Medicina in UE:)

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Medicina in UE:)

Postby vmc » Fri Jun 17, 2005 7:58 pm

Iata ce trebuie sa retinem pentru a intra in UE, pentru a putea practica medicina de inalta performanta. Poate citeste nea cocu si ia aminte si-o mai reduce din incapatanarea, care apartine unui anumit regn...animal.
Capitolul "Arsuri"- ma rezum strict la bibliografia de rezidentiat.
"Teoretic utilizarea unui cardiotonic la un bolnav fara leziuni cardiace nu este justificata; realitatea insa solicita administrarea sistematica a carditonicului la batrani, tarani, copii, dar si la persoane tinere, aparent indemne" (Angelescu pag. 686).
"Se utilizeaza intens hipnoza, aplicata de un personal speciliazat, care induce o modificare a constientului, diferita de starea de somn; de asemenea se foloseste acupunctura. Noi neavand nici una nici alta ne multumim sa criticam ceea ce exista in alta parte si sa gasim aspecte pozitive numai in ceea ce putem practica" (Angelescu pag. 690).
Iar eu care credeam ca invatatul pentru rezi este ceva serios...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Re: Medicina in UE:)

Postby bogdanescu » Sat Jun 18, 2005 10:34 pm

loooooooooooooooooooooooooooool
nu pot sa cred in ce lume traim! partea buna e ca acum sint sigur ca asta e profund originala!

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Mon Jun 20, 2005 12:15 pm

:D :D :D :D :D sau poate ar trebui sa ma ia plansu'??? in toate capitolele exista minuni d-astea!
mdam...hmmm...

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Jun 21, 2005 3:26 pm

ba eu zic ca e adorabil..mai te deconectezi si retii mai bine... :P :P

User avatar
Pacientu'
Posts: 4
Joined: Thu Jun 23, 2005 3:32 pm
Location: de pe bancile scolii direct pe masa de operatie
Contact:

hehehe

Postby Pacientu' » Thu Jun 23, 2005 3:37 pm

:) :roll:
... just remember, when you're having a bad day, it could always get worse!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jun 23, 2005 11:13 pm

errm... din ce an e cartea asta ? Cum sa n-avem nici hipnoza si nici acupunctura ??

Toti s-au nascut autori de carti.. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

:P

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 8:54 am

LOL bai mai taceti cu hipnoza si cu acupunctura ca le vin la astia idei, cine stie!! asa cum am patit-o si cu genomul si alte alea.....auzi tu la ei...alea-s paragrafe ca sa se faca tratatu' mare si frumos, voi n-ati inteles, doar e tratat trebuie mentionate in el toate aberatiile.... :P

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Wed Sep 14, 2005 5:24 pm

Revin. Angelescu, pagina 1705, Rectocolita ulcero-hemoragica: "Alte investigatii paraclinice sunt reprezentate de examenele copro-parazitologice si coproculturile pentru diferentiarea RCUH de colitele virale, bateriene sau parazitare"
N-am avut la indemana ceva extrem de elaborat in explicarea "culturilor virale", doar Esentialul in pediatrie de Ciofu (sunt convins ca putina rabdare ar duce la rezultate spectaculoase). Deci "Tehnicile laboratorului de bacteriologie nu identifica virusurile, etc" si "Coprocultura ramane examenul crucial, dar in multe laboratoare ea este negativa, in ciuda aspectului "bacterian" al diareii".
Cum se identifica virusurile prin coprocultura si coproparazitologie ramane o enigma pentru mine...poate ma lumineaza un cadidat pe laborator.
Grilele, asa cum ne-am obisnuit, respecta litera legii/ cartii.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 14, 2005 8:15 pm

Angelescu,pg. 134:"...sepsisul cu debut precoce(primele 7 zile de viata)".
pg.135:"Sepsis-ul neonatal cu debut precoce(primele 3 zile de viata)".
pg.134:"...sepsisul cu debut tardiv(>7 zile de viata)"
pg135:"Sepsis-ul neonatal cu debut tardiv(dupa varsta de 5 zile)"
:shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll: :evil: :evil: :evil:


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests