Perle pentru rezidentiat

...noi crestem odata cu tara...
atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Perle pentru rezidentiat

Postby atlantiana » Thu Apr 21, 2005 11:46 pm

Ideea acestui topic („perle“ din materia de rezidentiat) mi-a venit dupa ce am inceput sa studiez din Ciofu. Daca Harrison e in traducere si greselile se pot atribui traducatorului, Ciofu nu mai are scuza asta.

Iata pentru inceput, cateva exemple:
colonizarea postnatala are loc in urmatorul ritm:20 - 25% in prima zi, 60 - 65% intre a 3-a si a 5-a zi
Ma intreb ce se intampla in ziua a 2-a. Se suspenda colonizarea?

...metode rapide de diagnostic antepartum a infectiei cu GBS - testul OIA si Strep B OIA...

Oare ce o fi OIA? (trebuia cumva sa stiu de la pediatrie sau gineco?)

Sepsisul neonatal cu debut tardiv e sepsisul care apare dupa 7 zile de la nastere (etiologie) sau dupa 5 zile (manifestari clinice)?

... Interventia terapeutica poate fi ineficienta si atunci se deruleaza rapid tabloul socului refractar (hipotensiune, oligurie) si sindromul disfunctiei organice multiple. ...

Cine a citit Septicemia stie ca nu prin simpla hipotensiune si oligurie se defineste socul refractar.

La diagnostic de laborator:
Hemoculturile vor fi recoltate din venele periferice (ele avand aceeasi valoare ca si cele recoltate din cateterul ombilical), cele din cateterul venos central proband adesea culturi fals pozitive. ...

Nu pot sa infirm valoarea de adevar a acestei afirmatii, dar nu am inteles de ce proba din cateterul venos central da culturi fals pozitive. Are cineva idee....?

Examenele de laborator cu valoare predictiva sunt facute varza !!! :!: Cred ca m-am exprimat politicos. Banuiesc ca informatiile au fost culese din mai multe surse si alaturate, fara sa se incerce o „armonizare“ a lor.

Factor de risc pentru infectia perinatala e ruptura membranelor mai veche de 18 sau de 24 ore? (18 nu e egal cu 24 :oops: )

De ce oare nu au formulat coerent conditiile de efectuare a punctiei lombare? Asa, pe puncte: 1, 2, 3, ... Sa le fi epuizat in 5 randuri. Se spune ceva de PL la pag. 136 si se reia apoi la 137 - 138. Parca am fi rumegatoare. Intai ingeram, apoi regurgitam si mestecam.

Ati vazut tabelul de la 137? E pe post de curiozitate? Chiar cere cineva determinarea IL-urilo? sau sICAM? banuiesc ca e de fapt ICAMs (molecule de adeziune intercelulara, s fiind pentru pluralul englezesc).

Pag 139 jos: streptococ coagulazo-negativ :) Poate am ramas in urma cu microbii. Sa zicem ca e greseala de tipar.

Am si o nelamurire din Harrison. La Tromboza venoasa se spune ca heparina da ocazional trombocitopenie si pacientii pot dezvolta tromboze si ischemie. E vorba de aceiasi pacienti care fac trombocitopenie? Si prin ce mecanism apare trombocitopenia? Poate stie cineva si e doritor sa impartaseasca ... :oops:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Apr 22, 2005 6:10 am

despre perlele si tampeniile din Harri & Ciofu se mai poate scrie o carte cat astea doua impreuna.
despre cat de prost sunt facute, inca una.


btw, vezi ca e un topic in Rezi 2004.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri Apr 22, 2005 8:30 am

HornySkunk wrote:Atlantido iti pierzi timpul.

deh, ma gandeam ca nu strica sa ne amuzam un pic. Poate ca nu mai sunt doritori de amuzament? :?

Nu stiam ca reiau un topic de anul trecut. Va rog sa ma scuzati daca v-am plictisit.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Perle pentru rezidentiat

Postby atlantiana » Fri Apr 22, 2005 9:40 am

atlantiana wrote:Am si o nelamurire din Harrison. La Tromboza venoasa se spune ca heparina da ocazional trombocitopenie si pacientii pot dezvolta tromboze si ischemie. E vorba de aceiasi pacienti care fac trombocitopenie? Si prin ce mecanism apare trombocitopenia? Poate stie cineva si e doritor sa impartaseasca ... :oops:

Am gasit raspuns la intrebare. Il pun aici, in ideea ca o mai avea cineva aceeasi nelamurire:

Heparin-Induced Thrombocytopenia
Heparin-induced thrombocytopenia, the most important thrombocytopenia resulting from drug-related antibodies, occurs in up to 5% of patients receiving bovine heparin and in 1% of those receiving porcine heparin. Rarely, patients with heparin-induced thrombocytopenia develop life-threatening arterial thromboses (eg, thromboembolic occlusion of limb arteries, strokes, acute MI).

The thrombocytopenia results from the binding of heparin-antibody complexes to Fc receptors on the platelet surface membrane. Platelet factor 4, a cationic and strongly heparin-binding protein secreted from platelet alpha granules, may localize heparin on platelet and endothelial cell surfaces. In addition, platelet factor 4-heparin complexes are the principal antigens. Platelet clumps can form, causing vessel obstruction.
The Merck Manual of Diagnosis and Therapy

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon May 02, 2005 12:29 am

HornySkunk wrote:Atlantido iti pierzi timpul.


Lasa-i sa descopere greselile si sa si le impartaseasca. Fiecare generatie de absolventi a trecut prin asta si ii ajuta sa isi fixeze materia. Sa nu uitam ca rezidentiatul se da grile, ca notiunile din grile sint cele din carte si ca unele sint gresite si ca se ajunge la aberatii de genul "grila bate logica stiintifica" (pt ca asa scrie in carte).
Sint foarte dezamagit, am pus suflet in ceea ce am vorbit dar a fost degeaba.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Wed May 04, 2005 2:12 pm

Daca ma intrebati pe mine, care in mare sila am citit aproape in intregime cele 3 capitole pe care le aveam la rezi din Ciofu, cartea aia e absolut oribila.

Bafta tuturor!
Take it or leave it...

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Wed May 04, 2005 2:52 pm

Khaos wrote:Sint foarte dezamagit, am pus suflet in ceea ce am vorbit dar a fost degeaba.


Despre ce e vorba? Eu nu am inteles nimic din fraza asta. :?

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon May 09, 2005 2:50 pm

atlantiana wrote:
Khaos wrote:Sint foarte dezamagit, am pus suflet in ceea ce am vorbit dar a fost degeaba.


Despre ce e vorba? Eu nu am inteles nimic din fraza asta. :?


Era pentru cine trebuie sa inteleaga, dar imi place ca te-ai prins.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Mon May 09, 2005 3:04 pm

Deh, m-ai lamurit bustean. :D

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Sep 29, 2005 12:47 pm

Harrison pag. 1601
"Studiile experimentale au aratat ca fumatul indelungat altereaza miscarea cililor, inhiba functia macrofagelor alveolare si conduce la hipertrofia si hiperplazia glandelor secretoare de mucus; expunerea pasiva a cainilor poate produce modificari de tip emfizematos." :shock:

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Sep 29, 2005 7:46 pm

In original ,in editia 15, textul arata in felul urmator :

"Experimental studies have shown that prolonged cigarette smoking impairs respiratory epithelial ciliary movement, inhibits function of alveolar macrophages, and leads to hypertrophy and hyperplasia of mucus-secreting glands; massive exposure in dogs can produce emphysematous changes."

Poate trebuiau sa cosmetizeze un pic mai mult traducerea, dar textul are sens. Spre deosebire de alte adaptari, asta e una fericita :)

Bafta la invatat !
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Sep 29, 2005 9:40 pm

Eu raman la impresia ca Ciofu ii bate pe toti la tampenii... O carte scrisa asa ca sa fie publicata si atat. Fraze aruncate la intamplare si neexplicate, idei care se reiau dar de fiecare data se mai adauga ceva.
Dupa cum spuneam si in alt topic: am ramas socata cum standardul de aur al dg HIV e o metoda, care peste un paragraf devin 2 si in final 3. :shock:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Oct 01, 2005 2:10 pm

Harrison pag 1568
"Medicamentele cel mai frecvent asociate cu inducerea unor episoade acute de astm sunt: aspirina, colorantii precum tartrazina, antagonistii beta adrenergici si agentii de sulfitare"

"The drugs most commonly associated with the induction of acute episodes of asthma are aspirin, coloring agents such as tartrazine, adrenergic antagonists, and sulfiting agents. "

Drug: therapeutic agent any substance, other than food, used in the prevention, diagnosis, alleviation, treatment, or cure of disease

Daca tartrazina este medicament va rog spuneti-mi si mie in ce se prescrie.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sat Oct 01, 2005 5:05 pm

spuneti-mi si mie daca bat eu campii si au ei dreptate:
in ciofu zice ca stafilococul auriu si stafilococul coagulazo-pozitiv sunt 2 chestii diferite. se subintelege din text.
De la microbi eu stiu ca singurul stafilococ coagulazo-pozitiv este staf. auriu.
cititi si voi pagina 141 (la infectiile perinatale) in josul paginii..... :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun Oct 02, 2005 3:26 am

In Ciofu meu e coagulazo-negativ si ii zice epidermidis.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun Oct 02, 2005 9:08 am

"Stafilococul coagulazo-pozitiv poate fi inca foarte sensibil la penicilina. Pentru speciile rezistente la penicilina se recomanda meticilina, oxacilina si nafcilina, iar pentru germenii rezistenti si la acestea ramane vancomicina, ca si in cazul stafilococului auriu." DE LA PAGINA 141
PAREREA MEA ESTE CA SI ACEASTA ESTE O PERLA. :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Postby larisa2000 » Sun Oct 02, 2005 7:54 pm

Vreti perle adevarate ???? puneti mana pe harri unde veti afla ca testul de efort al unui pacient se intrerupe cand tensiunea sistolica a acestuia scde SUB 10 MM Hg.Tare,nu?probabil intra omu in colaps da noi nu il dam inca jos de pe banda....Si inca ceva,am invatat de la cardio ca testu se opreste cand apar semnele de ischemie,logic dealtfel.In harri scrie ca semn de ischemie e subdeniv de 1 mm,dar noi nu oprim testu pana cand subdeniv nu ajunge la 2 mm.Si inca ceva,o hematie are 4,5 mm diam.Si cand te gandesti ca era cineva aici pe forum ,mai demult ,care zicea ca-i place harry :evil:

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun Oct 02, 2005 9:57 pm

Tutza, daca pana la paragraful ala a fost pomenit staf coag-negativ (sectiile de prematuri bla bla, staf epidermidis etc) de ce te incapatanezi sa nu vezi ca e o gresala de tipar?

mado
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Aug 11, 2005 11:29 pm

Postby mado » Sun Oct 02, 2005 10:01 pm

harri e plin de greseli,iar exemplele pot fi nenumarate.ciofu nu e mai prejos. acum depinde de noi daca judecam si nu luam totul ad litteram. pe ici pe colo lipseste un 0( a se citi 100 mmHg si nu 10 mmHg). in alta parte apare din neantul "stiintei" streptococul coagulazo negativ(sau pozitiv,nu mai tin minte exact...oricum o tampenie a la ciofu). la HTA ce scrie in text e contrazis flagrant de ce scrie in tabel...si nu numai...e o bucurie.
adica nu e numai prost tradus...el saracu' se pare ca are o doza mare de prostie/eroare de la mama lui de peste ocean...
ma rog ...problema e alta: putem contesta grilele facute dupa textele imbecile pe baza discordantei text-adevar stiintific? discordanta demonstrabila de altfel...

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Mon Oct 03, 2005 8:08 am

larisa2000 wrote:Vreti perle adevarate ???? puneti mana pe harri unde veti afla ca testul de efort al unui pacient se intrerupe cand tensiunea sistolica a acestuia scde SUB 10 MM Hg.Tare,nu?probabil intra omu in colaps da noi nu il dam inca jos de pe banda....Si inca ceva,am invatat de la cardio ca testu se opreste cand apar semnele de ischemie,logic dealtfel.In harri scrie ca semn de ischemie e subdeniv de 1 mm,dar noi nu oprim testu pana cand subdeniv nu ajunge la 2 mm.Si inca ceva,o hematie are 4,5 mm diam.Si cand te gandesti ca era cineva aici pe forum ,mai demult ,care zicea ca-i place harry :evil:



ei, hai, vorba unuia, mai si gandim....scade CU 10 mmHg....asta-i un examen de triaj ...ca la boi...numa ca nu ne cauta de *****ci de toceala.nimeni nu are interesu sa te faca pe tine doct....in timpu rezi,va fi treaba fiecaruia...de aia nu au rost toate lamentarile cu- cat e de gresit , cat de departe de ce se face in romania....e un exam. care trebuie dat, luat, uitat....

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Oct 03, 2005 9:02 am

Dar nu s-a spus ca anul acesta grilele vor fi inteligente si la prima vedere? In cazul asta cum faci la examen daca pica grile din "perle". Scrii dupa mintea ta mergand pe ideea de "inteligenta"? Sau scrii ca pana acum asa cum zice cartea, bun, rau, ca asa am fost invatati sa facem de vreo 6 ani incoace?

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Oct 03, 2005 9:02 am

Harrison pag 1573
"Daca simptomele nu se atenueaza dozele de steroizi inhalatori pot fi marite. Limita superioara nu a fost inca stabilita dar efectele adverse ale excesului de glucocorticoizi incep sa apara mai frecvent cand doza depaseste 2mg/zi." :?:
Chiar asta e doza toxica? Parca 2mg/zi e cam putin nu? In bronsita cronica parca se dadeau 30 mg/zi.

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Mon Oct 03, 2005 1:17 pm

Nu cumva e vorba de efectele adverse locale si nu sistemice?!

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Oct 03, 2005 1:51 pm

nu cred ca doza de 2 mg/zi se refera la efecte locale.
Am gasit un articol pe net in care spune ca doza de beclometazona determina efecte sistemice la peste 1-1.5mg/zi. http://astmbronsic.tripod.com/cap0506.htm.
Deci probabil este corect asa cum scrie in harrison. Adik la administrarea de corticosteroizi inhalatori efectele sistemice, deci efectele nedorite, apar la aceasta doza, peste 2 mg/zi

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Mon Oct 03, 2005 4:30 pm

Doll wrote:Dar nu s-a spus ca anul acesta grilele vor fi inteligente si la prima vedere? In cazul asta cum faci la examen daca pica grile din "perle". Scrii dupa mintea ta mergand pe ideea de "inteligenta"? Sau scrii ca pana acum asa cum zice cartea, bun, rau, ca asa am fost invatati sa facem de vreo 6 ani incoace?


ei, cum sa ma bazez pe "inteligenta" Doamne fereste....grilele gresite se contesteaza....

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Wed Oct 05, 2005 4:55 pm

Ciofu pag 26
"Laptele de vaca are un continut ridicat de Na, 23 mmol/l"
Ciofu pag. 30 tabel
Lapte de vaca-continut de Na=15mmol/l.

Care e varianta buna? :roll:

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Oct 05, 2005 6:48 pm

Am fost acum o saptamana la laborator cu o mostra de lapte de la vaca mea................ si avea 20mmol/l Eu consider ca asta e raspunsul corect! :roll: :D
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Wed Oct 05, 2005 6:49 pm

Am mai descoperit azi o duda: la cetoacidoza scrie ca poate da uneori pancreatita franca, dar la pancreatita nu apare in tabelul de cauze, ba mai mult sunt facute grile in care cetoacidoza nu e luata cauza de pancreatita! Cum or sa faca ei grile inteligente daca informatiile sunt diferite de la un capitol la altul?

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Oct 05, 2005 6:57 pm

Asa e. Dar hai sa-ti mai spun una: La HTA zic ca beta-blocantii inhiba secretia de renina. Dar la IC zic doar de IECA si antagonistii de aldosteron sau asa ceva. Inchipuie-ti ca am gasit o grila care zicea:"care inhiba SRAA si A) era beta-bl. NU ERA CICA CORECTA
ASTA PT CA SE IA PROPOZITIA SI SE FACE BUCATI. Parca n-ar fi medici cei ce fac grile....... Dar ce sa ne mai miram ... :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Oct 05, 2005 9:37 pm

Vorbiti de grilele de pe net sau din carte? De pe net dupa ce s-au scos cele contestate?

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Wed Oct 05, 2005 10:27 pm

alimori wrote:Vorbiti de grilele de pe net sau din carte? De pe net dupa ce s-au scos cele contestate?


Despre cele ramase in carte vorbesc!
Daca iei la puricat materia gasesti o gramada de contradictii intre capitole...Totusi grilele au ramas, si imi vine greu sa cred ca atunci cand se vor alcatui grilele se va tine cont de ce scrie si in alt capitol...

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sat Oct 15, 2005 7:51 pm

M-a pus Darla sa citesc...
Nici n-am deschis bine Harrri-ul la HAV ca am gasit o veche perla de care uitasem :lol: ...v. hep. A: in text scrie ca face parte din Hepadnavirus, in tabel Hepatovirus...Mi-am adus aminte ce contrariata am fost prima data cand am citit (eram novice in ale Harri-ului :roll: ) ca un ARN v poate face parte din genul HepADNavirus....Ei, au mai trecut cateva teme peste mine si-am inteles faza :shock: ...Ma intreb dac-o s-o inteleaga si Cocu :twisted: ...Daca NU, exista contestatiile (de care probabil n-o sa se tina cont)
Great minds think alike

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sat Oct 15, 2005 10:52 pm

Alta, tot din aceeasi zona:
pg 1847: "HAV este singurul virus hepatic uman care se poate cultiva in vitro"
pg 1848: "HBV este dificil de cultivat in vitro..."

AHAAAA....deci se poate...mai greu, da' se poate... :evil:
Great minds think alike

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Oct 15, 2005 11:43 pm

desi e prea subtil , virusu hep A este hepadnavirus, cu ARN...

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sun Oct 16, 2005 1:06 am

Tridi, here goes: :duel: N-ai inteles bine: era vorba in primul rand de diferenta intre text si tabel,
iar HAV este totusi un Hepatovirus din 2 motive:
1.(irelevant) asa am facut la Infectioase
2.(irelevant)asa scrie si in alte carti
3.(ceva mai relevant) citeste randul 2 si 3 pg 1848 sub schema aia "draguta"
4.(off-topic) :twisted: numa' bine ii speriem pe toti de cat la amanunt stim materia... :twisted: :twisted: mai ales pe cei care au citit de 55 555 de ori materia ...(no personal ofence intended) :duel: watch out...I think I'm winning the duel...
Great minds think alike

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Oct 16, 2005 11:50 pm

tocma asta ziceam si eu, n-ai prins inflexiunea si boldul :lol:

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sun Oct 16, 2005 11:53 pm

Nu-mi vine sa cred ca ne-am pus de acord...e de rau!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Great minds think alike

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Oct 17, 2005 12:09 am

wise man says: great minds think alike

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Mon Oct 17, 2005 12:12 am

Stoppped, I'm falling in love... lovestory.gif
Great minds think alike

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Mon Oct 17, 2005 6:12 pm

sdr. Pickwick: 1631
"La majoritatea pacientilor, conducerea centrala respiratorie este scazuta ereditar si dobandit... :shock: " k, k, da' la restu' ce cauza are? :?
Arunca-ţi cu o părere!
(Darla, you've created a monster!) :twisted: :twisted: :twisted:
Great minds think alike


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests