Abordarea grilelor

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Abordarea grilelor

Postby Darla » Sun Sep 18, 2005 5:19 pm

...face lumea grile sustinut?....sau va axati mai mult pe materie?...eu una pana acum am incercat sa-mpart si capra si varza (varza-i materia :wink: )....dar parca ma ****grija sa citesc mai mult decat sa fac grile...voi?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Sun Sep 18, 2005 5:36 pm

recunosc, e un moment excelent pentru revizuirea finala a materiei :D...
dar ce sa fac, eu am tot asteptat sa se posteze tematica, fapt care s-a intamplat ieri sau alaltaieri, nu mai stiu exact... :roll:

acu' serios - cred ca multi ne-am propus acelasi lucru... cu acelasi rezultat :(.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Re: Abordarea grilelor

Postby Tim » Sun Sep 18, 2005 5:44 pm

Darla wrote:...face lumea grile sustinut?....sau va axati mai mult pe materie?...eu una pana acum am incercat sa-mpart si capra si varza (varza-i materia :wink: )....dar parca ma ****grija sa citesc mai mult decat sa fac grile...voi?


grilele sunt niste chestii extrem de fragile asa ca eu propun o abordare cat se poate de gingasa...
sigur, materia este importanta dar nici grilele nu-s de colo.sunt zile cand prefer grilele,de exemplu, joia. si sunt, desigur,zile in care nu le pot suporta (de obicei martea).dar nu e mereu asa.saptamana trecuta s-a intamplat ceva ciudat. in sensul ca desi era marti (sau era joi?) am avut un chef nebun de grile...voi ce credeti? o fi bine?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Sun Sep 18, 2005 5:54 pm

intoleranta la grile martea presupune un deficit semnificativ de martzol-grilozil transferaza, eu cred ca nu-i bine :). sigur era joi cand spui ca ai avut chef.

spor tuturor si sa ne vedem cu bine pe la avizier... :)
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Mon Sep 19, 2005 7:28 am

dustweaver wrote:intoleranta la grile martea presupune un deficit semnificativ de martzol-grilozil transferaza, eu cred ca nu-i bine :). sigur era joi cand spui ca ai avut chef.

spor tuturor si sa ne vedem cu bine pe la avizier... :)


:cry: :cry: :cry: ...bine mah ca va radeti de nelinistile omului...nu-i bai... :wink:

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Sep 19, 2005 5:45 pm

eu am aceeasi pb: sa mai fac grile sau nu
imi dau teste aleator, dar nu stiu daca sa mai iau inca o data grilele pe rand

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Mon Sep 19, 2005 6:14 pm

Nu-mi dau seama cat de important e sa mai facem grile atata timp cat la examen intrebarile o sa fie la prima vedere. Poate doar asa de antrenament. Pe de alta parte astia sunt in stare sa modifice o litera sau un cuvant si sa zica ca sunt la prima vedere :lol: Ne putem astepta la orice. Eu unu mai fac din cand in cand grile dar fara nici un chef. :x Mai mult citesc materia pt ca asta mi se pare mai important. E derutant examenul asta pt ca nu stii la ce sa te astepti.
Dixit

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Mon Sep 19, 2005 6:38 pm

Si eu cred ca "similar dar nu identic" nu e acelasi lucru cu "grile inteligente"...Si anul trecut au fost grile la prima vedere, dar nu mi s-au parut cine stie ce...Mai toate grilele dificile erau din cele de pe net.
Pe de alta parte, ca sa fac grilele pierd foarte mult timp...Si nu stiu daca intr-adevar merita, caci sa fim seriosi, daca stii materia...faci grilele.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Tue Sep 20, 2005 8:55 am

asta cred si eu, ca materia e importanta
si nu am chef sa iau cele 10 000-12 000 de grile una cate una
chiar nu e timp de pierdut!
dar se poate sa nu schimbe prea mult din ele si sa zica ca-s la prima vedere, cum a zis dragosh. si daca e asa, facand grilele de "n" ori retii mult mai bine!
era bine sa zica ceva concret....de fapt ei au zis, dar cine-i mai crede?

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Tue Sep 20, 2005 12:42 pm

Nu stiu daca sunt singura cu problema asta, dar eu cand fac grilele descopar o gramada de idei noi, mai bine zis felul in care au inteles cutare paragraf cei care au facut grilele...multe fara sens, dar suficient ca sa te incurce.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Sep 21, 2005 2:19 pm

asa este.
sa citesti materia este o treaba, iar cand ajungi sa lucrezi pe grile, cu toate ca ai impresia ca ai inteles si stii de-a binelea paragraful respectiv, descoperi ca ei au gandit altfel. :?
si mie mi se intampla. atunci iau cartea sin nou si incerc sa vad cum au gandit. :cry:
de asta consider grilele f importante, as tenta sa zic chiar mai importante ca insusitul materiei in sine :cry:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Thu Sep 22, 2005 7:54 am

in mare eu zic ca daca citesti si recitesti materia...nu prea-i cum sa nu stii grile....mai ales ca e un ambitz prea mare sa vezi fundamentele posihologice,uneori chiar psihiatrice ale fiecarei grile...respectiv sa intelegi cum a gandit unu si altu...nu-i rau, da' te strici de cap...ca dupa cum bine vedem....gandesc unii lamentabil de stramb....asa ca eu zic ca judecata proprie a fiecaruia bazata pe "the great Harry" ar trebui sa nu ne joace feste...prea mari... :wink:

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Sep 27, 2005 11:46 pm

daca nu faci grilele nu-ti poti da seama cat de bine stii materia si pe ce se pune accent in grile.
se va vedea asta la capitolele astea noi.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Wed Sep 28, 2005 7:53 am

asa-i....treaba era daca sa ne axam tare tare sau mai moale pe grile :wink: ....eu acum ...mai moale....fac grile....da' numa' 50% din capitol...asa mi s-a cashunat mie...oricum....probabil nici in 21 nu vom stii cum ar fi fost mai bine...duca-se!

User avatar
scumpi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Sep 24, 2005 11:37 pm

Postby scumpi » Wed Sep 28, 2005 10:31 am

eu fac si grile si materie.............mi se pare ca ti se mai fixeaza niste chestii pe care poate nu ai insistat..... :roll: .........dar asta poate mi se intampla numai mie................ :arrow:
oricum ieri am auzit un zvon conform caruia nu s-ar mai da rezi si ar intra in vigoare sistemul UE... :?:( repet: este numai un zvon) ....si atunci nu stiu ce rost ar mai avea sa facem materie sau grile? :?:........mai au timp sa ne anunte,asa ca nu disperati.............bagati materie ........si grile.

User avatar
tina
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Sep 24, 2005 11:21 pm

Postby tina » Wed Sep 28, 2005 11:26 am

scumpi wrote:eu fac si grile si materie.............mi se pare ca ti se mai fixeaza niste chestii pe care poate nu ai insistat..... :roll: .........dar asta poate mi se intampla numai mie................ :arrow:
oricum ieri am auzit un zvon conform caruia nu s-ar mai da rezi si ar intra in vigoare sistemul UE... :?:( repet: este numai un zvon) ....si atunci nu stiu ce rost ar mai avea sa facem materie sau grile? :?:........mai au timp sa ne anunte,asa ca nu disperati.............bagati materie ........si grile.

si eu cred ca grilele te ajuta pt ca peste unele chestii chiar sar pt ca mi se par niste aberatii si cand fac grilele descoper ca tocmai de acolo sunt grile.....si asa stiu cam ce treb sa invat........chiar la prima vedere tot o sa fie din astea pt ca mare lucru nu au ce sa schimbe...... :lol:

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Sep 29, 2005 10:31 am

scumpi wrote:eu fac si grile si materie.............mi se pare ca ti se mai fixeaza niste chestii pe care poate nu ai insistat..... :roll: .........dar asta poate mi se intampla numai mie................ :arrow:
oricum ieri am auzit un zvon conform caruia nu s-ar mai da rezi si ar intra in vigoare sistemul UE... :?:( repet: este numai un zvon) ....si atunci nu stiu ce rost ar mai avea sa facem materie sau grile? :?:........mai au timp sa ne anunte,asa ca nu disperati.............bagati materie ........si grile.



care-i sistemul UE?

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Sep 29, 2005 10:47 am

mai este un topic cu aceeasi tema
STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005
din nou... exista search, acolo sus intre Faq si memberlist.
sunt sigur ca puteti obtine mai multe info dintr-un topic pe cateva zeci de pagini decat din unul nou deschis. plus ca nu va sta deschis mult timp.
Va multumim pentru intelegere Twisted Evil


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests