Codul culorilor la Spitalul Universitar - help!

...noi crestem odata cu tara...
nomoteticus
Posts: 2
Joined: Tue May 31, 2005 2:02 pm

Codul culorilor la Spitalul Universitar - help!

Postby nomoteticus » Tue May 31, 2005 2:07 pm

Am si eu un proiect pt. facultate(nu sunt la medicina) si as vrea sa stiu ce semnificatie au culorile halatelor angajatilor Spitalului Universitar Bucuresti de la Eroilor, cei de la urgente (indiferent daca sunt medici, asistenti, brancardieri).
Am cautat pe net si nu am gasit nimic.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue May 31, 2005 7:14 pm

Din cate stiu nu prea exista o standardizare a acestui aspect...dar poate stiu gresit
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue May 31, 2005 7:23 pm

Si eu stiu la fel, adica la noi in tara nu exista o asemenea regula, fiecare cadru medical (doctor, asistemta, infirmiera, etc) se imbraca in ce culuare vrea (alb, albastru, verde, etc, etc sunt o multitudine de nuante)....si oricum in general fiecare are mai multe halate/costume chir. de diferite culori. :wink:

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue May 31, 2005 8:46 pm

Poate ca cel mai bine ar fi sa faci un drum pana la Municipal si sa intrebi daca exista o regula.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Tue May 31, 2005 10:38 pm

eu stiu in felul urmator:
>>>brancardieri...visiniu
>>>asistente........turcoise
>>>medici............alb, bleu...nu e o regula stricta..chirurgii sunt de regula in verde, dar, repet..la medici nu e o regula

nomoteticus
Posts: 2
Joined: Tue May 31, 2005 2:02 pm

Postby nomoteticus » Wed Jun 01, 2005 1:36 am

Multumesc pentru raspunsuri.
Erau unii imbracati bicolor, bluza alba, pantaloni albastri sau verzi. Reprezentau ceva special(rezidenti?) sau asa vroiau ei sa se imbrace?
De asemenea erau la parter niste femei imbracate in albastru(cu scris alb pe spate), care aveau sarcini multiple: vorbeau cu doctorii, impingeau targile si faceau si curat.
Mai era o fata in mov care se misca foarte mult de la informatii la cabinete.
Cam astea ar fi nedumeririle mele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jun 01, 2005 2:29 am

sunt siderat.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Jun 02, 2005 10:57 pm

eu sunt studenta si am halatul roz :D ..si asta doar pt ca imi place culoarea roz :D

Licurici
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 02, 2004 4:59 pm

Postby Licurici » Fri Jun 03, 2005 2:36 pm

Culoarea halatelor nu e impusa de nici o lege sau reglementare in domeniu (eu cel putin nu stiu de existenta unor asemenea reglementari), cred ca aspecte mult mai practice stau la baza aparitiei halatelor colorate. Traditional a fost halatul alb, dar acum au aparut si teorii mai moderne de care uneori se tine cont. "Teama de halat alb" cred ca este unul dintre motivele pentru care s-au mai produs schimbari de atitudine in spital. In general la chirurgie se poarta halate albastru - deschis sau verde, la pediatrie halate colorate (daca vei avea curiozitatea sa urci la etajul 5 ai sa vezi si halate cu Mickey Mouse, ca sa nu mai spun de desene pe pereti), iar persoanele care se ocupa de curatenie, transport pacienti de obicei au halate inchise la culoare (albastru, visiniu, cel mai frecvent). La Municipal, in Ambulatoriu, poti sa vezi si halatele galbene, alte persoanelor care se ocupa de incasari sau de oferirea de informatii pentru pacienti. Dar pentru ca nu este o regula, ca sa te poti orienta asupra functiei pe care o ocupa o persoana care poarta halat, e bine sa vezi ce scrie pe ecuson. Eu stiu de exemplu medici mai in varsta care nu sunt de acord cu folosirea culorilor, preferand clasicul alb, multa vreme singurul simbol al curateniei din institutiile medicale. Personal cred ca nu culoarea halatului conteaza asa de mult, ci aspectul general si felul in care iti vorbeste omul, indiferent de culoarea halatului sau. Municipalul cred ca este un exemplu reusit de modernizare. In orice caz, diferenta fata de alte spitale si fata de ce a fost Municipalul acum vreo 10 ani, este vizibila. Eu cred ca ideea de baza a fost incercarea de "umanizare" a atmosferei din spital, stiut fiind faptul ca nici un pacient nu vine la spital de placere, iar unii sunt realmente speriati de un mediu totusi atat de nefamiliar si "putin colorat" (restrictii multe, suferinta, toate duc la o atitudine de negativism si de respingere, asa incat poate ideea cu halate colorate nu e tocmai una rea).

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Jun 05, 2005 10:17 pm

mai din kte am vaz io nu e nici o regula
toti sunt asortatzi k sa zic aja

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Mon Jun 06, 2005 12:15 am

nomoteticus wrote:Cam astea ar fi nedumeririle mele

trident wrote: sunt siderat


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests