grile neclare chiru

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

grile neclare chiru

Postby ratzushka » Fri Jul 22, 2005 5:04 pm

pt cei care sunt mai lamuriti ca mine in ale grilelor, as avea niste neclaritati. :oops:
in primul rand intrebarile in cauza au fost lasate ca grile corecte dupa reverificarile de anul trecut. :? :shock:
prima data din sub 54, mai precis sarcina normala:
pg78sus, zice ca examenul sumar de urina va fi efectuat lunar in ultimul trimestru de sarcina
pg100 zice ca sumarul de urina se efectueaza la fiecare consultatie prenatala
stim ca in ultimul trim de sarcina consult prenatale se fac bilunar si sapt.
deci nelamurirea mea este :sumarul de urina in ultimul trim cand se face? lunar sau bilunar pana la urma? :?: :?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Jul 22, 2005 5:09 pm

tot sub 54, intrebarea c2754232:La pelvimetria interna se pot aprecia:
a. diam ant-post Bdeloque
b. conturul stramtorii superioare
c. curbura sacrului
d. proeminentele spinelor sciatice
e. diamentrul bi-ischiatic

ei zic ca b,c,d e corect
eu as intreba daca nu e cumva si e corect, deoarece diam bi-ischiatic face parte din stramtoarea inferioara, si la pg83, ultima liniuta referitoare la utilitatea pelvimetriei interne zice ca stramtoarea inferioara e usor abordabila prin pelvimetrie interna, adica tact vaginal.
:?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Jul 22, 2005 5:12 pm

ultima din sub 54
c2754234.referitor la analizele obligatorii la prima consultatie prenatala
la rasp d apare glicemia, calcemia, magnezemia. si e lasata ca varianta incorecta, dar la pg99 scrie clar ca glicemia e obligatoriu de facut la prima consultatie.

va rog cei care stau mai clar cu grilele astea, ziceti-mi si mie ce credeti.
astept si alte sugestii sau neclaritati ale voastre, poate impreuna le dam mai usor de capat.
:?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Fri Jul 22, 2005 5:40 pm

Apropo de ultima intrebare, da glicemia se face la prima consultatie, dar nu magnezemia si calcemia (nu obligatoriu)

User avatar
cherry
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Mar 11, 2005 8:13 pm

Postby cherry » Fri Jul 22, 2005 7:01 pm

din cate imi amintesc de la gineco, diametrul biischiatic face parte din pelvimetria externa dar se masoara pe masa ginecologica.
deci nu se apreciaza prin pelvimetrie interna

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Jul 22, 2005 8:01 pm

mersi pt raspunsuri.
da intre timp si au mi-am dat seama ca diam biischiatic se masoara prin pelvimetrie externa, nu de alta dar mai era o intrebare exact despre asta.
:oops: :oops:
si treaba cu calcemia si magnezemia stiu ca nu e obligatoriu, dar ramene dupa parerea mea discutabila pt ca glicemia totusi trebuie.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sat Jul 30, 2005 11:39 am

C1553019.Cauza obstetricala de hipotonie uterina este:
a)travalii lungi si obositoare...........
OK, dar nu ar trebui sa scrie atonie in loc de hipotonie?
stiu ca practic e tot acolo, dar daca vrem indeed sa ne tinem de litera carti......ca in multe grile sa stiti trebe exact litere de litera cum e in bibliografie, altmiteri rasp e luat incorect...
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Sun Jul 31, 2005 11:30 pm

Am avut uneori niste intrebari care mi se pareau gresite clar si injuram pe aia care nu-s in stare sa faca niste grile etc. dar cand ma uitam in carte la pagina respectiva scria exact asa cum zicea si in grila, chiar daca uneori era vorba de niste afirmatii absurde. Grilele sunt la fel de tampite ca si textul. Exemple de grile stupide am cam 2-3 pe fiecare capitol, insa grile cu adevarat gresite am cam una la 4-5 capitole, poate chiar mai rar. Si acolo din cauza faptului ca textul se contrazice de la un paragraf la altul, si pot exista interpretari indreptatite. Bottom line, inveti exact ca in carte si acolo unde ti se pare ca o grila e gresita o confrunti foarte atent cu textul. De cele mai multe ori realizezi ca grila se potriveste cu textul, si o inveti ca atare. Dar daca ti se pare totusi ca grila e facuta prost, atunci o tii minte si daca iti pica la examen te duci cu cartea in mana si o contestezi. In felul asta iti raman mai bine in minte toate amanuntele din materie.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Aug 04, 2005 2:51 am

mi se pare ciudat ca nimeni nu prea scrie la acest topic :?
poate totusi eu sunt prea grea de cap, dar pe masura ce avansez cu materia imi apar tot mai multe nclaritati :cry:
ajutati=m asi pe mine sa inteleg anumite chestii daca voi v-ati prins, pls.
la cap 53 nu prea realizez de ce pune domnul ancar atonia uterina si la cauze primare si la alte cauze de hemoragie postpartum. si exista o serie de intrebari despre asta.
de ex c1453083, unde intreaba de ALTE cauze de hemoragie, si da rasp corect inclusiv e) atonie uterina, care cu 2 randuri mai sus zice ca e cauza principala. :?: :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Aug 04, 2005 2:56 am

c2853214. fibromul uterin complica nasterea prin:
a. placentatie deficitara
b. prezent distocice
c. hemoragii post-partum imediat
d.ruptura vaginala
e. ruptura uterina

conform manualului sus amintit, pg168. mi se par corecte rasp b. si e.
in grile apare ca corect si a. si c. :)
a. placentatia deficitara nu are loc nicidecum in nastere, daca bine imi imaginez, daca vrem ca complicatie a sarcinii poate, dar nu in travaliu
c. citat: in lauzie hemoragia postpartum imediat nu este mai frecventa decat in absenta fibromului, cat atunci cand apare este mai abundenta....
so? :x :shock:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Aug 04, 2005 7:25 am

in conditiile in care aceste grile sunt doat "culegere de probleme" nu stiu care ar fi sensul dezbaterii lor si lamurii neclaritatilor.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Aug 05, 2005 2:28 pm

bine vmc, atunci tu nu dezbate :cry:
eu as tine sa intelg materia, sau unrebarile, tocmai pt ca sunt tip culegere..., in fine toata lumea cu stilul lui/ei.
eu daca nu inteleg ceva , intreb, nu invat ca atare, dar toata lumea are dreptul sa faca cum ii place. :cry:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Sat Aug 13, 2005 6:52 pm

04. (C2208140) Care sunt cele mai eficiente metode de tratament în gusa mutinodulara toxica ?
A. antitiroidienele de sinteza complement multiplu, raspuns DE,
B. betablocantele
C. corticoterapia
D. tratamentul chirurgical
E. radioiodoterapia

eu am luat si a, pt ca in carte scrie asa: ats sunt indispensabile pentru pregatirea preoperatorie a bolnavului......

acum ce sa inteleg, astia nu iau si a pt cazul in care in loc de operatie, faci tratam cu iod??? sau ce naiba? nu e logic sa iei si A?


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests