Skewness... ca sa stiti ce va asteapta

...noi crestem odata cu tara...

Cum vi s-a parut rezidentiatul din 2004?

Poll ended at Fri Nov 18, 2005 2:59 pm

A fost minunat, am obtinut tot ce mi-am dorit
7
8%
Am intrat, dar nu pe specialitatea pe care am dorit-o
3
3%
N-am luat pentru ca am avut "ghinion"
13
15%
N-am luat pentru ca n-am invatat
27
31%
Nu terminasem facultatea, dar mi s-a parut o treaba buna
14
16%
Nu terminasem facultatea, dar mi s-a parut o treaba proasta
18
20%
Terminasem facultatea si nu l-am dat
6
7%
 
Total votes: 88

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Nov 01, 2005 1:27 pm

"Confidentialitatea" e doar pt rezultate; la repartitia pe sali iti apare numele alaturi de un cod. Asa ca la rezultatele finale de duce-n ma`sa de secret ca poti afla anonimii folosing codurile de la repartitia pe sali :D
(mda, pana am tastat eu, ti s-a raspuns deja)

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Repartitia pe varste 2002

Postby Athon » Wed Nov 02, 2005 1:55 pm

@danhia
Am facut si statistica pe care ai cerut-o si nu e nici o bataie de cap. Dar trebuie sa presupui ca depinde totul de varste. Ajunge countif in excel pentru ele. Evident ca exista si exceptii (oameni care nu dau in anul absolvirii si dau anul urmator) dar altceva nu se poate face cu datele pe care le am. Postez aci graficul cu proportiile de "intrati" (Rank<=999 aproximativ echivalent cu un punctaj >=667 puncte, pentru ca nu stiu exact care a fost nr. de locuri in 2002). Curbele pentru barbati si femei sunt similare, daca facem raportarea la numarul de intrati in primii 1000 pentru sexul respectiv.

Image

Se vede cu ochiul liber ca "grosul" e format de cei care dau a doua si a treia oara. Astept comentariile voastre in privinta asta. Daca mai doreste cineva grafice de vreun fel sa posteze... ca s-ar putea sa le primeasca dar dupa examen cel mai probabil.

Pentru primii 1000 candidati sex ratio este M:F=1:5.02 (nu am facut test sa vad daca creste semnificativ fata de sex ratio in populatia candidatilor; oricum, de crescut-creste proportia femeilor).

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Wed Nov 02, 2005 2:15 pm

poti face o evaluare statistica a punctajului de intrare avand datele din anul 2002 si din 2004? Probabil trebuie sa iei in calcul primii 1370 de candidati si faptul ca in 2002 au fost doar grile la prima vedere iar in 2004 au fost doar 40% la prima vedere. Cred ca ar trebui luat in calcul ca cele 60% grile din baza de date au avut un procentaj de "reusita" mai mare decat cele 40% la prima vedere.

Din calculul meu "grosier" as crede ca ultima medie va fi in jur de 700 pct +/- 20 pct. Ar fi interesat de vazut un calcul statistic pentru ca la asta nu ma pricep :oops: . Poate stii tu.
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

multumiri

Postby Adriana » Wed Nov 02, 2005 7:07 pm

Multumiri lui Terim_Terim si lui Alimori pt promptitudinea raspunsului. Spor la invatat!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 03, 2005 5:51 am

ultima medie din calculelele mele ar trebui sa fie tot 790-810. as last year.

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Thu Nov 03, 2005 10:34 am

ce calcule. ca daca o sa fie un rezi greu o sa-l poata lua si unul de la poli cu 500 puncte,iar daca o sa fie unul usor ca acum 2 ani?!!!

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Predictii, variante si alte alea...

Postby Athon » Thu Nov 03, 2005 1:30 pm

Pick one :D

1. Rezidentiat greu= grupa modala a punctajelor si media aritmetica scazute, posibil distributie asimetrica cu mai multi candidati aglomerati la stanga mediei/grupei modale. Acest tip de examen ar fi o tampenie pentru ca o buna parte a punctajului de intrare ar fi reprezentat de "bulan" si totul ar fi o loterie.

2. Rezidentiat usor=grupa modala a punctajelor si media aritmetica crescute, posibil distributie asimetrica cu mai multi candidati aglomerati la dreapta mediei/grupei modale. In extremis, foarte multi candidati ar obtine maximul si ar trebui departajare, ca in 2003. Cauze posibile: intrebari mult prea usoare, intrebari identice cu sau foarte aproape de cele publicate. Evident, iar tampenie.

3. Rezidentiat "normal"=distributie relativ gaussiana a punctajelor cu grupa modala undeva in intervalul 600...750 de puncte. Nu exista candidati cu punctaj maxim. Ar semana cu cel din 2002 ca distributie si din punctul asta de vedere nu e necesara mare statistica pentru a afla un punctaj minim de intrare. Daca in 2002 ar fi fost 1379 locuri scoase la concurs, punctajul de intrare ar fi fost de 637 puncte (adica 67 %; "bulanul" standard este de 45%). Chiar daca e foarte probabil ca nea ionel sa faca 45%, este mult mai putin probabil (sanse mai mici de
1:1000000, desi n-am calculat asta ca e laborios si nu am timp) sa faca 60% fara sa se uite pe subiecte pentru ca deviatia standard la imbulinarea aleatoare e foarte mica. Va las pe voi sa calculati minim cate teme ar trebui sa stiti bine (sa zicem la nivel de 90%) ca sa obtineti 67 %.

P.S.
Pentru cei care vor sa imbulineze aleator ca sa ia pe MF... ar fi bine sa cititi totusi intrebarile pentru ca in mod cert vor fi si unele la care veti sti sa raspundeti. Imbulinarea chioara aduce intr-adevar 45% sau mai mult (dar nu prea mult!). Acum sa zicem ca punctajul maxim e 90% si deci ca sa intrati va trebuie 45% sau mai mult. Avand in vedere ca rezultatele imbulinarii aleatoare sunt distribuite gaussian in jurul mediei de 45%, jumatate din cei care vor imbulina aleator in aceasta situatie nu vor apuca nici macar MF. Asa ca atentie si cititi va rog intrebarile.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 04, 2005 9:43 am

multumim, sper ca vom face asta.

btw, cu un bulan regular (nici-nici) trebuie sa faci 30 de intrebari CM bine a.i sa stii sigur ca iei mefeu.

gabriella_PGC
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 22, 2005 6:38 pm

Postby gabriella_PGC » Fri Nov 04, 2005 11:18 am

ptr. athon:
cu rugamintile de rigoare si in limita timpului liber pe care il mai ai, este oare posibil sa faci o aproximare a punctajului minim cu care se va intra pe chiru in conditiile in care se vor tine de cuvant si vor da grile la prima vedere?? thx.
P.S. am vazut ca toate statisticile facute sunt ptr. medicale.
P.P.S. asta e din cauza ca esantionul de pe chiru nu-i suficient de mare??

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Punctaj intrare

Postby Athon » Fri Nov 04, 2005 3:08 pm

@gabriella
Postez o estimare bazata pe ipoteza unui rezidentiat ale carui rezultate sunt distribuite gaussian. N-am facut estimare analitica (desi este posibil nu-mi permit acuma sa-mi pierd vremea cu integrale din repartitii gauss, eventual skewed). Daca media nu este in intervalul inclus in grafic, sunt sanse mari sa nu fie gaussiana distributia scorurilor pentru simplu motiv ca o gramada de candidati (>10) ar trebui sa ia scoruri peste 1000 puncte sau sub 0 puncte, lucru imposibil conform metodologiei. In cazul in care onor comisia concepe subiecte prea grele sau prea usoare (media<600 sau media>750) nu imi asum nici o responsabilitate, mai ales ca ar insemna un skew la dreapta ("baraj") sau o mare loterie (a se citi magarie).
Image
Evident am obtinut functii liniare f(m)=am+b unde m e media. In conditiile stipulate in titlul graficului,
pentru medicale a=1 [1 punct/punct] si b=18 puncte. Pentru chiru, a=1 si b=68 puncte. Repet, estimarile nu sunt corecte pentru distributii asimetrice/negaussiene ale rezultatelor si nu sunt valabile decat pentru numarul de locuri respectiv candidati din 2005. Am folosit estimarile deviatiei standard derivate din rezultatele din 2002(medicale stdev=86, chiru stdev=100), pentru ca in 2004 nu am avut distributie gaussiana. Daca mai vrea careva sa estimeze prin calcule, va rog postati modelul si rezultatele. Observatie: b este dependent de numarul de candidati/loc (creste direct proportional cu numarul de candidati pe loc).

Toate statisticile au fost pana acum pe medicale pentru ca pe mine medicalele ma intereseaza mai mult decat chirurgicalele. Eu dau pe medicale. Si in al doilea rand, marea majoritate dau pe medicale, chiar daca la chiru concurenta e mai mare.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 04, 2005 3:19 pm

il respect profund pe athon, se stie pe treaba lui acolo si f bine asha.
dar jur n-am inteles ABSOLUT NIMIC.
:shock: :shock: :shock:
decat ca daca e intrebari usoare e baraj si daca e grele e bulan.


(oricum nu se poate prevede/a punctajul de intrare, absolut sub nici o forma).

totusi, parca mai era ceva?

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Confuzii...

Postby Athon » Fri Nov 04, 2005 3:46 pm

Nu pot face predictii de genul "anu asta o sa se intre cu x puncte" pentru ca punctajul de intrare depinde de dificultatea intrebarilor si pe aia o stie doar comisia. De fapt nici comisia nu o stie pana nu se da efectiv examenul. Ce pot eu sa fac este sa postez o predictie bazata pe valoare medie a punctajului pe care il vor obtine candidatii la examen, care e evident dependenta de amintitul grad de dificultate. Ca sa fac asta am presupus ca deviatia standard nu variaza prea mult de la un an la altul. Deci ca sa obtii predictii de genul "se intra cu x puncte" trebuie sa bagi o medie in functiile alea din postul precedent. Altfel nu se poate face si cine face altfel se hazardeaza, dupa parerea mea. Sigur ca poate nimeri o valoare apropiata alegand aleator un numar intre 475 si sa zicem 900... dar fundament stiintific, nu prea ar fi. Predictia mea poate fi verificata dupa examen cand vom dispune de medie si vom putea verifica daca punctajul de intrare satisface relatiile descrise de mine. :wink:

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Fri Nov 04, 2005 3:59 pm

Atatea cifre si linii si gaussiene......Am inteles ca ii bine sa il iei si cam naspa sa-l pici.....

dee-dee
junior
junior
Posts: 33
Joined: Thu Nov 03, 2005 4:10 pm

Postby dee-dee » Fri Nov 04, 2005 5:23 pm

nenea athon mai la obiect si la subiect, fara alte explicatiuni pretioase, asa ca pentru omu' de la tara: cat e domnule ultima medie preconizata? spuneti-ne o cifra hazardata si fara fundament stiintific...dar ceva..promitem ca nu ne luam de d-voastra daca nu iese asa..
si rogu-va ma scuzati daca v-am deranjat din studiu, sunt si eu mica si :shock: :shock: :shock: si nu prea pricep despre ce vorbesc oamenii astia mari p'aci... :oops: :) :wink:

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Nov 04, 2005 5:42 pm

Se vede cu ochiul liber ca "grosul" e format de cei care dau a doua si a treia oara. Astept comentariile voastre in privinta asta.

Eu nu imi dau seama cum grosul este din cei care dau a doua si a treia oara! Eu am luat din prima si aveam 25 de ani, multi colegi intrasera din a doua incercare la medicina si au luat rezi din prima si aveau 26 de ani!
Ce este adevarat este ca cei mai in varsta, care erau fie medici de familie sau dadeau a n-a oara, de la mine din sala au luat punctaje foarte mici si sunt sigura ca nu au luat iar multi dintre ei se cunosteau de la ex precedente. Cred ca dupa cativa ani, in care in mod obligatoriu ai inceput sa lucrezi ceva iti pierzi din deprinderile de invatat si nici nu mai ai timpul necesar! Cred ca daca nu il iei de a doua oara devine din ce in ce mai greu!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Uite ce e cu varstele...

Postby Athon » Fri Nov 04, 2005 6:46 pm

@alcorsimona
Evident ca si distributia pe proportii in functie de varsta la examenul de admitere in facultate afecteaza curba aia. Dar daca citim mai bine cele scrise de mine...

trebuie sa presupui ca depinde totul de varste


realizam ca una dintre ipoteze pentru validitatea concluziilor mele era ca varsta este un bun indicator al "rangului" (adica este un bun indicator pentru de cate ori a dat un candidat examenul). Acu... ce sa zic... io stiu ca liceul se termina la 18-19 ani si o facultate de 6 ani ar trebui pe la 24-25 daca omu intra din prima la faculta... Ar fi bine daca as dispune de date privind varstele candidatilor imediat dupa examenul de licenta (adica inainte de rezidentiat), pentru comparatie, dar... nu dispun . :roll:

Asa ca plz admiteti reformularea "Grosul candidatilor este format din oameni care au pierdut cel putin 1-2 ani cu admiterea la medicina si/sau rezidentiatul" :twisted:

PS. Sorry for the autoquote :wink: In realitate nu sunt asa de pretentios precum par.

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Mon Nov 07, 2005 11:25 am

bine spus


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests