bibliografia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

bibliografia 2005

Postby ratzushka » Tue Jan 11, 2005 2:48 pm

bibliografia 2005?
poate stie cineva ceva concret.
sincer, cineva zvoneste numai sau nu detine informatii sigure, sa nu ne amageasca.
credeti ca e prea devreme sa vorbim de bibliografie sau invatat?
ei bine, credeti-ma ca nu e prea devreme.
niciodata nu poate fi destul de devreme sa te apuci de invatat pt rezi. :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Jan 11, 2005 7:14 pm

Cinteza@OTV: "Anul acesta probabil nu se va schimba" [programa de rezidentiat]"dar vom re-analiza" bla-bla, bla-bla...

Evident, cuvantul "probabil" da de gandit. In acelasi timp, nu trebuie omis ca domnul ministru al sanatatii a vorbit in deschiderea unei emisiuni cu paranormali... .
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Jan 11, 2005 7:40 pm

eu una am intrebat la depozite de angelescu si de swartz.. de angelescu mi-au spus ca nu il mai au, nu il mai cumpara pt ca editura nu il mai reediteaza( !?) si de swartz ca nu il au.
mie faptul ca editura nu il mai scoate, imi spune ca nu il mai scoate pt ca nu va mai fi nevoie de el.
eu una zic ca in proportie de 70% o sa avem swartzul in programa.

alina202
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Dec 14, 2004 12:30 am

Postby alina202 » Tue Jan 11, 2005 10:52 pm

pai abia s-a instalat cinteza,n-a avut timp sa se gandeasca daca schimba sau nu bibliografia...

cred ca de asta nu se reediteaza angelescu sau nu apare schwartz :!:

asteptam cu interes sa se hotarasca cinteza si sa ne lumineze si pe noi,care vrem sa invatam si nu stim ce :idea:

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Wed Jan 12, 2005 3:06 am

nu e destul de stresant si tampenizant examenul asta, mai stam si cu stresul ca invatam aiurea . :?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jan 12, 2005 5:06 pm

nici eu nu am de gand sa invat aiurea.mai bine astept vreo rezolutionare.
desi, cum ama mai spus, niciodata nu e prea devreme sa incepem
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Wed Jan 12, 2005 6:44 pm

ratusco, sa inteleg ca dai pe chiru...poate poti sa-mi zici si mie cam din ce au fost griele anul asta? ce capitole au vizat domnii facatori de grile...etc. cat mai multe inf despre rezi de anul asta.

madaiulia
junior
junior
Posts: 36
Joined: Wed Sep 22, 2004 11:00 pm

Postby madaiulia » Thu Jan 13, 2005 12:46 am

Pt MORENA, desi intrebarea nu era pentru mine am raspuns eu oarecum la intrebarea ta la topicul "informatii despre grilele care s-au dat.." sau ceva asemanator. E cam incalcit, dar poate intelegi totusi ceva. :?
"Seek freedom and become captive of your desires. Seek discipline and find your liberty."

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jan 13, 2005 3:40 pm

pt MORENA. ceau.Si tu vrei pe chiru?
ca eu tot pe chiru vreau si anul asta.Cred.
Examenul a fost cam asa: multe intrebari noi.NMeasteptat.Multe intrebari din AVC, naiba sa le ia de AVC. :twisted:
Aproape nimic numeric(doze, stadializari,etc), care a fost tot surpinzatorpr pt mine.
destul de multe din gineco(nastere, complic,canc gineco)
:shock: :shock:
sa ma mai uit peste grila, acum nu-mi aduc aminte.
stii am facut un fel de format c: dupa ce am picat.
creierul meu avea nevoie de aer si spatiu liber.
daca te intereseaza, caut pe undeva grila si ti-o scanez.
ok? :)
pupici si incredere.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Sun Jan 16, 2005 4:04 am

nu stiu ce a zis cinteaz la otv dar aia de la editura medicala nu mai editeaza angelescu mare pina in mai...
poate se skimba ceva..sau poate nu
Wake up and smell the roses

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Mon Jan 17, 2005 12:34 pm

Cum comisia de rezi se va intruni probabil prin martie, bibliografie vom avea la data respectiva.

Nu are sens cred sa postam fiecare zvon iesit, pentru ca ar fi dezastru. Eu cel putin am auzit 3 variante de bibliografie pana acum prin facultate. Nimeni nu spune de unde a auzit, toata lumea da cu presupusul.

Cert este ca pe piata din cartile de rezidentiat exista doar harrison ed 14. Schwartz nu a aparut, Angelescu asemenea.

Fostul Ministru a declarat ca in anul 2005 se va schimba semnificativ modalitatea de examninare la rezi. Noul Ministru a spus ca nu se va modifica mai nimic, dar lui nu ii plac tratatele straine.

Informatiile astea sunt singurele certe. Speculatii multe se pot face, dar nu are sens.

Spor la carte

mezzo
junior
junior
Posts: 71
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:33 pm

Postby mezzo » Mon Jan 17, 2005 1:18 pm

Bine zis! Macar de-ar tine seama cat mai multi! Stiu foarte bine cat de greu este sa faci fata incertitudinii asteia, insa cred ca suntem antrenati si nu mai e nevoie decat de putintica vointa.
...una dintre cele mai importante legi ce trebuie cunoscuta este aceea ca,destinul oamenilor depinde de felul cum isi folosesc propriile energii,in ce directie si le indreapta...

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jan 17, 2005 1:57 pm

bine bine, dankat23, zici tu spor la carte, dar la care carte, draga? :?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Mon Jan 17, 2005 4:05 pm

Mai sunt stagii de terminat, examene, diplome de finisat.
Cand vom avea programa ne vom isteriza pe masura.
Pana atunci, sa traim bine!

ucsenats
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Dec 19, 2003 7:18 pm

Postby ucsenats » Thu Feb 03, 2005 5:08 pm

mi-e greu sa cred ca schimba bibliografia pt ca asta ar insemna sa refaca baza de grile de la zero- daca se mentine sistemul cu grile stiute. :?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Feb 03, 2005 5:14 pm

nu-i greu sa le faca, a crescut nr grile din 2003 in 2004, assa ca acum, anternati fiind, o sa scoata si mai multe:))
+ca se mai poate umbla la procent

dar sa asteptam... ...linistiti...

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Thu Feb 03, 2005 5:47 pm

Parerea mea e ca nu cred ca se va mentine sistemul cu grile din baza de date. Ministru Cinteza-vrea la prima vedere, Dr. Coculescu-nu prea cred eu ca e genul de persoana care ar milita pt. grile stiute dinainte. Parerea mea.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Feb 03, 2005 10:59 pm

ratusca sorry ca iti raspund cu intarziere...multam mult de tot pt informatii si da, chiar te rog, daca poti sa-mi scanezi si mie grila de examen ti-as ramane indatorata.
dap, dupa cum vezi pe chiru dau , desi acum nici nu mai stiu exact de ce.:)
te pup.
cum merge invatatul? te-ai reapucat sau ti-ai lasat un timp de odihna?

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Feb 03, 2005 11:01 pm

madaiulia wrote:Pt MORENA, desi intrebarea nu era pentru mine am raspuns eu oarecum la intrebarea ta la topicul "informatii despre grilele care s-au dat.." sau ceva asemanator. E cam incalcit, dar poate intelegi totusi ceva. :?


mersi mult madaiulia.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Feb 03, 2005 11:07 pm

uitati ce am mai auzit: ca cei de la editura VOR scoate swartz in mai, imediat dupa programa, doar dc se baga in programa. pt ca nu vor sa scoata intr-un tiraj mare o carte atat de scumpa. nu se poate cumpara asa la comanda pt ca nu editeaza nimeni doar o carte ci dc sunt cel putin 500 de comezi, atunci scot un lot de 500.

deci cam asta e ideea.nu este programa influentata de aparitia swartzului ci swartzul de asparitia programei.
mi-au zis ca nu le trebuie mai mult de cateva zile sa editeze swartzul in cateva mii de exemplare dc se cere in programa de chiru. si ca vor fi si co

nform legii pt ca va fi cartea ca si programa cu 6 luni inainte.
deci nu are sens sa mai speram ca dc acum nu e cartea pe piata nu ni-l baga in programa.
mie mi se pare destul de logic , intr-un fel. cum ar veni cartea exista si sta gata "sa iasa in strada" la primul semn( al programei).

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Feb 04, 2005 4:46 pm

saut morena
promit (chiar propmit) ca in cursul zilei de azi voi scana grila :roll:
sorry pt ne-promptitudine.
cred ca totusi raman la ideea de a da pe chiru,desi cum zici si tu, nici eu nu mai stiu exact de ce :o
cu invatatul, stii, ma mai pun uneori sa citesc cate ceva, dar nu vreau sa ma avant prea tare pana nu e sigura programa.
citesc, asa, de refresh, sa nu uit ce am stiut pana acuma
si eu te pup si revin deseara. :wink:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Fri Feb 04, 2005 8:01 pm

Vind xerox cu angelescu. Nici nu mai stiu cit a fost, parca 400.000 sau cam asa ceva. Este nefolosit, eu am dat pe medicala.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Feb 05, 2005 11:52 pm

Am scris la Teora un mic mail la adresa clienti@teora.ro in care i-am intrebat de Schwartz ce si cum. Am primit urmatorul raspuns:
Buna ziua,
Titlul respectiv va aparea peste aproximativ 30 de zile.
Serviciul Asistenta Clienti

Raspunsul pare destul de hotarat, totusi pun pariu ca nu mi-a raspuns domn' director, ci un angajat, deci nu luati raspunsul de bun 100%.
Inclin sa cred si eu ceea ce spune si MORENA , si anume ca ei au totul pregatit, dar o vor scoate pe piata (probabil) doar daca va fi introdusa la rezidentiat, zic eu. De aceea se pare ca si ei asteapta sa vada ce si cum cu programa. Cu atat mai mult cu cat cele 30 de zile cam corespund cu sfarsitul lui februarie, cand s-ar anunta teoretic si modificarile legate de rezi. :wink:

Daca doriti le puteti scrie si voi sa-i intrebati de carte la adresa de mai sus (este si pe site-ul lor de fapt). Eventual daca apar modificari in raspunsul lor poate post-ati aici.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Mon Feb 07, 2005 4:21 pm

dupa intrunirea de la cluj a ministrului cinteza cu profii de aici, acestia din urma au afirmat ca programa pe anul acesta va ramane aceeasi. vom vedea

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Feb 07, 2005 5:34 pm

in numele faptului ca facem medicina bazata pe dovezi (evidence based:)) -n.tr.),
nefex esti somat sa justifici cum si in ce conditii i-ai strans pe toti si le-ai pus interbarea.

(!hint: un link este indeajuns) :wink:

Razvanescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:25 am

pt Khaos

Postby Razvanescu » Mon Feb 07, 2005 6:19 pm

Ia zi mai ai Angelescu ala de vanzare? Cat vrei pe el?

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Feb 07, 2005 11:41 pm

telenovela swartz, episodul 3:

azi la scoala un stimabil coleg s-a jurat ca a vazut swartz in librarie cu 8 mil de lei. :?

mai vrea cineva sa participe in telenovela? se scot posturi de zvonaci ...someone intrested?

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Feb 07, 2005 11:44 pm

ratzushka wrote:saut morena
promit (chiar propmit) ca in cursul zilei de azi voi scana grila :roll:
sorry pt ne-promptitudine.
cred ca totusi raman la ideea de a da pe chiru,desi cum zici si tu, nici eu nu mai stiu exact de ce :o
cu invatatul, stii, ma mai pun uneori sa citesc cate ceva, dar nu vreau sa ma avant prea tare pana nu e sigura programa.
citesc, asa, de refresh, sa nu uit ce am stiut pana acuma
si eu te pup si revin deseara. :wink:



razusco eu inca astept. XXsmoker.gif

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Feb 08, 2005 1:58 am

MORENA wrote:telenovela swartz, episodul 3:

azi la scoala un stimabil coleg s-a jurat ca a vazut swartz in librarie cu 8 mil de lei. :?

Pai l-ai intrebat la ce librarie l-a vazut? Daca nu, intreaba-l. Sa mergem si noi sa vedem minunea cu ochii nostri. :shock: In felul asta afli si daca te-a mintit au ba.
Anyway, chiar daca apare, pana nu apare si programa tot ramanem inconjurati intr-o ceata generala. Poate chiar mai groasa daca apare. :lol:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Feb 08, 2005 1:40 pm

trident wrote:in numele faptului ca facem medicina bazata pe dovezi (evidence based:)) -n.tr.),
nefex esti somat sa justifici cum si in ce conditii i-ai strans pe toti si le-ai pus interbarea.

(!hint: un link este indeajuns) :wink:


trident doar nu vrei sa ma duc la prof si sa-i iau un interviu pe reportofon si sa-l pun pe forum. eu n-am venit cum fac altii: din sursa f.f.f.f.f.f.f.f.f sigura. am zis doar ca vom vedea daca programa pt rezi va ramane aceeasi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Feb 08, 2005 6:37 pm

just, ai specificat. nu zic nu, poate fi adevarat.
oricum.. prea multi zvoneri. mi-as lua armã, dar nu as avea bani de gloantze, asa de multzi sunt. dar oricum, dupa ce se declara bibliografia, o sa se mai imputzineze. sper :lol:
si oricum, intotdeauna exista alice :twisted:

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Feb 08, 2005 6:50 pm

trident wrote: dar oricum, dupa ce se declara bibliografia, o sa se mai imputzineze. sper :lol:


Neh. Intotdeuna se mai gaseste un loc unde se mai pot lansa cateva zvonuri. Si kiar daca nu se pot, tot se lanseaza. :twisted:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Wed Feb 09, 2005 12:45 pm

Lucrez la Medicala 1 din Cluj ca medic stagiar. Profesorul ***** a participat la respectiva discutie cu Cinteza. L-am intrebat despre rezi 2005 si mi s-a raspuns asa:
- exista posibilitatea sa fie scoase sau introduse 1-2 teme;
-ramane harry (nu am intrebat ce editie?!);
-la examen 10% intrebari din baza de date si 90% la prima vedere.
Whatever

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Feb 09, 2005 1:18 pm

tzukmik, se poate sa-l intrebi si despre chirurgicale ce s-a discutat si daca ramane in principiu aceeasi bibliografie sau nu? Am incredere in ce spui tu.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Wed Feb 09, 2005 1:20 pm

asta e super veste. sper din tot sufletul sa nu se mai razgandeasca (asa cum le este caracteristic).
mai vino cu vesti daca mai afli ceva.

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Wed Feb 09, 2005 1:24 pm

dar nu inteleg ce scop a avut discutia dintre cinteza si profi (care profi?), de ce la cluj, de ce nu s-a dat nici un comunicat oficial? stie cineva mai multe? am putea afla si noi, ceilalti?

User avatar
Domnudoctor
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 15, 2004 11:15 pm
Contact:

Postby Domnudoctor » Thu Feb 10, 2005 2:00 am

Ar fi penibil sa schimbe harri din bibliografie (chiar daca nu e o carte prea stralucita). In schimb ar fi foarte bine ca la publicarea tematicii sa apara si paginatia (kestie care s/a cerut de catre candidati in fiecare an), nu de alta da' poate asa o sa stie si bietii doctori de unde trebuie facute grilele :P
Rezimania uimeste Romania !

User avatar
lillee
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Feb 09, 2005 1:58 pm

Postby lillee » Thu Feb 10, 2005 12:24 pm

tzukmik,sunt noua pe forum si vreau sa te intreb la fel ca Weezy daca stii ceva de chirurgie?

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Thu Feb 10, 2005 9:52 pm

Nu sunt informatii oficiale. Imi cer scuze daca s-a intzeles asa, nu este vorba de un comunicat oficial.
Whatever

User avatar
lillee
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Feb 09, 2005 1:58 pm

Postby lillee » Thu Feb 10, 2005 11:06 pm

Tzukmik draga,ce se aude neoficial?


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests