Cele mai grele, nesuferite si inutile teme din bibliografie!

...noi crestem odata cu tara...
akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

Cele mai grele, nesuferite si inutile teme din bibliografie!

Postby akipolatos » Fri Sep 02, 2005 9:31 am

Am initiat acest post pentru ca era foarte necesar! Iata dragilor care sunt temele pe care eu le consider nu atat "grele" ca de, nimic nu e usor in ziua de azi, ci inutile, absurde, iar unele foarte, foarte slab facute, bineinteles in detrimentul nostru:
- genomul, celulele stem, AVC, cancerul BP (se pierd amanuntele esentiale prin date inutile de statistica si clasificari cvasi-savante)!!!
Astept si parerile voastre pentru ca sunt sigur ca in fiecare zi va loviti de "inteligenta" unora care scriu carti din carti de amorul artei!!!

maledictius
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Aug 20, 2005 4:32 pm

Postby maledictius » Fri Sep 02, 2005 9:38 am

mai trebuie adaugat si capitolul Tumorile intestinului subtire
e scris mizerabil si ca acoperire clinica frecventa tumorilor enteromezenterului este aproape zero[/img]

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Sep 02, 2005 10:38 am

io zic ca neoplasmul bronsic nu e asa greu. de exemplu e mai usor ca leucemiile.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Fri Sep 02, 2005 3:16 pm

Eu plusez pentru aritmii...nimic nu a reusit inca sa ma scoata mai tare din minti! :!:

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Sep 02, 2005 7:16 pm

Nutritie pediatrica + aritmii + genom+ avc-uri !
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Fri Sep 02, 2005 9:22 pm

mi-e mi-au scos peri albi avc-urile si leucemiile/limfoame limfoblastice. restul merg

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Sep 02, 2005 11:53 pm

mie cel mai mult si mai mult mi-a placut pneumotoraxul.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Sat Sep 03, 2005 12:31 am

genomul e cea mai mare idiotenie din tematica.........mai sunt si alte "nedigerabile" : avc, nutritia pedriatica, aritmii, leucemii.............
dar genomul le intrece pe toate.....

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Sep 03, 2005 3:28 pm

Nu fac fata leucemiilor limfoblastice. Cu avc-urile nu mi-am batut capul prea mult nici anul trecut; anul asta nici nu le-am deschis. :oops:
Si ma plictiseste de moarte abdomenul chirurgical... Chiar daca nu-i mare lucru de capul lui, dureaza pana ma conving sa-l citesc. Anul asta am reusit sa-l citesc prima data. :roll:

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sun Sep 04, 2005 3:06 am

Inutile : genomul celula stem avc [eu dau pe chir]

Nedigerabile: avc tumori intestin subtire genom insuf resp. Surprinzator, cancerul bronho-pulmonar a fost chiar ok. La prima testare am facut satisfacator . Si toata lumea zicea ca e greu, ca o sa-mi scoata peri albi ... Nu e chiar asa. Nu e mai greu de invatat decat alte cancere de ex. Oricum poate ca am privit cu mai multa seriozitate capitolul si l-am abordat pregatit sufleteste.

Greu de invatat si scris cu picioarele mi s-a parut si cancerul gastric [angelescu], insa ala a fost al doilea subiect pe care l-am citit dupa ce am inceput cu ulcerul gastric, si probabil ca a venit ca un soc atunci. Acum l-am recitit si pare mai accesibil.

Bai frate, si ma gandesc... Cat de usor e sa citesti si mai ales sa intelegi din unele tratate... Si noi avem materia din bombele astea de carti. Harrison 14 e un monument de mizerie de carte prost tradusa [nu prost scrisa, ca din versiunea in engleza mai puteai intelege cate ceva].

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

da!!!

Postby akipolatos » Mon Sep 05, 2005 8:32 am

asa e duofruo, la ce ne trebuie noua genomul? oare pentru chirurgie genetica? LOL, probabil ca e si asta una dintre cerintele UE, sau...poate trebuia sa ajunga cineva neaparat conferentiar si pentru asta a tradus o brosura? Ha! Ce paradox, dam examen-concurs ca sa intram intr-un program national de educatie post-universitara, dar, culmea, probabil ca in sala de operatie sau la patul bolnavilor vom fi intrebati ce deletie a avut pacientul cutare pe cromozomul x si ce gena recesiva s-a mutat si a rezultat nush' ce maladie....sau, poate in fata vreunui comatos o sa trebuiasca repede repede sa revizuim statistica sa vedem ce sanse are si daca e de intervenit sau nu...... :shock: e ceva "deosebit" ......

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Sep 05, 2005 9:58 am

duofruo wrote:Inutile : genomul celula stem avc [eu dau pe chir]

Nedigerabile: avc tumori intestin subtire genom insuf resp. Surprinzator, cancerul bronho-pulmonar a fost chiar ok. La prima testare am facut satisfacator . Si toata lumea zicea ca e greu, ca o sa-mi scoata peri albi ... Nu e chiar asa. Nu e mai greu de invatat decat alte cancere de ex. Oricum poate ca am privit cu mai multa seriozitate capitolul si l-am abordat pregatit sufleteste.

Greu de invatat si scris cu picioarele mi s-a parut si cancerul gastric [angelescu], insa ala a fost al doilea subiect pe care l-am citit dupa ce am inceput cu ulcerul gastric, si probabil ca a venit ca un soc atunci. Acum l-am recitit si pare mai accesibil.



perfect de acord legat de harry 14, de insuf. respiaratorie,avc....eu as mai adauga si socul hipovolemic care mi se pare scarbos, septicemia si moartea subita. oribile!
nu am facut cancerul pulmonar dar sper sa fie cum zici tu.)

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Mon Sep 05, 2005 10:09 am

Moartea subita si socul hipovolemic mi se par ok, de avc nici nu m-am apucat....asa groaza mi....Arsurile is facute bine, dar asa-s de lungi ca ma plictisesc citind si-mi piere tot chefu, daca l-am avut vreodata; la fel patesc si cu complicatiile nasterii...parca nu se mai termina. Toate cancerele is cam naspa pentru ca fiecare are alta clasificare TNM pe care refuz sa le invat......si uite asa

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Mon Sep 05, 2005 11:44 am

MORENA wrote:perfect de acord legat de harry 14, de insuf. respiaratorie,avc....eu as mai adauga si socul hipovolemic care mi se pare scarbos, septicemia si moartea subita. oribile!
nu am facut cancerul pulmonar dar sper sa fie cum zici tu.)



Uite, intamplator, ieri am citit septicemia si moartea subita, amandoua in aceeasi zi, si au fost mai mult decat ok. Sa fie toate capitolele asaaa..... Te anunt ca virgula cancerul bronsic e de 10 ori mai urat.
Am citi tot in afara de avc. N-am curaj sa le citesc, pur si simplu. Tot ce a fost din angelescu si ancar am citit cam de 2 ori, astea din harrison abia daca le-am citit odata, de scarba ce mi-e. Dar uite ca moartea subita si septicemia mi-au dat curaj, asa ca azi si maine am program cu avc :D
Si inca un lucru - subiectul "socul hipovolemic" e constituit din 4-5 paragrafe, si nu e asa greu de retinut [cel putin asa mi s-a parut mie]. Sigur nu te referi la alt subiect?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Sep 05, 2005 3:15 pm

subiectul meu preferat e cel cu arsurile... :lol: pentru ca m-am apucat de 1 milion de ori de materie si tot cu arsurile am inceput...asa ca pe ele le stiu cel mai bine.
apoi am inceput sa abordez alta tactica :? in urmatoarele 1 milion de tentative pe care le-am avut sa incep sa invat , incepeam cu alt capitol tot timpul.
arsurile mi-au ramas totusi aproape de suflet.
:twisted: :evil: :x cel mai tare urasc avc-urile, insuf resp, iar cancerele, asa per ansamblu...datorita clasificarilor neconsecvente.
la compl nasterii si eu am avut impresia ca parca nu se mai termina :roll:
imi mai plac capitolele de chiru generala, gen hernii, ocluzii, peritonite, ..a si traumatismele.
cam greu am digerat fract, entorse, luxatii...nu ca ar fi mare lucru de capul lor, dar ortopedia nu mi-a fost niciodata simpatica :?
iar de capitolele noi.....mai bine sa nu vb.. :oops: :oops: :oops: inca nu am avut curajul sa le atac :oops:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

Guest

Postby Guest » Mon Sep 05, 2005 3:27 pm

cel mai mult imi place BPOC,ca l-am citit de 4 ori si il visez! :D :D
de avc,nutritie,leucemii si subiectele noi nici nu m-am atins! :evil: :evil: :evil:
moartea subita mi se pare super ok! :P :P

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Sep 05, 2005 5:55 pm

legat de moartea asta subita, m-ati ambitionat si azi am citit-o bine si cu atentie si iata ca o stiu si eu ..finalmente. si nici grea nu mi se mai pare....
cred ca mi se pare greu ceea ce nu prea stiu sau nu prea am invatat.;)

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Mon Sep 05, 2005 6:00 pm

Bravo Morena....oare pe mine nu ma ambitioneaza nimeni sa invat AVC-urile si sa ajung sa zic ce ai zis tu de MSC? Nu cred ca se poate :P....sa le ia dracu

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

avc!!!

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 8:48 am

da, vad ca se face mare agitatie cu avc-urile astea si pe buna dreptate. sa va zic, dupa cum multi dintre voi stiu, in 2004 sef de comisie nationala de rezidentiat pe chirurgie a fost prof. a.v.ciurea de la bagdasar-arseni, si ghiciti ce subiecte s-au gasit din belsug in grile.....exact....avc, din capitolul de politraumatisme alea cranio-cerebarale si tot asa, come, etc....intr-adevar e lung capitolul, destul de prost tradus, dar cred ca merita efortul, am o presimtire ca si anul asta va fi mult neuro pe chirurgie.... :-)

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Re: avc!!!

Postby MORENA » Tue Sep 06, 2005 8:52 am

akipolatos wrote:da, vad ca se face mare agitatie cu avc-urile astea si pe buna dreptate. sa va zic, dupa cum multi dintre voi stiu, in 2004 sef de comisie nationala de rezidentiat pe chirurgie a fost prof. a.v.ciurea de la bagdasar-arseni, si ghiciti ce subiecte s-au gasit din belsug in grile.....exact....avc, din capitolul de politraumatisme alea cranio-cerebarale si tot asa, come, etc....intr-adevar e lung capitolul, destul de prost tradus, dar cred ca merita efortul, am o presimtire ca si anul asta va fi mult neuro pe chirurgie.... :-)


anul asta cine e sef de comisie pe chiru?

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 9:01 am

morena draga, habar nu am, cum nu stiu nici ce se intampla de e liniste totala de la "centru" cu locurile, cu grilele, daca o sa mai fie grile noi sau ba, cum nu stiu ce-i cu bataia aia de joc din brosura mult promovata, probabil ca o sa se aleaga ei intre ei si cu 40 de zile inainte de examen (ca la parastas numai ca ala e dupa) o sa aflam si noi cate ceva....
ce sa zic.....ma astept mereu la ce-i mai rau si nimic nu ma mira. dupa parerea mea anul trecut a fost mult mai bine organizat si sistematizat examenul, eu am dat anul trecut prima data, ca sunt absolvent 2004 si sa stii ca mi s-a parut chiar ok, intr-adevar eram inconjurat acolo de oameni care dadeau a doua, a treia , unii ziceau ca e utima oara :-) si s-a vazut....clujul e cel mai tare va zic de-acum pentru ca au baze ca lumea puse din facultate unii dintre ei.....o sa vedem ce-o sa fie....curaj la toti!!!

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Tue Sep 06, 2005 9:05 am

Pai tot A.V.C. (despre A.V. Ciurea e vorba) e sef la comisia pe chirurgie? Hai va rog io, nu-mi spuneti ca tot el!!!
Dar de fapt daca stau bine sa ma gandesc, daca el a fost responsabil de faza ca nu s-au dat multe intrebari din TNM-uri, sau din fel de fel de valori care mai de care mai idioate, atunci imi convine. Intre noi fie vorba, mie la prima vedere nu mi s-au parut subiectele de anul trecut foarte grele. De exemplu erau multe intrebari din "superlative" (gen "cel mai crescut nivel...", "cea mai buna metoda pt ...", "cel mai sigur test"), pe care ti-e mai usor sa le retii cand inveti. Prefer un rez cu multe intrebari din AVC dar omenesti, decat un rez cu 4 intrebari din avc si in rest 'jde mii de TNM-uri.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Sep 06, 2005 12:49 pm

duo fruo, tre sa fii crazy sa preferi intrebari cu avc...nu ca tnm-urile ar fi ok. oricum, dc e pe preferinte, prefer sa nu se dea rezi si sa ne inscriem la specializare. any way...asta oricum e imposibil. eu una prefer sa se dea din ce or vrea ei, dar intrebari de bun simt (fara procente si cifre care nu folosesc la nimic). :wink:

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Sep 06, 2005 12:51 pm

akipolatos wrote:....o sa vedem ce-o sa fie....curaj la toti!!!


de curaj e nevoie si mai mult de atat, ai cumva o reteta care sa ma faca sa ma lipesc de scaun si sa-mi transform creierul intr-o sugativa de informatii??? plus adaugam mai multa ambitie, lipsa de lene si somnolenta si dc se poate si o memorie de zile mari. tks anticipat.
:lol: :lol:

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Tue Sep 06, 2005 3:51 pm

Pai eu cred ca trebuie in primul rand sa fii sincera cu tine insati. Te uiti in oglinda si te intrebi daca vrei CU ADEVARAT sa fii medic. Si daca vrei CU ADEVARAT, apai nu mai mananci, nu ma bei, nu mai iesi din casa, pana nu-ti saturezi neuronii cu toata cartea asta de kko. Daca nu inveti non-stop mai bine te lasi, dai aia 2 milioane (taxa de rez) pe altceva si cu asta basta. In fiecare dimineata ma trezesc si ma apuc instant de invatat, cred ca m-am dus cu capul, in facultate am invatat rareori mai mult de 3 ore, mi-am pierdut timpul mai mult prin clinici. Cand vad ca nu mai retin nimic mai arunc un ochi pe forum, mai mananc, etc, si apoi iar la invatat. Pt ca daca pic rez [Doamne fereste], sa nu am ce-mi reprosa din punctul asta de vedere. Cel mult sa pot zice "da, domn'e, sunt tampit, asta e, mai mult nu ma duce capu", dar sa nu-mi pot reprosa ca "daca as fi invatat zilele alea in loc sa fiu putoare si sa ma uit la telenovele etc".
Acum 1 an eram foarte inversunat si nu mai vroiam sa dau nici un rez. Imi facusem firma, deja ma pregateam s-o iau pe alte drumuri. Dar uite ca e greu sa abandonezi totusi atatia ani. Acum am ajuns sa-mi doresc din toata fiinta sa fiu medic, si stau cate 12 ore sa invat, mai am un pic si fac escare.
Asta zic, daca-ti doresti cu adevarat, nici macar tu insati nu te mai poti opri din drum [prin lene, lipsa de ambitie, etc.]

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Sep 06, 2005 3:59 pm

draga duo fruo, pur si simplu RESPECT!
nu stiu ce sa mai zic, dar mi-au prins f bine vorbele tale...eu sunt genul flu flu, aiurita, haotica, cand stau serios (de obicei pe ultima suta de metri), cand pierd timpul la greu (cel mai frecvent :? ) si sincer, dc sunt multi ca tine, care invata cu ambitia si in ritmul tau, deja cred ca anul asta nu prea am sanse.
in plus, acum pierd o groaza de timp cu licenta pentru ca ma super streseaza.
damm, ce dush rece. bun asa! multam fain!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Sep 06, 2005 5:59 pm

tks, duofruo
simie mi-a prins bine
te rog sa mai repeti faza asta peste vreo 4-5 zile, pls
nu e o gluma :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

;-)

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 8:50 pm

respect...the topic pls!

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Tue Sep 06, 2005 9:06 pm

Nu e treaba, vad ca v-am impulsionat, asta nu e in interesul meu, mai bine taceam.

OK, capitole ca si capitole, dar mama mama, ce grile au propus si astia de la Craiova.... La cele de la sarcina ectopica, cea mai tare intrebare EVER e aia cu "leul albastru". Sarcina ovariana e foarte rara, la fel ca si cea cervicala, insa doar cea ovariana e rara "ca un leu albastru" . Si astia desteptii au scos grila [complement multiplu]: Sarcina cervicala : A) frecventa 0,4-1%; B) e rara " ca un leu albastru"; C)examenul local confirma diagnosticul samd . Si saracul candidat uitand poate care din astea 2 variatii [de altfel ambele foarte rare] este "rara ca un leu albastru" pune la nimereala, greseste, ca deh, poate nu a considerat de importanta vitala sa stie care din ele e rara "ca un leu albastru" sau maro sau whatever si ia bietul de el cu 1 punct mai putin decat ultima nota de intrare... Pai ce sa faci, frate, atunci?
Mai nene, dar pe astia ii verifica cineva sa vada ce grile fac? Noroc ca mai exista astia din comisie care mai selecteaza si ei grilele cand le dau. Oare ei ce zic cand dau peste grile din astea?

Alt capitol facut cu picioarele [partea de tratament] - Cancerul de col . Uitasem de asta.
Hai ca au terminat mizeriile astea de la Princess sa-si regleze boxele, in sfarsit am parte de liniste. Ma duc sa vad cum e cu AVC-urile.

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

chill people!

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 9:14 pm

coreeect! faza cu grilele si confruntarea lor cu anumite paragrafe din capitolul aferent grilei respective e clasica adica uneori corespunde cu punct si virgula si alteori se contrazic ei intre ei LOL. Chestia cu leul albastru e de-a dreptul hilara, asta demonstrand inca o data ce amanunte "minunate" sunt menite sa ne departajeze la examen. OOOO but wait there's more...daca cititi cu atentie materia veti observa betia de cuvinte, abundenta de cuvinte de legatura care nu o fac decat sa fie si mai greoaie, saracia de informatii pur medicale....si hai noapte buna all!!!

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Sep 06, 2005 10:03 pm

orice s-ar spune, eu nu voi uita niciodata ca pancreatita acuta este ca "o explozie intr-o uzina" si alte chestii asemanatoare. :)))
singura parte funny a lui angelescu, sunt citatele...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Fri Sep 09, 2005 3:24 pm

Bronsiectaziile dobandite in copilarie pot apare in cadrul unor infectii ca:
a. scarlatina
b. erizipel
c. pojar
d. tuse convulsiva
e. rubeola

raspunsuri corecte: c, d
pagina 963, angelescu I: infectii dobadite in copilarie: rujeola, tuse convulsiva, bronsiolita(bronsita), pneumonie, tuberculoza.

imi scapa mie ceva?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Sep 09, 2005 3:34 pm

pojarul e tot aia cu rujeola
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Postby nera80 » Sun Sep 11, 2005 10:51 am

Foate de acord cu duo fruo!
Acum am citit si eu ce a postat el, nu mi-a mers imed-ul cateva zile.
Tin sa precizez ca am terminat anul trecut si printr-un complex de imprejurari nefaste, gen multa oboseala acumulata dupa anul sase mai ales, probleme familiale, plus o relatie care nu mai mergea si care numai sprijin nu-mi oferea...ei bine toate astea m-au decompensat psihic mai ales si am reusit sa pic rezi anul trecut, iar ca o bomboana dupa coliva, fostul meu m-a anuntat ca vrea sa ne despartim, chiar in seara de dupa rezi.
A fost un moment extrem de greu, numai gandul ca voi sta un an acasa m
a inhiba.
Dupa toata acea perioada zbuciumata de dupa rezi a trebuit sa iau totul de la capat, cu rabdare, multa vointa si nervi de otel
asta pentru ca imi datoram mie in primul rand.
Am inceput usor, incercand sa citesc nu neaparat cat mai mult, ci cat mai bine.
Am renuntat la multe ( si) anul asta, m-am incapatanat sa citesc subiecte pe care anul trecut nici nu le-am deschis, m-am luptat cu propriile mele nelinisti, temeri, indoieli, frustrari, neimpliniri, chiar si cu pretul catorva plansete si istericale, dar nu am vrut sa capitulez cu nici un pret.
Trezit de dimineata, invatat pe rupte si multe sacrificii.
Plus ca m-au mai deranjat si niste muncitori entuziasti care construiesc ceva chiar visavis de mine,deci nu va spun ce vacarm au creat, de-ti venea sa pleci in lume cu harrison cu tot.
Nu va spun in ce locuri pitite din casa am invatat,alte stresuri, alti nervi, alte dureri de cap...
Ce va fi la rezi anul asta Dumnezeu stie, ideea e insa ca am facut tot ce a depins de mine, nu am abandonat lupta si nici nu voi abandona, asta pentru ca stiu ca pot si stiu ca trebuie.
Sper sa ajung unde imi doresc si in momentul acela toate sacrificiile astea deja n-or sa conteze.
De asta probabil am putere sa merg mai departe, pentru ca stiu ca
mai am ceva la care sa sper, si am de gand sa ma agat de sansa asta.
Este de fapt sansa fiecaruia dintre noi.
Nu capitula, mergi mai departe, nu lasa nimic sa-ti strice planurile, asta pentru ca intr-un final poate o sa ai parte de o victorie a ta si numai a ta!

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sun Sep 11, 2005 12:02 pm

nera80 wrote:Foate de acord cu duo fruo!
Acum am citit si eu ce a postat el, nu mi-a mers imed-ul cateva zile.
Tin sa precizez ca am terminat anul trecut si printr-un complex de imprejurari nefaste, gen multa oboseala acumulata dupa anul sase mai ales, probleme familiale, plus o relatie care nu mai mergea si care numai sprijin nu-mi oferea...ei bine toate astea m-au decompensat psihic mai ales si am reusit sa pic rezi anul trecut, iar ca o bomboana dupa coliva, fostul meu m-a anuntat ca vrea sa ne despartim, chiar in seara de dupa rezi.
A fost un moment extrem de greu, numai gandul ca voi sta un an acasa m
a inhiba.
Dupa toata acea perioada zbuciumata de dupa rezi a trebuit sa iau totul de la capat, cu rabdare, multa vointa si nervi de otel
asta pentru ca imi datoram mie in primul rand.
Am inceput usor, incercand sa citesc nu neaparat cat mai mult, ci cat mai bine.
Am renuntat la multe ( si) anul asta, m-am incapatanat sa citesc subiecte pe care anul trecut nici nu le-am deschis, m-am luptat cu propriile mele nelinisti, temeri, indoieli, frustrari, neimpliniri, chiar si cu pretul catorva plansete si istericale, dar nu am vrut sa capitulez cu nici un pret.
Trezit de dimineata, invatat pe rupte si multe sacrificii.
Plus ca m-au mai deranjat si niste muncitori entuziasti care construiesc ceva chiar visavis de mine,deci nu va spun ce vacarm au creat, de-ti venea sa pleci in lume cu harrison cu tot.
Nu va spun in ce locuri pitite din casa am invatat,alte stresuri, alti nervi, alte dureri de cap...
Ce va fi la rezi anul asta Dumnezeu stie, ideea e insa ca am facut tot ce a depins de mine, nu am abandonat lupta si nici nu voi abandona, asta pentru ca stiu ca pot si stiu ca trebuie.
Sper sa ajung unde imi doresc si in momentul acela toate sacrificiile astea deja n-or sa conteze.
De asta probabil am putere sa merg mai departe, pentru ca stiu ca
mai am ceva la care sa sper, si am de gand sa ma agat de sansa asta.
Este de fapt sansa fiecaruia dintre noi.
Nu capitula, mergi mai departe, nu lasa nimic sa-ti strice planurile, asta pentru ca intr-un final poate o sa ai parte de o victorie a ta si numai a ta!



cat de jenant!
suntem toti cu ochii-n lacrimi si-ti tinem pumnii!inimile noastre sunt alaturi de tine!in mod sigur dupa atatea sacrificii si renuntari vei reusi!simt eu asta.

din minora mea experienta de viata:aia care vorbesc cel mai mult si mai "frumos" despre eforturile lor sunt cei mai papagali.cei pe care ii stiu eu ca invata serios pt rezidentiat n-ar fi scris niciodata tampeniile pe care le-ai scris tu.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sun Sep 11, 2005 12:59 pm

Baietel asteapta si tu sa termini anul I si abia apoi scrie la topicul despre rez. Rez se ia cu foarte multe sacrificii, sacrificii pe care credeam ca n-am sa le pot face niciodata. Am mai vorbit si eu cu oameni care au luat rezidentiatul, oameni din primii 5, nu astia care au mai prins si ei un loc la urologie in Tg Mures. Tampenii scrii tu in posturile alea ale tale multe. Cate posturi atata minte.

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Postby nera80 » Sun Sep 11, 2005 1:14 pm

Auzi draga Tim, ca tot vad ca esti tu moralistul lunii...
noi, astia de care zici tu ca suntem papagali si scriem chestii jenante sunt em oameni care intamplatori au fost bursieri de merit in facultate.
Ai cumva idee cu ce se mananca asta?
Iti zic eu draga, inseamna sa ai 10 pe linie fara mariri ...Asa ca mai asteapta si tu sa mai cresti si sa ai habar de ce e in jurul tau.
N-am scris ca sa iti smulg tie cateva lacrimi, desi recunosc, daca as fi stiut ca imi vei face asa o onoare m-as fi straduit si mai mult.
Am scris pur si simplu pentru ca pe mine m-au incurajat mult posturile altora, nu te mai simti singur in lupta asta titanica pe care o duci cu tine in primul rand...
Poti sa imprumuti un pic din entuziasmul si indarjirea altora si asta te face sa prinzi si mai multa putere.
Dar nu-i nimic, continua sa lovesti, descopar ca polemica are o uriasa forma exorcistica...
Asa ma mai eliberez si eu de energiile negative

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Postby nera80 » Sun Sep 11, 2005 1:17 pm

Auzi draga Tim, ca tot vad ca esti tu moralistul lunii...
noi, astia de care zici tu ca suntem papagali si scriem chestii jenante sunt em oameni care intamplatori au fost bursieri de merit in facultate.
Ai cumva idee cu ce se mananca asta?
Iti zic eu draga, inseamna sa ai 10 pe linie fara mariri ...Asa ca mai asteapta si tu sa mai cresti si sa ai habar de ce e in jurul tau.
N-am scris ca sa iti smulg tie cateva lacrimi, desi recunosc, daca as fi stiut ca imi vei face asa o onoare m-as fi straduit si mai mult.
Am scris pur si simplu pentru ca pe mine m-au incurajat mult posturile altora, nu te mai simti singur in lupta asta titanica pe care o duci cu tine in primul rand...
Poti sa imprumuti un pic din entuziasmul si indarjirea altora si asta te face sa prinzi si mai multa putere.
Dar nu-i nimic, continua sa lovesti, descopar ca polemica are o uriasa forta exorcistica...
Asa ma mai eliberez si eu de energiile negative

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Postby nera80 » Sun Sep 11, 2005 1:20 pm

Oops, am postat din greseala de doua ori...
scuze

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 11, 2005 4:48 pm

duo fruo, in acelasi ton patetic cu care eram obisnuiti.
mi-a placut taaaaaaaaaare mult apelativul "baietel". cred ca l-ai timorat rau pe saracu Tim.

de efect e si "rezi se ia cu foarte multe sacrificii".
de ce dracu aveti toti senzatia ca daca voi invatati 10 ore pe zi ar trebui ca restul lumii sa cada in fund de admiratie?
Cum spunea si contemporanul meu Tim, exista o gramada de oameni seriosi care invata bazat si nu se sparg in flatulatii pe aici pe forum.

@ nera,

il intreci pe duo fro in materie de penibil. si asta nu e putin.
"bursieri de merit"......pot sa te ating? (in ce serie ai fost?)

"lupta titanica pe care o duci cu tine in primul rand"....

cred ca astea suna fain de tot cand ti le spui in fata oglinzii.


lucrul care ma intristeaza cel mai tare e ca majoritatea dintre voi (unii chiar din bursierii aia de merit, da, cu 10 pe linie fara mariri, se aude Tim?) veti fi colegi cu mine la anu pe mf.

kooksee

p.s.
"polemica are o uriasa forta exorcistica... "
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests