Sa ne unim pentru a nu mai fi batjocoriti!

...noi crestem odata cu tara...
atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Wed Apr 27, 2005 7:12 pm

El a adaugat ca, in opinia sa, examenul ar trebui urmat de un interviu si de teste ulterioare
Dr Florian Popa

Pai ce teste ulterioare frate? Rezidentiat pe viata?
In loc sa faca un examen bun, mai bine sa ne intindem cu 5 - 6, nu ???Sunt indignata!!!

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Wed Apr 27, 2005 7:24 pm

Semnaturi aiurea:631,644,648

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Wed Apr 27, 2005 7:33 pm

Scuze pt dublare.
Imi da ceva cu "debug mode"...
Ma intreb ce vrea sa spuna dr popa cu testele ulterioare.Daca se refera la un rezi ca cel din usa, cu mai multe "step"-uri,exprimarea e cel putin ciudata. Dar putem sti ce are de fapt in minte...
Nu este prea sigur daca, pe drumul evolutiei, maimutele despartindu-se de noi, n-au fost cumva mai intelepte.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Wed Apr 27, 2005 8:05 pm

Iata o problema care trebuie abordata, in cazul unei intalniri cu comisia de rezidentiat:
Petitia surprinde cateva din neregulile examenului de rezidentiat, dar nu pe toate. Iata o problema „tehnica“ semnalata de multi din participantii la rezidentiatul de anul trecut: cariocile negre cu care trebuie umplute cerculetele (in grila de raspunsuri) sunt aproape consumate, si in loc sa te concentrezi pe intrebari, trebuie sa-ti aloci cel putin o ora pentru „imbulinat“. Asa ca pe langa invatat materia, cumparati-va carti de colorat!!

E necesara innoirea „stocului“ de carioci !!! Iar daca nu exista bani pentru acest lucru, sa se permita candidatilor sa-si aduca propriile carioci negre!! (exista oare nuante de negru care sa face „distinctie“ intre candidati? :P )

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

uite aici

Postby Gongul » Wed Apr 27, 2005 10:58 pm

Salut!
Am luat toate semnaturile la mana (pana la 809) si cred ca urmatoarele trebuiesc verificate:

27, 327 , 466, 676,
49 , 338 , 492 , 711,
111 , 341 , 559 , 769,
145 , 359 , 562 , 785,
175 , 375 , 586 , 806.
197 , 376 , 593,
228 , 388 , 631,
259 , 389 , 642,
264 , 427 , 644,
273 , 465 , 648,


Nu spun ca toate trebuiesc scoase (nici nu hotarasc eu asta), ci spun ca trebuiesc verificate!
De asemenea, nu neg ca se poate sa-mi fii scapat din ele!
Anyway, am vrut sa va fiu de ajutor!
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Apr 27, 2005 11:08 pm

k, s-au strans 810. so far.

si planurile pe mai departe? :roll:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Apr 27, 2005 11:43 pm

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=6011&shift=1
cu riscul de a fi devenit spasmodic si dedublat:
Cotidianul wrote:Boala bibliografiei nebune ataca Ministerul Sanatatii
Simona Gheorghe

Ministerul Sanatatii se joaca cu nervii studentilor la medicina, dar si cu cei ai medicilor stagiari. Programa pentru examenul de rezidentiat din aceasta toamna a aparut cu greseli, facindu-se confuzie intre termeni strict medicali.

„Au tratat atit tematica, cit si bibliografia de examen cu neglijenta. Asemenea gafe nu se fac, mai ales ca este vorba de un examen la nivel national. S-au facut confuzii de neacceptat“, spune Andreea Firtat, medic stagiar in Constanta. Impreuna cu peste 700 de tineri din intreaga tara, Andreea a semnat o petitie adresata ministrului Sanatatii, Mircea Cinteza. „Din tematica de concurs s-au anulat mai multe subiecte cum ar fi «Sindromul de malabsorbtie», care nu exista insa in tematica nici uneia dintre specialitati in forma publicata pentru rezidentiatul 2004. Consideram ca s-a creat o confuzie cu subiectul «Malnutritia» si va rugam sa dispuneti clarificarea“, cer medicii si studentii prin intermediul petitiei. In plus, reprezentantii Ministerului Sanatatii, cel care a facut publica noua programa, nu au specificat pentru subiectele din 2004 ramase valabile care sint paginile unde se gasesc acestea. Se mentioneaza: „Testele de concurs vor fi similare, dar nu identice cu cele afisate pe Internet. Grilele publicate pe Internet au menirea sa testeze exclusiv capacitatea de memorare a concurentilor, fiind de tip verificare punctuala a informatiei. Multe dintre aceste informatii nu au aplicabilitate practica. In consecinta, consideram utila schimbarea tipului de grila“, se arata in petitia viitorilor concurenti la examenul de rezidentiat.
Preparatorii universitari, admisi automat

O alta nemultumire a studentilor medicinisti este legata de faptul ca, incepind din acest an, preparatorii universitari vor fi admisi la rezidentiat fara a sustine examenul. „Nu este corect, mai ales ca se stie foarte bine ca posturile de preparatori sint ocupate de cine trebuie. Noi dam un examen la nivel national si ei sint admisi fara sa treaca prin acest examen“, spune medicul Andreea Firtat. In bibliografia pe care o au de parcurs viitorii rezidenti a fost trecuta si o carte in limba engleza, lucru care ii nemultumeste si pe rectorii universitatilor de medicina. „E o mare greseala ca nu s-a stiut ca editia a XV-a a cartii lui Harrison nu a fost tradusa inca in romana. Cind au facut aceste schimbari la tematica pentru rezidentiat, cei de la minister nici nu ne-au consultat“, spune Florian Popa, rectorul Universitatii de Medicina din Bucuresti.
Tematica si bibliografia vor fi republicate

Cei care au modificat tematica si bibliografia recunosc unele scapari, dar promit ca le vor remedia in cel mai scurt timp. „E posibil sa se fi facut o confuzie intre termenii malnutritie si malabsorbtie. Dar in legatura cu cartea in limba engleza, nu cred ca este un mare efort sa parcurgi 50 de pagini intr-o limba straina“, spune Mihai Coculescu, directorul Centrului National de Perfectionare a Medicilor si cel care are toate sansele sa fie presedintele Comisiei de rezidentiat pentru anul 2005. Acesta afirma ca, pina la 20 mai, tematica si bibliografia vor fi republicate de la cap la coada, cu modificarile de rigoare. Examenul de rezidentiat va avea loc pe 20 noiembrie, iar autoritatile sustin ca, fata de anii trecuti, numarul locurilor va fi mult mai mare, mai ales ca, din acest an, legea prevede ca medicii sa-si ia dreptul de libera practica dupa trei ani de rezidentiat.


nu este greu sa parcurgi...? am auzit-o si p-asta. pb e ca o sa le fie al draq de greu sa faca grilele si sa ia un traducator in comisia de contestatii :lol: sugerez Irina Nistor :lol:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 1:10 am

Mai bine m-ar fi decapitat in Irac decat sa-mi spuna chestia asta (nu e greu s-o parcurgi). Acum chiar m-am enervat! :evil:
Il invit pe dr. Coculescu sa sa fim examinati (noi doi) din genomul uman, varianta in limba engleza. Daca dansul vede ca aceste "cateva pagini" sunt atat de usor de parcurs, am pretentia sa faca maximul la grila si sa ma intreaca!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Apr 28, 2005 1:32 am

Nea Coculescu se intrece cu gluma....
Ce draq o fi greu sa spuna "da ba baieti, am comis-o da' remediem". Noooo, lui i se pare sa parcurgi 50 de pagini in engleza.
Un asemenea specimen nu cred ca o sa fie receptiv nici la mama petitiei, putem sa avem noi un milion de semnaturi.

Dar sa fim intelegatori. Atata poate.


kooksee,
plictisit de prosti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Apr 28, 2005 7:50 am

sincer nici eu nu cred ca e un mare efort sa parcurgi 50 pagini in engleza.
dar sa PARCURGI, nu sa invetzi fiecare cuvant, la paritate cu editia in romana.

cocu n-are nici o treaba cu cei 800 de semnatari, mai mare sfidare nu mi-as fi inchipuit. cred ca o sa avem un rezi de pomina, poate mai ceva ca ala din 2003, atata timp cat durerea lui cocu in **** e nemasurabila.

astept cu nerabdare si curiozitate planurile cu partea de dupa semnaturi.
sper ca nu era ideea doar sa fim bagati in seama cu o vorba si atat, nu??

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 10:13 am

De la Joao_tt
'' printr-un redirect am reusit sa vad forumul, nu stiu cat o sa dureze, ar trebui sa mobilizam mai mulkt ssmurile, ma duc azi la astia de aici cu afisele. in rest ce sa zic, putem oricand cere demisia lui coculescu(care nici nu e in functie) daca nu intelege sa schimbe engleza, mai ales ca-l avem pe popa in spatele nostru.''

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 10:15 am

trident wrote:sincer nici eu nu cred ca e un mare efort sa parcurgi 50 pagini in engleza.

sa-l vad pe ala care merge la rezi dupa ce a "parcurs" paginile de bibliografie....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Apr 28, 2005 10:33 am

am accentuat PARCURGI, as shown above.
da, demisie pichetare

ssmb-ul tace molcom, as i can see..
si cred ca asa va ramane

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

bai tata

Postby Gongul » Thu Apr 28, 2005 11:16 am

Salut!
Cred ca cocu uita ca sunt studenti in fac de med care au facut germana si franceza si nu au nici o treaba cu engleza oficial!
Plus de asta la ce sa ne asteptam? Sa dea si ungurieni in limba lor, arabii in a lor si assa mai departe?
Exista o boala care se numeste "dementa senila"...cred ca stiti la cine ma refer!
Plus de asta, cum bine s-a subliniat, sa-l vad si eu pe ala care vine la rezi cu genomul "parcurs"!
Da-o in ......... de treaba! Asta e bataie de joc!

Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

dr.edana
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Apr 23, 2005 12:03 pm
Location: Constanta

Postby dr.edana » Thu Apr 28, 2005 12:49 pm

Dupa ce ca invatam 6 ani ca prostii, mai isi bat si astia din minister joc de noi . Auzi... "sa parcurgem 50 pg in lb engleza"! Am si eu o intrebare: daca tot vrea nea dr Coculescu "sa parcurgem.....",de ce nu baga la rezi si o proba de lb engleza (am glumit)? Sunt f indignata, cred ca o sa avem anul asta un rezi de nu s-a mai intalnit niciodata. Astia nici nu o sa ia in serios petitia, pur si simplu asta e sfidare dragi colegi.Spor la invatat.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 1:24 pm

cand in Romania o sa fie declarata limba oficiala limba engleza atunci nu mai comentez nimic. sunt state care au mai multe limbi declarate ca oficiale si acolo mi se pare firesc sa accepti bibliografii in mai multe limbi. pana atunci gasca lui cocu sa mearga la plimbare ca imediat vin cu udmr-ul si spun ca-mi trebuie limba oficiala maghiara la rezidentiat. si-apoi sa vezi distractie...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Apr 28, 2005 1:49 pm

bene, da lasand lamentarile, ce facem acum???
mai facem ceva? din cate stiu cocu este presh la CNPP sau cum i-o mai zice ((adica in functie de-a adevaratelea)) si nu e nici o baza legala de a cere demisia.

desi daca nu beau o cafea in fatza la CNPP cu pancardu la gat anu asta, se numeste ca n-am facut nimic (da stiu am o oppsesie, n-o s-o tratez)

cum era, sa ne unim pt a nu mai fi ce? batjocoriti?
lol

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 1:52 pm

asteapta sa se rezolve cu irachienii astia, altfel pichetarea noastra o sa semene cu o chestie de solidaritate cu ei. dupa Pasti la pichetare!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Apr 28, 2005 2:50 pm

clar, trebuie sa concepem niste banere....


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 2:52 pm

ce "dotari" tehnice aveti la dispozitie? ca sa stiu ce sa concep :D.
propuneti un motto!!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Thu Apr 28, 2005 3:09 pm

de la Joao_tt:
'' tre sa mizam pa ajutorul oferit de rectori, care sunt de partea nostra, si a caror voce nu e usor de acoperit de catre coculescu si ai lui''

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Apr 28, 2005 11:20 pm

buna chestia cu rectorii

- mai este bojita? rector la cj? nu el a plecat din cj cu un protest si a ajuns in buc cu un mesaj al antiprotestatarilor?
- la buc il avem pe popa - prefer sa nu comentez - vedeti si voi proteste 2003, oricum, extrem de bun politician (il admir pentru asta, cred ca numai vaDIM si nea nelu il egaleaza)
- dragulescu ce functie mai detine pe la tm? - pe noi a vrut sa ne calce cu masina cand protestam in fata ministerului
- la oradea aveti un mare pprm-ist - patria preparatorilor si a pilelor dar cu sustinere mare la vadim; - nu este unul dintre initiatorii legii cu preparatorii?...
- ...

--cine credeti ca administreaza posturile de preparator, asistent,doctorant, ...

fara hic..., parerea mea:
- cand atingi gradul maxim de jevrism te alegi cu un post de rector
- dar te simti bine in pielea ta pentru ca in sistemul feudal de invatare a meseriei ... esti inconjurat de pupincuristi ce-ti dau falsa senzatie de curatenie ... morala, ...


CONSTATARE PRACTICA:
-majoritaeta rezidentilor seriosi de pe sectia unde lucrez au luate sau inca dau examenele pentru a pleca
-mai nou pleaca si medicii consacrati
- raman preparatorii, doctoranzii,....

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Apr 28, 2005 11:27 pm

unele comentarii din petitie sunt chiar simpatice
apropo, aveti si butelii?

User avatar
nimirada
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Aug 23, 2004 9:26 am
Location: cluj

Postby nimirada » Fri Apr 29, 2005 11:56 pm

legat de petitia noastra, la care am subscris...as fi avut o singura obiectie....grilele sa ramana orientative, asa pt antrenament, dar examenul sa includa doar grile la prima vedere 100%...parerea mea...
nu mor caii cand vor cainii,nu-i asa?...

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Mon May 02, 2005 7:54 pm

Acum am sosit din „vacanta“. Pe unde am fost eu nici nu s-a auzit de Observatorul medical. Cum pot sa citesc articolul de vineri? Exista vreun link? Sau a cumparat cineva ziarul?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 03, 2005 1:23 am

trident wrote:bene, da lasand lamentarile, ce facem acum???
mai facem ceva? din cate stiu cocu este presh la CNPP sau cum i-o mai zice ((adica in functie de-a adevaratelea)) si nu e nici o baza legala de a cere demisia....cum era, sa ne unim pt a nu mai fi ce? batjocoriti?
lol


Daca a putut Basescu sa inteleaga ca suvita lui era buclucasa si s-a tuns, atunci poate si „comisia“ noastra sa recunoasca cinstit ca nu i-a pasat de tematica de rez si sa remedieze greseala. Trebuie sa mergem cu actiunea pana la capat. Sa punem afisele, sa adunam toate semnaturile, sa trimitem petitia la Ministerul Sanatatii, sa facem o echipa care sa discute cu comisia de rezidentiat. Cred ca aceasta echipa ar fi necesara, pentru a „negocia“ toate punctele petitiei. Prof. Coculescu a raspuns - in inteviul pentru Cotidianul - doar la punctele care i-au „convenit“: Malabsorbtia (chestie care pentru 'mnealui nu este evidenta, nici probabila, ci doar posibila - probabilitate 5- 23%?) si „50 de pagini intr-o limba straina“. Restul...

Acesta afirma ca, pina la 20 mai, tematica si bibliografia vor fi republicate de la cap la coada, cu modificarile de rigoare.


Ce inseamna modificarile de rigoare? Ne-a luat cineva in serios? Sau vor face iar cum ii duce pe ei capul?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 03, 2005 1:25 am

Cum ramane cu textul afisului? Punem petitia integral (versiunea asta mi-a trimis-o Vmc)? Sau punctam cererile?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 03, 2005 4:54 pm

Trebuie neaparat modificat textul afisului. Iar la contact nu e bine http://www.petitiononline.com, ci este necesar linkul intreg.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue May 03, 2005 6:52 pm

Nu poate face Victor sau cineva un redirect catre petitie pe un URL de genul rezidentiat.ro/petitie? Ca daca puneti tot linkul ala pe afis...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Tue May 03, 2005 7:01 pm

o sa fie link de pe rezidentiat direct pe petitionline, am facut bannerul, trebuie doar sa fie inserat.
am pus link-urile de pe afis orientativ ca n-o sa-l vad pe acela care-si copiaza http://www.petiononline.com/rezi...etc. o sa ia linkul cel mai disponibil si facil de memorat, iar de-acolo sunt legaturi.
afisul este facut doar pentru a-i informa pe colegii nostrii despre existenta acestei petitii sa nu fim descoperiti in fata ziaristilor care vor incerca sa intrebe un coleg de anul 1 daca are habar de protestele colegilor lui. la pauza de tigara vor vedea toti ca exista proteste printre studenti.
cei care doriti personalizari la afis scrieti-mi pe e-mail, asa o sa am mai rapid acces la dorintele voastre.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Tue May 03, 2005 8:42 pm

Acum, ca Pastele trecu, e cineva in Constanta doritor de lipit afise?

Se pare ca Nikkolle si C.M. (care si-au oferit sprijinul) nu au mai intrat de mult pe forum si nu au primit pm-urile.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue May 03, 2005 9:24 pm

A aparut in Observatorul Medical de vineri, pag 4, aproape 2/3 pagina. Primul titlu pe pagina 1. Titlul ceva de genul "medicii stagiari protesteaza impotriva tematicii de rezidentiat". Articol formulat sub forma de text din petitie - raspuns al lui Coculescu, text din petitie-raspuns etc. In mare se acceptau comentariile cu malnutritia, se sustinea ideea cu documentarea de 50 pag in engleza intru 2007, se sustinea necesitatea de legi mai bune (referitor la preparatori) - si, in final, se arata deschiderea spre dialog.

Din cate stiu nu au site pe net, poate scaneaza cineva ziarul.
Buna ideea cu http://www.rezidentiat.ro/petitie . Soon.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

rugaminte

Postby Gongul » Wed May 04, 2005 12:19 am

Salut!
Am si eu o rugaminte:
puneti si voi url-urile la articolele care apar sau daca nu exista un url sa scanati ziarul!
Va multumesc anticipat!
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 04, 2005 1:00 am

dap, formularile exacte spune mai multe, macar rasp lui cocu

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed May 04, 2005 10:36 pm

Noutati.

1. Avem acordul Observatorului Medical de a publica chiar PDFurile originale pe care au fost amabili sa ni le trimita cu articolul de vineri(29 aprilie-6mai)

2. Mai mult, MS pregateste republicarea tematicii pentru rezidentiat 2005. Tot cu amabilitatea OM putem publica si prima pagina de la urmatorul lor numar, unde fac anuntul ca in urmatorul numar dupa urmatorul numar :lol: adica numărul 58 ce va apărea în perioada 13-20 mai vor publica tematicile şi bibliografiile pentru sesiunea 20 noiembrie 2005 a examenului de rezidenţiat.

3. Din discutiile pe care azi am reusit sa le am cu seful de cabinet al ministrului sanatatii - se poate face o intalnire atat cu ministrul (in limita timpului), cat si cu prof. Coculescu. Ar trebui facuta o delegatie - sa vedem cum ne organizam pt asta, daca se va dori. Alantiana, joao - ce ziceti - incercati sa ajungeti odata in Bucuresti? (continuam discutia pe PM).

4. se pare ca mai mult, prof. Coculescu a fost de acord cu o conferinta publica, pe data de 16 iunie (peste mai bine de 1 luna). Pentru detalii vedeti mesajul acesta http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=2465&highlight=

In rest - cititi si vedeti cu ochii vostri ce se mai declara.
Petitia se apropie de 1000 de semnaturi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 05, 2005 1:50 am

si intr-adevar formularile exacte revela tot felul de chestii.
si chiar chestii bune, dar doar le interzaresc, si tare as vrea sa stiu cum stau de fapt lucrurile:

1.
cocu wrote:"evident ca la fiecare subiecte (sic) exista amanunte, tabele, subtabele pe care insa NU LE CERE NIMENI".


....MEANING...????????????? si pana la urma since when, sa inteleg ca oamenii vor sa treaca pe alt gen de grile, integrative si nu reproductive? hm, cel putin interesant, as long as grilele publicate deja, alea presupuse a fi ..orientative?.. nu fac abstractie de tabele. poate doar de subtabele, : )

2. adica se va putea practica in UE fara alte examene?? daca asta este ideea, eu zic ca genomul si celelalte 3 in engleza constituie un sacrificiu care merita facut, oricum poate fi indulcit, daca ne punem capetele traducem care cate-o pagina si ne scoatem, in 1 luna apare si-o varianta finala ;
in acest caz lucrurile par sa fie altfel decat credeam.. din ciclul "there's a PLAN". (?!)

ar fi dragutz insa sa scoata partea in romana, sursa de confuzii de te-ar durea capul. :x


si in final, in total alta ordine de idei.. recunosc un chosen one when i see one :wink: prea adevarat! :)

sfintzishor
Posts: 2
Joined: Thu May 05, 2005 3:48 am
Location: Bucuresti

Postby sfintzishor » Thu May 05, 2005 4:59 am

Scuzati-ma ca ma introduc si eu "ca musca-n lapte" in toata discutia, dupa ce ati muncit atat pentru a (ne) face auziti,dar... am 20+ de ani de "experienta romaneasca" in spate si,deci dubiile mele. Credeti sincer ca se mai poate face ceva la aceasta data (tarzie!) pentru remedierea tuturor problemelor reale ridicate aici? Chiar credeti ca se va apuca cineva sa schimbe programe "discutate si rasdiscutate", ca sa nu mai spunem de "grilele" din carti probabil deja pregatite pentru publicare, cu 6 luni inainte de data anuntatului examen...? Ca sa nu mai luam in considerare si faptul ca sunt foarte multi colegi pe care o schimbare radicala i-ar dezavantaja enorm (ma refer la cei care au citit deja materia de n-spe ori,recunosc, nu ma numar printre ei!)
Va rog sa-mi scuzati nestiinta si scepticismul,insa.. e posibil sa ne auda cineva?!?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu May 05, 2005 7:46 am

primesc un mesaj suplimentar referitor la bibliografia de rezidentiat 2005
anca wrote:Date: 05/05/2005 01:06 AM
Subject: Subiecte rezi 2005

Buna! Numele meu este Anca [...]. Din pacate n-am putut la momentul oportun sa iau legatura cu autorii petitiei - din motive obiective - asa ca am sa incerc sa-ti prezint in acest mod observatiile mele.
La sectiunea laborator, subiectul " Hemostaza normala " exista inainte de a-l introduce "geniile" care au gandit programa. Era inclus in cadrul unui subiect mult mai larg- Fiziologia, fiziopatologia si metode de explorare ale hemostazei si fibrinolizei. Fenomenal este ca cei care au dat anul trecut la Timisoara, au avut la examen intrebari chiar din aceasta sectiune. Practic s-a ajuns in situatia in care avem de doua ori acelasi subiect in materia de rezidentiat si nici un " creator " de subiecte n-a observat acest lucru.
Last edited by victor on Fri May 13, 2005 11:52 am, edited 1 time in total.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Thu May 05, 2005 10:31 am

Observatorul Medical ne-a acordat cea mai multa atentie. Articolul asta este serios; cred ca e singurul care l-a „trezit“ pe prof. Coculescu (poate cel din Cotidianul sa mai fi contribuit un pic).

"evident ca la fiecare subiecte (sic) exista amanunte, tabele, subtabele pe care insa NU LE CERE NIMENI".


Cum se definesc amanuntele? Cum stiu ce sa invat si ce nu? Tabelele le recunosc usor :lol: si pot sa le ocolesc (ca sa nu-mi pierd vremea inutil), dar amanuntele???? Poate ca ceea ce pentru mine e amanunt, pentru comisie e important.

La faza cu limba engleza, comisia ignora faptul ca nu ai nici un beneficiu daca duci textul la traducator. Nu asa pleci sa muncesti in UK - poate ca nu ma tenteaza plecatul, s-a gandit cineva? Poate ca vreau sa raman acasa!!! - cu traducatorul dupa tine. Daca vor sa verifice limba engleza, sa dea test separat de limba (oricum nu inveti engleza in 6 luni). Parerea mea... :wink: Iar daca vrei sa muncesti in Franta, va trebui sa vb franceza, nu engleza :wink: S-ar cere asadar testate mai multe limbi: engleza, franceza, germana, spaniola - pentru inceput ...

Va rog sa-mi scuzati nestiinta si scepticismul,insa.. e posibil sa ne auda cineva?!?

Pai au inceput sa ne auda. Daca nu abandonam cursa, exista sanse sa se auda bine. Ramane de vazut, dar daca nu incerci, probabilitatea sa nu fii auzit e de 100%. Si in acest caz nu ai dreptul sa fii nemultumit.

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Thu May 05, 2005 2:29 pm

victor wrote:primesc un mesaj suplimentar referitor la bibliografia de rezidentiat 2005
anca wrote:Date: 05/05/2005 01:06 AM
Subject: Subiecte rezi 2005

Buna! Numele meu este Anca Petrini. Din pacate n-am putut la momentul oportun sa iau legatura cu autorii petitiei - din motive obiective - asa ca am sa incerc sa-ti prezint in acest mod observatiile mele.
La sectiunea laborator, subiectul " Hemostaza normala " exista inainte de a-l introduce "geniile" care au gandit programa. Era inclus in cadrul unui subiect mult mai larg- Fiziologia, fiziopatologia si metode de explorare ale hemostazei si fibrinolizei. Fenomenal este ca cei care au dat anul trecut la Timisoara, au avut la examen intrebari chiar din aceasta sectiune. Practic s-a ajuns in situatia in care avem de doua ori acelasi subiect in materia de rezidentiat si nici un " creator " de subiecte n-a observat acest lucru.


Asa si la chirurgie avem SDRA din Insuficienta respiratorie si SDRA din Angelescu


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests