Sa ne unim pentru a nu mai fi batjocoriti!

...noi crestem odata cu tara...
sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Thu May 05, 2005 2:35 pm

Poate cei care o sa participe la discutii o sa abordeze si o idee mai veche de corectare manuala a contestatiilor eventual contra cost (cu toate ca nu e normal sa mai dai bani pt ca nu sunt in stare sa faca ei un program fiabil) pt a evita situatia de anii trecuti si mai ales anul trecut cand s-au pierdut pana la 8 pct multumita calculatorului si nu e o poveste.

Licurici
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 02, 2004 4:59 pm

Postby Licurici » Thu May 05, 2005 3:29 pm

Nu cred ca o corectare pe "stil vechi" ajuta la ceva. Poate la un pic mai multa coruptie. Nici nu mai stiu ce sa cred despre rezidentiatele acestea (din pacate ma lupt de mai mult timp cu examenul asta si am vazut destule incat sa nu mai am incredere in corectitudine si promisiuni ca totul va fi bine si frumos). Cred ca totusi e mai bine sa corecteze folosind un program (e mai greu de fraudat, dar nu imposibil!); in eventualitatea ca apar diferente de punctaj, poti face o contestatie si nimeni nu are cum sa iti "manance" punctele. Examenul acesta este si un razboi al nervilor; corectarea in sala cu creionul si hartia... iti prelungeste starea de incordare, si nu este chiar tocmai ce iti doresti dupa aproape 6 ore de stat cu nervii intinsi. Cel putin eu asa vad problema.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Thu May 05, 2005 3:32 pm

eu nu prea as avea incredere in corectarea manuala....ptr ca nu-mi garanteaza nimeni ca cel care corecteaza nu mai adauga vreo bulina pe undeva....in folosul cuiva :roll:
"cind stai pe marginea prapastiei totul e sa nu stranuti"

Licurici
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 02, 2004 4:59 pm

Postby Licurici » Thu May 05, 2005 3:47 pm

Sniper, scuze; am recitit mesajul tau si am vazut ca nu l-am citit cu suficienta atentie (am observat ca te refereai doar la contestatii, nu la corectura din sala). Este intr-adevar o problema, dar am observat ca multi depun contestatie fara sa aiba un motiv intemeiat (e ca un fel de masura de siguranta). Numai ca este un drept al fiecarui candidat si fie ca se abuzeaza de el sau nu, organizatorii au obligatia de a rezolva contestatiile si nu vad de ce ar trebui platiti in plus pentru asta. Mi se pare oricum destul de mare taxa de examen, mai ales daca trebuie sa muncesti pentru banii aceia, iar daca trebuie sa te mai si deplasezi intr-un alt oras... costurile sunt chiar mari. Dar lasand asta la o parte, ar trebui totusi sa fie mai "vizibil" procesul de licitatie pentru softul de corectare (sau doar in imaginatia mea se organizeaza asa ceva?!). Indiferent de greselile (intentionate sau nu) care se intampla la corectarea unei grile, candidatul este cel mai marcat de un eveniment aparent neinsemnat pentru cel care corecteaza. Si nu trebuie mai mult ca sa se incinga spiritele si problema sa degenereze...

iana2004
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Contact:

Postby iana2004 » Thu May 05, 2005 8:35 pm

Sniper cred ca nu m-am exprimat destul de clar. Nu se punea problema ca la sectiunea laborator avem acelasi subiect din tratate diferite. Acel subiect gigant de care vorbeam ( acum al doilea dupa genom ) - fiziologia, fiziopatologia si metode de explorare a hemostazei si fibrinolizei - se studiaza din harri. Noi avem practic materia de la paginile 373-379 de doua ori incluse in bibliografie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 05, 2005 10:53 pm

si care e de fapt problema, daca tot sunt acel;easi pagini doar nu o sa-mi spui ca o sa le invetzi de doua ori :P. zi mersi ca nu-s din surse diferite


@atlantiana: n-ar fi rau de clarificat faza cu tabelele macar, daca amanuntele intr-adevar sunt o chestie totalmente subiectiva.

si alta chestie: nu am idee de cum ar/va fi cu UE, doar ca paginile alea mi se par ok, daca doar cu atat deschizi o mare plaja de posibilitati, see?

iana2004
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Sep 23, 2004 10:05 pm
Contact:

Postby iana2004 » Thu May 05, 2005 11:57 pm

Trident cred ca nu ai citit cu atentie mesajul initial: nu se punea problema ca vom invata de doua ori acelasi subiect, eu incercam sa subliniez superficialitatea de care au dat dovada cei care au introdus in tematica de laborator un subiect care deja exista si, din care anul trecut au fost intrebari in grila de examen

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 06, 2005 12:01 am

da ma prinsesem. ramane valabil :P

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Fri May 06, 2005 1:45 am

Trecand peste diferenta de pagini si poate si de date.
Poate nu vedeti ridicolul situatiei:

Avand in vedere ca din 2007 cei ce au luat rez pot practica oriunde in europa bla bla bla este necesar ca acestia sa cunoasca o limba straina de circulatie dar daca nu cunosc se duc si dau la tradus . Parca am fi in Caragiale si pacat de el ca tinea cursuri bune -Coculescu -.

Si din cate stiam din 2007 toti doctorii au voie sa practice in ue chiar si cei ce au dat rez dupa Gherasim sau ma insel?

Si pt Trident :faptul ca o sa poti practica medicina in UE nu se datoreaza nici lui Cocu nici lui Cinteza asa ca nu trebuie sa inghitim toate ineptiile lor ca vezi doamne ia palit grija pt pregatirea noastra europeana.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 06, 2005 4:20 am

aite ma ce le stie asta. pai daca esti asa dastept si stii cum e treaba, zi si nu le tine-n tine, eu deja am zis ca nu stiu

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Fri May 06, 2005 10:33 am

Faptul ca o sa ai drept de libera practica in UE dupa intrare in UE 2007 sau 2008 se stie de acum un an de pe vremea lui Nastase de asta se si chinuie sa-i faca pe toti medici de familie.

Acele subiecte in engleza nu sunt dictate de ue ce vin din "putul gandirii" (si nu ar fi nici o problema sa le invatam si probabil ca asta o sa si facem) a unor oameni ce mai acum un an se bateau cu pumnul in piept ca ei vor un examen corect,logic etc.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 06, 2005 12:30 pm

trident wrote:si alta chestie: nu am idee de cum ar/va fi cu UE, doar ca paginile alea mi se par ok, daca doar cu atat deschizi o mare plaja de posibilitati, see?


Cat egoism!!! Paginilde alea ti se par ok, fiindca stii engleza!! Sunt multi care insa NU STIU !!! - au studiat in scoala alte limbi, engleza au invatat-o dupa ureche. Si poate ca ceea ce au prins nu le ajunge ca sa inteleaga cele cateva pagini din genom. De ce sa nu se introduca niste pagini in japoneza? Asa vom merge toti la traducator. Ti-ar mai conveni atunci? :P
... sau poate ai invatat japoneza la gradinita? :shock:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri May 06, 2005 1:36 pm

trident wrote:si alta chestie: nu am idee de cum ar/va fi cu UE, doar ca paginile alea mi se par ok, daca doar cu atat deschizi o mare plaja de posibilitati, see?


Daca cineva isi inchipuie ca pe baza faptului ca ai avut la rezi de tocit 50 de pagini in lb. engleza cei din UE or sa te primeasca cu bratele deschise se inseala amarnic. Nu are nici o legatura si nimeni in lumea asta nu o sa te primeasca pe baza acestui fapt. Nu e decat pura demagogie si praf in ochi.

Pur si simplu asa "s-a gandit" Coculescu ca i-ar place lui sa le dea concurentilor si ceva de citit in engleza si acum incearca sa-si sustina punctul de vedere cu declaratii sforaitoare. Altfel ceea ce sustine el nu are nici o legatura cu UE. Cine stie engleza o stie oricum, cine nu nu o va invata punand pe cineva sa-i traduca cele 50 de pagini.

Edit: cu toata functia lui Coculescu de Prorector pentru probleme de cooperare internationala si integrare europeana am mari dubii ca incepand cu 1 ianuarie 2007 medicii romani vor putea sa profeseze in UE fara a mai da nici un examen suplimentar (dupa cum afirma Coculescu in Obs Medical). Sa afirmi asa ceva mai ales cand deja s-a stabilit ca romanii si bulgarii nu vor putea primi locuri de munca in UE pana prin 2012 mi se pare pura incompetenta. Pe langa asta mi se pare putin probabil ca brusc nu ne vor mai cere nici un examen in timp ce pana acum trebuiau date mai multe examene. Nu uitati ca vorbim de medici si medicina, nu de programatori, economisti sau orice alta meserie. Eventual in cel mai bun caz se va usura procesul de a putea profesa acolo, dar nici pe departe nu va fi chiar atat de usor cum suntem lasati sa credem. Lucrurile nu stau chiar asa de simplu si nu vor sta nici in viitor, nu va imbatati cu apa rece si cu declaratii sforaitoare a la Coculescu.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 06, 2005 3:11 pm

o scurta analiza: wizzy e mai documentat pare-se ca sniperul, eu mai putin ca ambii. unu zice ca oricum nu-i pb, altul ca oricum e de asteptat si terbe si examene suplimentare. ma, de-aia am propus eu problema asta spre LAMURIRE.
myself wrote:si tare as vrea sa stiu cum stau de fapt lucrurile

ziceam insa ca DACA paginile alea garanteaza ceva, merita.

atlantiana, cu precizarea ca toata faza cu UE poate fi un bullshit, pardon c**** de neatent, scuza-mi egoismul de a ma gandi si la ceilalti candidati(replica de oscar :lol: ).
opinia mea despre ei este ca au habar de ceva engleza marea lor majoritate (pe baza faptului ca engl e de obicei studiata atat in lic cat si in faculta) ++ care dupa ureche ++care are timp sa invete daca vrea sa plece prin UK vreodata, etc. doar dintr-atata sa se-nchida niste porti? hai sa limitam majoritatea la minoritatea ..covarshitoare? in cazul de fatza si putini, si..

de asemenea, este oarescare problema de orientare ce limba-nveti si daca vrei de self-improvement, a se citi autodezvoltare pui mana pe o carte.

asta ca pledoarie pt "o limba straina un om in plus", chiar daca chestia cu UE e o tampenie sau are ceva substrat.

cat despre alea 50 de pagini, sa nu aberam cu traducatorul, ca nici Sfetea nu cred ca stie sa le traduca :P . ziceam ca tercem 50 de oameni la 50 de pagini si se rezolva.

oricum sper ca nu te gndsti la mine cum ca imi convine, vezi Doamne- eu ma descurc altii se descurca mai prost la rezi pe teraba asta. however, am impresia ca egoistul zace pe altundeva, si simte oareshce complexe..

si-n final, ca sa evit un "ipocritule", ma deranjeaza la programa in primul rand duplicitatea ed14-ed 15, plus ca daca se scoate partea in engl e mai putin de inv, si de-asta sustin petitia, in speta eliminarea partii de ed15.

si inca o chestie : hai sa nu ne aruncam cuvinte, nu musai pt stiu si eu ce chestii de moralitate, da's reguli pe aici si daca ai stii ce ma tenteaza uneori..
i'm pissed! :lol:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri May 06, 2005 4:02 pm

Trident, nu e vorba ca sunt mai bine informat.

In primul rand paginile alea nu garanteaza nimic atata timp cat nu exista nici un document oficial care sa arate acest lucru. Sunt pur si simplu niste vorbe aruncate de Coculescu in fata presei pentru a arata ca el are dreptate. Drept sa spun mie personal mi s-ar parea si aberant ca acele pagini sa-ti garanteze ceva.

Si vorba lui Sniper, cei care au dat rezi dupa Gherasim nu vor putea profesa in UE?

Apoi legat de 2012. Nu stiu exact despre ce reglementare a UE este vorba si exact pana in ce an este valabila, dar stiu ca exista si se refera la Romania si Bulgaria in sensul ca dupa integrare pentru o anumita perioada de ani cetatenii acestor tari nu vor putea pleca sa lucreze acolo. Poate medicii au alt statut decat majoritatea si vor putea pleca imediat dupa integrare? Poate gresesc, si daca da ii rog pe cei mai in tema sa ma corecteze.

In sfarsit, ceea ce vreau sa spun este ca exista foarte multe semne de intrebare legat de posibilitatea de a pleca sa lucrezi ca medic in orice tara din UE incepand cu 1 ianuarie 2007 fara sa dai nici un examen (eventual doar examenul pe post). Eu am mari dubii in aceasta privinta si am impresia ca multe din afirmatiile lui Coculescu sunt bla-bla. Oricum, cred ca la intrebarea asta nu poate raspunde cineva sigur 100% deocamdata. Timpul ne va arata.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 06, 2005 6:38 pm

Trident, ti-am trimis pm. Daca mai ai vreun comentariu care sa vizeze persoana mea, ramai te rog pe pm. Acolo putem: in sabii sa ne taiem ... :? eee am uitat! :lol: (mai era ceva cu buzdugane si cu lupta dreapta...). Fara sa-i plictisim pe ceilalti, cu chestii offtopic (ex: cunostintele mele de limbi straine).

Nu cred ca vreuna din afirmatiile mele a fost deplasata. Chiar am colegi care nu se descurca cu engleza. Si chiar de-ar fi o minoritate, cred ca toti candidatii la rez ar trebui sa aibe sanse egale. TOTI. Asta e punctul meu de vedere.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri May 06, 2005 7:01 pm

Oameni buni, vorbiti fara rost. Ce naibii, aveti vreun dubiu ca au gresit si sunt incapabili sa recunoasca? Despre ce discutam aici? Evident ca nu s-a gandit nimeni la UE. Daca ar fi facut un astfel de ou, ar fi cotcodacit pe toate canalele chiar din momentul ala. Daca era vorba de UE, ar fi introdus o sectiune in limba straina, in care si examenul (sau o componenta a lui) ar fi fost in acea limba, iar limba ar fi fost una dintre cele europene, la alegere. Este complet ne-european sa fortezi alegerea unei singure limbi.

Nu-i OK sa va ratzoitzi unul la altul degeaba, pe un subiect fals, pe o problema inexistenta.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 06, 2005 7:03 pm

It's true... :oops:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 07, 2005 2:57 am

d'acord cu atlantiana doar ca fara emoticonul de embarassed.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat May 07, 2005 9:48 am

Apropos de discutii aberante si inutile: parerea mea in legatura cu momentul actual - pentru a duce lucrurile mai departe (in parte am mai zis-o la cativa -esp alantiana, joao)

- editiile la cele 2 ziare se inchid miercuri (viata medicala si observatorul medical);
- ca sa poata publica tematica, metodologia, numarul de locuri, etc - trebuie ca pana la acea data de mult sa fie gata. e aproape sigur ca deja sunt clare, semnate, parafate etc.
- e aproape clar (in special articolul din OM, si celelalte) ca nu o sa schimbe mai mult decat o cosmetizare a ceea ce au anuntat, o sa o tina si pe engleza, si pe orice altceva ar vrea sa o tina;
- nu stiu prin ce forma alta decat "destul de agresiva si insistenta" si in presa si altele [..] se poate face ceva. Insa oamenii care vor sa faca mai mult decat sa semneze o petitie sunt foarte putini. Se pare ca se incearca o intalnire cu studentii de anul 6 de la bucuresti (? neconfirmata), e posibila (daca se vrea) o intalnirea cu o delegatie a stud/org stud/med stagiari/realizatori petitie... rolul ei la aceasta data nu stiu care ar putea fi, dar ar trebui sa aiba loc cel tarziu luni/marti.
- nu stiu cati o sa lipeasca afise sau sa straga semnaturi 3d pana la urma;


==

Si acum din barfele tarii (daca nu le vreti, va rog nu le luati in considerare. eu inclin sa le cred, dar astept si eu o confirmare oficiala): neoficial, din diverse surse, ~2400 - numarul de locuri la rezidentiatul de anul acesta (se pare ca MEC deja a fost de-acord cu nr asta). Sa vedem daca se confirma. Nu s-ar da paginatia la celelalte capitole. Genomul ramane, bibliografia in engleza la fel. Se pare ca nici argumentul ca "macar daca bagati ultima editie de harrison, 16" nu tine. se vrea exact h15.

==

ce e sigur: vinerea urmatoare cumparati ziare: om/vm.

de acum - puteti sa incepeti sa veniti cu noi idei.

Propunerea mea legata de momentul acesta era ca alantiana +/- joao sa vina la o vizita la bucuresti (luni/marti) [mihai mi-a explicat de ce nu vrea sa apara in fata, e alegerea lui] ar mai veni cineva de la ssm buc/osm cluj/fasmr -organizatiile care au fost de acord sa sustina petitia (celelalte organizatii locale au tacut malc)... si sa vedem ce declaratii "comune" de presa pot iesi dupa "ultima incercare" de promovare "la masa" a celor 1000 de semnaturi.

ps. uneori in asemenea situatii ministerele deconteaza cheltuielile "sindicalistilor" pentru intalnire (deplasare, diurna, cazare, masa etc).
Last edited by victor on Sat May 07, 2005 10:46 am, edited 1 time in total.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

ehe

Postby Gongul » Sat May 07, 2005 10:46 am

Salut!
Se pare ca noi ne agitam cu petitii, semnaturi si alte faze din astea si ei o tin tot pe a lor!
Cred ca si ei zic:"las-o ba ca merge asa"...."ca nu ies astia in strada ca nu sunt uniti!"
Din pacate.....cam au pe ce sa se bazeze (cum bine au subliniat antevorbitori mei)!
Chiar asa e?
Chiar nu ne putem uni sa facem o treaba?
Nu se poate sa iesim in strada pentru o zi in toata tara?
CHIAR NU SE POATE??????????
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

entropia si conservarea energiei in proteste - vol 4, cap 5

Postby victor » Sat May 07, 2005 10:48 am

Si chiar daca ar iesi, dupa asta tot ar trebui sa stea cineva de capul lor sa tot vb cu ei... sa ii haituie in audiente si declaratii publice fata de presa, etc. Asta inseamna timp de invatare, bani cheltuiti, rabdare, energie, interactiune cu alti oameni pe care nu-i cunosti foarte bine, etc. Vin si te intreb :) - chiar exista oameni capabili dispusi de asa ceva? mai mult, dispusi sa faca asa ceva indeajuns de mult timp pana sa se si obtina ceva? sunt chiar curios daca se va vrea pana la urma intalnirea asta cu mai marii zilei, din cate am observat - nici organizatiile nu tin mortis, nici autorii petitiei (in parte), altii mai in problema nu stiu cat pot sa apara... mi se pare ca situatia actuala ramane la nivelul de am (sau au) facut asta, e bine ca am (au) facut asta, e bine ca au semnat-o 1000 de oameni, deci am (au) facut-o intr-adevar destul de bine, daca nu vor (ei - ministerul - centrul) sa faca nimic in baza la asta - atunci macar am facut ce am putut... Probabil solutia Oliviei e mai buna (cel putin dpv energetic), sa astepti sa vina ei la tine (conferinta la o data ulterioara oricarei posibilitati de modificare altcandva decat in anul urmator), nu sa te duci tu la ei sa ii bati la cap.

Oricum ar fi, e destul de bine deocamdata pentru energia investita pana acum. E mai bine :) Poate la anu' o sa fie si mai bine :)

ps. asa de curiozitate: cati din cunoscutii care au citit petitie sau stiu de ea nu au semnat-o? nu-i asa ca sunt foarte multi? Si asta a fost deja prea mult pentru unii, cateva click-uri si cateva taste sa ajunga la ea, sau mai mult, odata ajunsi sa o semneze. Spune multe asta - despre energii in principal, evident :D Cinste celor care au realizat-o si celor care au semnat-o!

pps. pentru proteste stradale iti trebuie aprobare de la primarie (care se ia simplu, cu cerere din partea unei persoane juridice care prin statut poate face proteste - org studenteasca de pilda) - si atunci mobilizeaza si ei jandarmeria sa te pazeaza de eventual alti protestatari si sa apaere dreptul tau la protest liber, organizat blah-blah. Risti sa ajungi la jandarmi ++ vs participanti, daca nu stii pe cine te bazezi. Si acolo trebuie mobilizata presa, chiar mai mult decat jandarmeria, si trebuie oameni sa iasa in fata "maselor", "presei", "negocierilor" etc.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat May 07, 2005 1:38 pm

victor wrote:ar mai veni cineva de la ssm buc/osm cluj/fasmr -organizatiile care au fost de acord sa sustina petitia (celelalte organizatii locale au tacut malc)...

De ce au tacut celelalte organizatii locale? Ce motive ar putea avea? Este vorba de interese gen Oradea - pepiniera de preparatori?

victor wrote:ps. asa de curiozitate: cati din cunoscutii care au citit petitie sau stiu de ea nu au semnat-o? nu-i asa ca sunt foarte multi?

DA DA DA
Au fost destui carora le-am spus de petitie, de unii a trebuit sa-i trag de maneci ca sa se semneze, altii au sustinut sus si tare ca s-au semnat (cu numele lor) dar semnatura lor nu era acolo, altii au zis ca o sa o semneze dar mai incolo ca nu au chef acum (ce era mare lucru sa dai cateva click-uri si sa-ti treci numele pentru a o semna? bineinteles ca numele lor nu a aparut nici acum).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Sat May 07, 2005 3:03 pm

Poate intereseaza pe careva: sambata viitoare, adica 14 mai 2005, examen pt ocuparea unor posturi de preparatori la UMF "Carol Davila"- pt alte centre universitare nu stiu. Pt Facult de Medicina generala sunt vreo 30 de locuri. Eu am aflat ieri, absolut intamplator, si ma intreb cati mai stiu...bineinteles, in afara de cei "de vita nobila".
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

dma
junior
junior
Posts: 48
Joined: Thu Dec 16, 2004 12:01 am

Postby dma » Sun May 08, 2005 10:22 am

Maine seara, la Realitatea TV, la emisiunea 100%, ora 20:15, Turcescu il are invitat pe Ministrul Sanatatii Prof. dr. Mircea Cinteza.

Poate ne mai lamurim si noi daca se va aborda tema "Rezidentiatul 2005".

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sun May 08, 2005 9:50 pm

S-a constituit o „delegatie“ care se va intalni marti cu prof. Coculescu. Nu exista insa nici un student de anul VI. E cineva - student de anul VI - doritor sa participe? Eventual (dar nu e obligatoriu) cineva cu antecedente personale de acest gen?... :)

Precizare (fara malitiozitate :!: ): aceasta e o intalnire, nu un miting.

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Mon May 09, 2005 3:00 pm

Pt cei interesati:

" Din 2007, medicii romani vor profesa fara restrictii in UE:
6.10.2004

Medicii si farmacistii romani vor putea profesa fara restrictii in tarile Uniunii Europene (UE) de la 1 ianuarie 2007, drept care decurge din circulatia libera a persoanelor si din modificarea programelor de studiu medical, a declarat, ieri, Agentiei Mediafax, Ionut Bazac, secretar de stat in Ministerul Sanatatii. "Aceasta este o mare realizare a Ministerului Sanatatii si face parte din procesul de integrare europeana", a mai declarat acesta, precizand ca, o data cu adoptarea celor trei legi ale profesiilor medicale si a legii rezidentiatului, a fost creat cadrul legal ca, din 1 ianuarie 2007, medicii din Romania sa poata profesa cu "unda verde". Asadar, cu incepere din acest an universitar, studentii facultatilor de medicina din Romania se pregatesc conform structurii tematice a anilor de studiu universitar a UE, ceea ce le permite ca, la sfarsitul anilor de studiu, sa aiba drept de libera practica in UE. Acest lucru se va realiza pe baza unei adeverinte eliberate de MS care sa ateste ca acestia au o vechime in specialitate de cel putin trei ani. De asemenea, incepand cu promotia 2005, se va desfiinta stagiatura de un an pentru absolventii licentiati ai facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie, ei putand dobandi dreptul de libera practica in profesie o data cu promovarea examenului de medic specialist. (Gardianul) "

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Mon May 09, 2005 3:23 pm

RECUNOASTEREA MUTUALA A DIPLOMELOR SI A CALIFICARILOR PROFESIONALE
In ceea ce prive ste implementarea acquis-ului comunitar al recunoasterii mutuale a diplomelor si a calificarilor profesionale pentru profesiile medicale, Romania a inregistrat progrese importante, dupa cum se mentioneaza in Raportul Anual al Comisiei Europene din anul 2003.

Din punctul de vedere al armonizarii legislatiei:
A.In domeniul acordarii dreptului de libera practica pentru profesia de medic, precizam:
modificarile si completarile aduse Legii nr.74/1995 privind exercitarea profesiei de medic,infiintarea,organizarea si functionarea Colegiului Medicilor din Romania acorda dreptul de libera practica medicilor - cetateni ai statelor membre ale UE;
dreptul de libera practica in profesia de medic se exercita in baza autorizatiei de libera practica eliberata de Ministerul Sanatatii si Familiei,conform dispozitiilor Legii nr.74/1995, prevederi armonizate cu cele ale Directivelor Consiliului European nr.93/16/CEE si 78/686/CEE;
conform O.U.G.nr.58/2001, absolventii cu diploma de licenta ai facultatilor de medicina efectueaza o pregatire practica de un an, in vederea obtinerii dreptului de libera practica.
B.In ceea ce prive ste adaptarea sistemului de pregatire in specialitate a medicilor la cerintele europene,mentionam:
Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice,al supraspecializarilor si competentelor pentru reteaua de asistenta medicala a fost armonizat cu normele comunitare (Directiva XV/E/8306/3/96 a Comitetului Consultativ de Formare a Medicilor din UE)privind numarul specializarilor Din 2007, daca tara noastra va deveni membra UE medicii vor putea pleca cu contracte in regula
principale recunoscute in UE,titulatura, durata si curricula de pregatire (inclusiv pregatirea in specialitatea medicina de familie/medicina generala);
Ministerul Sanatatii si Familiei recunoaste specializarile efectuate in strainatate de medicii -cetateni ai statelor membre UE;
pana la data de 31 decembrie 2004,vor fi elaborate proiectele de acte normative privind recunoa sterea certificatelor si titlurilor care atesta specializarea medicilor,cetateni ai statelor membre ale UE,precum si de infiintare a institutiilor abilitate sa recunoasca dovezile de specializare pentru aceste categorii profesionale. Aceste proiecte,care vor transpune prevederile normelor comunitare -Directvele Consiliului nr. 93/16/CEE,78/686/CEE, 78/687/CEE,85/432/CEE si 85/433/CEE -,vor fi adoptate si vor intra in vigoare in cursul trimestrului I al anului 2005.
Profesiile medicale contin reglementari dintre cele mai complexe,iar atentia maxima pentru armonizarea curriculara este acordata acestora incepand cu anul universitar 2003-2004 si continua in prezent. Pana la finele anului 2004 se vor elabora si adopta proiectele de norme prin care vor fi desemnati expertii reprezentanti ai Romaniei in Comitetele Consultative ale Comisiei Europeane privind formarea medicilor,stomatologilor,farmacistilor,asistentilor medicali responsabili de ingrijiri generale,asistentilor medicali de obstetrica,precum si inaltii functionari de Sanatate Publica reprezentanti ai Romaniei in Comitetul Consultativ al Comisiei Europene. Aceste norme vor intra in vigoare la data aderarii. Pana la data de 31 decembrie 2004,va fi elaborat si adoptat proiectul de act normativ privind infiintarea institutiilor vor avea in atributii si recunoa sterea dovezilor care atesta pregatirea postbaza a asistentilor medicali,cetateni ai statelor comunitare,act ce va intra in vigoare la data aderarii. Recunoa sterea profesiilor se va face in ambele sensuri,atat a romanilor spre Uniunea Europeana,cat si a celor din UE spre Romania.dicii vor putea pleca cu contracte in regula Fiecare stat membru va putea impune insa restrictii in anumite domenii de activitate, pentru a-si apara piata muncii de eventuale valuri migrationiste.

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Mon May 09, 2005 3:26 pm

Oricum asta nu are nici o legatura cu genomul in engleza by the way trident.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

??????????

Postby Gongul » Mon May 09, 2005 3:38 pm

Nu prea am inteles!!!!!!!!
Daca am terminat anul trecut:
1. Cand imi iau dreptul de libera practica???
2. O sa am dreptul de a practica in UE din 2007???
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine! (probabil sunt prea obosit si u reusesc sa-mi dau seama)
Va multumesc anticipat!
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Mon May 09, 2005 5:06 pm

Dreptul de libera practica il iei la sfarsitul anului.
Cat despre ue cred ca o sa ai drept de libera practica dupa trei ani de medicina de la terminarea facultatii.
In acest sens in ue dreptul de libera practica se capata dupa un stagiu de 3 ani de la terminarea facultatii din care 1,5 intr-un centru universitar. Nu stiu ce o sa insemne asta insa la noi.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon May 09, 2005 5:35 pm

Eu zic sa nu va faceti planuri. Enough said.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Mon May 09, 2005 9:05 pm

dma wrote:Maine seara, la Realitatea TV, la emisiunea 100%, ora 20:15, Turcescu il are invitat pe Ministrul Sanatatii Prof. dr. Mircea Cinteza.

Poate ne mai lamurim si noi daca se va aborda tema "Rezidentiatul 2005".


Am vazut emisiunea doar pe la sfarsit. Vreo vorba despre rezidentiatul nostru?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon May 09, 2005 10:01 pm

Nu, nici una. Sunt atatea probleme in sanatate..inact nu mai era loc si de rezidentiat. Si e si de inteles...rezidentiatul este o tema care ne priveste direct pe noi, poporul are probleme cu medicamentele compensate si altele, lucruri mult mai acute.

User avatar
any.m
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Nov 10, 2004 9:40 pm
Contact:

Postby any.m » Mon May 09, 2005 10:04 pm

Din cat am urmarit-o eu....nimik, doar despre medicamente compensate, fonduri insuficiente, fosti ministri care nu au folosit bine bugetul, campania "inimi pt. inimi" si alte asemenea....Poate exista cineva care a avut mai multa rabdare decat mine sa-i urmareasca :?:

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Mon May 09, 2005 11:03 pm

mda...nici un cuvant despre rezi...am urmarit emisiunea in intregime si se pare ca asta e ultimul lucru la care se gandeste dl ministru.din pacate.in rest...same shit ,different day

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 10, 2005 9:26 pm

atlantiana wrote:S-a constituit o „delegatie“ care se va intalni marti cu prof. Coculescu.


ei, si ce s-a mai intamplat, s-a tinut intalnirea? cum fu?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 10, 2005 9:35 pm

Nu s-a obtinut „confirmare de primire“ de la ministru. Mai asteptam. Mai speram. Mai incercam. :))

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 10, 2005 9:37 pm

and also, if possible, daca ati gasit stud anu 6 available, cine e?
daca nu e confidenta prea mare

music
Posts: 3
Joined: Sun May 08, 2005 10:46 pm

Postby music » Tue May 10, 2005 9:49 pm

mai fratilor multa bafta in incercarea voastra de a schimba ceva.As fi vrut sa va fiu alaturi dar de aici de la mare nu pot decat sa va tin pumnii si sa va trimit o raza de soare :)


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests