STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Thu Aug 25, 2005 12:55 pm

pai...ai s-o dai! ca n-ai incotro daca vrei sa dai rezi! Si noi anul trecut am pierdut timpul cu licenta, ca dovada ca mai dam rezi si anul asta! Ce-i drept au fost unii colegi de-ai nostri mai vrednici care s-au apukat de invatat prin anu' 5 asa... Dar nu va imaginati ca toti cei care-am pikat anu trecut am mancat cartile anul asta! Asta e tendinta, dar realitatea e tare departe!...Deci bafta multa ca sanse sunt!
mdam...hmmm...

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Aug 25, 2005 1:03 pm

chichiutza wrote:pai...ai s-o dai! ca n-ai incotro daca vrei sa dai rezi! Si noi anul trecut am pierdut timpul cu licenta, ca dovada ca mai dam rezi si anul asta! Ce-i drept au fost unii colegi de-ai nostri mai vrednici care s-au apukat de invatat prin anu' 5 asa... Dar nu va imaginati ca toti cei care-am pikat anu trecut am mancat cartile anul asta! Asta e tendinta, dar realitatea e tare departe!...Deci bafta multa ca sanse sunt!


intrebare: cati dintre colegii tai, au intrat anul trecut din prima?

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Thu Aug 25, 2005 2:58 pm

pai...sa stii ca spre surprinderea mea destul de multi (si aici ma refer la oamenii din seria mea si cei cunoscuti!)! Si nu numai ca au fost destui, dar au avut pozitii extrem de bune! Cativa in primii 20, vreo 5 in urmatorii 50, si restul rasfirati pe parcurs! Dar oamenii s-au preocupat! io mai putin... :oops: Deh...De-aia zic, ca exista sanse! Si spre deosebire de mine nu s-au agitat cu licenta!Spor
mdam...hmmm...

akipolatos
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Dec 20, 2004 5:14 pm

Postby akipolatos » Tue Sep 06, 2005 8:52 pm

strategie: 2 teme pe zi, una mare una mica, cu tot cu grile, a doua zi incepe cu grilele din ziua precedenta, urmata de 2 teme cu grile si tot asa, invatati de luni pana sambata, noaptea nu prea as recomanda, duminica free, in ritmul asta, calculati, aveti timp sa mai parcurgeti materia de 2 ori. Timp zilnic de invatat nu mai mult de 10 ore. Get all a life!! ;-)

User avatar
aleen
Posts: 3
Joined: Mon Sep 05, 2005 10:45 am

Postby aleen » Wed Sep 07, 2005 12:24 pm

akipolatos wrote:strategie: 2 teme pe zi, una mare una mica, cu tot cu grile, a doua zi incepe cu grilele din ziua precedenta, urmata de 2 teme cu grile si tot asa, invatati de luni pana sambata, noaptea nu prea as recomanda, duminica free, in ritmul asta, calculati, aveti timp sa mai parcurgeti materia de 2 ori. Timp zilnic de invatat nu mai mult de 10 ore. Get all a life!! ;-)


sunt perfect de acord cu tine, as spune ca mi-ai citit gindurile, da rezultate foarte bune si treptat randamentul crestePS: eu as folosi si o parte din duminica, ca doar GOD are duminica de repaus, si cred ca invatatul nu e o munca ca de sapat santuri :lol:
Carpe Diem!

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Wed Sep 07, 2005 12:42 pm

de acord. duminica libera ca nu cumva sa-mi crape capu :lol: :P
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Wed Sep 07, 2005 12:50 pm

da o strategie ptr invatat genomul aveti??? :roll: :roll: :roll:
"cind stai pe marginea prapastiei totul e sa nu stranuti"

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Wed Sep 07, 2005 12:54 pm

bulina wrote:da o strategie ptr invatat genomul aveti??? :roll: :roll: :roll:


:P lol. nu stiu daca exista asa ceva. :?
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 07, 2005 3:01 pm

terim_terim wrote:Va fi mai rau. Iti vei da seama ca ai trecut o data prin materie si nu prea iti mai amintesti mare lucru :D

tzin sa te anunt pe aceasta cale,domnule terim_terim,ca...m-am apucat de repetat(subiectele comune cu licentza),cu toate ca nu am terminat materia de rezi, si chiar merge surprinzator de bine!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
fac aproximativ 95% din grile la majoritatea temelor si repet chiar si 3 teme pe zi! asa ca,dragii mei, se poate! :D :D :D luati totul cu rabdare si calm!
spor tuturor! :P :P :P

morpheus2rhyme
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Sep 06, 2005 11:58 pm
Location: there
Contact:

Postby morpheus2rhyme » Wed Sep 07, 2005 3:43 pm

Se poate repeta chiar mai mult de trei teme pe zi,colegele mele stau marturie.Depinde insa de cat de mari/mici(temele,nu colegele) sunt si de ce motivatie ai/nu ai.
Mai depinde si "stofa clientului":poti sa repeti si 15 teme pe zi-daca nu retii nimic tot degeaba.Asemanator,poti face 15 teme pe zi-daca la examen nu iti mai aduci aminte nimic-ghinion.
everything that has a beginning Has an End

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Wed Sep 07, 2005 4:54 pm

oameni buni dar parca nu mai erau valabile grilele de anul trecut!
adika stai umpik! voi repetati 3 capitole pe zi cu tot cu grile? medicina naste monstri...
mdam...hmmm...

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Wed Sep 07, 2005 7:19 pm

Ti-ai schimbat avatarul (probabil nu de acum), era mai frumos celalalt. :D
Iti dai seama ca toata lumea e in aceeasi situatie, poate nu chiar 3 teme pe zi dar pe acolo. Mult spor in continuare!

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Sep 08, 2005 4:42 am

hai , bre, poti sa inghesui 3 capitole. Socul hipovolemic, moartea subita, septicemia , na, in 6 ore maxim esti boier si mai ai timp sa te duci si la un spritz

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Thu Sep 08, 2005 10:18 am

ai dreptate! acolo 3 capitole scurte merge, dar sa citesti 3 cancere sau 3 capitole mai lungi de 5 foi...e destul de mult sa le faci cu grile cu tot!Dar nu imposibil pentru cei cu experienta...
mdam...hmmm...

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Sep 08, 2005 11:45 am

eu pierd o gramada de vreme cu stategii...si nu mai stiu ce sa fac
imi impart de 127658364 ori materia in fel si chip, sa-mi mai incapa macar odata in zilele ramase, sa pot face recapitulari..bla bla...si pierd vremea
tot timpul am trait (invatat) dupa anumite principii...vreau sa zic ca la mine tot timpul a functionat proiectarea si aplicarea de strategii
acum ma simt cam pierduta, poate din cauza ca timpul trece si tace si-mi dau seama ca mai am numai f putin :(
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Thu Sep 08, 2005 2:33 pm

pai cred ca toti ne impartim materia intr-un fel sau altul! cred ca ideea de baza e ca planul sa fie realist, nu idealist, bazat pe dimensiunea capitolelor si capacitatea individuala de inmagazinare! cam asa
mdam...hmmm...

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Sep 08, 2005 5:31 pm

asa ma gandeam si eu.
am materia sturcturata in fel si chip
si impartit pe zile cam ce ar trebui sa fac sau sa reiau in ziua respectiva
daca nu ma organizez simt ca ma pierd
e prea multa materie.
acum cu partea de realist...nu stiu.eu prefer sa imi propun mai mult decat pot face, oarecum ma ambitioneaza.....poate nu e o strategie prea buna, dar eu asa procedez
om vedea in nov20 :lol: :lol:
cred ca ar fi mai indicat sa plang :D
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Thu Sep 08, 2005 5:37 pm

esti mult mai dezamagita la capatul zilei daca-ti propui prea mult, si te descurajeaza! un plan corect e ala care te multumeste la finalul zilei de lucru! parerea mea...
mdam...hmmm...

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Sep 09, 2005 12:15 am

Cred ca fiecare isi cunoaste capacitatile si cam cat poate sa traga! Topicul asta e oricum...ca sa mai pierdem timpul ....Oricum,mi-e f greu sa cred ca se pot face 3 teme/zi ,pt prima oara,fie ele chiar si scurte. Personal,daca am o zi buna...pot sa trag a.i sa fac toata ciroza in 2 zile (pt prima oara citita) si invatata,nu gluma....sau dimpotriva,sa fiu atat de demoralizata incat sa-mi ia sd.nefrotic 2 zile...depinde de fiecare,asa cum ziceam...
In acelasi timp,cei care fac 4-5 teme/zi,,,,jos palaria.Cu toate ca, am mai auzit eu de o pers.super buna de la noi din fac. care scotea un punctaj f.bun,repetase pana in licenta de vreo cateva ori si a picat pana la urma (pe chir),iar altcineva avea 20 teme pana in lic.facute...si a luat ...(medicale).
Asa ca...n-am vrut decat sa spun ca totul este al naibii de relativ!Nu ca as avea ceva cu cei care au un asemenea randament!!Sigur,cu cat tragi mai mult,cu atat iti cresc sansele ...dar pana la urma exam.asta e o loterie....personal,daca ma simt rau fizic pe 20 nov (sau cand dumnezeu s-o da)...l-am picat cu tot invatatul meu...
Oricum...bafta tuturor
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Sep 13, 2005 1:10 am

terim_terim wrote:Ti-ai schimbat avatarul (probabil nu de acum), era mai frumos celalalt. :D

Celalalt nu era avatar,era poza mea! :twisted: :twisted: drept urmare,afirmatia ta am s-o iau drept compliment! :P :P :P

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Sep 13, 2005 11:38 pm

offffftopicccccc
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Wed Sep 14, 2005 10:21 am

Offfff, nu respecta deloc topic-ul copiii astia, eu zic ban direct, user, IP, adresa de pe buletin, tot.
Nu era vorba despre stategii? A face "ochi dulci" nu e o stategie, chiar si de invatat. Poate ca intentia a fost aceea de a creste moralul ei, tie...
Sau poate pentru derutarea adversarului... :)
Multi invata tabelele de la AVC, uni adopta strategii mai relaxante. Fiecare cu metodele lui.

Asa ca draga Oana ca sa nu mai luam palme dupa ceafa daca vrei sa contraataci, pm.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 14, 2005 3:08 pm

on-topic: INVATATZI SI IAR INVATATZI.....ca mine asa! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 14, 2005 3:15 pm

kooksee wrote:offffftopicccccc

ma scuzi...."colega"! :P :P :P

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 14, 2005 7:32 pm

by the way...iolanda ai gasit subiectele de anul trecut date pe medicale???

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Sep 15, 2005 3:19 pm

ca strategie: propun sa luam cu totii o PAUZA de invatat!
subscrie cineva? :)

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Sep 15, 2005 3:30 pm

eeeeeeeuuuuuuuuuuuuuuu :P :P :P :P :P

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Sep 15, 2005 3:32 pm

oricum am luat pauza deja,ca mi-a mancat nervii destul licenta! :x :x :x
astept sa termin draq odata si cu tampenia asta saptamana viitoare,dupa care ma fac praf si dorm 3 zile la rand! :P :P :P
abia apoi reconsider materia de REZ! :shock: :shock: :shock:

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Sep 15, 2005 4:04 pm

romanescu_oana wrote:by the way...iolanda ai gasit subiectele de anul trecut date pe medicale???


Nu le-am gasit, dar nu mi-am pierdut sperantza...

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Fri Sep 16, 2005 6:20 pm

mai drajilor...in special bucuresteni...ce s-aude cu cartile celea de grile...ca ne-ati cam bagat in ceata....egzista au ba? si ceva informatii in plus poate despre ele...ca ultimul care a scris despre asta a facut-o tare evaziv...va roooooooog ....frumooooos :!: :!: :!: :!:

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Postby Darla » Fri Sep 16, 2005 6:23 pm

na ca dupa ce-am gresit topicu nici n-am bagat de seama ca se discuta deja problema...asa e cu unii picati de pe luna :oops: :?

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sat Oct 01, 2005 9:25 pm



Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests