STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005

...noi crestem odata cu tara...
doctorUS
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Dec 19, 2004 11:10 pm
Location: bucuresti

STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005

Postby doctorUS » Sun Dec 26, 2004 8:28 pm

Ce ziceti de:
- liste de notiuni cu frecventa mare si importanta deosebita
- imagini in sprijinul celor invatate
- program de invatare detaliat pe zile
- formule mnemotehnice
- informatii la zi desore rezid
- motivare
- strategii care functioneaza pentru voi
Astept propuneri!
Vlad Macsuta :)

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Sun Dec 26, 2004 10:47 pm

Pai . Banuiesc ca e prima data pentru tine.

1. te apuci din ianuarie.
2. tocesti tot. Pina la ultima cifra , pina la ultima doza de medicament. Toate TNM-urile, toate clasificarile. Tabelele. Nu esentialul e de baza , ala il stiu toti , amanuntele. Alea fac diferenta. Sa stii toate capitolele la fel de bine. Nu lasi nimic pe afara. Daca te scoala noaptea si te intreaba : pneumotoraxul -cite feluri ? sa zici prin somn "inchis/deschis/sufocant"
3. de la jumatatea anului treci si pe grile . Le tocesti pe de rost pe toate. Apoi revii la materie. Pe final, ultimele luni in paralel grile si materie.
4. Sa te astepti la ce e mai rau pentru examen. Sa nu uiti niciodata ca te bati cu multi oameni care au trecut o data prin tot programul asta , au ratat --- iar in timp ce tu il faci prima data ei il fac a doua (sau a treia oara). Sa nu uiti ca te bati si cu categoria aia de memorii ambulante pe care sunt convins ca le cunosti din facultate (nu cred ca exista vreo serie de medicina fara astfel de specimene , de obicei 2-3 fete care iti pot recita cu punct si virgula ce au invatat in anul 2 la histo.)

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Mon Dec 27, 2004 12:20 am

Cam asta e reteta in mare.Insa nu-i speria chiar asa;se poate lua si din primul an-cel putin pe medicale.Mentionez ca nu sunt o memorie ambulanta dar reteta prescrisa da rezultate,chiar dc speram la un punctaj mai mare!!

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Mon Dec 27, 2004 12:23 am

Greseala mea e ca nu am tocit prea mult grilele si ,unele, chiar trebuie tocite!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Dec 27, 2004 1:27 am

Subscriu la tot ce a scris sky,caci mare dreptate are !
Doar ca,sunt de parere ca, ar trebui de la inceput facute grile in paralel cu materia si nu de la jumatatea anului ;adica ai terminat un capitol,faci si testul de la capitolul respectiv.Este adevarat ca facand si grilele in paralel cu materia,progresezi mai incet,trebuie alocat mai mult timp pt fiecare trecere a materiei ,dar pe mine m-a ajutat f. mult faptul ca am trecut grilele in paralel cu materia,deoarece am invatat unele lucruri din grile,sau m-au ajutat sa inteleg sau sa vad altfel anumite bucati de text ;in plus ti se fixeaza mai bine notiunile pe care le regasesti in grile si la urmatoarele treceri ale materiei le vei parcurge mai usor ;iti permit sa-ti adaptezi modul de a invata si atunci cand scoti un punctaj bun (a se intelege prin asta,cat mai aproape de 100 % pt chir si peste 95 % pt medicale ) iti creste moralul si te motiveaza suplimentar.
Este f. important sa va apucati din timp (cum bine a scris sky ,chiar din ianuarie) pt ca asta va permite sa faceti o prima trecere mai lenta ,in care sa intelegeti notiunile si sa va acoperiti lacunele,daca exista( citind si din alta parte eventual).Daca mai cititi si din alte carti ,pt a va lamuri in legatura cu un anumit lucru,totusi, nu incercati sa retineti decat ce este in bibliografia pt examen ;pe asta trebuie sa o stiti pana la reproducere aproape pe dinafara ,mai ales daca vreti chirurgicale.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005

Postby 187.92a » Mon Dec 27, 2004 5:06 am

[quote="doctorUS"]Ce ziceti de:
- liste de notiuni cu frecventa mare si importanta deosebita
- imagini in sprijinul celor invatate
- program de invatare detaliat pe zile
- formule mnemotehnice
- informatii la zi desore rezid
- motivare
- strategii care functioneaza pentru voi
Astept propuneri!
Vlad Macsuta :)[/quote

premierement, felicitari lui cine i-a venit ideea. :)

apoi: eu unul ce sa zic, astept toate bunatatile astea, si ca tot e vorba de propuneri: exista cumva interbarile care s-au dat? asa, sa vedem si noi d'usmanul la fatza..
si o alta faza, apropos de informatii: circula o informatie cu rezi care s-ar da in mai (anul viitor). stie careva ceva despre?

oricum, super topic si ar merita impartit in mai multi topici :)

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Mon Dec 27, 2004 1:27 pm

voi propuneti sa inceapa lumea sa invete din ianuarie...dar de unde sa stim noi ca astia nu schimba materia...cum s-a intimplat anul trecut??? au m-am trezit sa citesc din ianuarie gherasim,sa o iau incetisor de la inceputul anului,apoi m-am trezit c-au scos gherasim tocmai cind il terminasem de citit :roll: :roll: :roll: .......deci cum ramine cu materia???........referitor la zvonurile cu rezi in mai....asa s-a zvonit si anu trecut cind s-a intrat cu 950 pe chir...de mi-am facut sperante ca ne mai dau o sansa celor care n-au atins performanta....asa ca ramine doar un zvon !!!

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Mon Dec 27, 2004 3:47 pm

Aici e alegerea fiecaruia.

Eu zic ca ar iesi mult prea mare scandalul sa schimbe iar bibliografia. Ar fi a 3-a schimbare in doar 4 ani , s-ar pastra acelasi haos din sistem cu permanenta tranzitie an de an.

Tranzitie care e benefica doar domnilor de la Centru , care se folosesc de ea ca sa isi ajute propriile pile. Sper ca ati remarcat ca fac ce fac sa nu fie 2 ani la fel examenul. Fiti convin$i ca cine trebuie afla din timp cum va fi exact anul curent. O informatie de genul "nu mai pierde vremea cu TNM-uri, cifre,reechilibrare,tabele, toceste bine ginecologia si Harrisonul" data cu citeva luni inainte de examenul de anul asta a fost echivalenta cu 50 de puncte in plus pt. cei ce au avut-o.

Daca ar pastra in sfirsit aceaasi reteta , ar stii atunci toti la ce sa se astepte , s-ar pregati pe masura , nu ?

Eu zic ca daca schimba iar se lasa cu scandal.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Mon Dec 27, 2004 4:05 pm

Ca si cum restul scandalurilor aparute ar fi influentzat in vreun fel drumul caravanei!
Eu am mari dubii ca vor lasa Angelescu pe chirurgie. E prea mare diferentza. Unii invata dupa carte internationala, Harrison fiind totusi recunoscut peste tot in lume iar altii invata aberatiile unor profesori senilizati din Romania. NU cred ca se va mai accepta mult asta.
Om trai si om vedea. Prin mai poate aflam ce invatam la anul. Sau poate nu.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Mon Dec 27, 2004 4:13 pm

Si daca nu se schimba?
Eu cred ca nu-i cea mai buna alegere sa stai si sa astepti,sa vezi daca se schimba sau nu.Oricum ar fi ,tot ai un avantaj daca incepi sa citesti din timp;daca nu se schimba, clar vor fi avantajati cei care au dat si anul asta si cei care incep din timp pt 2005 ;daca se schimba (pt chir) ,atunci baza este facuta,notiunile nu mai sunt complet noi si probabil ca multe vor fi la fel.Pt chir ai putea incepe cu subiectele din Harrison +sarcina si sa le visezi pe astea pana apare bibliografia.
Pt medicale ,ramane Harrison-ul, mai mult ca sigur.
Pe de alta parte, prof. Popa a spus la TV ,imediat dupa rezi,ca pt 2005 se intentioneaza sa se scoata 100.000 de grile si dintre acestea sa fie alese cele pt examen.Gasesc ca nu este o treaba buna ,ca grilele de la ex sa fie in totalitate dintre cele publicate,dar lasand la o parte acest lucru,ca sa fie atatea grile,se intelege,in mod indirect,ca nu se va schimba materia,nu ?
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: STRATEGII DE INVATARE PT. REZIDENTIAT 2005

Postby dr_mihalache » Mon Dec 27, 2004 4:43 pm

exista cumva interbarile care s-au dat? asa, sa vedem si noi d'usmanul la fatza..


Intrebarile de anul acesta ,nu le gasesti publicate undeva anume.Ti le poti procura de la cineva care a dat anul asta.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

doctorUS
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Dec 19, 2004 11:10 pm
Location: bucuresti

Sa trecem la lucruri concrete

Postby doctorUS » Mon Dec 27, 2004 7:39 pm

Ii multumesc lui sky pentru sfaturile detaliate si lui dr_mihalache pentru suport. Trident a avut o idee buna: sa-l impartim pe topici. Voi ce ziceti?

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Dec 29, 2004 2:46 am

Parerea mea,de om care se pregateste (cel putin moral) sa se apuce de invatat,pt rezi 2005,e aproape imposibil sa se mai schimbe bibliografia pe medicale. Dar in acelasi timp,am putea spune ca traim in tara romaneasca...si ca totul e posibil...Oricum,sa mai schimbe Harrisonul,nu prea au acoperire (asta daca vrem sa ne aliniem la ale' standarde internationale). Lucrurile stau altfel pe chirurgicale...unde zvonurile sunt alea pe care le stim cu totii...ca s-ar scoate Angelescu!
Asta e! Om trai si om vedea! Pana una alta,asa cum spunea si dr.mihalache, singura solutie e sa invatam! Si din timp! :cry:
S-auzim nuami de bine!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

lui C.M

Postby 187.92a » Wed Dec 29, 2004 3:42 am

dar ,unfortunately, au substrat sa schimbe editia 14 cu a 15-a... poate se gandesc la un upgrade mic..

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Dec 29, 2004 6:36 pm

nu cred ca e asa mare diferenta intre editia 14 si 15,asa ca poti sa inveti linistit.

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Wed Dec 29, 2004 8:45 pm

Este cineva anul 6 care intentioneaza sa opteze pt chirurgie?mersi frumos![img][/img]

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Dec 29, 2004 8:56 pm

de ce clau?
de ce te intereseaza daca e cineva anu 6 si opteaza pt chirurgie?
eu cred ca sunt multi!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Dec 29, 2004 10:40 pm

Apropo de ed.15,chiar daca ar aparea,tot s-ar mentine si ed. scoasa in 2003. Ma gandesc si eu... :? !
Parca pt 2004, asa a fost:s-a dat din 2001 si 2003.
Sau speram la prea mult?!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Dec 30, 2004 3:29 am

si eu am auzit ca ar fi cativa pe chirurgie, anul asta au fost 1304 insi, daca nu ma insel :)


eu ma tot gandesc la listele alea cu cifre si procente.. n-ar fi frumos sa ne apucam sa scoatem asa ceva, fiecare cate unu-doua capitole? ma gandesc ca ar merge destul de repede, si avem si dupa ce sa copiem la rezi:))) (asta cu copiatul e gluuma, nu sariti:)))

daca exista careva, din cei care au luat/dat, care sa aiba asa ceva gata facute, il pupam pe ambii obraji si dam si o bere?

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Dec 30, 2004 11:15 pm

Aveti grija cu procentele .

Anul asta cine a pierdut prea multa vreme sa invete cifre, procente, tabele ,TNM-uri la chirurgie a servit-o urit de tot.

Nu s-a dat mai nimic cifre . Shocant dea dreptul. Doar 3 intrebari din 200 verificau cifre . In rest orice altceva numai cifre nu.


PS
Eu sunt curios cine poate sa invete toate cifrele si procentele din capitolul cu Cancerul Pulmonar . Merita un premiu.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Thu Dec 30, 2004 11:32 pm

Dupa parerea mea cine invata toate cifrele de la Cancerul Bronho Pulmonar nu merita nici un premiu(poate doar un sejur la Spitalul 9).E aberant sa inveti procentele alea.Nici chiar acefalii care fac acele intrebari nu s-au atins de acele minunate procente.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Dec 31, 2004 1:45 am

..si pe medicala??

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Fri Dec 31, 2004 2:22 am

daca tot vorbeati de cancerul pulmonar... sunt multe. intr-adevar dar asta nu inseamna ca nu pot fi invatate atunci cand intelegi ce inseamna...
Image

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Mon Jan 03, 2005 12:54 am

Nu vreau sa dau sfaturi celor care dau rezi la anu...pentru ca nu ma consider un exemplu...a fost al doilea an cand am dat(primul am invatat doar incepand din septembrie, iar al doilea an incepand din iulie)...dar secretul , cred eu, e ca indiferent cat ai invata (si asta depinde de fiecare cum isi organizeaza timpul) e sa nu ajungi la examen fara sa fi facut de cel putin 5-6 ori materia(si cartea, si grilele),grilele preferabil de mai multe ori. La fiecare repetare a materiei, retii ceva nou, intelegi mai bine...sau chiar iti dai seama ca poate ai inteles gresit ceva. A doua chestie e sa nu inveti stresat ca nu ai retinut procentul respectiv, sau clasificarea x...eu nu m-am stresat cu TNM-uri, procente. Cat am retinut, atat am retinut(e drept ca mi-am facut in ultima saptamana niste scheme cu grupe ganglionare si ceva clasificari,pe care m-am uitat inainte cu o zi...pentru ca sunt chestii, care, daca nu ai de-a face cu ele in fiecare zi, le uiti oricum)
Mai trebuie sa te gandesti ca o sa ai si un pic de noroc, si nu o sa vina grile cu exact ce nu stii ;)
Apoi dupa fiecare capitol, trebuie facut grile, iar aici...cu simulari(cu diverse programe,pe net etc), la fiecare capitol, sa iti dai seama unde stai prost.Asa am ajuns de la procentaje de 80% la aproape 100%.
Apoi, incepand cu cel putin o luna inainte, am facut simulari...ca la examen, cu 200 de intrebari din toate subiectele.Parerea mea e ca astea m-au ajutat enorm...Desi la inceput faceam 95-97%...in ultimele 2 saptamani am ajuns la 98-99%. Desi m-am ingrijorat un pic, vazand ca nu fac 100%,avand in vedere experienta anului trecut cu atatea punctaje maxime.
Unii colegi de-ai mei ziceau ca nu are rost sa faci simulari din toata materia, preferand sa citeasca....dar eu nu cred ca trebuie sa-ti fie frica sa vezi realitatea, adica de cat esti in stare...poate te poate demoraliza daca vezi ca gresesti mult, dar tocmai de asta simularile din toata materia trebuie incepute devreme, ca sa ai timp sa te perfectionezi pe zi ce trece.
Ideea e sa tinzi spre 100%, sa iti pui in cap ca trebuie sa faci 100%...si asta nu poti de la o zi la alta. Cu rabdare, calm...fara sa fii stresat ca nu retii tot! Data viitoare cand repeti materia, se va vedea ca stii ceva in plus.
Sper sa ajute pe cineva stilul meu;) Succes!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Mon Jan 03, 2005 3:04 am

Am doua cunostiinte:s-au apucat imediat dupa sesiunea din vara.Au facut materia si concomitent grile (medicale).In ultima luna,in weekend faceau simulari,iar in timpul saptemanii,materia.Unul a luat la poz.135 si celalalt (care a spus ca s-a simtit rau) a lut cam al 622-lea (dc nu gresesc).E pt prima data cand l-au dat.Si mi-au mai spus ca nu e dracu' asa de negru (pe cat se zice)!
Cam asta e...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Mon Jan 03, 2005 5:07 am

Pt Crisz-nu inteleg tu vb despre luna septembrie a anului in care tu sustineai pt prima oara ex de rezi?

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 03, 2005 5:20 am

si ce ai facut la rezidentiat Crisz?
C.M. prietenii astia ai tai nu citisera nimic pana la sesiunea din vara(care nu exista)?

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Mon Jan 03, 2005 10:26 pm

Vedeti ca e vorba de medicala. Nu uitati nici un moment ca la chirurgie e de citeva ori mai greu. ( cauza = de 3-4 ori mai putine locuri )
Tineti seama de asta.
Pe chirurgie ai nevoie de obicei de cel putin 50 de puncte in plus ca la medicale ca sa fi peste linie.

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Mon Jan 03, 2005 10:31 pm

da...in luna septembrie in care dadeam prima oara rezi, adica imediat dupa licenta m-am apucat....al doilea an mi-am facut stagiul de chirurgie normal, apoi, cand am intrat pe medicala...n-am mai mers si m-am apucat de invatat...Am dat pe chirurgicale si am reusit in primii 100.
Se poate...nu e un examen imposibil...trebuie numai sa-ti intri in forma cu invatatu, sa-ti dramuiesti timpul, sa avansezi in fiecare zi, sa crezi in fortele tale si sa nu te gandesti neaparat ce fac altii....

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Mon Jan 03, 2005 10:39 pm

Mersi frumos Crisz,mi-ai dat ceva incredere!sper sa reusesc si eu !

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Mon Jan 03, 2005 10:43 pm

cel mai important....nu uitati...sa faci de cel putin 5-6 ori materia!!! Cine face asa, nu are cum sa nu reuseasca!

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Mon Jan 03, 2005 10:49 pm

Ce specialitate ti-ai ales?In Cluj sau Bucuresti?

crisz
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby crisz » Tue Jan 04, 2005 12:42 am

Urmeaza repartitia,inca nu a fost. In 9. In Cluj o sa aleg. E prea scump sa stai in Bucuresti.

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Tue Jan 04, 2005 2:27 am

Multa bafta si sa iei ceea ce iti doresti,Crisz!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Tue Jan 04, 2005 7:50 pm

Carpantier :
"C.M. prietenii astia ai tai nu citisera nimic pana la sesiunea din vara(care nu exista)?"

Cunoscutii aia ai mei,care se intampla sa si existe,au mai deschis Harri in timpul facultatii (ca multi dintre noi),dar serios de invatat s-au apucat exact cand am spus:la sf.sesiunii.
Si inca un lucru...credeam ca tot ce postam pe forumul asta, este cu bunacredinta,cu sinceritate,tocmai pt a ne face intr-un fel viata mai usoara! Cam ce as fi avut de castigat dc ii inventam?Doar sa pierd putin timp tastand?Am vrut doar sa spun,nu ca se ia exam.in 4 luni de invatat,ci ca nu e chiar asa de al naibii...
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Tue Jan 04, 2005 7:56 pm

....anul trecut s-a luat examenul si cu o luna de invatat....si fara a mai deschide nici o carte in timpul facultatii.... :twisted:

madaiulia
junior
junior
Posts: 36
Joined: Wed Sep 22, 2004 11:00 pm

Postby madaiulia » Tue Jan 04, 2005 8:47 pm

E adevarat, examenul in sine nu este chiar de speriat, desi nici usor nu poti sa spui ca este. Si se poate lua si dupa 4 luni de invatat. Iti trebuie si putin noroc sa-l iei, dar se poate. Spun ca se poate lua, desi eu nu am luat anul acesta pe chirurgicale. Sincer dupa parerea mea examenul de anul asta nu a fost foarte greu de luat, dar pe langa invatat mai sunt si alte lucruri de luat in seama. De exemplu, aveti mare grija la buline, la cat timp va lasati pentru ele. Eu aici am pierdut, am ramas cu intrebarile rezolvate pe ciorna, fara sa am timp sa le mai trec si pe grila. Mi-am zis ca nu e nimic, oricum nu invatasem suficient dupa parerea mea, dar surpriza a venit cand am verificat acasa cu grila master si am facut 890 de puncte. Si asta dupa ce ma apucasem de invatat dupa licenta, adica pe la 1 octombrie. Si desi se tot spune ca anul asta examenul a fost mult mai corect, ca au fost si grile la prima vedere, am colegi care au invatat numai grilele si care au luat, si chiar cu punctaje peste 900.
Acum m-am apucat sa fac compuneri aici. Ce vreau eu sa spun de fapt este ca rezidentiatul nu este un examen de speriat si nu se pot stabili strategii sigure de reusita, pentru ca succesul la acest examan depinde de foarte multi factori.
"Seek freedom and become captive of your desires. Seek discipline and find your liberty."

slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Postby slidy » Tue Jan 04, 2005 9:46 pm

Este foarte adevarat. Multi nu au apreciat corect timpul pt. "imbulinat". Eu am avut noroc, dar cam o ora-o ora si ceva mi-a luat. Si am mai si schimbat o data grila de raspunsuri ca am gresit-o. Si chiar dureaza, deoarece nu e ca la licenta, unde eu am avut patrate in care se desenau buline. La rezidentiat trebuie sa umpli cat mai exact ovaluri si e mai dificil decat imi inchipuiam.
Multa bafta tuturor in 2005.

User avatar
mica_31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Sep 18, 2004 8:25 pm
Contact:

Subiecte medicina de laborator

Postby mica_31 » Wed Jan 05, 2005 12:46 am

As avea o mare rugaminte pt toti cei care citesc acest mesaj.Daca are sa-mi dea si mie subiectele din tematica pt medicina de laborator(in afara de cele comune cu medicala si cele de biochimie)....as ramane recunoscatoare.Eu nu cunosc pe nimeni care a dat pe laborator si am nevoie de acele subiecte.Poate cineva are bibliografia pt laborator pe calculator.Multumesc mult.

User avatar
Domnudoctor
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 15, 2004 11:15 pm
Contact:

Postby Domnudoctor » Wed Jan 05, 2005 2:09 am

Tematica pt med de lab si pentru celelalte grupe de spec o poti lua de la
http://rezidentiat.perfmed.ro/documentatie/index.html
(chiar in josul paginii)
bafta si spor!
Rezimania uimeste Romania !


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests