SCAN

...noi crestem odata cu tara...
mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

SCAN

Postby mures_an » Sat Sep 24, 2005 3:51 pm

cat pierdem prin scanarea grilelor?
cat timp trebuie acordat umplerii elipselor? 1 ora? mai putin?
am trimis ceva propuneri in email pentru comisie...nici un raspuns.
vad ca avem probleme grave in alte compartimente ale examenului.
una din propuneri era sa faca elipsele cu un contur gros astfel incat sa avem de hasurat fara teama de a depasi marginea.
metodologia trecuta prevedea ca elipsa trebuie sa fie perfecta, altfel scanerul nu o puncteaza.
vede aparatul diferenta intre cerneala elipsei si carioca noastra? eu as face elipsele cu linie groasa chiar de 2 mm, in felul acesta putem folosi orice carioca, timpul necesar ar fi mai putin si erorile cauzate de depasirea liniei ar fi minime. ceea ce nu am scris in email dar spun acum este ca acest sistem ii disculpa si astfel la o eventuala investigatie se pot scuza ca punctajul unora este ceva mai mare...adica suficient.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Sep 24, 2005 7:41 pm

S-a mai discutat asta la "rezidentiat 2003". Poate mai gasesti ceva prin arhiva.
Cariocile o sa le primesti, nu ai voie cu ale tale. Anul trecut n-au avut varful prea gros.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Sep 24, 2005 11:53 pm

mai multe detalii daca se poate, ma refer la cei care au trecut prin experienta rezidentiatului, la mine nu se deschide rezidentiat 2003

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Sun Sep 25, 2005 12:20 am

daca elipsele au contur gros cariocile nu trebuie sa fie cu varf subtire, de ce sa stau ore sa fac elipse cand pot rezolva prin 2 linii cu care umplu o elipsa? in trecut au avut contur subtire, si dupa ce o faceai "perfect" se umfla, depinde cat de uscata era carioca. iti dadeau exemple, daca nu era perfecta -asa nu, daca dadea pe dinafara - asa da, si era vorba de marja de eroare abia vizibila. daca elipsele pot fi umplute in siguranta iti ia 15-20 de minute maxim, nu se pune problema cat de buna este carioca, iar eroarea la scanat este exclusa. au incercat destui sa ma convinga ca e la fel, ca avem carioca cu vf subtire, ma bucur ca vom participa la concurs de tehnica desenului. ai idee de ce anul trecut toate lucrarile au fost rescanate?? erori de 10-20 de puncte. si au fost carioci subtiri.
rectificare pentru primul text: elipsele tiparite, cele oferite de ei pentru ca noi sa le umplem, sa fie tiparite cu linie groasa, de 2 mm, care reprezinta exact "granita" periculoasa. toate, se intelege. daca spatiul de hasurat este cat mai redus si marginea elipsei cat mai groasa, carioca poate sa fie de orice tip, acu m-am facut inteles? am zis ca eu daca as fi fost comisia le-as fi tiparit (facut) cu linie groasa!!! asa le-au facut cu margine subtire si oricat de fina este carioca tot gresesti.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Sun Sep 25, 2005 12:48 am

De tot rahatu treaba asta cu scanatu'. Daca depasesti cercu si intri in altul inteleg, dar daca depasesti cercul de ce sa nu recunosca scanerul. Daca depasesti cercul si nu intri in altul nu se poate pune problema ca raspunsul e interpretabil, ce ar fi de interpretat. Cu suguranta nu aparatele sunt vinovate pentru treaba asta ci programul care face recunosterea si la cati lucreaza la CNPDS... ar trebui sa se gaseasca unu care sa poata sa faca ceva mai bun. Eu unu nu ma astept sa se intample altfel fata de anii trecuti.
Propunerea ta cu ingrosarea conturului e interesanta dar cu siguranta o sa spuna ca o sa fi probleme la scanat.

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Sun Sep 25, 2005 11:43 am

nu va mai faceti atatea probleme...examenul asta nu sta in carioci... si a mea s a rupt in doua si am primit alta...la altul poate mai curgea ca o frecase prea mult in mana...in schimb am vazut fff multi si in fata si in spatele meu disperati ca nu au avut timp sa completeze bulinele... minim 1 h, 1,5 h ... nu i nici un bai daca depasiti f putin elipsa aia...sau daca gresiti o bulina ... in schimb pierzi 5 puncte de ex daca nu esti atent la o negatie ... anu trecut erau o groaza cu 500 si 600 de puncte... la ei pregatirea era cu lacune... baza e invatatul nu va mai concentrati pe prostii...pt cine invata fff serios exam e chiar usor

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Sep 26, 2005 10:31 am

intadevar, nu trebuie sa ne pierdem in detalii.
anul trecut si eu am avut tendinta sa ma introduc in detalii, si pe alocuri am pierdut ce era mai important.
nu au asa de mare importanta cariocile, bulinele, etc.
:cry: iti ia ceva timp din gandire, e drept, aprox 1 ora-1 ora 10-15
si chiar nu e mare probl daca putin putin depasesti linia, sau iti lipsesc cativa pixeli si elipsa nu e complet colorata.
scanerul il va recunoaste.
nici eu nu am colorat exact le fractiuni de mm si totusi scanatul si corectatul a fost ok. :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Mon Sep 26, 2005 4:20 pm

ratzushka wrote: totusi scanatul si corectatul a fost ok. :roll:

si totusi, Popa a spus anul trecut intr-un interviu de 50 min la Realitatea TV "consacrat" rezidentiatului ca totul a fost perfect desi a recunoscut ca "toate lucrarile au fost rescanate din cauza ca in urma contestatiilor depuse, intradevar, au fost descoperite diferente de la 1 la 26 de puncte". daca 20 de puncte in plus sau minu ti se pare neglijabil sau amanunt iti reamintesc ca sunt zone fierbinti ale clasamentului in care intra 80-90 de colegi in 5 puncte. m-am saturat de aceasta comedie; pentru Comisie: sunteti niste mi-ze-ra-bili pentru ca ati reusit sa ne faceti sa discutam orice in afara continutului. pentru naivi, le spun ca materia este doar una si nu singura chestiune de interes.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Sep 26, 2005 4:50 pm

sa vad explic
au fost multe contestatii pt ca la corectarea initiala matrita A nu s-a scanat bine.....stiti, originalul dupa care trebuiau corectate restul, drept urmare au aparut diferente la varianta A. apoi intre timp ce se corecta s-a adus alta matrita A, si cum nu prea era clar care e miscarea, multi au contestat.
insa din cate am vazut eu (am fost martor la corectare, din fiecare sala se aleg 3 oameni pt martori la corectare, sigilare, desigilare, etc) corectarea a decurs ok, nu au fost probleme cu coloratul
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests