Cele mai grele, nesuferite si inutile teme din bibliografie!

...noi crestem odata cu tara...
medi
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Sep 11, 2005 5:17 pm

Postby medi » Sun Sep 11, 2005 5:33 pm

Ma scuzati ca va deranjez
E prima data cand intru pe forum si observ ca am nimerit in toiul unor discutii aprinse.
Ufff, ce nebunie, cred ca e din cauza stresului.......

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Sun Sep 11, 2005 5:40 pm

Pe mine cel mai tare ma enerveaza ca se contrazic de la un capitol la altul....la ocluzii (Angelescu) scrie ca cea mai frecventa forma de invaginatie intestinala este ileo-ceco-colica, iar la capitolul de invaginatii scrie ca e ileo-colica.....si altele si altele

morpheus2rhyme
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 06, 2005 11:58 pm
Location: there
Contact:

Postby morpheus2rhyme » Sun Sep 11, 2005 8:08 pm

x medi:
Nu deranjezi pe nimeni.Forumul nu este acaparat de unul sau mai multi.E drept ca unii au timp liber mai mult si isi permit sa posteze mai mult dar aceasta nu inseamna neaparat ca aduc ceva constructiv in discutie.

x kooksee: posteaza mai putin si invata mai mult.

x topic:
Cele mai grele teme pentru mine sunt leucemiile si genomul.



Spor la invatat!
everything that has a beginning Has an End

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sun Sep 11, 2005 8:44 pm

duofruo wrote:Baietel asteapta si tu sa termini anul I si abia apoi scrie la topicul despre rez.


****,esti atat de excedat de statul tau de candidat la rezidentiat ca imi dau lacrimile.de ras.
spune-mi te rog, trebuie sa-l si pic o data ca sa am dreptul sa scriu aici?daca n-am avut nici o "revelatie" tardiva si jenanata legata de destinul meu ca medic pot sa indraznesc sa spun ceva?

duofruo wrote:Rez se ia cu foarte multe sacrificii, sacrificii pe care credeam ca n-am sa le pot face niciodata.



de doua ori "sacrificii" intr-o singura fraza.ok,toti ne-am prins,ajunge.
e vorba de sacrificii,nu?


duofruo wrote:Am mai vorbit si eu cu oameni care au luat rezidentiatul, oameni din primii 5, nu astia care au mai prins si ei un loc la urologie in Tg Mures.


si ce ti-au zis?ca succesul este direct proportional cu frecventa cuvantului "sacrificii" in exprimarile tale (nefericite) din cursul anului premergator?

duofruo wrote:Tampenii scrii tu in posturile alea ale tale multe. Cate posturi atata minte.


cu asta mi-ai zis-o!

nera80 wrote:noi, astia de care zici tu ca suntem papagali si scriem chestii jenante sunt em oameni care intamplatori au fost bursieri de merit in facultate.
Ai cumva idee cu ce se mananca asta?
Iti zic eu draga, inseamna sa ai 10 pe linie fara mariri ...Asa ca mai asteapta si tu sa mai cresti si sa ai habar de ce e in jurul tau.


ce avem noi aici?
atitudinea de genul "fratiorul mai mic si vag retardat".incurajata de de ofensiva celulalt geniu,nera sare la ..., ca la gat nu ajunge.presupune pe nemestecate (ca si duofruo) ca sunt mai mic si se grabeste sa ma puna la punct scurt,de la inaltimea,evident, sacrificiilor.
draga nera,nu-mi place sa ma repet,dar esti de toata jena.
daca tu ai fost bursiera de merit inseamna ca s-au dus dracului toate criteriile din facultatea asta.

nera80 wrote:Am scris pur si simplu pentru ca pe mine m-au incurajat mult posturile altora, nu te mai simti singur in lupta asta titanica pe care o duci cu tine in primul rand...
Poti sa imprumuti un pic din entuziasmul si indarjirea altora si asta te face sa prinzi si mai multa putere.
Dar nu-i nimic, continua sa lovesti, descopar ca polemica are o uriasa forta exorcistica...
Asa ma mai eliberez si eu de energiile negative.


ce-ar fi sa ne scutesti pe viitor de terapia ta motivationala?mie personal imi da o usoara senzatie de greata dar ceilalti s-ar putea sa nu fie asa de rezistenti.

on-topic: nutritia, intoxicatiile,avc-urile...d-astea.

=========
Editat de DAN - mai usurel cu organele ca se lasa cu ban

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sun Sep 11, 2005 10:35 pm

Tim wrote:p#$%@, esti atat de excedat de statul tau de candidat la rezidentiat ca imi dau lacrimile.de ras.


Limbajul te tradeaza. Acum stim si ce fel de om esti. Mie nu mi s-a parut in regula felul in care ai raspuns la ce se discuta. Nici eu nu sunt de acord cu oamenii care se plang, dar nu le raspund cum le-ai raspuns tu. Oricum ai o maniera de a interpreta ceea ce s-a scris pana acum care ma face sa cred ca n-am facut bine cand ti-am raspuns. Poate atat te-a dus si atat ai inteles din ce s-a scris pana acum, de unde nu e nici Dzeu nu cere. Cat despre repetitii, iar imi dai impresia ca ai un nivel destul de modest. Desi nu ma plang, sunt de parere ca e destul de greu sa iei rezidentiatul fara sa faci sacrificii. Asta e un concept in care cred si pe care pun accent atunci cand vorbesc despre el.
Vezi tu, de cand spunea doamna invatatoare "copii, nu este corect sa va repetati in aceeasi propozitie" a trecut ceva timp. In cazul tau poate ca acolo s-a oprit educatia, insa eu ulterior am aflat noi si noi lucruri despre limba romana . Pentru ca am facut un obiect numit literatura, unde ne-au pus aia sa citim niste poezii. Si sa vezi acolo repetitii. Mai mult, am aflat ca nu trebuie sa fii poet ca sa te repeti in aceeasi propozitie. De exemplu cand porti un dialog [o discutie, daca nu stii ce-i ala], si vrei sa pui accent pe un anumit cuvant, poti sa-l repeti fara nici o jena in cadrul unei fraze. Daca este vorba de un dialog vorbit si nu scris, poti sa faci si niste smecherii cu intonatia cand repeti cuvantul respectiv. O nebunie...

Nu stiu cine esti, nu te cunosc. Daca esti anul I sau II e ok, mai e ceva timp pana te maturizezi, ai o gramada de timp sa te distrezi in facultate, distractie placuta. Daca insa esti un coleg mai mare, e destul de grav. Nu mi se pare in regula felul in care intelegi tu ca te poti exprima pe un forum cat de cat serios. O dai prea repede in mahalagisme, si asta iti tradeaza nivelul. Faptul ca am crezut initial ca esti un coleg mai mic ar trebui sa-ti dea de gandit.
Te rog, in urmatorul post incearca sa vorbesti civilizat daca vrei sa ne faci sa credem ca esti totusi un coleg mai mare.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sun Sep 11, 2005 11:21 pm

Kooksee, faza cu "baietel" am explicat-o deja. Oricum, nu ar trebui sa incepi sa vorbesti de apelative, tocmai tu, care esti tata lor. Vreau totusi sa clarific alte 2 lucruri:

1- Pt mine, care nu am invatat mai mult de 3 ore consecutiv in timpul facultatii, faptul ca stau cate 10-12 ore pe zi cu angelescu in fata si nu mai ies cu prietenii decat f rar e un sacrificiu pentru mine. Au inceput astia sa creada ca ii evit, ca am ceva cu ei. Cand stau sa invat in loc sa ma duc si io la o paranghelie frumos nu e asa placut. Recunosc ca mi-e greu sa ma adaptez, nu m-a facut mama geniu. Dar inca odata, nu ma plang, nu vreau sa ma admire nimeni. Uite-te peste ce am scris si abia apoi vorbeste.

2 - Nu am avut bursa decat anul I, ca am intrat al 48-lea. Deh, cand eram mic eram mai harnicutz. In rest am cam tras matza de coditza. Nu ma consider mare geniu, dar vreau sa-mi pot respecta interlocutorul. Ori daca el incepe sa arunce cu epitete si metafore cum am vazut noi mai sus, mai scap si eu cate un apelativ.

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Mon Sep 12, 2005 1:11 am

duofruo wrote:Limbajul te tradeaza. Acum stim si ce fel de om esti.



cine mai stie in afara de tine? ca n-as vrea sa se afle in lume...

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Mon Sep 12, 2005 9:35 am

Taci ca repetam arsurile si mi-am amintit de subiectul asta sublim.

Deci Isac ala a scris opera de arta cu picioarele si apoi i-a dat-o secretarei s-o bata la calculator, ca altfel, sincer, nu-mi explic.
Pe langa fazele cu "realitatea solicita administrarea sistematica a cardiotonicului la batrani, tarani, copii" [cred ca omul a scris "tarati" si secretara a vazut "tarani"], si cea cu "in afara se foloseste hipnoza si acupunctura;noi neavand nici una nici alta ne multumim sa criticam ceea ce exista in alta parte", amintite de un coleg in alt topic, e un capitol plin de perle. Nu neaparat perlele lui Isac, dar mai da si el cate-o chifla.

In primul rand greseli gramaticale. In multe cazuri se uita cel de-al doilea "i".
Apoi acizii, care scot apa din tesuturi, sunt compusi "hidroscopici", nu higroscopici. De asemenea, ei sunt "agenti disecanti" [probabil ca el scrisese desicanti, iar secretara a zis ca e o greseala :)]. In cazul electrocutiilor, procesul ischemic aprofundeaza sub efectul "constructiv" al escarelor circulare. Si multe altele.
Nu ca ar fi mare lucru, dar conteaza si aspectul asta. Putea si Isac sa se uite peste ce-a scris aia, sau Angelescu, sa vada ce introduce la el in tratat. De ce cred eu ca in Schwartz [varianta in engleza] nu gasesti kifle dintr-astea? Gresesc eu sau lasa impresia unui lucru facut de mantuiala? Dupa care invatam noi ca sa devenim nenea/tanti doctor?

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

SPOR LA INVATAT!

Postby akipolatos » Tue Sep 13, 2005 7:49 am

Va rog frumos respectati topicul! La nivelul asta sunt oripilat de ce puteti debita (cu totii)!!! nu am sa mai postez pe acest forum de vreme ce bunele maniere sunt undeva departe. Rog masterii sa stearga chiar topicul initiat de mine pentru ca orgoliile sunt prea mari aici si toata lumea se crede de neinlocuit! Ha! Va anunt ca veti avea parte de surprize....

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Re: SPOR LA INVATAT!

Postby Tim » Tue Sep 13, 2005 9:39 am

akipolatos wrote:Va rog frumos respectati topicul! La nivelul asta sunt oripilat de ce puteti debita (cu totii)!!! nu am sa mai postez pe acest forum de vreme ce bunele maniere sunt undeva departe.


nu e admisibil sa se poarte cineva asa cu topicul TAU!si impreuna cu tine,ne oripilam si noi.
adica de ce nu ne-am asezat frumos la rand si n-am inceput:"avc-ul,leucemiile,genomul."
urmatorul!
"cancerul pulmonar,arsurile,avc-urile,genomul.va urez succes la toti!"
urmatorul!
....si asa mai departe.presupun ca asa sperai sa arate topicul TAU.civilizat si aseptic.si plin de bune maniere.
partea cu adevarat interesanta e alta.nimeni sau aproape nimeni nu se agita atunci cand discutiile se scalda undeva intre banal si penibil.nu sare nimeni in sus oripilat de nivelul discutiilor si atata timp cat toata lumea "are maniere" este limpede ca sunt la inaltime.
daca discutiile se incing putin si daca depasesc cadrul obisnuit,imediat toti membrii care au in sange pe langa alte chestii si ceva corectitudine politica urla."nu e posibil asa ceva!" , "sunt oripilat!" , "unde sunt adminii?" , "nivelul discutiilor e in cadere libera!" , "suntem medicinisti,ce mama dracului!".
este trist sa nu ai alte criterii de apreciere decat "bunele maniere" si prezenta sau absenta expresiilor licentioase.

akipolatos wrote:Rog masterii sa stearga chiar topicul initiat de mine pentru ca orgoliile sunt prea mari aici si toata lumea se crede de neinlocuit!


master yoda,master windu,astia...se aude?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Sep 13, 2005 1:17 pm

Tim baiete, esti fantastic! :twisted: :evil: :shock: :D :twisted:

on topic: azi am repetat insuficienta respiratorie is mi se pare ca e un subiect...cum sa zic, neconsecvent, daca ma intelegeti
sigur, si eu stiu ca hipoventilatia, apneea, pickwick-ul, ARDS si toate cele, toate apartin de insuficienta respiratorie, dar totusi, e cam incoerent subiectul per ansamblu.
unde mai puteti si ca sunt niste grile de toate minunatia pe la sfarsitul ...grilelor.... :P nici nu mai stiu cum sa ma exprim. :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Tue Sep 13, 2005 8:47 pm

e ciudata insuf respir, intr-adevar
eu de fiecare data cand o citesc gasesc cate ceva ce nu inteleg
azi am citit-o si n-am inteles urmatoarea parte:
"Studiile sugereaza ca oximetria in cursul noptii poate evidentia necesitatea polisomnografiei la aprox 1/3 din pacientii suspectati de ASO, fie prin confirmarea dg la pacientii cu probab mare de boala la preteste, fie prin excluderea dg la pacientii cu probab mica la preteste. La 2/3 din pacienti, cu probab intermediara de ASO, oximetria singura nu va fi definitorie; de aceea acesti pacienti vor necesita polisomnografie." (pag. 1634)
deci cand e oximetria singura "definitorie"? eu inteleg ca e nevoie de polisomnografie oricum

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Sep 13, 2005 9:01 pm

Mda. Kestia aia o tot citesc si recitesc de fiecare data, sa vad pana la urma ce segment ramane fara polisomnografie. NIMIC! Pana la urma le face la toti. :twisted:

Daca i-a gasit cineva pe-aia la care oximetria e suficienta, rog sa ma lumineze si pe mine ( si pe altii ca mine scufundati in bezna nestiintei). Asta pentru linistea mea, ca presupun ca nu or sa se kinuie ei sa-i caute pe-aia cand or sa faca grilele. :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Sep 13, 2005 9:57 pm

Nu-i aci greseala aia cu obviate? Verificati... cel putin intr-un loc, tampitii traduceau obviateprin "evidentiaza". Daca fraza ar deveni "Studiile sugereaza ca oximetria in cursul noptii poate elimina necesitatea polisomnografiei [...]" parca ar capata sens... Cum grano salis, dar daca e asa, merge ca baza de contestare a oricarei intrebari din zona respectiva.

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Tue Sep 13, 2005 10:16 pm

da intr-adevar traducerea e de ***...eu am inteles de acolo ca oximetria singura nu e niciodata suficienta pt dg, dar te ajuta sa decizi care sunt aia care au nevoie de polisomnografie si care sunt aia care sigur nu au nevoie; asta asa ca sa nu cheltuiesti banu' degeaba...ca la americani se pune mare pret pe aspectul asta. Eu asta am priceput...
Si ca sa nu fiu off-topic, da intr-adevar un capitol aiurea pe care nu il regasesc in amintirile mele legate de cursurile de respirator. Eu inca nu sunt foarte convinsa ca sd. de hiperventilatie au vreo legatura cu IR da , ma rog, poate nu am priceput eu...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Tue Sep 13, 2005 11:15 pm

merci pt promptitudine
in comparatie cu avc-urile insuf respir pare totusi o "bomboana"
tabelele de la teritoriul posterior le tocesc si ma rog sa le tin minte pana data viitoare, ceea ce nu se intampla
deh, anumite lipsuri n-ai cum sa le acoperi!

asana
junior
junior
Posts: 73
Joined: Fri Jan 16, 2004 7:51 pm
Location: Romania

Subiecte noi

Postby asana » Wed Sep 14, 2005 1:30 pm

Am si eu o intrebare : voi de cate ori treceti prin subiectele din brosura ? Mentionez ca eu nu am indraznit sa o deschid deocamdata . :shock:
Cand pasul vostru simte greutatea urcusului, aduceti peste calea voastra puterea vointei si renuntarea nu va va mai gasi!

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Wed Sep 14, 2005 1:32 pm

Cred ca e foarte important cu ce chef te apuci de fiecare capitol, eu am auzit atatea rele despre AVC...cand am ajuns acolo am crezut ca nu o sa inteleg nimic, ceea ce nu s-a intamplat. Intr-adevar scrisul ala marunt de sub figuri e infernal...dar macar e coerent( exceptand micile scapari de traducere gen pedunculi superiori in loc de inferiori, parietal in loc de temporal etc).
Eu ma confrunt acum cu subiectele de pediatrie care pe cat de simple sunt, pe atat de incoerente... Numai intr-o carte romaneasca poti sa afli ca exista cate 3 intervale de timp de definire a sepsisului, cate 3 procente pt aceeasi poveste, o singura metoda standard pt dg HIV care peste cateva paragrafe se transforma in doua, si cat ai clipi in 3...

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Re: Subiecte noi

Postby roa_med » Wed Sep 14, 2005 8:02 pm

asana wrote:Am si eu o intrebare : voi de cate ori treceti prin subiectele din brosura ? Mentionez ca eu nu am indraznit sa o deschid deocamdata . :shock:

nici eu.... :evil: :evil: :evil:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Sep 16, 2005 9:38 am

nici eu. la cate "bune" am auzit despre genom, deja ma cuprind friguriel.
cred ca azi totusi ii dau bataie.
kla o adica se poate ca chiar cateva intrebari de aici sa faca diferenta, nu? :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Sep 16, 2005 5:19 pm

eu am licenta luni!!!!!! :x :x :x :x
am un morcov cu tot cu frunze!!! :shock: :shock: :shock:
ii dau bataie cu teste grila din toata materia... :? :? :?

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Sep 16, 2005 5:28 pm

Multa bafta!!!!!!! :)
Si la Iasi incepe tot luni si terminam cam pe 28 ca noi avem si practic.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Sep 16, 2005 5:38 pm

multzam,asemenea! :P :P :P
noi avem toti prezentarea miercuri! :shock: :shock: :shock:

Paul_T
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Oct 25, 2005 2:51 am
Location: Timisoara

Postby Paul_T » Tue Oct 25, 2005 3:34 am

Tematici grele sunt .. nesuferite sunt.. inutile sunt poate mai putine, dar genomul (de la chiru) 'takes the cake' .. ca bomboana de pe coliva sa spunem mai pe romaneste.
Si ce de flames am gasit aici (adica s-au inflamat spiritele) .. rau 8)
Spor la invatat !

User avatar
anathema
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed May 12, 2004 2:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

reveniti va rog la topic

Postby anathema » Wed Oct 26, 2005 12:24 pm

dupa ce am citit toate certurile voastre inutile bazate pe impresii personale si pareri...va sugerez sa reveniti la topic, sau invatat(a se aplica si in cazul meu ca am stat sa citesc toate tampeniile scrise de unii off topic)

fratilor care dati pe chirurgie...

cititi dracu AVC_urile ca se da la greu din ele! am patit-o anul trecut, cu ele citite binisor am avut mari probleme...desi intrebarile de AVC au fost de bun simt, cu exceptia celei despre boala Moya Moya - acum in urmatoarele 5 secunde spuneti sincer(in gand) care din voi stie ce-i aia? si pe ce artere apare defectul...

nu au dat intrebari din vascularizatie si sindroame neurologice in functie de ea...nu sunt nici ei atat de capsomani, iar faza cu TNM-urile a fost o binecuvantare, desi eu le-am repetat ca dracu in ultimele saptamani inainte de rezi..inutil

in schimb 2 intrebari din clasificarea Forrest? misto statistica nu?

faza cu teme nesuferite etc, e doar pentru moralul nostru, rezidentiatul, repet, e o loterie, fiecare tema poate fi la fel de grea cand iti da o grila dintr-un punct al materiei de care nu ai auzit...iar ei chiar trec grilele printr-un fel de filtru, care din pacate da de multe ori gres...ce parere aveti de faza urmatoare X ia 878 de puncte, Y ia 868, la renumarare dupa contestatiii x ajunge la 856, Y la 864 baremul este de 861....m-a dat peste cap! nu e vb de mine, eu eram mult sub X si Y, nu a fost corect pentru nici unul...dar asa e in viata, si mai ales in Rromania...

apropos de grile si procentaje 861 inseamna aproape 91%...deci dati-i inainte cu toceala si lasati topicurile pentru ceea ce sunt, nu aveti timp(credeti-ma pe cuvant!) de asa ceva, nu e timp pentru mai nimic, apropos de ce zicea duo fruo pe undeva...
BTW de cine e "masterul" grilelor anul asta pe chiru, am auzit de un anume CHirurg generalist de la Sfanta Maria ...care se pare ca ar fi un om de mare bun simt...clinic si profesoral, referindu-ma la tipul de examene pe care-l da..ca altceva nu stiu despre el, va rog confirmati-mi acest fapt...mi-ar prinde bine o veste buna...


hmm ca sa nu fiu complet off topic, subiecte grele si imposibile:

complete: AVC, Genom(inutil), terapia genica cu celule stem...
partiale: tumorile I Subtire, CBP, toate clasificarile TNM si minunile de managementuri terapeutice bazate pe ele(vezi cancer col uterin, vezi cancer san, daca le respecta cineva cuvant cu cuvant in tara asta, ma las de medicina ca inseamna ca sunt om mai putin dotat intelectual!

acum dupa ce am citit ce scrieti voi...chiar vi se pare socul hipovolemic un capitol greu? unora zic...hmm, cititi un pic mai sus...

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 26, 2005 3:28 pm

nu stiam ca se poate ca in urma contestatiilor sa-ti scada din punctaj, cel mult sa le creasca altora si astfel sa ajungi sa nu iei
esti sigur(a) ca n-ai inteles gresit?
in alta ordine de idei, crezi ca vor fi grile ca si pana acum sau mai "logice"?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Wed Oct 26, 2005 3:56 pm

In urma contestatiilor se pot anula intrebari. Deci punctajele tuturor vor avea de suferit, dar in proportii diferite. Asta pt ca unii au scos punctaje maxime la intrebarile respective, iar altii au facut punctaje mai mici la aceleasi intrebari.
Dixit

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 26, 2005 6:43 pm

stiu ca se anuleaza intrebari
dar pt intrebarile anulate nu se da punctajul maxim la toti?
prin urmare nu ti se SCADE din punctaj, dar pot altii sa te devanseze
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Wed Oct 26, 2005 6:56 pm

daca se anuleaza de ex 2 intreb de 5 pct punctajul maxim va scadea de la 950 la 940 adica pierzi variabil...10 pct fata de punctajul initial daca ai raspuns corect la intrebarile anulate ...sau nu pierzi nimic daca le ai gresit complet...in general toata lumea are in final pct mai putine

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Wed Oct 26, 2005 9:28 pm

medstud wrote:daca se anuleaza de ex 2 intreb de 5 pct punctajul maxim va scadea de la 950 la 940 adica pierzi variabil...10 pct fata de punctajul initial daca ai raspuns corect la intrebarile anulate ...sau nu pierzi nimic daca le ai gresit complet...in general toata lumea are in final pct mai putine


da e trista faza

am raspuns perfect la 3 din cele 5 intrebari anulate anu trecut
deci am pierdut 15 puncte
o colega a pierdut in urma modificarilor si anularilor doar 11 puncte
probabil altii au pierdut mai mult altii mai putin
ideea e ca se schimba fundamental ierarhia de pe 20 nov pana pe 23 nov cand probabil se vor da rezultatele finale
cunosc oameni care erau picati duminica si intrati miercuri
RECIPROCA e la fel de valabila

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Oct 26, 2005 11:21 pm

Am un fost coleg de serie care initial luase, dar dupa recorectare a avut cu un punct sub linie; se intampla la chir, el a avut 860 si s-a intrat cu 861 (sper ca am retinut bine valorile).
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Re: reveniti va rog la topic

Postby mezzo » Thu Oct 27, 2005 8:51 am

anathema wrote:ce parere aveti de faza urmatoare X ia 878 de puncte, ..., la renumarare dupa contestatiii x ajunge la 856

Vorbesti cumva despre mine? :roll:
...ai dreptate in leg cu tot ce ai spus...C'est la vie....
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Thu Oct 27, 2005 10:13 am

Am niste nedumeriri...
    deci:daca s-au anulat x intrebari toata lumea pierde puncte mai multe sau mai putine in functie de cat de corect rezolvase grilele respective...asa si:cine stabileste care vor fi grilele anulate??participantii contesta anumite grile si din ele unele se anuleaza sau cum??
    daca tot se scade din punctaj la contestatie nu mai bine nu mai faci contestatie??ma refer la faptul ca eu am inteles de la voi ca in general se scade din punctaj...faci contestatie in ideea ca vei obtine mai multe puncte si te trezesti cu mai putine... :shock:
Yeah...right!

User avatar
adh2004
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Sep 23, 2004 7:29 pm
Location: Bucuresti

Postby adh2004 » Thu Oct 27, 2005 11:16 am

yva wrote:Am niste nedumeriri...
    deci:daca s-au anulat x intrebari toata lumea pierde puncte mai multe sau mai putine in functie de cat de corect rezolvase grilele respective...asa si:cine stabileste care vor fi grilele anulate??participantii contesta anumite grile si din ele unele se anuleaza sau cum??
    daca tot se scade din punctaj la contestatie nu mai bine nu mai faci contestatie??ma refer la faptul ca eu am inteles de la voi ca in general se scade din punctaj...faci contestatie in ideea ca vei obtine mai multe puncte si te trezesti cu mai putine... :shock:


aia care fac contestatii vor sa urce in clasament
x face contestatie ca sa se anuleze o grila la care a luat sub 5 puncte
y a luat 5 puncte la grila respectiva

grila se anuleaza

y pierde 5 puncte
x pierde 0, 1, 2, 3, 4 puncte

in clasamentul final pozitia lui x fata de y se modifica in favoarea lui x, adica cel care a depus contestatia

si chiar si un singur punct conteaza foarte mult
ce sa mai spun de 23 puncte!!! cat reprezinta cele 5 intrebari anulate anul trecut

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Thu Oct 27, 2005 11:28 am

ok, treaba asta am inteles-o eu...ceea ce n-am inteles e cum stabilesc intr-un final care sint grilele anulate...adica vine fiecare cu ce-l doare:x a gresit grila cu nr 12,y pe cea cu nr 23...si intr-un final nu au cum sa se anuleze toate grilele pe care le-au gresit si x si y si z...in fine,intelegeti voi...
Yeah...right!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Oct 27, 2005 2:02 pm

trebuie ei sa aiba ceva concret legat si de asta
adica intrebarea 89a fost contestata de un minim de 50 concurenti- seanuleaza
daca nu, nu
asa ma gandesc eu :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 27, 2005 2:17 pm

ce chestie!
eu credeam ca e cum a fost la licenta....daca o intrebare e anulata se da pt ea punctaj maxim la toata lumea. asa mi s-ar fi parut normal (parca si cand am dat adm la liceu a fost o chestie de genul asta la mate), dar nu stiu daca ar fi schimbat prea mult lucrurile. chiar daca ramaneai tu cu punctajul initial si te depaseau multi altii tot defavorizat erai
si ce se intampla daca se anuleaza o grila corecta? cum a fost aia cu hipotermia cr? poti sa faci scandal?
merci oricum de lamuriri!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Thu Oct 27, 2005 2:19 pm

Se primesc toate contestatiile in termenul prevazul de metodologie.
Se analizeaza toate contestatiile, se verifica corectitudinea intrebarilor contestate de catre o comisie formata chiar din prof. care au facut intrabarile, iar daca este cazul de anuleaza intrebarea in cauza.
Nu trebuie sa fie un anumit numar de contestatii pentru ca o intrebare sa fie anulata!
Contestatiile pot privi si rezultatul evaluarii grilei in sala.

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Thu Oct 27, 2005 5:33 pm

se anuleaza intrebarile gresite sau se corecteaza raspunsurile gresite...in general iti dai seama in timpul examenului de unele din intrebarile ce vor fi anulate...is cele care nu sunt din bibliografie....de ex anu trecut era una cu socul cardiogen....sau cele formulate gresit...era una legata de clearence ul muco-ciliar din BPOC complet aiurea ... din modul cum fac intrebarea iti dai seama ca nu prea au inteles fraza respectiva sau au conceput intreb la repezeala...pana la urma nu prea au importanta intreb astea...stati calmi...e cel mai important..iar cand sunteti la ex ganditi va ca sunteti acasa in fata biroului, calculatorului si faceti un test


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests