BROSURILE CU SUBIECTELE TRADUSE IN ROMANA LA 1 SEPTEMBRIE

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
nimirada
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Aug 23, 2004 9:26 am
Location: cluj

Postby nimirada » Wed Aug 17, 2005 8:36 am

am vorbit io cu un prieten si zicea ca daca ii duc brosura o scaneaza....sa vedem....io inca n-o am.....
nu mor caii cand vor cainii,nu-i asa?...

User avatar
nimirada
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Aug 23, 2004 9:26 am
Location: cluj

Postby nimirada » Wed Aug 17, 2005 8:39 am

mah, la noi la cluj a ajuns o brosura-xerox care ar fi din editia 16???? :shock: nu trebuia din 15?...o are o colega de-a mea....pe ale voastre scrie cumva vreo editie?in mod normal nu e trecuta editia pe fiecare nenorocita de pagina...in fine...ceata....
nu mor caii cand vor cainii,nu-i asa?...

User avatar
zoya
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun May 22, 2005 12:43 pm

bros

Postby zoya » Wed Aug 17, 2005 8:53 am

da e buna brosura . traducerea e din harrison 16 cu toate ca oficial trebuia facuta din h 15

User avatar
nimirada
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Aug 23, 2004 9:26 am
Location: cluj

Re: bros

Postby nimirada » Wed Aug 17, 2005 2:37 pm

asta ce ce a scris o pe grup o colega de-a mea....mai intelege cineva ceva? :
"Dragi colegi,
incercand sa gasesc brosurile pentru mai multi prieteni care m-au rugat, m-am dus la libraria facultatii din Bucuresti, dar este inchisa pana pe 1.09. Pe usa era trecut un numar de telefon( 0744985392) unde se poate suna pentru informatii. am sunat si mi-a spus ca nu au primit asa ceva, dar sa revin dupa 5.09 pentru ca atunci sigur vor avea.
nu m-am dat batuta asa usor si m-am dus la editura universitara Carol Davila pentru ca am aflat ca ei trebuie sa scoata versiunea oficiala asa cum au facut si cu cartea de grile de anul trecut. de acolo am aflat ca inca nu au primit nimic de tiparit, dar sa revin dupa 1-3.09 pentru ca atunci vor scoate brosura. le-am spus ca editura medicala a scos o brosura si mi s-a raspuns ca e doar un interes financiar si ca ei vor edita brosura oficiala.
asta e tot ce am aflat!
va las pe voi sa decideti daca sa cumparati sau nu ceea ce a aparut deja.
Spor la invatat!
..."
nu mor caii cand vor cainii,nu-i asa?...

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

b

Postby Alfio » Wed Aug 17, 2005 3:54 pm

ei lasa nu-i nici o problema invatam toate cele 5 variante :harrison 14 , harrison 15 , harisson 16 . ed. davilla , edit medicala si dupa rez aflam care a fost buna ! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
capisci?!

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Inteleg

Postby Doll » Wed Aug 17, 2005 4:58 pm

De abia acum inteleg si eu de ce a aparut asa devreme brosura :twisted: . Ceva trebuia sa fie in neregula....nu?

User avatar
cd_doc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sun Aug 07, 2005 3:57 pm

Postby cd_doc » Wed Aug 17, 2005 6:28 pm

eu ma duc sa ma impusc ca nu mai inteleg nimic din rezidentiatu asta
toata lumea vorbeste, se agita da nu stim nimic sigur
locuri nu, bibliografia se schimba din mers ba editia 15 ba 16, brosura ba e ba nu e buna, grile la prima vedere sau nu si lista poate continua asa.....
cel putin stim ca pe 20 nov dam rezidentiatu
asta e bine
ma duc sa invat
call me if you need a doctor

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

br

Postby Alfio » Wed Aug 17, 2005 7:00 pm

daca am fi fost o tara germanica sigur nu s-ar fi inimplat asa ceva
cd_doc eu zic sa nu mai fii asa sigur de data : anul trecut la "cererea "candidatilor a fost schimbata
capisci?!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Aug 17, 2005 8:17 pm

Subiectele care aveau menţionata anterior bibliografie in limba engleza vor avea o traducere autorizata in limba romana din ultima ediţie a tratatului Harrison (ediţia XVI).Traducerile vor fi tipărite sub forma unei broşuri si vor fi distribuite prin centrele universitare medicale.

Citatul e din comunicatul ministerului. De unde ati inteles ca ar aparea la 1 sept la Carol Davila (care oricum e biznisu` lui LM, nu mai e al facultatii) si nu la ed medicala? Daca a mai aparut vreo precizare pe undeva, spuneti-mi :!:
E adev ca anul trecut cartea de grile a aparut la Carol Davila.
Corin Badiu - cel care a facut traducerile pt brosura deja aparuta - e din CNPP....

User avatar
cd_doc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sun Aug 07, 2005 3:57 pm

Postby cd_doc » Wed Aug 17, 2005 9:32 pm

pai daca se poate schimba la cererea candidatilor data eu votez pentru schimbare
orice numai sa se amane rezi
da nu stiu daca mai sunt multi care gandesc ca mine ca deja mi-au sarit o groaza de colegi in cap cand am zis asta
ramane de vazut
oricum numai vorba e de noi ca nu face nimeni nimic pt a schimba situatia
acceptam si atat
sau suntem prea mici pt a ne impotrivi
nici eu nu stiu
stiu doar ca vreau sa se amane
call me if you need a doctor

User avatar
iepurashu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Jan 11, 2005 2:56 pm
Location: Bucuresti

Postby iepurashu » Wed Aug 17, 2005 9:59 pm

Am primit eu cadou brosura tradusa si am si scanner. O sa incerc sa fac ceva in noaptea asta, daca nu, maine seara cel tarziu.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Wed Aug 17, 2005 11:31 pm

Pune-te pe treaba iepurasule, avem nevoie chiar si de varianta neoficiala.
Stau destul de departe de xerox-ul de la U2, imi ia cam mult timp sa ajung acolo (350 Km).

User avatar
blue label
Posts: 2
Joined: Fri Jul 29, 2005 12:17 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blue label » Wed Aug 17, 2005 11:42 pm

am in fata faimoasa broshura. are vreo 90 de pag din care 10 de abureli si 80 cu cele 4 teme traduse din harry 16 (asta scrie pe coperta). e "produsa" de ed medicala si am dat 11 lei pe ea (stupid, nu? :oops: ). zice ca traducerea e din paginile 337-340, 359-379, 392-397, 2067-2073 si e destinata exclusiv ex nat de rez... cool. la sfarsit sunt si vreo 25 de grile, asa, ca sa nu zicem ca am dat banii degeaba. raspunsurile sunt unice sau multiple, nu se precizeaza care-cum, chestie care nu ma mira din cale-afara, dat fiind caracterul lejer incetosat de pana acum al organizarii rez 2005

User avatar
iepurashu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Jan 11, 2005 2:56 pm
Location: Bucuresti

Postby iepurashu » Thu Aug 18, 2005 12:47 am

Traducerea este din editia a 16-a. Pentru cei din Bucuresti, daca vreti sa o si cumparati se gaseste la libraria Editurii Medicale, de pe Pache Protopopescu (langa statia lui 311 de la Iancului). Cat costa nu stiu ca nu are pret afisat pe ea. Sunt 4 capitole, 86 pagini si un numar "record" de 28 grile la final.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inteleg

Postby agorima » Thu Aug 18, 2005 10:52 am

Doll wrote:De abia acum inteleg si eu de ce a aparut asa devreme brosura :twisted: . Ceva trebuia sa fie in neregula....nu?



pe site-ul perfmed scrie clar la bibliografie "traducere selectiva efectuata de Ed.Medicala" nu se spune nimic de ed. Carol Davila

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Thu Aug 18, 2005 11:02 am

In plus titlul topic-ului este cu 1 septembrie postat de cineva care a fost la ed. Carol Davila si nu la ed. Medicala sa intrebe de brosuri, nu scrie in nici un comunicat ceva de data de 1 sept! ci doar ca se vor tiparii brosuri traduse dupa ed. a 16-a, asta am vazut in ultimul comunicat tiparit in VM de pe 5 aug. :roll:

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Thu Aug 18, 2005 11:03 am

In plus titlul topic-ului este cu 1 septembrie postat de cineva care a fost la ed. Carol Davila si nu la ed. Medicala sa intrebe de brosuri, nu scrie in nici un comunicat ceva de data de 1 sept! ci doar ca se vor tiparii brosuri traduse dupa ed. a 16-a, asta am vazut in ultimul comunicat tiparit in VM de pe 5 aug. :roll:

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Thu Aug 18, 2005 11:06 am

A si apropos de boicotat! Cu cat ajunge postat scan-ul mai repede cu atat navala la editura va fi mai mica :!:

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

b

Postby Alfio » Thu Aug 18, 2005 11:10 am

agorima nu ai dreptate
uite cuvant cu cuvant din perfmed :
subiectele care aveau mentionata anterior bibliografia in limba engleza vor avea o traducere autorizata in limba romana din ultima editie a tratatului Harrison (editia 16 ).Traducerile vor fi tiparite sub forma unei brosuri si vor fi distribuite prin centrele universitare medicale

vezi http://www.perfmed.ro/download/concursuri/comRez22072005.pdf
capisci?!

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

br

Postby Alfio » Thu Aug 18, 2005 11:26 am

comunicatul e din 22.07.2005
capisci?!

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: b

Postby agorima » Thu Aug 18, 2005 2:45 pm

Alfio wrote:agorima nu ai dreptate
uite cuvant cu cuvant din perfmed :
subiectele care aveau mentionata anterior bibliografia in limba engleza vor avea o traducere autorizata in limba romana din ultima editie a tratatului Harrison (editia 16 ).Traducerile vor fi tiparite sub forma unei brosuri si vor fi distribuite prin centrele universitare medicale

vezi http://www.perfmed.ro/download/concursuri/comRez22072005.pdf

este foarte adevarat ce spui, dar eu m-am referit ca este specificata tot pe site-ul perfmed editura Medicala si nu Carol Davila si nu am vazut nici o data de referinta ca 1 sept pt aparitia brosurilor

blueadi
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Sep 03, 2004 11:45 am

Postby blueadi » Thu Aug 18, 2005 3:12 pm

cred ca brosura asta, desi e scoasa de editura medicala, va fi cea folosita de noi sa invatam. Traducerea ei e facuta de Corin Badiu care, din cate stiu, e mana dreapta a profului Coculescu - care dupa cum stim cu totii e presedintele comisiei de rezi.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Thu Aug 18, 2005 4:13 pm


User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Thu Aug 18, 2005 6:18 pm

Bine ca au lamurit treaba cu editura.
Faptul ca au modificat bibliografia cu Harrison 16 si mai spun ca asa a fost publicata in Viata Medica din 13.05.2005, e chiar urat. E foarte clar ca bibliografia care trebuia, si a fost, publicata cu sase luni inaintea datei examenului de rezidentiat difera de cea care este valabila acum, si nu stiu daca e tocmai legal.
Dar ce e legal in tara noastra draga.
Cu siguranta lui coculescu nu o sa i se para nimic anormal.

Si totusi , mai scaneaza cineva mult prea dorita brosura si pentru nepastuitii din afara hotarelor bucurestiului.
Multumesc anticipat

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

ertyu

Postby Alfio » Thu Aug 18, 2005 7:25 pm

terim ai vazut ca nu au avut ce face si in final au trebuit sa raspunda la intrebare .perfmedul ne vrea bine dar noi nu suntem "intelegatori"
iepuras mi s-au lungit urechile ca de iepure de atata asteptat .hai indura-te de noi
capisci?!

User avatar
iepurashu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Jan 11, 2005 2:56 pm
Location: Bucuresti

Postby iepurashu » Fri Aug 19, 2005 9:36 am

Nu va suparati f tare pe mine dar am reusit sa scanez doar vreo 57 pagini iar aseara am ajuns f tarziu de la munca si eram varza. Mai incerc azi, spre seara, cand ajung acasa, sa scanez si restul de pagini.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Fri Aug 19, 2005 11:43 am

Daca scria in Viata medicala din mai ca subiectele sunt din Harrison 16 eu imi tai...o, pardon, ma duc la Ciomu sa-mi taie...sau mai bine sa le-o taie alora de ne cred dobitoci
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

User avatar
iepurashu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Jan 11, 2005 2:56 pm
Location: Bucuresti

Postby iepurashu » Fri Aug 19, 2005 12:32 pm

alfio, terim, o adresa de e-mail?

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Fri Aug 19, 2005 1:19 pm

as vrea si io o copie te rog, pt craiova, mail joao_tt@yahoo.com
merci mult!

dolores
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Aug 17, 2005 9:39 pm

Postby dolores » Fri Aug 19, 2005 1:20 pm

Stie cineva ce a aparut despre rezidentiat in ''Viata medicala" de azi?La mine in oras se uita crucis cand le cer ziarul.

W45P
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu May 19, 2005 12:09 pm

Postby W45P » Fri Aug 19, 2005 1:29 pm

In viata medicala am aruncat eu un ochi (nu era in posesia mea) si in mare coculescu declara oficiala traducerea aparuta la ed. medicala, din editia XVI, respectiv ultima editie a Harrison-ului.

Citat de pe site-ul Viata Medicala http://www.vmr.ro/pg1-3305.htm

Rezidentiat 2005 - detalii bibliografice
Centrul National de Perfectionare în Domeniul Sanitar (CNPDS) anuntã aparitia, în Editura Medicalã, a unei traduceri autorizate din limba englezã a bibliografiei din tratatul "Harrison" necesarã pentru patru subiecte: a. Hemostaza normalã; b. Genomul uman: principii de geneticã umanã; c. Celulele stem si hematopoieza; d. Hormon-Receptor: relatia structurã-functie, subiecte aprobate pentru sesiunea concursului de rezidentiat din 20 noiembrie 2005. Materialul va fi difuzat de cãtre Editura Medicalã, prin punctele de lucru din centrele universitare medicale la pretul de 10,9 RON pentru un exemplar. (...)

Prof. dr. Mihail COCULESCU,
presedintele Comisiei Centrale pentru Rezidentiat

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Fri Aug 19, 2005 1:52 pm

stie cineva daca prin iasi a fost vazuta brosura cu traducerile?
o are cineva?
eu nu stiu unde so mai caut..........
sau poate se indura vreun coleg din capitala si de noi sil posteaza.....cu mii de multumiri.....

User avatar
Tomcat
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Mar 10, 2005 10:52 am
Location: Craiova

Postby Tomcat » Fri Aug 19, 2005 4:50 pm

Salut are cineva brosura in format electronic si o poate posta aici?
Multumiri anticipate!
Prostul invata pe pielea lui si desteptul pe-a altuia!

User avatar
Ioana78
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:36 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Ioana78 » Fri Aug 19, 2005 8:38 pm

mihaela4bianca wrote:stie cineva daca prin iasi a fost vazuta brosura cu traducerile?
o are cineva?
eu nu stiu unde so mai caut..........
sau poate se indura vreun coleg din capitala si de noi sil posteaza.....cu mii de multumiri.....


In Iasi nu a aparut inca, dar mai incearca pe la libraria Esculap - vis-a-vis de UMF- s-ar putea sa o aduca acolo, cel putin asa mi s-a spus miercuri cand am trecut pe acolo.
ioana

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Fri Aug 19, 2005 11:01 pm

MULTUMESC MULT IOANA AM INCERCAT SI EU ACOLO DAR NU VENISERA INCA..........MAI INCERCAM.......
SAU POATE POSTEAZA CINEVA.......MULTUMIRI........

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Sat Aug 20, 2005 11:14 am

vreau si eu brosurica scanata......se indura careva?
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Cum ramane cu sabotarea?

Postby Doll » Sat Aug 20, 2005 11:29 am

Oameni buni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!cum ramane cu sabotarea?Parca era vorba sa nu cumpere nimeni brosura.....sa scanam, tragem la xerox...ce s-a intamplat?.......toata lumea se roaga dar nu se indura nimeni sa scaneze.....oare de ce?daca nu scaneaza nmeni pana luni am sa ma duc si eu sa pandesc libraria esculap cum fac multi din iasi si gata.....

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Sat Aug 20, 2005 12:39 pm

mai fratilor, dar aveti rabdare. doo zile in plus sau in minus nu va scot voo punctajul la rezi.A zis Iepurasu' ca le posteaza, o s-o faca. Citesc aici si ma crucesc. Panicatzi ca medicinistii n-am mai vazut. Nici citatele din comunicatele oficiale nu va calmeaza, parca sunteti apucati.
Ca sa fie clar:
Traducerea OFICIALA e din Harrisson XVI(16), la Ed Medicala, la Libraria editurii din Iancului este 82.000 lei vechi, 8,2 lei noi, in librarii (daca gasiti vreuna deschisa, ca parca sunt vorbiti toti sa-si ia concediu) este 109.000 lei vechi, 10,9 lei noi, are 84 de pagini, din care 2 cu 28 de grile, patru subiecte(mi-e lene sa le scriu, le stiti voi), xeroxul costa 24.000 lei vechi, 2,4 lei noi..
Clar? V-ati calmat? Geez!
PS: Doll, cineva trebuia s-o ia, ca sa facem xeroxu'. :D
A doctor a day keeps the dildo away.

Nu ma urati. Sunt deja urata.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Aug 20, 2005 4:26 pm

Tasha_meseriasha wrote:la Libraria editurii din Iancului este 82.000 lei vechi, 8,2 lei noi

Tot 109000 e si la libraria editurii din Iancului. Nu de alta, da' daca tine cineva sa si-o ia de acolo poate se duce fara bani suficienti in buzunar. :metis:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

sabotarea

Postby Jack » Sat Aug 20, 2005 5:39 pm

sabotarea noastra a murit inainte sa se nasca 8)
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests