper bine pe 100 de pagini, poate chiar mai putin... si ca cu cat cresti volumul de materie de invatzat scazi sansa de INVATZAT pe bune si cresti sansa de BULAN.

bafta la 6/49, si acolo conteaza numerele pe care le alegeti, right?
lolz

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sat Oct 22, 2005 12:11 pm

Nu cred ca poti fi tufa si sa iei rez. Poate doar daca esti initiatul lui Ogica.
Sunt constient de faptul ca rez asta este o ineptie de concurs - am mai spus in alt topic destul de recent ca cei care sunt obisnuiti sa invete pe bune pot fi dezavantajati. Mai sus am spus ca e examen "serios" gandindu-ma la cuvantul "important". Oricum, pe mine nu ma intereseaza cati sunt pe loc. Mari diferente fata de anul trecut nu cred ca vor fi. Si chiar daca sunt 4, chiar daca sunt 6, tot atat de mult voi invata. Iar eu nu stiu de voi, dar eu nu cred ca pot lua examenul asta decat invatand, ca noroc n-am avut niciodata. Stiu ca altii care vor avea punctaj mai mare decat al meu poate vor fi invatat mai putin, dar ce sa fac? Sa nu mai dau rez?
Anyway, cand spun ca invat sa nu credeti ca stau si citesc din 10 carti ca sa inteleg patologia pana la cel mai mic detaliu. Ar trebui sa fiu sinucigas. Nu domne, iau capitolu, il citesc, il inteleg mai mult sau mai putin, vad de unde ar putea nascoci astia intrebari [clasificari, enumerari, procente] si apoi invat alea pe de rost. Si-apoi sa vezi ce punctaje scot la grile... As fi putut sa invat logic o luna capitolul respectiv si tot n-as fi scos mai mult. Daca anul asta vor scoate astia grile "inteligente" m-am ars, asta e, dar eu nu cred ca vor fi prea diferite fata de 2004.
Tu spui ca 2-3 grile 10-15 puncte poti cobori 100 locuri in clasament, numic mai adevarat, dar eu acum tocmai asta fac: tot ce-mi sta in putinta pt ca sa nu gresesc alea 2-3 grile. Pt asta invat toata ziua, umplu buline, etc. Si nu cred ca daca sunt 4 pe loc sau 6 se va schimba ceva. Tot pardalnicele alea de 2-3 grile te infunda.

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Sat Oct 22, 2005 3:33 pm

duofruo wrote:Puteti sa stati ca hienele sa vedeti exact cati s-au inscris pe ce etc va zic io ca n-aveti mai multe sanse ca sunt 3 sau ca sunt 8 pe loc. La orice examen serios concurenta reala este de 2 pe loc. Restul e umplutura. Tu trebuie sa faci 2 lucruri: 1 - sa fii unul dintre aia 2 pe loc si 2 - sa iesi invingator. Parerea mea este ca raportul asta numar inscrisi / numar de locuri are o relevanta infima.

ce spune un autist care se uita in ochii streptococului: ce buline perfecte!!
am incercat sa-l asociez cu principala modificare a acestui examen pentru mine: 250 de locuri in plus pe medicale. orice actiune negativa aduce rau, deci singurul lucru pe care pot sa-l fac cand aud vorbindu-se de el este sa zambesc. una este sa fie 3 pe loc altceva este sa fie 5. mai ales daca grilele nu sunt chiar la prima vedere. nu ar conta foarte mult doar daca grilele ar fi foarte grele si noi fiind astfel suficiente pentru spatierea colegilor. in caz contrar, daca tire iti este usor la fel de usor va fi si celuilalt si atunci "umplutura" este reprezentata practic de toti. va conta foarte foarte mult numarul de locuri in plus si chiar modificarile cosmetice ale grileleor. chiar numai negatia in plus da foarte multa bataie de cap si pierdere de timp, ca sa nu ma leg de anularea logicii de o sa ne intrebam ce vor de fapt, toate vor parea la fel de gresite.

c.c.2
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Oct 22, 2005 12:00 pm

Postby c.c.2 » Sun Oct 23, 2005 11:06 am

Stie cineva unde trebuie anuntat sau cum trebuie procedat daca suntem sot si sotie, avem acelasi nume, concuram la aceeasi grupa de specialitati, in legatura cu aranjarea in sala, dat fiind specificatia din metodologie.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Sun Oct 23, 2005 11:41 am

de nr. inscrisilor la Buc nu rasulfla nik?
de prin alte orase mai aveti vesti?
(pe mine chiar ma intereseaza)
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Sun Oct 23, 2005 1:21 pm

c.c.2 wrote:Stie cineva unde trebuie anuntat sau cum trebuie procedat daca suntem sot si sotie, avem acelasi nume, concuram la aceeasi grupa de specialitati, in legatura cu aranjarea in sala, dat fiind specificatia din metodologie.

anul trecut chestia asta s-a anuntat in sala de examen, inainte de incepere, si cine erau sot si sotie au fost mutati cu cateva locuri mai departe. Vor intreba supraveghetorii: este cineva sot-sotie sau frati/surori?

c.c.2
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Oct 22, 2005 12:00 pm

Postby c.c.2 » Sun Oct 23, 2005 7:53 pm

anul trecut chestia asta s-a anuntat in sala de examen, inainte de incepere, si cine erau sot si sotie au fost mutati cu cateva locuri mai departe. Vor intreba supraveghetorii: este cineva sot-sotie sau frati/surori?
[/quote]

MULTUMESC

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Oct 27, 2005 1:28 pm

oradea 38 pe chiru
am picat pe spate cand am vazut
bine, important e ca eu VREAU sa iau ex asta.
m-am saturat sa tot merg la bucuresti
e departe :lol:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests