CAZARE CLUJ

...noi crestem odata cu tara...
mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

CAZARE CLUJ

Postby mures_an » Fri Sep 16, 2005 12:42 am

SERVUS !?
Daca examenul se desfasoara pe 20 nov este tarziu acum de facut rezervari pentru Cluj? Experienta celor de acum un an? Am cautat situri cu anunturi de cazare, nu m-am lamurit. Stiu ca in Cluj standardul de viata este bun, foarte bun, totusi, suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor. Stiti ceva locuri la pensiuni, vile? Recomandari? Pret acceptabil, nici foarte foarte, nici prea prea, ieftin sau scump; curat, cald, .... .
Nu era corect sa programeze chirurgie in Cluj si medicale+MF in Bucuresti? Sunt mai multi concurenti pentru chirurgie decat pentru medicale+MF ?

remi
senior
senior
Posts: 152
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:57 am

?????????

Postby remi » Fri Sep 16, 2005 12:44 am

nu sunt mai multi, dar asa este traditia si tu privesti lucrurile in particular!

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

!!! ? !!!

Postby mures_an » Fri Sep 16, 2005 12:54 am

Dimpotriva, le privesc in particular, dar in sensul ca prefer Cluj, desi sunt din Bucuresti, doar pentru certitudinea ca nu voi da in sala peste maniaca in rosu de la DSP Avrig. Una din ele, caci sunt mai multe, care mai de care mai complicate, primitive si stridente. Chestiunea cu traditia prefer sa nu o dezbat, subiectul este totusi cazare-unde punem capul-mancare-transport, cat mai sigur, simplu si convenabil. Multumesc anticipat. Mai ales experimentatilor de anul trecut, de interes sunt si exemplele de evitat, poate mai importante, unde sa nu ajungi, ... .

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Fri Sep 16, 2005 12:23 pm

Revin pentru ca mi se pare important acest subiect. Nu ma astept sa primesc oferte concrete, dar repet, cred ca experienta celor de anul trecut este valoroasa. Am fost la cateva agentii, prima propozitie de intampinare, invariabil: "sunt putine locuri de cazare in Cluj", "e o problema cu cazarea in Cluj", ... . Si nu le spusesem perioada. Solicitam ajutorul cu exemple negative, pentru ca pot gasi in aceste conditii oferte care sa fie convenabile, dar care sa aiba la parter un mic bar, carciuma, birt, restaurant, spuneti cum vreti care sa organizeze nonstop petreceri, nunti, botezuri, ... . Ok? Aceasta era ideea, in caz ca ne putem ajuta. De exemplu, cei din Bucuresti stiu ca unele zone au "muzica" nonstop, banuiti de care.

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Fri Sep 16, 2005 2:16 pm

Eu am sunat la o gramada de hoteluri din Cluj, nu mi s-a zis ca ar fi vreo problema cu cazarea...Faza e ca scorurile sunt de cazi pe spate...Mai ieftin e sa mergi la mare decat sa stai in Cluj. dar cum e un oras mare mai mult ca sigur ca sunt preturi pentru toate buzunarele, important e sa le gasim pe alea :!:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Sep 16, 2005 2:23 pm

http://www.clujnapoca.ro/hotele
Unele sunt intr-adevar scumpe (sau nu spun pretul pe site), dar unde nu vi se pare prea "luxos" puteti sa incercati sa dati un telefon.
Anul trecut stiu ca se vorbea despre cateva nume de hoteluri mai acceptabile, dar nu stiu sa va dau amanunte. Poate cei care au fost atunci ne vor impartasi din experienta lor sau ne vor da niste nume de hoteluri cu preturi mai convenabile.
Oricum, nu am auzit pe nimeni sa se planga ca toate hotelurile ar fi fost arhipline si ca nu a gasit loc de cazare, sau ca a gasit numai la hoteluri foarte scumpe.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Sep 16, 2005 5:48 pm

eu voi sta la un camin militar... :D :D :D

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Fri Sep 16, 2005 6:30 pm

sunt clujeanca....este un youth-hostel chiar in centru....7sau 10(nu mai stiu exact) eu pe noapte...pe strada Potaisa...e chiar ok....si oamenii-s faini...

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Fri Sep 16, 2005 8:11 pm

Darla wrote:sunt clujeanca....este un youth-hostel chiar in centru....7sau 10(nu mai stiu exact) eu pe noapte...pe strada Potaisa...e chiar ok....si oamenii-s faini...


Un numar de telefon ceva, sau macar numele hotelului...La informatii nu au nici un hotel pe Potaissa.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Sep 16, 2005 9:12 pm

A zis hostel, nu hotel! Cauta-l pe google ca o sa-l gasesti.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Fri Sep 16, 2005 10:31 pm

L-am gasit...e hotel...dar au mai ramas libere numai camerele de 8 si 10 paturi...Eu nu sunt amatoare de senzatii tari inainte de rezidentiat :D

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Sep 16, 2005 10:43 pm

Eu nu m-as baga la asa ceva.
10 euro/loc in camere cu mai multe paturi - cate paturi, ce e cazarma
15 euro/loc in camere duble
Eu am gasit:
hotel de ** 1.4 mil/camera dubla cu mic dejun
hotel de *** 1.55 mil/camera dubla tot cu mic dejun in regim "bagi in tine pana crapi", bineinteles cu TV, aer conditionat poate iti e cald la sfarsitu' lui noiembrie :) , baie ceea ce cred ca ala nu are ptr fiecare camera
Cele mai multe sunt intre 1.5 si 1.9 mil/camera. Locuri cred ca sunt, eu am sunat acum doua sapt si din 6 hoteluri numai unul nu mai avea locuri ptr perioada aia (Zimbru parca, sa nu mai sunati si voi degeaba)
Oricum, foate scumpe. Cu tot atati bani stai acum o sapt la mare.
Pe toate le-am gasit in link-ul de mai sus cu "hotele" :), cam la toate nu corespund preturile de pe site, ca sa ajungi la valoarea adevarata mai pui o suta, doua.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Sep 16, 2005 10:45 pm

Poate nimeresti in camera cu contrabasistu' din imagine, iti canta ceva inainte de examen :lol:
Asta este cel de 1.4 mil/camera dubla http://universt.codec.ro/universt-romana.html

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Sat Sep 17, 2005 1:32 pm

Am mai dat si eu telefoane, cazare se gaseste dar ceea ce m-a surprins a fost intrebarea tuturora : " pt rezidentiat?"... domne ma simt persoana importanta :oops: Ne mai lipseste un covor rosu in gara :D

dediflor
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 18, 2004 1:37 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby dediflor » Mon Sep 26, 2005 5:04 pm

Am gasit adresa unui hotel mai ieftin din cluj.
Este vorba de hotelul Vladeasa.
http://www.camerehotel.ro/rezervari/Vladeasa_Cluj Napoca.html
Este chiar in centru. Dar nu este pe langa nici un bar sau terasa.
Eu am vazut o camera in acest hotel si mi s-a parut OK. Este cam saracacioasa. Avea doar un pat si ceva dulap, dar nu de ultima ora. Baia era chiar curata. Cred ca avea cabina de dus,dar nu mai stiu exact.
Si poate un lucru la fel de important ca si linistea se poate ajunge pe jos spre multe dintre locatiile de examen. Asta depinde de norocul fiecaruia unde este repartizat.
Poate cineva chiar s-a cazat acolo si poate spune mai multe.
Nu este o recomandare neaparat, ca nu stiu exact conditiile, ci doar o sugestie.

dediflor
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 18, 2004 1:37 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby dediflor » Mon Sep 26, 2005 5:13 pm

Nr de tel pentru hotelul Vladeasa: 0264-594.429

Hotel Sport 0264-593.921

Vila Eunicia 0264-594.067

Vila Rosa 0264-425.507

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

Postby Alfio » Tue Sep 27, 2005 12:23 am

poate ar trebui sa-i intrebam pe hotelierii din CLUJ data la care se da rezi 8)
capisci?!

micky2world
Posts: 4
Joined: Thu Sep 23, 2004 9:34 pm

Postby micky2world » Tue Sep 27, 2005 8:58 pm

Hotel Vladeasa este o alegere foarte buna ;eu am stat anul trecut la acest hotel, este central foarte aproape de locatiile de examen(se poate merge pe jos --distanta de aprox 10 min max) e la 15 min de gara mers pe jos sau cu autobuzul 2-3 statii . Este foarte curat , accesibil ca pret si personalul este amabil :D .
A si btw luati-va bilete de tren din timp ;) ca e bataie ;pentru hotel rezervarile se pot face telefonic.Bafta la examen!!!

Rezidentul
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Sep 27, 2005 9:57 pm

Postby Rezidentul » Tue Sep 27, 2005 11:06 pm

ofer posibilitate cazare bucuresti, contra posibilitate cazare cluj!

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Wed Sep 28, 2005 7:55 pm

http://www.cluj4all.ro adrese la 40 de hoteluri, harta digitala a Clujului si alte lucruri folositoare
lalala lala laaaaaa......

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Fri Sep 30, 2005 9:44 pm

am si eu o intrebare pt colegii din cluj.........
imi poate zice cineva cum e hotelul napoca?
sa nu ma sperii cand ajung acolo......
multumesc anticipat.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Fri Sep 30, 2005 11:28 pm

cei care au fost anul trecut la Cluj, poate au bunavointa sa ne spuna si noua cate ceva, nu neaparat despre oras, dar chiar despre examen... ce e bine sa faci inainte, ce e bine sa nu faci, de ce sa ai grija...etc. experienta unui examen de rezidentiat e ceva. :)
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sat Oct 01, 2005 9:37 am

salut. am facut ieri cu chiu cu vai o rezervare in cluj la Univers T. e cam departisor, dar daca ai masina nu e o problema. as vrea sa-mi spuna cineva cam cum arata. oricum n-am crezut ca e asa de greu sa gasesti cazare. :roll: Spor la invatat tuturor :D
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

Postby Jack » Sat Oct 01, 2005 10:32 am

nu mai sunt locuri la vladeasa
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Sat Oct 01, 2005 6:13 pm

mihaela4bianca wrote:am si eu o intrebare pt colegii din cluj.........
imi poate zice cineva cum e hotelul napoca?
sa nu ma sperii cand ajung acolo......
multumesc anticipat.


n-ai de ce ,e ok....

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Sat Oct 01, 2005 10:42 pm

multumesc darla..........
pt cine mai vrea rezervari acolo: 0264/580715 -1450000/camera dubla
dar vor rezervarile prin fax: 0264/585627
e vb de hotel napoca

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Oct 17, 2005 9:56 am

Voi cei din Cluj, dati exemple de restaurante , cafenele, baruri pe unde putem consuma la preturi rezonabile.Si ce companii de taxi sa evitam , ce putem lua fara grija. Multumim anticipat!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

W45P
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu May 19, 2005 12:09 pm

Postby W45P » Mon Oct 17, 2005 3:04 pm

Firme de taxi in Cluj: Diesel, Rapid, Pritax, Nova, toate cu acelasi tarif (last time I checked).

Sa nu luati taxiuri "no-name" (sau cu nume ce nu-s in lista) din fata garii! Astia te racoleaza de la poarta garii si te imbie, dupa care te usca de bani la destinatie.

Cat despre mancare, am gasit ceva pe un forum clujean:
http://www.cluj.info/forum-cluj/read.php?f=17&i=33&t=33

Harta Clujului online:
http://www.cluj4all.com/cjnav.php

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 17, 2005 3:53 pm

bagaboante unde gasim?
asa, mai spalatele si eventual si sa ai ce discuta cu ele inainte.



k.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Mon Oct 17, 2005 5:24 pm

poate gasesti unele cu care sa discuti despre genom! :D
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

cataghe
senior
senior
Posts: 123
Joined: Sun Oct 19, 2003 3:25 pm

Postby cataghe » Mon Oct 17, 2005 7:01 pm

Complex T si Hotel Napoca sunt amandoua ok, cel putin asa erau acum vreo doi-trei ani (de Napoca stiu chiar mai recent).
De mancare, depinde de pretentii, insa tot centrul e plin de locuri in care poti sa mananci, si se intinde pe o arie destul de restransa. Daca vreti chestii mai ieftine gasiti la fast food-urile de pe Str. Napoca, de exemplu, care este foarte aproape de zona Clinicilor - unde presupun ca vor da multi dintre voi examen. Nu va speriati ca Clujul nu e mare ca Bucurestiul sa va pierdeti prin el, iar strazile in centru sunt perpendiculare unele pe altele :D asa ca e simplu sa va orientati. De aia care au "norocul" sa dea la Clinica Clujana e mai nasol, daca se va organiza si acolo, ca aia e aproape afara din oras - dar ajungeti voi si acolo cu troleul sau taxiul.
Informatiile cu taxi-urile sunt ok, retineti sa nu va urcati in "no name" ca va seaca de bani.

Bafta!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Tue Oct 18, 2005 2:23 pm

Am sunat la h.Sport (0264-593921) si mi-au zis ca nu mai au locuri pt 19/20 nov. Pare incredibil, hotelu are peste 100 camere. Chiar asa toti au dat navala.. deja?

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Oct 18, 2005 5:47 pm

Intrati pe http://www.piata-az.ro si la inchirieri este posibil sa gasiti garsoniere si apartamente care se inchiriaza in regim hotelier.
lalala lala laaaaaa......

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Oct 18, 2005 6:02 pm

la hotel sport am rezervat eu :lol: . desi cred ca daca vine unul cu banu si ii da ceva receptionerei...
Not kennt kein Gebot.

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Wed Oct 19, 2005 2:33 pm

imi spune cineva cum e la retro hostel? dar cineva care a fost pe acolo, sau stie din surse sigure...vecinu' lu' cumnatu' lu omu' care a pus termopane la varu' x din cluj nu e o sursa sigura...

regina margot
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Jun 02, 2005 10:55 am

Hotel Onix

Postby regina margot » Mon Oct 24, 2005 12:39 pm

Eu anul trecut m stat la hotel Onix. A fost excelent, servicii absolut de clitate dar ceva mai scump decit in alte locuri. Anul trecut am platit 4500000 lei pe o camera de 2 paturi. Oricum a meritat(vorbesc din punct e veere al serviciilor).
Anul acesta voi merge singura si voi locui la Hotel Fulton. 1500000 lei camera single. Hotel de 3 stele. Sper sa fie bine.
In rest toate bune tuturor si sa auzim numi de la excelent in sus.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Oct 24, 2005 3:41 pm

S-au pus la agentii in vanzare biletele de tren spre Cluj si inapoi.Poate va intereseaza.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Tue Oct 25, 2005 5:49 pm

ndsimona wrote:S-au pus la agentii in vanzare biletele de tren spre Cluj si inapoi.Poate va intereseaza.

mtmesc...luati-va bilete din timp, de preferat dus-intors, ca daca nu stati la coada in cj cateva ore...anu' trecut am stat 5 ore, si nu va doresc asta

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Tue Oct 25, 2005 6:46 pm

pentru cei care din diverse motive prefera autocarul, exista

Bucuresti > Cluj Napoca http://www.dacos.com.ro/general/pg.php

Bucuresti-Oradea, care trece prin Cluj , SC Cotofana SRL, Str. Mircea cel Batran bl.O3, sc.D, Ap 3, Horezu , Tel 0250 861.433 , 0744 619.453
(la asta nu mai reusesc sa-i accesez adresa de net, am numai un pliant)
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

c.c.2
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Oct 22, 2005 12:00 pm

Postby c.c.2 » Wed Oct 26, 2005 8:11 pm

mtmesc...luati-va bilete din timp, de preferat dus-intors, ca daca nu stati la coada in cj cateva ore...anu' trecut am stat 5 ore, si nu va doresc asta


Cam cand trebuie luate bilete intors?
Pe 21 este bine sau e prea devreme avand in vedere contestatiiile?


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests