GENOMUL UMAN

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Thu Oct 13, 2005 12:06 pm

prima intrebare din extrapotenta celua susha e gresita si aia???
a facut careva grilele din broshura????
anybody.....somebody....? cocu?

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Oct 13, 2005 8:03 pm

Eu le-am facut si stiu ca mi s-au parut super aiurea...dar nu am avut puterea sa le analizez...poate data viitoare :D

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Thu Oct 13, 2005 8:32 pm

prima intrebare din extrapotenta celua susha e gresita si aia???

da, e greşită. Acum m-am uitat şi eu la grilele alea! :!:
Great minds think alike

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Thu Oct 13, 2005 11:47 pm

M-am uitat şi la a doua întrebare din cel stem.
Care e faza cu răsp. e = expresia receptorilor deficitari? Asta vrea să fie o întrebare ''gândită'' ? că eu credeam că trântesc pur şi simplu direct din carte cuvânt cu cuvânt...

Dar parcă nici gândită nu-mi iese...probabil mi se conectează greşit neuronii... :?
Great minds think alike

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Oct 15, 2005 6:25 am

sunt corecte, si asa vor fi si grilele anul asta... am inteles ca de fapt badiu va face o aprte din ele..

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Wed Oct 19, 2005 9:08 pm

grasshopper wrote:prima intrebare din extrapotenta celua susha e gresita si aia???
a facut careva grilele din broshura????
anybody.....somebody....? cocu?


eu am facut grilele de la endocrine..doar atat. :roll:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Oct 19, 2005 9:31 pm

moama catai problema:)))

adikca nu ca tot textul e la o adica gresit , pb ta e grila aia:))

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Wed Oct 19, 2005 10:53 pm

trident wrote:moama catai problema:)))

adikca nu ca tot textul e la o adica gresit , pb ta e grila aia:))


:)))))))))))) da, uite eu dupa ce am citit hormon receptor, mi-am dat seama ca e total gresit...nu corespunde deloc cu ce stiam eu..si plec de la premisa, ca ce stiam eu E corect.:)))))

User avatar
coldgirl
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Aug 21, 2005 11:18 pm

Postby coldgirl » Thu Oct 20, 2005 12:23 am

Problema cea mai grava cu brosura aia dupa parerea mea e ca isi bat joc de noi. Din 4 capitole 2 sunt complet aberante, SF chiar. Pai in Romania noastra e greu sa faci la pacient HLG uneori si ei ne pun sa invatam cum se baga gena X in genomu lu pacientu ca sa-l vindeci de niste boli "extrem" de frecvente. Chiar e asa de important pentru un rezident sa stie sa trateze boala duchenne prin terapie genica????? Stiu ca voi avea multi pacienti cu boala asta............io zic sa o bage in programa, asa pentru cultura noastra. Sa nu ramanem dracu inculti. Si mai sunt niste sindroame dragute pe acolo, hai sa le invatam si p'alea, tot pentru cultura medicala.
Io m-as fi asteptat ca la celula stem si hematopeiza sa invat cum se formeaza celulele sangelui, voi nu? Dar mare mi-a fost mirarea cand am citit ...ghiciti ce??.....terapie genica si cu celule suse!!!!!! Astea nu ca nu se fac in Romania, dar in caz ca nu au citit si ei capitolele inainte sa le puna in programa nu se fac in clinica nicaieri, sunt inca la stadiu experimental.
M-am saturat pana peste cap sa retin cifre, iar subiectele astea.... mi-au pus capac. :x

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Thu Oct 20, 2005 10:47 am

las ca inghitzim noi cumva shoareku' transgenic....da,daca ma gandesc bine ala care o sa stie la perfectie brosura sigur are schizo.... :D

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 11:50 am

De ce cred eu ca dupa ce am stat o saptamana si am intors brosura asta pe toate partile, am invatat si figurile alea si tot, la rez vor fi intrebari genul : " hemostaza primara este alcatuita din:" sau "genomul uman este alcatuit din cati cromozomi?".

Oricum intre timp m-a enervat intr-atat brosura asta incat m-am interesat si am aflat numele si mai ales adresa lu ala care a bagat genomu in tematica. Sa va zic, sa nu va zic :?:

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Thu Oct 20, 2005 11:57 am

toata lumea zice ca departajarea o sa se faca din genom and co., asa ca-l invata din scoarta in scoarta. dar daca n-o sa fie asa?!!!!

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Oct 20, 2005 12:00 pm

duofruo wrote:Oricum intre timp m-a enervat intr-atat brosura asta incat m-am interesat si am aflat numele si mai ales adresa lu ala care a bagat genomu in tematica. Sa va zic, sa nu va zic :?:


Te rugam chiar :D :twisted: asa de curiozitate :roll: ...nu din alte motive :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Oct 20, 2005 12:16 pm

numele il stiti. CNP: 14309054002XX

Adresa: Bd ION MIHALACHE nr 92 Bl 44A2 Sc B Et 2 Ap XX
Sector 1

Nu va zic adresa completa ca vreau sa fiu primu care bate la usa pt o audienta. :twisted:

Asta mi-a zis un prieten de la evidenta populatiei, si am incredere in sursa.

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Thu Oct 20, 2005 12:50 pm

eu n-am nici o sansa sa ajung prima pe b-dul Mihalache, dar va rog sa faceti lucrurile cu calm :twisted: :twisted: :twisted:

adica stiti expresia aia fools rush in...eu zic ca picatura chinezeasca e mai potrivita, asa incet-incet, pana recita tot genomu cap-coada :microwave:
shi la fiecare gresheala :hammer:

:P
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Oct 20, 2005 9:44 pm

duofruo, ne-am mai contrazis noi in trecut si o sa ne mai contrazicem, da acum imi vine sa te pup.





kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Oct 20, 2005 10:08 pm

kooksee wrote:duofruo, ne-am mai contrazis noi in trecut si o sa ne mai contrazicem, da acum imi vine sa te pup.





kooksee

unde???? :D :shock: :shock: :D :twisted: :twisted:

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Thu Oct 20, 2005 10:26 pm

cred ca printre grilele surpiza din brosura vor fi:

*alegeti predicatul care ar fi trebuit sa il aiba fraza uramatoare:...
sau
*cate sensuri are urmatoarea propozitie?
sau
*ce a vrut sa spuna traducatorul?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Oct 20, 2005 11:38 pm

grasshopper wrote:*ce a vrut sa spuna traducatorul?

...sau cate cifre are IQ-ul lui Corin Badiu?.

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Oct 21, 2005 9:59 am

kooksee wrote:...sau cate cifre are IQ-ul lui Corin Badiu?.


Raspuns CS:
A......
B......
C. Multe dar cu minus
.............

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Fri Oct 21, 2005 12:39 pm

kooksee wrote:duofruo, ne-am mai contrazis noi in trecut si o sa ne mai contrazicem, da acum imi vine sa te pup.



Pai semnatura aia a ta m-a facut sa ma interesez de adresa lu asta. Si tot la tine m-am gandit atunci cand n-am dat numaru apartamentului dar apoi mi-am dat seama ca oricine se poate duce la el pe etaj si vede ce e scris pe usi. Oops, my bad...

Frate deci astept pe cineva ma convinga de ce trebuie sa invat genomul pt un examen de departajare, din care nu ramai cu nimic. Daca era examen gen usmle, care-ti pune mintea la contributie era ceva, ramaneam cu multe. Dar asa, cand trebuie sa inveti PE DE ROST cu punct si virgula ca sa ai sanse sa ginesti intrebarile astora.... Este pur si simplu o metoda de a ne toca nervii. Daca are cineva un argument pro genom in tematica rezidentiat il astept sa ma indoctrineze.

Am mai zis eu cuiva, ca sa iei rezidentiatu la noi poti sa fii si hingher. Dupa cateva luni de tocit si aport de vitamax stie hingheru orice il intrebi din materie, atata timp cat intrebarea e in format grila. Partea nasoala e ca unii din cei care au invatat tot timpul facultatii [si de la care am copiat eu la examene] au in mod paradoxal un dezavantaj, pentru ca sunt tentati sa invete logic, fara sa retina exact toate mizeriile alea de clasificari si enumerari aberante si s-ar putea sa se arda. Cel putin in ultimii 2 ani s-au cam ars unii. Mie imi convine, pt ca asa am si eu o sansa sa iau un punctaj mai bun, desi prin facultate n-am prea excelat, dar ce e nedrept e nedrept... Daca se dadea examen cu intrebari gen USMLE ( http://www.usmle.org/step3/s3tqf.html ) sincer as fi avut mult mai multe emotii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Oct 22, 2005 1:16 am

duofruo wrote:Frate deci astept pe cineva ma convinga de ce trebuie sa invat genomul pt un examen de departajare,

:lol:
am rez problema in prima ecu xx e 77 in a 2-a este 47.

astept departajare cu nerabdare

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 26, 2005 6:51 pm

ce-s alea cromatide si cate cromatide are 1 cromozom? 2?
poate cineva isi mai aduce aminte sau a studiat pe langa aceasta minunata brosura!
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Wed Oct 26, 2005 7:42 pm

Cromatida = fiecare din cele doua jumatati longitudinale ale cromozomului rezultate prin clivaj ( def luata dintr-un dictionar explicativ).

Sunt multi termeni din brosura care trebuie cautati in dictionar, macar asa pt a intelege cateva idei generale(mai ales la genom). :evil:
Dixit

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Oct 27, 2005 6:01 am

eu am dubii la knock-in/knock out.
damn mice!

oricum imi plac alea cu "sa faca din soarece un organism model..."
si mai ales "glandele si hormonii ce ele ii secreta".

ultimele din alte capitole in fine.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Oct 27, 2005 2:00 pm

dupa indelungi saptamanide "vreau-nu vreau" am ajuns si eu sa ma pun pe subiectele noi. pe minunatele subiecte noi. am inceput ca hematopoeza, care dupa cum si voi v-ati lamurit, nu este despre sinteza hematica :lol: :lol: :lol:
e
intrebari supernaspa formulate, super naspa raspunsa :cry: :twisted: :evil:
eu nu inteleg care a fost sensul.
apoi au urmat soarecii transgeni, intradevar, tare draguti, vargati :lol: :lol:
sper ca toatusi sa fie intrebari de bun simt din capitolele respective, ca de nu........merg si-i sparg.o sa fac contestati pe motiv de batjocura :lol:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Oct 27, 2005 2:26 pm

[quote="trident"]eu am dubii la knock-in/knock out.
damn mice!

explicatiile pt knock-out/knock-in sunt mai concrete in tabel decat in text
merci, dragosh! dictionarul asta e cumva pe net?
e de mare exceptie Genomul asta! eu l-am citit de 3x si tot mai nimic n-am inteles...ca sa nu mai zic ca nu am bazele geneticii, prima mea restanta a fost la genetica
voi ati incercat sa retineti si exemplele de mutatii din text? sper sa aiba ceva bun simt totusi...
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Thu Oct 27, 2005 6:20 pm

hapciu wrote:merci, dragosh! dictionarul asta e cumva pe net?
e de mare exceptie Genomul asta! eu l-am citit de 3x si tot mai nimic n-am inteles...ca sa nu mai zic ca nu am bazele geneticii, prima mea restanta a fost la genetica
voi ati incercat sa retineti si exemplele de mutatii din text? sper sa aiba ceva bun simt totusi...


N-ai pt ce. Pe net este doar o varianta demo (doar litera a) a dictionarului de neologisme pe care l-am folosit (eu l-am luat de pe un ftp). Daca-l vrei ti-l dau prin mail.
Cat despre exemplele de boli genetice cu nume proprii eu unul nu ma chinui sa le retin pt ca e pierdere de vreme. Sa zicem mersi daca retinem unele idei mai generale.
Dixit

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Oct 27, 2005 8:41 pm

hapciu wrote: voi ati incercat sa retineti si exemplele de mutatii din text? sper sa aiba ceva bun simt totusi...

doar alea importante, din text nu din tabele

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Nov 04, 2005 4:57 pm

grasshopper wrote:prima intrebare din extrapotenta celua susha e gresita si aia???
a facut careva grilele din broshura????
anybody.....somebody....? cocu?


:idea: Intr-un final, dupa indelungata citire, cam tarziu e adevarat, e intr-adevar corecta prima intrebare. uita-te la pg 69 al 7-lea rand de jos in sus.
Mda, nu ma besteliti ca acuma m-am trezit si eu :shock: , si ca voi deeecand v-ati dat seama...Or mai fi zapaciti ca mine...
Da zau daca la a doua am gasit ''receptorii deficitari'' :oops: , ziceti-mi si mie daca stiti :unde, ce si cum...
Great minds think alike

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Fri Nov 04, 2005 5:07 pm

Metodele de transfer genetic nonviral includ:
Si e dat raspuns bun si c (integrarea transgenei in retrovirusuri)?????
Si nu e dat bun raspunsul b (captare directa a ADN)?????

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 04, 2005 5:09 pm

beats me. nu am facut alea; eu inca ma intreb cum de are omul in cav bucala treponeme saprofite umane si animale, unless nu a muscat vreun caine inainte.. :lol:

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Fri Nov 04, 2005 5:38 pm

eu la intreb aia as pune A si B
e clar ca C iese din discutie, e clar ca B e corect, iar D se refera la cel stem si nu la terapia genica
eu am inteles ca-s 2 lucruri diferite terapia genica si terapia cu cel stem, desi uneori se pot asocia
a mai inteles cineva asa?
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Nov 04, 2005 6:49 pm

la d ma refeream, of course, sigur b si c sunt inversate, iat terapia cu celule stem e inclusa in terapia genica. Asa am inteles eu!
Great minds think alike

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Nov 04, 2005 6:54 pm

io nu imi aduc aminte nimik!....o sa imi scot broshura de sub pat intr-o vreme si o sa vad ce si cum si de ce....
regards!

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Nov 04, 2005 6:59 pm

a, da 3D, pai sigur ca a muscat un caine, macar o matza ceva...sau nu mai spun ce i-o fi facut animalului inainte, ceva ce tzine de zoofilie probabil...

Exprimarea e de r***t, vroiau sa zica treponeme care pot parazita si omul si animalele.
Great minds think alike

User avatar
andrewbc
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Aug 16, 2003 11:21 am

Postby andrewbc » Sat Nov 05, 2005 1:27 pm

Ce ai zice de niste intrebari tip cascada din genom si sa fie cu complement multiplu.. Atunci sa vezi adevarata distractie XXbazooka.gif :priest: :orchestra:

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Sat Nov 05, 2005 1:59 pm

poate or sa ne dea o insiruire de deletzii si hla-uri si o gramada de boli si sa stabilim corespondentze... si sa fie din tot harry nu numa din genom.....la admitere erau cateva intrebari sinteza...

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Sat Nov 05, 2005 2:09 pm

Poate or sa ne puna sa scriem tot genomu de la coada la cap si cine nu stie va fi scos la tabla si batjocorit si aratat cu degetul pe strada

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Sat Nov 05, 2005 2:58 pm

daca asta inseamna rezi luat......works for me!


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests