o NOUA PETITIE pentru rezidentiat

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

o NOUA PETITIE pentru rezidentiat

Postby bogdanescu » Fri May 20, 2005 8:36 pm

avem nevoie si de ajutorul altor centre univeritare pentru a reusi...

citiva dintre reprezentantii seriilor anului 6 din UMF "Carol Davila" au depus la rectorat (si inregistrat) o noua petitie (adresata rectorului de aceasta data). aceasta este in spiritul celei postate pe http://www.petitiononline.com/rezident/petition.html (de unde ne-am si inspirat!) si doreste sa arate nemultumirea noastra fata de modul cum s-a facut aceasta tematica si, mai ales, ca nu s-a tinut cont de nici una din sesizarile noastre (semnate de peste o treime din cei care sustin rezidentiatul)! am considerat util sa depunem protestul nostru pe hartie, inregistrat, pentru a nu mai fi ignorat ca cel online...
noi avem speranta ca lucrurile nu vor ramane asa si-i rugam pe cei din alte centre universitare sa faca un protest semnat si sa-l inregistreze la rectoratul lor, sa mearga la rector si sa-si exprime nemultumirea si sa se faca auziti.
<<Domnului rector al UMF “Carol Davila”, Prof. Dr. Florian Popa


Stimate domnule rector,


Subsemnaţii, studenţi ai UMF Carol Davila, vă semnalăm următoarele probleme legate de concursul de rezidenţiat şi de tematica anunţată pentru rezidenţiatul din acest an, în „Viaţa medicală“ din 13 mai 2005.

1. La specialităţile medicale, chirurgicale, medicină de familie şi laborator s-au introdus 6 subiecte noi. Pentru subiectele 3 – 6: „Genomul uman“, „Celulele suşe şi hematopoieza“, „Hormon-receptor, relaţia structură-funcţie“ şi „Hemostaza normală“ se precizează ca bibliografie „Harrison’s Principles of Internal Medicine“ – Ed. XV, în limba engleză.
Deoarece examenul de rezidenţiat este un examen naţional, solicităm ca bibliografia sa fie in limba maternă. Mai trebuie menţionat că unii dintre studenţii care susţin acest examen au studiat in facultate alte limbi decit engleza, deci se află in situaţia de a invaţa in 6 luni o limbă straină la un nivel foarte ridicat pentru a putea susţine acest examen.
Dorim să ne exprimam uimirea pentru alegerea ediţiei XV, aceasta fiind publicată in anul 2001, deci o ediţie veche, in acest moment fiind disponibilă ediţia XVI. In acest moment nici una din aceste ediţii nu este disponibilă in limba romană

2. Al treilea subiect introdus la toate specialităţile este „Genomul uman“. ÃŽn condiţiile în care grilele publicate pe internet sunt de tip verificare punctuală de informaţie, se anticipează obligativitatea memorării mecanice a unor şiruri de date fără importanţă practică (şi intr-o limba straina). Paginile 414, 415 - din traducerea românească a tratatului, ed XIV - reflectă această situaţie. Solicităm eliminarea subiectului.

3. La secţiunea laborator, subiectul nou introdus (numărul 50 in actuala bibliografie) “Hemostaza normala” era inclus in cadrul unui subiect mult mai larg: “Fiziologia, fiziopatologia si metode de explorare ale hemostazei si fibrinolizei”(numarul 28). Practic s-a ajuns in situaţia in care avem de doua ori acelasi subiect in materia de rezidenţiat.

4. Pentru subiectele din tematica 2004, care rămân valabile şi în acest an, nu se menţionează paginaţia. Sunt necesare precizări în acest sens.

5. ÃŽn „Viaţa Medicală“ din 13 mai 2005 se meţionează: „ testele de concurs vor fi similare, dar nu identice cu cele afişate pe internet “. Grilele publicate pe internet au menirea să testeze exclusiv capacitatea de memorare a concurenţilor, fiind de tip verificare punctuală a informaţiei. Multe din aceste informaţii (incidenţe ale unor boli în SUA, prevalenţe în diverse grupuri etnice, etc.) nu au aplicabilitate practică. ÃŽn consecinţă, considerăm utilă eliminarea din grile a unor date neesentiale, de tipul celor enumerate mai sus.

6. Din cele publicate in acelasi saptaminal mai sus mentionat, cat şi pe site-ul Centrului Naţional de Perfecţionare în Domeniul Sanitar, la pagina destinată concursului naţional de rezidenţiat, deducem că specialitatea “Medicină de familie” se va obţine şi în acest an, ca şi până acum, prin examen susţinut pe baza unei tematici separate.
ÃŽn contextul aplicării legii [„Legea pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar“, adoptată de Parlamentul României, în 4 noiembrie 2004, prevede în art.6, alin.(3)], vă solicităm clarificarea statutului specialităţii “Medicină de familie” şi a felului în care se va obţine statutul de rezident în această specialitate, atât de către absolvenţii promoţiei 2005, cât şi ai promoţiilor anterioare.

Este salutară dorinţa de a anunţa cât mai timpuriu tematica, metodologia şi numărul de locuri pentru concursul de rezidenţiat 2005. Totuşi, modificările aduse tematicii s-au efectuat în grabă, fără atenţie. Am dori ca această problemă să fie tratată cu mai multă seriozitate de către persoanele acreditate.






Vă mulţumin,
Studenţii reprezentanţi ai seriilor anului 6,
Membri ai consiliului şi senatului universităţii


18 mai 2005




http://www.petitiononline.com/rezident/petition.html >>


Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

?

Postby Tasha_meseriasha » Sat May 21, 2005 1:19 am

Tre sa semnez undeva? Sa ies in strada? Ceva?
A doctor a day keeps the dildo away.

Nu ma urati. Sunt deja urata.

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Re: ?

Postby bogdanescu » Sat May 21, 2005 10:44 am

Tasha_meseriasha wrote:Tre sa semnez undeva? Sa ies in strada? Ceva?


da, vom semna, vorbeste cu reprezentantul seriei tale caci va sti ce e de facut! luni si marti se va semna, asa ca mergeti la scoala si semnati!
cit despre iesitul in strada... inca mai studiem si alte posibilitati mai "pasnice" :evil:

Tasha_meseriasha wrote:Nu poti sa f... toti barbatii si femeile de pe planeta, dar poti sa incerci...


in viata trebuie sa tintesti sus! bravo :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat May 21, 2005 2:45 pm

ti se pare tie ca cu astia merge ceva pasnic?
la cat de mult i-a durut in spate de prima petitie de ce crezi ca o vor lua in considerare pe asta?


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Sat May 21, 2005 9:51 pm

Laudabila initiativa dar ce treaba are Florian Popa mai ales ca a fost demis de Cintezoi si acum e in opozitie cum s-ar zice?

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 1:52 am

sniper wrote:Laudabila initiativa dar ce treaba are Florian Popa mai ales ca a fost demis de Cintezoi si acum e in opozitie cum s-ar zice?

pai nimeni nu a fost consultat (ma refer la comisia de rezidentiat) atunci cind a fost stabilita tematica si bibliografia. a fost hotarita doar de prof coculescu... :evil:
in plus, nu este prima data cind rectorul a criticat public aceasta idee... daca si alti rectori primesc astfel de proteste, ei pot decide sa ia pozitie impotriva acestei idei si sa faca ceva in acest sens... :twisted:
eu sint inca de parere ca, indiferent care ar fi relatiile dintre cei care decid aceste lucruri, nu poate fi ignorata o evidenta greseala (cel putin una!) si ca nu ne pot ignora pe noi toti... indiferent daca le place sau nu... :evil: :evil: :evil:

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 2:03 am

kooksee wrote: de ce crezi ca o vor lua in considerare pe asta?


noi o sa ducem semnaturi de la tot anul 6... daca si alte centre fac la fel... deja noi am luat legatura cu ei! nu stiu de spun stagiarii, dar cred ca si ei sint cu noi (o sa facem si o varianta online probabil)! vom fi peste 2/3 din cei care dau rezidentiatul! cel putin 2/3... nu poti sa te impotrivesti unor lucruri evidente! chiar si in Romania! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
bibliografia si tematica trebuie schimbate! :twisted:

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Sun May 22, 2005 12:18 pm

in straaaaddaaaa! nu e mai e cale de intoarcere! hai sa dam foc in fata centrului national de perfectionare, la o papusa gonflabila cu chipul lui cocu!

una peste alta : VIVA LA REVOLUCION!

NU MAI E DE JOACA....IN STRAADAAA!

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Re: o NOUA PETITIE pentru rezidentiat

Postby vasiB » Sun May 22, 2005 4:30 pm

bogdanescu wrote:citiva dintre reprezentantii seriilor anului 6 din UMF "Carol Davila" au depus la rectorat (si inregistrat) o noua petitie (adresata rectorului de aceasta data). aceasta este in spiritul celei postate pe http://www.petitiononline.com/rezident/petition.html (de unde ne-am si inspirat!)


De ce nu se poate fratilor sa ne unim si sa actionam impreuna, organizat? Fiecare dintre noi care isi aduce aminte face cate o petitie "in spiritul" celei anterioare si defileaza cu ea. S-a facut una, s-au strans semnaturi, s-au pus afise, acum ne chemati sa semnam pentru alta, ma rog, in spiritul celei postate pe net. Aia ce avea, era facuta de altii si din cauza asta nu a fost buna? Nu era mai usor pentru toate lumea daca se trimitea exact aceeasi petitie?

Tipic pentru Romania... ne facem fiecare petitia lui, grupul lui de revolutionari, afisele lui, si ne miram de ce nu o sa fim bagati in seama.

"Divide et impera", spunea cineva. Oare de ce?
http://www.medicinist.go.ro - siteul studentului la medicina !

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Sun May 22, 2005 4:54 pm

nu e nici o problema ca s-a facut aceasta petitie. de fapt cred ca e un pas important pentru ca nu prea ma vazut ca studentii sa se implice prea mult pana la momentul actual. in felul acesta cei care au initiat acest proiect si au inregistrat petitia vor avea un mai mare impact asupra colegilor loc.

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Re: o NOUA PETITIE pentru rezidentiat

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 7:37 pm

vasiB wrote:
bogdanescu wrote:citiva dintre reprezentantii seriilor anului 6 din UMF "Carol Davila" au depus la rectorat (si inregistrat) o noua petitie (adresata rectorului de aceasta data). aceasta este in spiritul celei postate pe http://www.petitiononline.com/rezident/petition.html (de unde ne-am si inspirat!)


De ce nu se poate fratilor sa ne unim si sa actionam impreuna, organizat? Fiecare dintre noi care isi aduce aminte face cate o petitie "in spiritul" celei anterioare si defileaza cu ea. S-a facut una, s-au strans semnaturi, s-au pus afise, acum ne chemati sa semnam pentru alta, ma rog, in spiritul celei postate pe net. Aia ce avea, era facuta de altii si din cauza asta nu a fost buna? Nu era mai usor pentru toate lumea daca se trimitea exact aceeasi petitie?

Tipic pentru Romania... ne facem fiecare petitia lui, grupul lui de revolutionari, afisele lui, si ne miram de ce nu o sa fim bagati in seama.

"Divide et impera", spunea cineva. Oare de ce?


prietene, nu am "prea" vazut nici un curajos sa-si treaca numele pe o astfel de petitie, sa o semneze si sa o intregistreze pe numele lui, sa mearga personal la rector si sa ridice aceasta probele, sa ia cuvintul in consiliu sau senat!!! :evil: (cel putin in acest an, cacii anii trecuti au fost)

e foarte comod pentru tine sa treci un nume si un mail pe o petitie online, care nu te expune DELOC (caci poti trece ce vrei - cred ca intelegi ce spun!) si sa-ti inchipui ca ai facut tot ce se putea face. vreau sa-ti spun ca unii au fost reticenti si in a o semna caci "nu au timp de asa ceva"... cred ca e si mai comod sa te apuci sa critici pe cineva care incearca sa faca ceva pentru toti decit sa faci tu ceva acedl ceva... nu?

poate ne spui cu ce petitie ai fost tu sau cunoscutii tai, numarul ei de inregistrare, si o semnam si noi... noi nu stim sa se fi facut asa ceva!
iar eu vorbesc acum DE TOTI reprezentantii seriilor anului 6... tu de cine vorbesti??? noi anul 6 bucuresti sintem foarte uniti...

aceeasi petitie nu se putea trimite caci era adresata ministrului, noi ne adresam rectorului, aceea se refera la alte aspecte (publicate pe 11 martie 2005) si in mare parte lamurite (chiar daca nu convenabil pentru noi), aceea a primit un raspuns - a fost IGNORATA - caci nu avea nici o valoare ca act, aceasta este un act inregistrat !

iar acel "in spiritul" inseamna recunoasterea meritelor acelei petitii si a faptului ca ne-a inspirat... sau nu trebuia sa zic asta? :D :D

poate ne si dai o sugestie cu ce ar fi de facut in viziunea ta... sa continuam sa semnam o petitie (care de peste o luna este semnata de 1300 de oameni si nu s-a intimplat nimic) si sa asteptam? sa ne resemnam? sa nu dam rezidentiatul in semn de protest? sa emigram toti, toata promotia??? sau ce?

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 7:48 pm

vmc wrote:cei care au initiat acest proiect si au inregistrat petitia vor avea un mai mare impact asupra colegilor loc.


nu cauta nimeni gloria si nici nu cauta o recunoastere publica a meritelor... daca ar fi fost cineva sa se implice aceasta discutie nu mai avea loc, caci nu era necesar (lucrurile erau deja rezolvate). eu cred ca este si asa destu; de tirziu si nu e cazul sa pierdem timpul cu polemici, mai bine ar fi sa facem ceva... nu crezi?

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby vasiB » Sun May 22, 2005 7:52 pm

Departe de mine gandul de a fi impotriva actiunii. Pana la urma e de apreciat ceea ce ati facut. Tot ceea ce continui sa sustin este ca doar impreuna se poate reusi.

Spui ca sunteti toti sefii de serie. E foarte bine, sper insa ca cei 1300 de semnatari ai petitiei sa nu fie un grup iar voi un alt grup care de fapt vor acelasi lucru.

Pe de alta parte, crezi ca numai va avea un atat de important cuvant de spus? Vor putea schimba rectoratele prea mult in bine?

Ceea ce propun per ansamblu este o actiune unitara, ca numarul acela de sustinatori sa nu se imparta in diferite tabere (cel putin mie asa mi se pare), fiecare cu bucatica lui, fiecare cu orgoliul lui.
http://www.medicinist.go.ro - siteul studentului la medicina !

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 8:18 pm

vasiB wrote:sper insa ca cei 1300 de semnatari ai petitiei sa nu fie un grup iar voi un alt grup care de fapt vor acelasi lucru (...) Vor putea schimba rectoratele prea mult in bine?

Ceea ce propun per ansamblu este o actiune unitara, ca numarul acela de sustinatori sa nu se imparta in diferite tabere (cel putin mie asa mi se pare), fiecare cu bucatica lui, fiecare cu orgoliul lui.


daca citesti primul meu post o sa vezi raspunsurile:
bogdanescu wrote:avem nevoie si de ajutorul altor centre univeritare pentru a reusi ...

bogdanescu wrote:si-i rugam pe cei din alte centre universitare sa faca un protest semnat si sa-l inregistreze la rectoratul lor, sa mearga la rector si sa-si exprime nemultumirea si sa se faca auziti.


in alte mesaje e destul de clar:
bogdanescu wrote:noi o sa ducem semnaturi de la tot anul 6... daca si alte centre fac la fel... deja noi am luat legatura cu ei! nu stiu de spun stagiarii, dar cred ca si ei sint cu noi (...)

bogdanescu wrote:pai nimeni nu a fost consultat (ma refer la comisia de rezidentiat) atunci cind a fost stabilita tematica si bibliografia

bogdanescu wrote:rectorul a criticat public aceasta idee


deci NU e vorba nici de orgoliu, nici de altceva, doar de faptul ca TREBUIE sa FACEM ceva pentru noi si pentru cei mai mici ca noi...

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sun May 22, 2005 8:44 pm

Petitia adresata ministrului nu a fost - intr-adevar - inregistrata. Victor trebuia sa se ocupe de asta, dar cred ca a facut si asa destul. Oare in tot Bucurestiul nu exista un om care sa ii dea o mana de ajutor ?

Cand se incerca intalnirea cu Coculescu - inainte de republicare, si inainte de plecarea lui din tara - am intrebat pe forum daca e cineva din anul 6 dispus sa participe. Unde erau atunci curajosii?

Bogdanescu, felicitari pentru ceea ce faci. Dar nu crezi ca ar trebui sa ajunga si pe la ministru protestul asta? Fiindca ai demonstrat pana acum ce esti un om de actiune, te incumeti (sau poate un coleg de-al tau) sa listezi petitia si sa o inregistrezi la minister? (in ultimul mesaj pe care mi l-a trimis, Victor spunea ca nu are imprimanta). Poate o sesiza ministrul ca deciziile in privinta rezidentiatului au fost pana acum luate de un singur individ, nu de o comisie... (A propos - dupa ce se naste comisia, va apare alta tematica? pana cand se tot fac schimbari? .. nu era normal sa se infiinteze mai repede comisia asta?)..

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sun May 22, 2005 9:04 pm

As avea niste intrebari (nu o luati drept critica, ci mai degraba nelamurire) pentru cei care au conceput noua petitie:
- de ce vreti bibliografie in limba materna si nu in limba oficiala? romana nu e limba mea materna, dar prefer examen in romana....
- de ce chestiunea preparatorilor nu mai apare la voi? (sunt curioasa)
- de ce vreti tot grile gen toceala? voi cereti sa se scoata procentele, nu sa devina grilele logice. Daca aveti curiozitatea, gasiti aici http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=43 ... &start=200 un post al lui Tulip care mie mi s-a parut foarte util. Am descarcat grile (explicate) date la rezidentiat in Marea Britanie - mi s-au parut extraordinare. Cu asemenea grile in fata, imi vine sa invat ! Dar cu grilele romanesti, nu.
- daca tot atingeti problema subiectelor cu doua „acoperiri“, cineva spunea ca exista si pe chirugicale unul...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 10:41 pm

atlantiana wrote:Oare in tot Bucurestiul nu exista un om care sa ii dea o mana de ajutor ?

se pare ca a(u) aparut!
atlantiana wrote:Cand se incerca intalnirea cu Coculescu - inainte de republicare, si inainte de plecarea lui din tara - am intrebat pe forum daca e cineva din anul 6 dispus sa participe. Unde erau atunci curajosii?

nu si-a inchipuit nimeni, cred eu, ca dupa acea petitie online si dupa ce am vorbit cu prof coculescu la consiliu (mai multi reprezentanti ai seriilor anului 6) nu va schimba nimic.... pentru mine este o hotarire fooooarte stranie... nici prin cap nu mi-a trecut ca nu se va modifica. am ramas :shock: cind am vazut VM din 13 mai...

protestul va ajunge si la minister! nu cred ca era problema imprimantei, se gasea una prin toata facultatea sau prin bucuresti... in plus nu era nevoie sa se printeze toate paginile cu semnaturi...
cit despre comisie & modificari.... eu totusi mai sper sa se indrepte greseala, indiferent cine si cum o face... sper sa nu afecteze data examenului de rezidentiat aceste modificari, caci bibliografia trebuie schimbata!
multumesc pentru apreciere!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 10:51 pm

atlantiana wrote:de ce vreti bibliografie in limba materna si nu in limba oficiala? romana nu e limba mea materna, dar prefer examen in romana....

ai dreptate, s-a notat!
atlantiana wrote:de ce chestiunea preparatorilor nu mai apare la voi? (sunt curioasa)

caci se adreseaza rectorului, nu ministrului
atlantiana wrote:de ce vreti tot grile gen toceala? voi cereti sa se scoata procentele, nu sa devina grilele logice

nu cerem grile de toceala, dar nu cred ca trebuie schimbat acum tot rezidentiatul si nici nu va fi dispus nnimeni sa faca asta toooocmai acum cind deja e extrem de tirziu... poate pentru rezidentiatul din 2006 sint sanse de a reusi asa ceva!
atlantiana wrote:daca tot atingeti problema subiectelor cu doua „acoperiri“, cineva spunea ca exista si pe chirugicale unul...

a fost o sugestie mai veche a unor colege, dar acum este rezolvata in noua tematica. a fost o scapare...din cauza vitezei! sorry acel subiect 50 este la MF...
atlantiana wrote:nu o luati drept critica, ci mai degraba nelamurire

nu e nimeni atit de sensibil! :D in plus criticile sint benefice, ne arata unde am gresit si ce putem remedia!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun May 22, 2005 11:07 pm

Felicitari! Foarte bine ca s-a facut ceva in plus, ceva nou pe langa ce s-a facut deja. Pacat ca s-a selectat doar un subset din ceea ce deja are sustinerea a peste 1300 de semnaturi... dar asta a fost alegerea celui care a ales sa rescrie petitia si sa construiasca un mesaj personalizat. Apropos, putem afla un nume a celui care a ales aceasta?


In fine... petitia a ajuns la ministru, personal am dus-o la minister - nu i-am dat inca numar de inregistrare si nua m depus lista de semnaturi oficiala, speram sa i se adune mai multe semnaturi si sa aiba loc intalnirea promisa, care cred ca in cele din urma va avea loc. Ma gandeam ca la intalnire sa predam petitia, dar aceasta amanandu-se... OSM Cluj a trimis petitia pe alta cale doar la minister a si primit un raspuns scris din partea ministerului, e drept politicos, ca se va avea in vedere etc. Nu am reusit sa fac rost de o copie a a mesajului catre ei, dar din cate am vb cu ei nu mi s-a parut ca spune "ceva".

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun May 22, 2005 11:31 pm

iar eu vorbesc acum DE TOTI reprezentantii seriilor anului 6... tu de cine vorbesti??? noi anul 6 bucuresti sintem foarte uniti...


Scuze, acum am vazut, desi tot nenominal. Pacat ca totusi nu s-a ales sa sprijiniti aceeasi petitie, sa fie o singura miscare, etc. Bine ca se misca ceva :) Oricum - din cate am vazut, e si linkul la petitia de pe net (cea completa) inclus, nu?

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun May 22, 2005 11:36 pm

victor wrote:Foarte bine ca s-a facut ceva in plus, ceva nou pe langa ce s-a facut deja.

asa cum spui si tu, e ceva complementar, care nu vine in contradictie cu ce s-a facut deja. in plus are si alta tinta, nu se adreseaza ministrului... nu inteleg la ce te referi cind spui ca "s-a selectat doar un subset" din cele spuse acolo??? ce mai avea rost in acea petitie si nu e trecut?

iar ceea ce scrie in acea petitie si inca mai e de actualitate se reia si in aceasta. cea noua are avantajul de a fi pe hirtie (deci mai accesibila pentru cei vizati) si este si inregistrata (nu aruncata pe un site pe care nu intram decit noi studentii). eu cred ca astfel de protest are sanse mai mari de a fi luat in considerare decit cel online! in plus stii bine ca acea petitie dusa la minister are (oarecare) valoare doar daca e inregistrata. poate ca au aruncat-o la cos sau pe geam dupa ce ai dus-o... sau (pot zice ei) nu au primit-o... cum demostrezi in aceste cazuri ca am protestat????

am apreciat ceea ce ai facut anul trecut (eu doar de acel an stiu) pentru colegii tai, daca esti dispus sa ne ajuti si acum iti multumim, dar cred ca acum este (si) "lupta" noastra si noi asa am inteles sa o ducem... bine sau rau se va putea spune dupa ce vom vedea rezultatele. o singura greseala
am facut: nu am crezut ca, vazind scaparile, nu le vor rezolva!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Mon May 23, 2005 12:14 am

bogdanescu wrote:nu si-a inchipuit nimeni, cred eu, ca dupa acea petitie online si dupa ce am vorbit cu prof coculescu la consiliu (mai multi reprezentanti ai seriilor anului 6) nu va schimba nimic....


Ei bine, nu am stiut ca ati dus tratative cu Coculescu. E un lucru laudabil.
Faptul ca nu a tinut cont nici de voi imi intareste parerea pe care mi-am format-o deja despre „domnia sa“...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon May 23, 2005 1:58 am

victor wrote:Pacat ca totusi nu s-a ales sa sprijiniti aceeasi petitie, sa fie o singura miscare, etc.

nu mai intru in discutii inteminabile, am mai raspuns! nu am nici timp si nici chef de polemica... s-au scris deja zeci de pagini despre rezidentiat pe forum, e suficient. pierd deja muuult prea mult timp ca sa raspund intrebarilor gen "de ce ati facut?"! cred ca toti cei care au putut au semnat acea petitie online. si noi am semnat-o! nu a avut nici un rezultat! acum incercam altceva... in plus noi reluam unele dintre idei... ce vrei mai mult???
chiar e o singura miscare: cea de schimbare a bibliografiei! acum deja e a doua etapa, caci prima a esuat!
victor wrote:Bine ca se misca ceva

da, se misca si s-a mai miscat
victor wrote:Oricum - din cate am vazut, e si linkul la petitia de pe net (cea completa) inclus, nu?

pacat ca ai vazut dupa ce ai postat!
victor wrote:(...) tot nenominal.

da, tot nenominal! de ce ar trebui sa-ti dam tie catalogul??? crezi ca e un act de curaj sa ne spunem numele pe forum? noi am semnat-o...

in concluzie: va rog, daca vreti sa ne ajutati, postati idei, sugestii, critici, injuraturi :) etc. sa terminam cu prostiile!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Mon May 23, 2005 8:52 am

Bine spus: nu va pierdeti in polemici. rezidentiatul bate la usa, de rezolvat n-am rezolvat nimic...prin orice mijloace trebuie sa-i facem sa se trezeasca!!!
Felicitari anului 6 si sefilor de serii din Bucuresti! Victor deja a sensibilizat ssm-urile din toata tara, sa speram ca se vor reactiona in timp util. Dupa cate se vede in Romania trebuie sa fie o actiune de mare amploare ca cineva sa ne ia in seama, asa ca...la treaba!
P.S. Ma ofer sa va "rapesc" cativa cetateni romani si ca rascumparare cer schimbarea bibliografiei :P :P , poate asa ne facem mai usor auziti. Voluntarii pe pm! Ofer cazare, masa si confort la standard occidental :D . Gata, am terminat cu aberatiile!!!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon May 23, 2005 9:07 am

da, tot nenominal!


Ma interesa cine e mintea/autorul (sa incerc sa vorbesc cu el/sa) care a ales sa modifice petitia in loc sa o preia (acum cand a apucat sa aiba deja ceva "momentum") - eu asa as fi procedat - respectiv cine a preferat in loc de una mai mare, doua mai mici. Daca ti se pare ca iti cer condica de prezente (am vazut ca si tu ai semnat doar cu un nume petitia), asta e. Pastreaz-o in formol :)

Bine ca e pe hartie si aveti dreptate sa scrieti rectorului, desi cred ca devine util doar daca continuati tot in aceeasi directie, spre ms. Parerea mea (desi nu cred ca ai/aveti nevoie de ea)- mergeti si mai departe, rectorul nu e deocamdata factor de decizie, e doar factor de sprijin - vedeti CMR, CMB - si ar trebui sa tintiti tot spre minister. Chiar si Cinteza - ca decan (facultate) merita abordat. Dar asta probabil intr-o etapa urmatoare, asa cum zici si tu.

despre numar de inregistrare: nu e inregistrata cererea + lista de semnaturi, cererea e inmanata direct personal ministrului, presa a preluat-o, in presa raspund deja petitiei - nu poti spune ca nu _prea_ exista (cum a fost cazul cu rezultatele preliminare la testari online in 2003, cand au ramas doar pe internet si pe o foaie neinregistrata predata neoficial si pseudo-oficial intr-o conferinta publica, raspunsul ramanand la nivelul un interviu pe internet intr-un mp3). Dupa cum ti-am zis, ministerul sanatatii a si raspuns la aceasta petitie in scris, dar nu catre SSM Bucuresti, ci catre OSM Cluj, cu generalitatile de rigoare. Iar ideea "cea mare" promisa deja si presei (vezi Observatorul medical) era tocmai intalnirea cu delegatia, unde ma gandesc ca e bine sa se merga intr-o singura echipa mare, si nu doua mai mici - a studentilor de anul 6 si a medicilor stagiari.

In rest, cum crezi/credeti. Spor, timpul nu mai are rabdare

ps. vine si remanierea :lol:

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon May 23, 2005 11:45 pm

victor wrote:Ma interesa cine e mintea/autorul (sa incerc sa vorbesc cu el/sa)

de ce te intereseaza asa mult persoana??? uite, da-mi mie mesaj cu ce vrei sa-i zici si va ajunge la respectiva persoana....
victor wrote:care a ales sa modifice petitia in loc sa o preia

persoanei respective nu prea ii place "sa preia" :D un fraier, nu?
victor wrote:eu asa as fi procedat

pai poate ar fi mai bine sa procedezi cumva, nu doar sa vorbesti
victor wrote:am vazut ca si tu ai semnat doar u un nume petitia

?????????????
victor wrote:Pastreaz-o in formol :)

chiar esti ............. de ce nu te duci tu sa postezi aceste .......... pe altundeva??? noi nu avem timp de asa ceva. noi luam lucrul asta in serios, ne intereseaza. puteai sa te ocupi de stagiari, sa ne ajuti sa obtinem mai facil o audienta la ministru (daca esti asa meserias si duci petitii personal la ministri!), sa faci ceva cu vechea petitie etc etc... tu insa stai in fata unei tastaturi si dai ordine, critici nefondat, ne impartasesti uimitoarele tale experiente, faci glume de un gust indoielnic etc. nu vrei sa ne lasi sa facem ceva, caci si pentru tine facem? tu poate mai ai de postat si te retinem....

cit despre restul mesajului... analize, abureli, filosofie ieftina... tu chiar nu ai treaba???? nimic-nimic?
victor wrote:ps. vine si remanierea :lol:

nu te bucura de raul altuia... am crezut ca prima a fost o scapare, dar, din pacate, nu! asa esti tu.... ******

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon May 23, 2005 11:56 pm

atlantiana wrote:(...)ati dus tratative cu Coculescu... Faptul ca nu a tinut cont nici de voi (...)

tot atunci domnia sa sustinea ca noi toti am facut obligatoriu limba engleza in facultate... si nu am reusit sa-l convingem!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue May 24, 2005 12:04 am

bogdanescu wrote:noi nu avem timp de asa ceva.


Complicata discutia cu un "noi cei din linia intai" se pare si vad ca o trasnformi (tu personal) in atac personal - dincolo de faptul ca nu ai inteles ce spuneam. Cum preferi. Succes, sunt convins ca daca vei dori-vei reusi sa faci mai mult decat am reusit eu pana acum.

uite, da-mi mie mesaj cu ce vrei sa-i zici si va ajunge la respectiva persoana....


Cat despre discutia prin intermediari/terti cu "mintea" - nu, multumesc. Asta m-ar fi interesat, se pare ca nu se poate/nu se doreste.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Tue May 24, 2005 10:37 am

Bogdanescu si Victor, se pare ca aveti un conflict in toata regula.
Nu vreau sa iau partea nimanui amandoi aveti intentii bune, dar Bogdanescu trebuie sa iei in considerare faptul ca Victor si la rezi 2003 si 2004 s-a implicat foarte mult si ne-a adus pe forum ultimele stiri "la cald" si acestea de cele mai multe ori s-au confirmat.

Succes in continuare amandurora!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 12:19 pm

ce as putea sa mai zic victor? in afara de ce am postat...

1. nu ai citit nimic din posturile anterioare, unde recunosteam meritele tale in rezidentiatul trecut...
2. te-am invitat sa ne ajuti... ai preferat sa discuti pe forum! am primit doar doua propuneri de ajutor (ca PM), nici una de la tine!
3. eram chiar pus pe cearta ieri :D insa si acum cred ca acele "glume" sint deplasate. nu e atac la persoana! (ce usor e sa acuzi!!! poate ar fi trebuit sa recitesti ce ai postat mai intai...)
4. scoti din context fragmente pentru a sustine un sofism! nu e corect!
5. cit despre "terti"... :D :D :D nu ai inteles nimic! :twisted:
6. da, chiar nu prea pot sa te urmaresc, si nici nu prea am rabdare sa caut predicatul jumatate de ora prin fraza de 1 km... mai concis poti? si mai clar...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Tue May 24, 2005 12:32 pm

Daca va mai certati va duc in carantina :evil: !
Cooperati sau continuati fiecare pe linia inceputa, va promitem la sfarsit statui si strangeri de mana, brate ridicate in semn de victorie, orice! Dar acum nu e momentul certurilor (asta in cazul in care vreti sa scapati si voi ca noi toti de "parcurgerea" a 50 de pagini aberante). Avem un obiectiv comun, indiferent de mijloace trebuie sa-l atingem!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 12:32 pm

medstar, iti multumesc pentru sustinere! nu e nici un conflict... cu victor nu am nimic personal, din contra! chiar mi-a placut ce a facut anul trecut pentru colegii lui (atunci l-am cunoscut si eu personal, insa nu am pastrat nici o relatie). acum ma enerveaza atitudinea lui, caci nu inteleg de ce posteaza stupiditati pe care nici el nu le crede... nu inteleg de ce el nu accepta o echipa si incearca sa apara in fata? (e veche "traditia" asta...), de ce ne critica tocmai pe noi cei care facem asta ca sintem impotriva miscarii :) etc
poate ca ar fi bine sa faca si el ceva concret.... sa lase aroganta si sa intre intr-un dialog... nu crezi???

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 12:34 pm

vmc wrote:Cooperati sau continuati fiecare pe linia inceputa, va promitem la sfarsit statui si strangeri de mana, brate ridicate in semn de victorie, orice! Dar acum nu e momentul certurilor (asta in cazul in care vreti sa scapati si voi ca noi toti de "parcurgerea" a 50 de pagini aberante). Avem un obiectiv comun, indiferent de mijloace trebuie sa-l atingem!

in sfarsit un om rational! felicitari!
eu cedez fondurile pentru statuia mea...:D aaa, nu stiu, cui doreste!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 24, 2005 1:28 pm

eu vad:

1. petitia 1
dezavantaje
facuta de niste useri, no name atunci (exc. victor) si, cu exceptii victor si atlantiana, ramasi in bezna anonimatului de atunci
o luna redactarea (e normal sa fie lasata la dospit ceva timp pe forum, da'.. o mie de conferinte??)
semnaturi online, including gigi becali si alte farse, greu de verificat etc
neinregistrata
ssmb-ul n-are nici o treaba, clujul misca politically corect
ciudatenii: joao baga o idee, dispare 2 saptamani, apoi conferintele cand prinde cate unu net, unu/a are probleme cu drumul, ceilalti se dau morti, studenti de anu 6 care sa se bage nici unul, victor n-are imprimanta

avantaje
aduna 1300 de semnaturi
obtine o republicare a tematicii, cu scoaterea duplicitatii ed14-15
obtine cateva reactii scattered prin adevarul, cotidianu parca si un "observatorul medical"
obtine o promisiune de intalnire
beneficiaza de diplomatia lui victor (relatii si experienta included)

2. petitia 2
avantaje:
facuta de reprezentanti ai seriilor, deci elected characters
se depune undeva, cu numar pe frunte
beneficiaza de oarescare conjuncturi .. sa le zicem..astrale, toate grevele terbuie sa aiba si asfel de conju8ncturi astrale
semnaturi cu pix si cu foaie
chiar s-au intlnit cu cocu, deci eti au intrare
pare dinamica, mi se pare ca are destula forta, miscata repede, gandita rapid si pe baze populiste (inspirata din ce vrea poporu, recte petitia 1)
intra p o cale batatorita de prima pet


dezavantaje:
este almost iunie, in rest ..de-abia a aparut, deocamdata blank la capitolul asta. poate doar ca e pe bucuresti only, dar vad ca exista deschidere spre alte centre, ..in fine, de asteptat

eu refuz sa vad oricum care sunt problemele inter voi, asta pt ca nu stiu ce e mai bine, sa lovesti de doua ori sau o data cu forta cumulata. :)) metafora.. cred ca raspunsul este "de 3 ori", si de-aia astept conferintele de presa organizate de ssmb/fasmr, scrisorile deschise and so on. daca nu se obtine convingerea unei organizatii studentesti, nu inteleg cum se incearca obtinerea unor alte chestii de la oameni mai putenici. poate intr-o zi interesele ssmurilor si ale studentilor se vor mai si suprapune.

pana la urma pentru mine sau ceilalti cred ca e o chestie prea buna ca sunt oameni care se implica. sigur nu mi-ar placea sa se calce intre ei pe glezne, in rest..
... ca stau si beau o bere unii cu altii sau se intrec care sa obtina ceea ce noi toti astia de pe bara lasi si neimplicati vrem.. nu mai conteaza asa tare. constructiv sa fie.

ma gandeam si la vechea mea obsesie cu pichetarea si revolucionul. cred ca asta ar uni toate fortele.. numa ca mai e o luna de scoala, pacat de o ocazie pierduta.

oricum, laudabil de ambele parti. mi-ar placea ca cei care conduc cele doua shfortze sa-si gandeasca cu un pas inainte miscarile, si de ce nu sa ne si dezvaluie ceva din asta.

si gata incheiere: daca e de fonduri, dati incoace, campania pt "legalise marijuana" trebuie sa traiasca si ea :lol: si da, cred ca se pot scrie si posturi mai lungi :P

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 1:51 pm

trident wrote:mi-ar placea ca cei care conduc cele doua shfortze sa-si gandeasca cu un pas inainte miscarile, si de ce nu sa ne si dezvaluie ceva din asta.

saptamina aceasta incercam o actiune generala a anului 6... e mai greu deoarece nu beneficiem de nici un sprijin, cei care au deja contacte prefera sa stea "la formol" (mi-a placut expresia!:D) sper sa avem mai multe succese de mentionat spre sfarsitul saptamanii, caci noi nu ne mandrim cu esecuri si nici nu le mentionam...

cit despre a doua "shfortza" ar fi bine sa se arate si sa ne ajute cumva... cit se mai poate face ceva!

despre "dezvaluiri":
- vineri 13 mai apare VM
- sambata si dumninica mobilizare
- luni, marti tatonam, telefoane, intilniri
- miercuri mergem la senat si discutam cu rectorul
- joi depunem si inregistram petitia la rectorat semnata de citiva reprezentanti ai seriilor (deci in mai putin de o saptamana!!!)
- vineri, simbata si duminica o modificam in functie de sugestiile si criticile aparute ---> asta era ratiunea acestui nou topic!
- luni si marti strangem semnaturi

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 24, 2005 2:43 pm

Am trimis emailuri la presedintie, guvern, ministerul sanatatii, cmr. Am si confirmari de primire de la cmr si presedintie. deci exista o dovada !

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 7:19 pm

atlantiana wrote:Am trimis emailuri la presedintie, guvern, ministerul sanatatii, cmr. Am si confirmari de primire de la cmr si presedintie. deci exista o dovada !

BRAVO! la asta nu ne-am gindit, felicitari! sa speram ca dau roade! si sper sa nu fie setat sa raspunda automat cu un mesaj prestabilit la mailurile intrate! sper sa le citeasca (in timp util)

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue May 24, 2005 7:20 pm

atlantiana wrote:Am trimis emailuri la presedintie, guvern, ministerul sanatatii, cmr. Am si confirmari de primire de la cmr si presedintie. deci exista o dovada !

daca ar fi mai multi ca tine care CHIAR FAC ceva... incep sa cred ca vom reusi!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Tue May 24, 2005 8:10 pm

atlantiana wrote:Am trimis emailuri la presedintie, guvern, ministerul sanatatii, cmr. Am si confirmari de primire de la cmr si presedintie. deci exista o dovada !


Ce idee buna poate ar fi bine sa trimitem mai multi asa ca te-as ruga sa ne spui asupra caror probleme te-ai aplecat pt a ne pune cu totii de acord si eventuale adrese.
Sa trimitem cat mai multi n-are cine sa ne ia capul.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 24, 2005 9:09 pm

Acesta este textul pe care l-am trimis eu:

Introducerea a fost, dupa caz: Stimate domnule Presedinte al Romaniei, sau Stimate domnule Prim-ministru al Romaniei, sau Stimate domule Ministru al Sanatatii; ministerul educatiei nu are din pacate adresa de email.


ÃŽn urmă cu 30 zile, ca reacţie la modificările aduse tematicii de rezidenţiat – modificări publicate în „Viaţa Medicală“ şi „Observatorul Medical“ din 11 martie a.c. – a luat naştere protestul „Rezidenţiat 2005“. Petiţia online ( http://www.petitiononline.com/rezident/petition.html ), semnată până în prezent de peste 1300 candidaţi, beneficiază de susţinerea Societăţii Studenţilor Medicinişti Bucureşti, Organizaţiei Studenţilor Medicinişti Cluj, Federaţiei Asociaţiilor Studenţilor în Medicină din România şi a Asociaţiei Internet pentru Medicină.
Prof. dr. Mihail Coculescu, directorul Centrului Naţional de Perfecţionare în Domeniul Sanitar „şi cel care are toate şansele să fie preşedintele Comisiei de rezidenţiat pentru anul 2005“ („Cotidianul“ din 27 aprilie a.c.), a luat cunoştinţă de nemulţumirile candidaţilor – atât în mod direct (la întâlnirile din consiliu cu studenţii anului VI ai UMF Bucureşti), cât şi prin intermediul presei, si al forumului site-ului internet CNPDS.
Domnia sa a promis – în replică – republicarea tematicii şi a bibliografiei de concurs. Republicarea a avut loc, în „Viaţa Medicală“ şi „Observatorul Medical“ din 13 mai 2005, dar ignorand cu desăvârşire cererile noastre. Singurele modificari efectuate: clarificarea confuziei dintre „Sindromul de malabsorbţie“ şi „Malnutriţie“ şi stabilirea bibliografiei în limba engleză pentru 4 dintre subiectele nou introduse.
Ca efect direct al lipsei de receptivitate la ideile noastre, noua bibliografie conţine – şi ea, ca şi precedenta – anomalii:
Prima: se impune studiul obligatoriu al unui text în limba engleză, pentru un examen susţinut în limba română, de către cetăţeni ai României, ţară în care singura limbă oficială este limba română!
A doua: paginile indicate pentru tema „Hormon-receptor: relaţia structură-funcţie“ sunt greşite; ele corespund subiectului, dar nu în ediţia a XV-a în engleză, ci în traducerea ediţiei a XIV-a a tratatului.
Paginaţia pentru celelalte subiecte a fost ocolită, modul de obţinere a rezidenţiatului în medicina de familie nu a fost lămurit, grilele de concurs vor rămâne în „stil vechi“, iar preparatorii devin mai departe rezidenţi, fără să susţină examenul naţional …
Toţi cei peste 1.300 de semnatari (din toată ţara) ai protestului au fost ignoraţi cu desăvârşire! Care este explicaţia? Bani de la buget nu trebuie alocaţi pentru rezolvarea problemelor noastre. Este nevoie doar de bunăvoinţă şi deschidere spre comunicare.
Vă solicităm ajutorul pentru rezolvarea acestor probleme.


Am trimis asta la:
http://www.guv.ro/legaturi/mail-premier.php http://www.guv.ro/legaturi/mail-guv.php
http://www.cmr.ro/index.php?option=com_contact&Itemid=3
http://www.presidency.ro/index.php?_RID=petitii

La
ministru@ms.ro
presedinte@basescu.ro
si office@cmr.ro (la cmr am trimis de doua ori, pentru siguranta)
am facut asa: Am deschis petitia online. In josul paginii exista un link - Send this to a friend. Am dat click pe link si in noua pagina am completat campurile, iar la comentariu am scris acelasi text, dar am scos linkul la petitie (petitia e oricum trimisa, deci linkul e inutil).


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests