Rezidentiat si doctorat cu frecventa

...noi crestem odata cu tara...
slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Rezidentiat si doctorat cu frecventa

Postby slidy » Sun Feb 20, 2005 8:12 pm

Vreau doar sa aduc o precizare, pentru ca eu nu am stiut pana nu m-am confruntat cu situatia.
Cei care sunt doctoranzi cu frecventa au doua optiuni daca iau rezi:
1. sa aleaga loc conform notei si sa treaca la fara frecventa. Se vor incadra ca rezidenti si implicit vor primi salariu.
2. sa anunte la repartitie ca sunt doctoranzi cu frecventa si sa fie confirmati ulterior ca rezidenti intr-o specialitate compatibila cu cea in care au doctoratul. Acestia vor efectua rezi in afara normei de baza, adica vor primi bursa de doctorand, nu si salariu de rezident.
Poate se mai schimba legea, dar asa era in 2004.
Bafta tuturor!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Feb 22, 2005 11:12 am

mai pe indelete va rog, daca e posibil.
eu nu sunt nici rezident, nici doctorand, dar as fi tare curioasa cum se petrece toata treaba asta in realitate.
adica, merg la un prof si ii zic ca vreau sa fac doctoratul la el/ea si fac pur si simplu cativa ani prin spitale, conferinte, chestii, scriu o lucrare....nu stiu.
sau trebuie scoase si posturile de doctorand pe care se das concurs?
apoi?
cat timp?
ajunge apoi sa iau rezi 50+1 ?sau trebe luat normal?
atunci care-i avantajul?
parca am citrit undeva ca nu poti fi doctorand numai daca ai fost minim preparator? sau aberez?
va rog pe cineva care stie exact cum sta treba sa ma clarifice si pe mine.mersi mult.pa. :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Tue Feb 22, 2005 9:17 pm

Deci , parca am mai spus pe undeva, da' hai sa repet .

Ca sa intri d. cu frecv. se da concurs. Din materia la care vrei doctorat. Citi se inscriu , atitia dau concursul. Cine e mai bun il ia. Depinde insa si de prof; de exemplu daca el nu vrea sa ia fata /sau nu vrea baiat / sau nu vrea negru /sau il calca pe nervi mutra ta/ sau nu vrea mai stiu eu ce.


Avantaje ? Hmmm.... La rezi nu te ajuta cu mai nimica. Trebuie sa iei ultimul punctaj de admitere ca sa devi rezident. Deci nu 50%+1 , ci cum a fost anul trecut 860 de puncte.

Dezavantaje? Odata intrat pe post: ai de dat 3 examene si 3 referate, ai de adunat esantion , ai de facut statistica, ai de facut foi in clinica , de intrat in operatie , de facut in general si munca rezidentului. Si in timpul asta sa te pregatesti sa dai si rezi. Sa te bati acolo cu aia care stau acasa si tocesc.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Wed Mar 16, 2005 4:08 am

Se zvoneste ca se incearca schimabrea "legii" - astfel incat anii de doctorat cu frecventa sa fie echivalati drept ani de rezidentiat. Asta ca urmator shunt functional pentru VIPuri, cand cel cu preparatorii va expira, cand presiunea pentru acesta va fi prea mare si va inversa directia lui. Vom vedea.

Simandicosu
Posts: 1
Joined: Wed May 25, 2005 10:43 pm

Postby Simandicosu » Wed May 25, 2005 10:50 pm

ce stiti despre zvonurile referitoare la echivalarea preparatorului cu rezidentiatul sau a doctoratului cu frecventa cu a rezidentiatului.e adevarat ca urmeaza sa fie reglementate?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu May 26, 2005 10:38 am

Despre preparatori nu este zvon este LEGE intrata in vigoare la inceputul anului trecut.Nu mai stiu exact numarul legii, dar exista.
Despre doctoranzii cu frecventa nu stiu.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

intrebari, intrebari, intrebari

Postby Gongul » Tue Nov 01, 2005 10:31 am

Salut!
Am tot dat search cu privire la tema asta cu doctorat-rezidentiat si nu am reusit sa ma lamuresc!
Din ce am citit in metodologie mie mi se pare ca trebuie sa iei 1/2 din punctajul primilor 10 la cele 200 de intrebari si poti fi confirmat ca rezident in specialitatea respectiva!
Deci, iata si intrebarile:
- ajuta doctoratul la rezidentiat? adica e suficient sa iei 1/2 din cat iau primii 10 si spoi te confirma in rezidentiat pe specialitatea respectiva?
- in metodologie se vorbeste de doctoranzii cu frecventa? cei fara frecventa au acelasi statut?
- daca e adevarat ca nu te ajuta cu nimic de ce a foat omor in toata tara pe locurile astea si se vehiculeza sume exorbitante(din punctul meu de vedere). Ex: la tm s-a dat deja, cj din cate stiu eu are locurile ocupate de acum o luna, iar in b nimeni nu vorbeste de asta!
Imi poate raspunde cineva sigur la aceste intrebari sau nu....."prietenii stiu de ce!"
Va multumsc anticipat!
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Tue Nov 01, 2005 10:43 am

iti raspund din ce stiu eu: 1 Tb sa iei rezid in limita locurilor(adica cu ultima medie admisa),nu 1/2 cum era pt preparatori.
2.Exista doctorat cu frecv si fara cum spuneai.Ala cu frecv e de 4 ani, inseamna practic munca de rezident in clinica respectiva iar in plus mai ai vrao 3 exam si referate de facut.Doar asta se poate echivala...in conditiile in care ai luat si rezid.
Eu atat stiu...am vazut ca e ffff mare secret pe tema asta!

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Tue Nov 01, 2005 11:08 am

Ar mai fi un avantaj: reziul cu ultima medie trebuie sa il iei in oricare din acesti 4 ani cat timp esti doctorand, adica poti incerca in fiecare an, daca pici nu stai acasa.....
Cat despre preparatori...eu stiam ca trebuie sa fie rezidenti ca sa se poata prezenta la concurs

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Nov 01, 2005 12:50 pm

Gogu wrote:Cat despre preparatori...eu stiam ca trebuie sa fie rezidenti ca sa se poata prezenta la concurs

Nope. Sunt destui care termina facultatea si intra preparatori fara sa se oboseasca sa dea rezidentiatul. Si apoi ii fac pe zmeii. :twisted:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Tue Nov 01, 2005 12:59 pm

yep, shi mai toti is din aia cu situatia materiala buna-ft.buna acasa...ca sa vezi...multi chiar copii de doctori, cadre universitare

sa nu piarda prea multzi neuroni cu cartea in brate, ca de, nu se mai refac :twisted: :twisted:
The man in me will hide sometimes to keep from bein' seen,
But that's just because he doesn't want to turn into some machine.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Nov 01, 2005 1:09 pm

Wizzy wrote:Nope. Sunt destui care termina facultatea si intra preparatori fara sa se oboseasca sa dea rezidentiatul. Si apoi ii fac pe zmeii. :twisted:


Yup...eu am colegi de an prepi pe la gineco, pneumo, mf....si se stia de ei de prin semestrul II

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Tue Nov 01, 2005 1:35 pm

nerevarine wrote:
sa nu piarda prea multzi neuroni cu cartea in brate, ca de, nu se mai refac :twisted: :twisted:

ba se refac...cu celule stem! 8)
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue Nov 01, 2005 2:04 pm

Si eu cunosc mai multe cazuri care su ajuns preparatori fara sa dea rezi (sau vreun alt examen)...
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
Flying_Snow
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:52 pm
Location: Iasi

Postby Flying_Snow » Thu Nov 24, 2005 9:51 am

Gogu wrote:Ar mai fi un avantaj: reziul cu ultima medie trebuie sa il iei in oricare din acesti 4 ani cat timp esti doctorand, adica poti incerca in fiecare an, daca pici nu stai acasa.....


Doctoratul cu frecventa nu constituie nici un avantaj la rezidentiat. In cazul in care esti doctorand cu frecventa poti fie sa alegi sa ramai pe bursa de doctorand (si faci rezidentiatul in afara normei de baza), fie sa te angajezi ca rezident, dar de ales specialitate poti sa alegi doar conform punctajului obtinut la examen (daca ai ultimul punctaj iti ramane SPM sau igiena....). In rest, pot sa va spun ca e destul de greu sa mergi in fiecare zi la facultate, sa inveti pentru cele trei examene (pentru care de cele mai multe ori trebuie sa cauti informatia pe net), sa lucrezi in laborator (pentru ca referatele trebuie sa contina rezultate personale) si sa mai si inveti pentru rezidentiat.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Thu Nov 24, 2005 11:16 am

am o intrebare: daca am luat rezi si vreau doctorat la o specialitate, pt ca asta e probabil singura alternativa sa ajung la ea (nu am nota de pediatrie de ex).trebuie sa dau examen la anul din nou? fiind deja rezidenta se schimba in vreun fel treaba? stiti careva noutati daca se vor echivala anii de doctorat pt rezidentiat?
multumesc

User avatar
Flying_Snow
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:52 pm
Location: Iasi

Postby Flying_Snow » Fri Nov 25, 2005 3:49 pm

Daca esti deja rezidenta poti sa faci fie doctorat fara frecventa (dar incepand au anul acesta nu se mai poate decat in regim cu taxa) sau poti face doctorat cu frecventa si sa treci rezidentiatul in afara normaei de baza (adica renunti la salariul de rezident si treci pe bursa de doctorat). De echivalat nu stiu daca se echivaleaza ceva.

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Fri Nov 25, 2005 6:48 pm

multumesc :)

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Thu Dec 08, 2005 6:52 pm

Doctoratul cu frecventa nu constituie nici un avantaj la rezidentiat. In cazul in care esti doctorand cu frecventa poti fie sa alegi sa ramai pe bursa de doctorand (si faci rezidentiatul in afara normei de baza), fie sa te angajezi ca rezident, dar de ales specialitate poti sa alegi doar conform punctajului obtinut la examen (daca ai ultimul punctaj iti ramane SPM sau igiena....). In rest, pot sa va spun ca e destul de greu sa mergi in fiecare zi la facultate, sa inveti pentru cele trei examene (pentru care de cele mai multe ori trebuie sa cauti informatia pe net), sa lucrezi in laborator (pentru ca referatele trebuie sa contina rezultate personale) si sa mai si inveti pentru rezidentiat.[/quote]


Imi pare rau ca tb sa te contrazic,dar nu ai dreptate..daca esti doctorand pe specialitatea X tb sa iei rezid in limita locurilor,si treci rezid in afara normei ,dupa ce termini anii de doctorat ti se echivaleaza pe specialitatea pe care l-ai facut cu anii de rezid.(in conditiile in care ai luat si rezi)


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests