Sa ne unim pentru a nu mai fi batjocoriti!

...noi crestem odata cu tara...
joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Sa ne unim pentru a nu mai fi batjocoriti!

Postby joao_tt » Tue Mar 15, 2005 1:23 pm

In incercarea de a aduna cat mai multi dintre noi( cei care vom da rezidentiatul) pentru a protesta fata de felul in care suntem tratati, am deschis acest topic. Ideea mea este de a strange semnaturi pentru o scrisoare pe care as vrea sa o trimitem comisiei, ministrului sanatatii si primului ministru, pentru a afla si dumnealor parerea noastra despre aceasta situatie. Eu cred ca a venit vremea sa ne ia si pe noi cineva in seama, tinand cont ca suntem viitorul medicinei romanesti.
Din acest motiv as avea nevoie de informatii referitoare la structura comisiei, cine o alcatuieste(mai mult functii si competente), pe ce cale lucreaza, cui ii e subordonata si modul in care am putea sa ne facem cel mai bine auziti. Astept orice fel de informatii,indicatii,sfaturi,sugestii, mari sau mici, chiar si cele minuscule pot conta, pentru a alege cea mai buna cale de abordare a problemei. Am vazut useri(precum Victor) care au informatii foarte utile, pertinente, si pe care i-as ruga sa se implice.
Multumesc anticipat pentru ajutor si sper ca astfel ne v-a baga si pe noi cineva in seama.

remi
senior
senior
Posts: 152
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:57 am

Postby remi » Tue Mar 15, 2005 3:10 pm

Teoretic, Bulina are perfecta dreptate. Din pacate, realitatea este de partea lui Al!
Treziti-va traim in Romania!
Sunt absolut sigur ca in momentele in care cei de la minister si de la MSF, se gandesc profund la absolut nimic, vor fi miscati se eventualele noastre proteste.
Deja se zdruncina scaunele sub ei cand se gandesc cum noi, tinerii medici vom marsalui triumfatori si le vom impune noi reguli!

Voi nu va dati seama ca astia sunt niste hodorogi sclerozati? Nu ei sunt de vina, ci aceia care i-au plantat acolo!

De ce nu au loc acolo unii ca Sorin Oprescu, Irinel Popescu, Sinescu, etc?
Pt ca ar face ce trebuie si loazele lor (ale actualilor), ar ajunge pe drumuri!

Mai bine s-ar lua legatura cu careva dintre cei mentionati! Cu siguranta stiu mai multe decat noi si au si parghiile necesare sa faca ceva

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Mar 15, 2005 3:28 pm

In primul rand ar trebui sa stii clar ce vrei sa faci. Scrie (sau gaseste pe cineva sa scrie) o petitie, clara - scrisoare, cum i-ai zis: vrem asta, asta, asta - deoarece. Desi pare simplu, acesta e pasul cel mai greu - va atrage semnaturi sau nu, va atrage atentia sau nu, indica seriozitate sau nu - etc. trebuie sa fie documentata, responsabil scrisa, corecta, adevarata. Texte de genul "sa nu mai fim batjocoriti", "faptele sunt politica mea", "pentru mai bine", "pana cand..." desi umplu hartia, sunt pentru unii de efect, nu contin substanta in baza careia sa ai ce discuta, face, construi. (aici ar mai fi de discutat, dar daca vrei sa faci ceva - cel mai bine e sa identifici tu problema si sa propui si solutia, desi aparent asta ar trebui sa faca altcineva care culmea este si platit pentru asta - pentru ca in viziunea lor, ei deja au facut-o).


Dupa asta, ai doua cai (cel putin)

1. - ia legatura cu organizatiile studentesti (sau alte organizatii, rezidenti de pilda) - si vezi ce poti sa faci cu ajutorul lor. Sunt niste drumuri deja deschise si batute, niste protocoale semnate, te pot ajuta la o adica prin contactele celor din organizatii.
2. - lucreaza "dezorganizat", de unul singur (+/-) cu liste de semnaturi.

Mai poti incerca direct acces la jurnalisti, presa, petitie online - vezi http://www.petitiononline.com/ - lucru indoielnic.

Oricum ai da-o pana la proteste stradale sau de orice alta natura - ar trebui sa incepi cu niste audiente la ministerul sanatatii (resurse umane, fie (si) structura superioara) si centrul de pregatire postuniversitara a medicilor si farmacistilor (directie). Acestia sunt factorii de decizie, respectiv executie. Daca te duci cu vorbe (fara cereri scrise, petitii) cu vorbe te intorci. Daca faci ceva serios... iese ceva serios, sau macar raspunsul este serios. Daca doar trimiti scrisoare si nu are implicatii majore in presa, poti sa consideri ca nu exista.

in ultimul rand - iti trebuie timp. Indeajuns de mult timp sa poti sa faci ceva.

Daca vrei - nu stiu precis cand o sa fie asta - poti sa vii cu noi cand luam interviul (vezi http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=2253 ) la dn. prof. Coculescu. E cam subtirel deocamdata, poate mai apar intrebari mai articulate pana atunci. O sa mai fie mai tarziu si o conferinta publica (probabil) cu dn. prof. Coculescu ...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 15, 2005 5:03 pm

dar organizatiile stud ce mai pazesc zilele astea?
sau mai bine zis, shtiu ca anul tercut victor se implica. anul asta cine mai face asha ceva?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Mar 15, 2005 5:07 pm

din cate stiu eu - in mod deosebit nu prea. sau nu inca... sau om vedea... asa ca ce faci tu e bine facut. si nu te gandi ca org.studentesti fac automat ceva - daca e un om acolo sa faca ceva - atunci vor face. daca nu - nu.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 15, 2005 5:14 pm

hmm.. pai tu nu mai esti presh la FASMR?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Mar 15, 2005 5:19 pm

nu

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 15, 2005 5:43 pm

k, sorry'bout that

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Tue Mar 15, 2005 6:31 pm

Sincer, nu ma asteptam la un raspuns asa rapid (multumesc pentru implicare). Sunt de acord cu Victor in privinta seriozitatii cu care trebuie condusa orice fel de actiune (de aceea este nevoie de mai multi oameni capabili si cu ceva relatii si cunostiinte). Sper sa se implice cat mai multi, eventual si cei care fac parte din conducerea sindicatelor studentesti, vocea lor fiind vocea multora. Sper ca pana la acel interviu, sa reusim sa identificam problemele si sa le punem solutii convenabile pentru ambele parti. Caci pana la urma despre asta e vorba: solutii.
Din pacate este greu de vazut o solutie la tematica defectuasa. Noi nici macar nu stim ce structura are examenul. Se mai da sau nu la medicina de familie?
Cat despre felul in care ar trebui abordata comisia, sau oricare organ abilitat al statului la care ne vom prezenta doleantele, nu pot sa ma pronunt, din moment ce nu stiu cine o alcatuieste si cam cat timp aloca fiecare membru problemelor noastre pe luna. Tristul adevar s-ar putea sa fie nici un minut, si atunci degeaba ne adresam lor. Oricum, parerea mea este ca presa trebuie implicata 101%. Fara putin scandal, nu se va rezolva nimic. In acest sens, va spun ca am primit un pm in care mi se spune ca putem conta pe ziarul "Cotidianul''. Deci suntem pe calea cea buna. Sper sa mai fie si alte ajutoare( si cu presa si cu solutii), caci nu se stie niciodata de unde sare iepurele.

Cu respect,
Joao

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Mar 15, 2005 9:02 pm

Continua, nu te opri. Sprijin vine pentru cel ce incearca.

So - cineva se apuca de memoriu?

User avatar
dr_anna
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Dec 23, 2004 2:31 am
Location: romania

Postby dr_anna » Tue Mar 15, 2005 11:46 pm

imi ofer ajutorul.
spune-mi cum pot sa ajut, joao_tt.
un salariu de 3.200.000 lei nu ma incanta dupa atatia ani de invatat si sacrificii.
un vanzator la taraba castiga peste 5.000.000 lei.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

wow

Postby Gongul » Wed Mar 16, 2005 12:55 pm

incepem sa ne miscam!
va stau la dispozitie cu orice v-as putea ajuta!
numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Wed Mar 16, 2005 2:33 pm

Este cineva din sindicate pe aici? ar trebui sa fie, doar reprezentati si interesul vostru. Daca sunt oameni din ssm pe aici si reusim sa scoatem un memoriu interesant, e nevoie de semnaturi de la toata lumea(studenti din diferiti ani, stagiarisi toata lumea care e interesata), probabil cateva mii, ca sa rezolvam ceva, iar voi sunteti oamenii care sa le aduceti. Daca nu sunt aici oameni din sindicate, cine este si cunoaste persoanele despre care vorbesc, ar putea ajuta prin a le aduce la cunostiinta demersul nostru, sa puna si ei umarul.
Am sa vorbesc azi sau maine cu niste oameni care scriu memorii din firea lor, pentru a da o forma cat mai buna la al nostru. Astept in acelasi timp si rezultatul interviului, daca va fi inainte sa reusesc sa-l termin si sa-l semnam. Daca va fi dupa, atunci cu atat mai bine caci la interviu vom avea si noi ceva de pus pe masa. Bagati la greu cerinte si solutii, avem ce discuta; astept discutii pertinente si inteligente, sper sa nu ne transformam in oameni care vorbesc mult si nu spun nimic.
Multumesc anticipat,
Joao

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Mar 16, 2005 3:15 pm

Uite ce iti recomand: http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=2316

O sa fie multa lume acolo - Val Vilcu e presedintele Asociatiei Jurnalistilor din Domeniul Medical, e o ocazie foarte buna sa pregatesti accesul la presa de specialitate. Cu siguranta o sa gasesti si studenti membrii in diverse org.studentesti.

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Wed Mar 16, 2005 4:07 pm

Din pacate eu nu am cum sa fiu maine acolo. Dar sper, ca tu, si altii care ca tine, care au inteles despre ce este vorba, sa ridice si problema noastra, in asa fel incat sa fim intelesi si sa fim ascultati putin , noi si solutiile noastre. In rest, ce sa mai zic, astept cu nerabdare vesti de bine maine seara.
Multa bafta si succes!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Mar 16, 2005 5:03 pm

joao, ma altur initiativei
desi sunt departe, va ajut cu ce pot
si in momentul de fata cred ca da bine ca sunt departe, nu ajunge sa se trezeasca bucurestiul.
spune si eu semnez.si multi altii de aici vor semna, fara intarziere
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ELFY
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Mar 02, 2005 4:28 am
Location: sibiu

Postby ELFY » Wed Mar 16, 2005 5:38 pm

ratzushka wrote:joao, ma altur initiativei
desi sunt departe, va ajut cu ce pot
si in momentul de fata cred ca da bine ca sunt departe, nu ajunge sa se trezeasca bucurestiul.
spune eu semnez.si multi altii de aici vor semna, fara intarziere

Eu am sa duc vorba pe aici prin Sibiu,nu suntem multi,putini sa fim dar hotarati...sa facem ceva.
Ce nu te omoara te face mai puternic

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Mar 16, 2005 6:10 pm

joao_tt wrote:Din pacate eu nu am cum sa fiu maine acolo. Dar sper, ca tu, si altii care ca tine, care au inteles despre ce este vorba, sa ridice si problema noastra, in asa fel incat sa fim intelesi si sa fim ascultati putin , noi si solutiile noastre. In rest, ce sa mai zic, astept cu nerabdare vesti de bine maine seara.
Multa bafta si succes!


Pacat - era o ocazie foarte buna si destul de greu de reintalnit. Nu stiu daca o sa fiu pe acolo - din pacate, asa ca ramane sa astept sa vad cu ce pot ajuta. Succes la formularea memoriului, daca te pui de treaba asta.

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Wed Mar 16, 2005 9:53 pm

Zau, chiar ca este o ocazie unica. Imi pare rau ca o ratez, dar este imposibil sa ajung. Speram ca, totusi, tu o sa mergi si o sa ajuti la problema noastra. Sper sa fie altcineva care sa dea dovada de intelepciune si sa adere la rezolvarea situatiei. Astept totusi vesti, sa vedem ce o sa fie, si mai cugetam la strategie dupa.
Pana atunci spor la treba ca e mult si e greu!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Mar 16, 2005 10:56 pm

Este nevoie de cineva sa alerge mult, sa sacrifice mult timp pentru a vana audiente, intalniri, posibilitati de promovare a ideilor. Parerea mea este ca un asemenea grad de motivatie pentru cineva care lucreaza singur este aproape imposibil de atins, si presupunand ca este odata atins - greu de mentinut. Singura solutie reala care cred ca exista pentru a duce la capat o asemenea intiativa (fata de asemenea probleme care o sa tot apara) este aceea de coeziune de grup, de sprijin reciproc intre mai multi care ar dori sa faca o schimbare si care sunt gata in primul rand sa sacrifice mult din timpul lor pentru o atare actiune. Oameni care vor sa schimbe lucrurile sunt multi, dar de la vointa pana la putinta e cale lunga - care ramane chiar si asa greu de realizat. Problema e ca asemenea oameni sunt few and far between, atat in organizatii studentesti cat si in general.

Macar de s-ar scrie un memoriu lucid, carismatic, concret - care sa pregateasca existenta unui asemenea grup... Pe forum (atat pe acesta cat si pe versiunea anterioara, veche) sunt multe mesaje din partea unor utilizatori foarte lucizi, cine ar dori ar putea incepe sa incerce macar o compilatie intre multe idei care se regasesc aici, sau chiar un mesaj complet nou...

Dar deja se (re)intra in "asteptarea si speranta intru intelepciune ce va determina aderararea spre fapta". Frumoase vorbe... sa vedem ce-o sa se aleaga de ele.

User avatar
dr_anna
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Dec 23, 2004 2:31 am
Location: romania

Postby dr_anna » Thu Mar 17, 2005 1:45 pm

vreau sa vad si eu memoriul cand e gata - pot sa si particip si la asta, dar cred ca sunt altii care se pricep mai bine decat mine.
semnaturi iti strang de la cei din anul meu.
astept sarcini concrete.
e bine ca cineva a avut initiativa. sa speram ca ni se vor alatura cat mai multi medicinisti.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Mar 17, 2005 2:27 pm

era vorba pe aici pe forum de aparitia unei noi organizatii rezi... se mai aude ceva? cred ca ea ar fi direct interesata...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Mar 17, 2005 9:48 pm

pana la urma, petitie memoriu protest,.. pana la urma ceva concret? obiective macar (oricum semnez).

nu cred ca o organiz de rezi ar fi interesata, mai mult cel putin decat o organiz de studenti. odata exista un ssmb sau asa ceva..

User avatar
Domnudoctor
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 15, 2004 11:15 pm
Contact:

Postby Domnudoctor » Fri Mar 18, 2005 12:51 am

victor wrote:Este nevoie de cineva sa alerge mult, sa sacrifice mult timp pentru a vana audiente, intalniri, posibilitati de promovare a ideilor. Parerea mea este ca un asemenea grad de motivatie pentru cineva care lucreaza singur este aproape imposibil de atins, si presupunand ca este odata atins - greu de mentinut.

Sunt de acord cu victor. Se impune angajarea cel putin unui om care sa se ocupe exclusiv de obtinerea unei organizarii a rezidentiatului mai serioasa decat s-a facut pana acum, incepand cu publicarea unei bibliografii asa cum trebuie.
Aceasta persoana ar trebui sa fie absolvent de drept (nu neaparat insa) si ar trebui sa se ocupe cu redactarea petitiilor, urmarirea rezolvarii lor, si chiar actionarea in judecata a celor responsabili de proasta organizare a ex de rezi. Degeaba avem legea de partea noastra daca nu avem profesionisti care sa fie platiti sa ne reprezinte si sa-i poata constrange pe cei din comisia lui coculescu sa-si faca treaba ca lumea. Altfel nu le va fi frica niciodata de candidatii la rezi.
Salarul "avocatului" va trebui sa fie lunar asigurat si binenteles, motivant. Daca fiecare din cei nemultumiti de situatie ar da lunar cativa lei grei aceasta problema va fi rezolvata.
Se poate experimenta 2-3 luni, sa vedem daca se obtin rezultate mai bune decat au obtinut reprezentantii studentilor pana acum.

Pana atunci insa, salutari grupului celor ce viseaza la un rezi serios organizat ! :P
Rezimania uimeste Romania !

User avatar
Ed Hunter
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:14 am

Postby Ed Hunter » Fri Mar 18, 2005 1:18 am

Cred ca mai degraba lucrurile se vor schimba din necesitatea alinierii la standardele europene ( adica vor fi fortati sa o faca 8) ) decat din organizarea protestelor mai mult sau mai putin organizate. Iti trebuie oameni, timp si multi bani.
Knowledge is Power!
Stay Sharp,
Hit first!

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Fri Mar 18, 2005 8:14 pm

ce s-a intampat la conferinta? cine a fost acolo? vesti ceva?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Mar 19, 2005 4:01 am

joao_tt wrote:Am sa vorbesc azi sau maine cu niste oameni care scriu memorii din firea lor, pentru a da o forma cat mai buna la al nostru.


ce s-a intamplat cu memoriul? vesti ceva?

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Sun Mar 20, 2005 1:24 am

Eu pot sa strang semnaturi de la cei pe care ii stiu in Cluj, dar sa avem pe ce semna :lol:
Whatever

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Mar 22, 2005 10:31 am

nu stiu de ce am impresia ca o sa stam sa inghitim ca prostii tematica asta in plus si ineptiile rezidentiatului. ..imi aduce aminte de bac , cand eu cel putin , am fost singura promotie care a dat bac la istorie, asta in ideea ca cei dinainte au facut nu stiu ce greva si cei de dupa noi..si uite asa prostii am ramas noi.
si cum printre studentii anul 6 la medicina sunt super multi din promotia mea, pot sa va zic de pe acum ca aleluia si un praz verde greva...
eu sunt pentru , chiar f pentru si cred ca dc ne-am miscat serios am putea scapa de materia in plus . sa o lase frate pt la anul sau pt cand o intarca mutu iapa...este o aberatie masiva!! :(

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 22, 2005 4:20 pm

joao mama, ai fost- te-ai dus, te mai asteptam??
macar o pichetare ceva si tot ar merge. macar de making a point

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Wed Mar 23, 2005 9:34 pm

Dupa o metoda (verificata) a Forumului Academic Roman: aveti aici o adresa de internet unde puteti scrie un memoriu in legatura cu nemultumirile voastre in legatura cu rezi. E vorba de Consiliul Europei, Directoratul General IV pt Educatie. Mult succes!;)
http://www.coe.int/T/E/Cultural_Co-oper ... ion/E.D.C/
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
dr_anna
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Dec 23, 2004 2:31 am
Location: romania

Postby dr_anna » Wed Mar 23, 2005 10:28 pm

joao tata, ne-ai parasit?
am cam ramas fara agitator de mase din cate vad.
mai omule o sa dam si specialitatea pana termini tu redactarea aia.
unde-i petitia, memoriul sau jalba?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Mar 24, 2005 2:21 am

cum nimeni nu se va ocupa vreodata de toata chestia asta eu zic ca se paote shterge topicul

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Thu Mar 24, 2005 11:12 am

Dupa o metoda (verificata) a Forumului Academic Roman: aveti aici o adresa de internet unde puteti scrie un memoriu in legatura cu nemultumirile voastre in legatura cu rezi. E vorba de Consiliul Europei, Directoratul General IV pt Educatie. Mult succes!Wink
http://www.coe.int/T/E/Cultural_Co-oper ... ion/E.D.C/


ce frumos sfat. pune mana si invata :lol: degeaba spui la altii sa scrie sau ca ii sprijini cata vreme nu faci decat sa dai sfaturi. mai bine salveaza-ti pielea. oricum nu vezi ca aproape nimeni nu poate sa scrie de ce e nemultumit in legatura cu rezidentiatul, medicina in romania? si de ce ar face-o, pentru cine cata vreme oricum pleaca din tara?

ati vazut faza de la magistratura, unde i-au scos pe toti analfabeti? si ce solutie geniala au gasit? ;) la nevoie se poate aplica si la medicina - dar asta sa va asteptati cand o sa fie examenul pe post, de medic specialist, cand o sa fie vorba de contracte cu casa, cand o sa fie vorba de bani si putere adevarata, nu impresii de identitate si rol social. Cinteza a promis examen de specialitate national, nu descentralizat (mi se pare ca s-a si dat asa anul asta - examen national pentru prima data). Acolo o sa fie batalia cu medicii care nu o sa vrea sa iasa la pensie, deocamdata e nevoie de rezidenti sa faca munca "ieftina" si "multa" si "prosteasca" din umbra tonelor de absolventi. Spor.

Premiera romaneasca: Doar un candidat dintre cei 872 de juristi cu experienta care au sustinut examenul de admitere in Institutul National de Magistratura a fost declarat admis * CSM a scos la concurs 370 de posturi de judecator si 244 de posturi de procuror, care astfel raman neocupate * Candidatii au picat in corpore la probele "Organizarea judecatoreasca" si "Hotararile CEDO", desi au avut voie sa stea cu cartile pe masa * "Subiectele nu au fost foarte dificile, ci ample. Trebuia sa-ti organizezi bine timpul destinat intocmirii lucrarii, cele patru ore, astfel incat sa poti atinge cele sase materii, pentru a obtine minim nota 5.00", a declarat Iuliana Campeanu (foto) - singurul candidat admis * "Solutia" lui Dan Lupascu, presedintele CSM, e sa-i aduca inapoi pe magistratii vechiului sistem, pensionati, care nu au implinit 68 de ani * El ia in calcul si varianta magistratilor care au trecut in avocatura cel tarziu acum cinci ani! * "La sfarsitul anului, vom analiza si vom organiza un alt concurs pentru ocuparea locurilor vacante", a mai spus Lupascu * Juristii si politicienii dau vina pe sistem, dar si pe proasta pregatire a absolventilor facultatilor de drept

http://www.ziua.ro/display.php?id=7555&data=2005-03-24

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Thu Mar 24, 2005 11:28 am

scuze - off topic.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Thu Mar 24, 2005 4:00 pm

Barbu Catargiu wrote:ce frumos sfat. pune mana si invata :lol: degeaba spui la altii sa scrie sau ca ii sprijini cata vreme nu faci decat sa dai sfaturi. mai bine salveaza-ti pielea. oricum nu vezi ca aproape nimeni nu poate sa scrie de ce e nemultumit in legatura cu rezidentiatul, medicina in romania? si de ce ar face-o, pentru cine cata vreme oricum pleaca din tara?

E o replica cam confuza dar nici nu ma asteptam la altceva din partea unui user cu nick de bulevard bucurestean intens circulat noaptea.
Personal nu ma intereseaza ex de rezi; therefore nu invat pentru rezi si tot ce pot face e sa postez o modalitate de a protesta, dupa cum am spus verificata de altii mai inteligenti ca noi. Poate ti se pare curios ca cineva isi permite sa discute despre o chestiune care nu il priveste direct; ce are rezi cu plecatul din tara si salvatul pielii? Cred ca ai scris postul la o ora tarzie din noapte, cand trecatoarele inca se mai plimbau pe bulevard astfel incat ai fost distras de spectacol. E normal. :wink:
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Thu Mar 24, 2005 4:59 pm

Esti un tip de treaba. Cantam si eu la felinar. :lol:

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Thu Mar 24, 2005 8:18 pm

am niste probleme mai serioase decat rezi. Voi posta si un memoriu de indata ce voi avea timp. Incercati si voi ceva pana termin eu de rezolvat supararile mele.

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Fri Mar 25, 2005 1:07 am

Eu cred ca a venit vremea sa ne ia si pe noi cineva in seama, tinand cont ca suntem viitorul medicinei romanesti.


nici o graba, joao_tt - tot aici o sa fim: Viitorul si trecutul sunt a filei doua fete, vede-n capat inceputul... nu cred ca o sa apara nici un vrednic prea curand. daca te ajuta cu ceva, eu semnez ca te sustin sa iti rezolvi cat mai repede problemele sa revenim la a privi cu intelepciune, cum ziceai. Choices take us where we are.

lov' u man

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Mar 29, 2005 11:21 am

stimati frati si colegi de breasla...ce sa mai stam noi de memorii in ultimul ceas...haideti sa ne complacem in resemnarea mioritica care de altfel si ne caracterizeaza. :roll: nu se aud surlele de batalie , nu se trag copotele, nu ataca turcii, nu mai e stefan cel mare...ce atata agitatie pt 6 teme in plus sau in minus????
oricum, daca nu v-ati prins pana acum, va zic eu....suntem niste simple rotite ale unui mecanism. :(
nu prea vad ce avem de facut intr-o situatie cand problemele personale ale unuia sau altuia sunt muult mai imp decat interesul colectiv acut( asta face dif intre romania si germania,de ex, deci stati calmi se intampla si la nivele superioare).
asa ca in loc sa o lungim cu oda asta nemuritoare, vorba lui trident , puteti sa si stergeti topicul asta.
hai spor la invatat, mioriticilor! :D


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests